Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   ηρθα και εγω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56717)

stap 16-10-11 12:29

ηρθα και εγω
 
καλημερα παιδια ειμαι η stap και εχω ενα
nano reef ενυδρειο θαλασσινο 50 λιτρων το οποιο τρεχει 1 χρονο
ph =8
no3 = o.im/l
nh3-nh4 = o.3m/l
po4 = o.1 m/l
λαμπα uv
ενας κυκλοφορητης μικρος
λαμπες 15 w λευκη + 15 w μπλε
4 κιλα ζωντανος βραχος
ψαρια :
1 gramma loreto
1 amphiprion clarkii
1 chysiptera parasema

φωτο θα αναιβασω αργοτερα
σε 1 μηνα θα εχω στην κατοχη μου και ενα 180 λιτρων με θαλασσινο νερο που ηδη τρεχει 8 μηνες . θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να το μεταφερω χωρις να υπαρξει προβλημα και χωρις να δημιουργησω προβλημα στα ψαρια που ηδη ζουν μεσα. βεβαια η μεταφορα θα γινει απο το ενα σπιτι στο αλλο ( και τα 2 βρησκονται στην ιδια οικοδομη)

jimmis1974 17-10-11 14:44

για να καταλαβουμε το 180 θα το παρεις ετοιμο με το νερο και με βραχο που εχει μεσα η αδειο και θα μεταφερεις οτι εχεις απο το 50αρι?

zalk 17-10-11 14:51

σε ενα κουβα ψαρια,στο αλλο ο βραχος,σε αλλο το νερο.η μικρη γυαλα με την αμμο μπορει να μεταφερθει....

stap 17-10-11 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 625055)
για να καταλαβουμε το 180 θα το παρεις ετοιμο με το νερο και με βραχο που εχει μεσα η αδειο και θα μεταφερεις οτι εχεις απο το 50αρι?


θα τα παρω ολα ως εχει με τα ψαρια και ολα τα μηχανιματα. !!!!!!! και ετσι θα εχω 2
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zalk (Μήνυμα 625057)
σε ενα κουβα ψαρια,στο αλλο ο βραχος,σε αλλο το νερο.η μικρη γυαλα με την αμμο μπορει να μεταφερθει....

οκ ευχαριστω πολυ. θα πρεπει να κανω κανονικα προσαρμογη στα ψαρια ετσι δεν ειναι ?

jimmis1974 17-10-11 15:12

προσαρμογη οχι , εφοσον μεταφορα θα κανεις στο 180 αρι και θα τους βαλεις το ιδιο νερο που ειχαν πριν , οποτε δεν χρειαζεται .
Η μεταφορα να γηνει συντομα μην μεινουν πολλες ωρες στον γουβα τα ψαρια.

stap 17-10-11 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 625060)
προσαρμογη οχι , εφοσον μεταφορα θα κανεις στο 180 αρι και θα τους βαλεις το ιδιο νερο που ειχαν πριν , οποτε δεν χρειαζεται .
Η μεταφορα να γηνει συντομα μην μεινουν πολλες ωρες στον γουβα τα ψαρια.

ευχαριστω πολυ!

jimmis1974 17-10-11 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stap (Μήνυμα 625062)
ευχαριστω πολυ!

ααα το μονο που ξεχασα προσεξε λιγο την θερμοκρασια μην παγωσει το νερο στον γουβα πχ σου φτασει κατω απο 20 ενω στο 180 αρι ειναι 25 . Τωρα πανω κατω 1 με 2 βαθμους δεν εχουν προβλημα.
Την ημερα που θα γηνει η μετακομιση την προηγουμενη τα ψαρια να μηνουν ατάιστα , καθως και την ημερα της μετακομησης ,και μην αναψεις φωτα στο ενυδρειο την ημερα αυτη.

stap 02-11-11 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 625091)
ααα το μονο που ξεχασα προσεξε λιγο την θερμοκρασια μην παγωσει το νερο στον γουβα πχ σου φτασει κατω απο 20 ενω στο 180 αρι ειναι 25 . Τωρα πανω κατω 1 με 2 βαθμους δεν εχουν προβλημα.
Την ημερα που θα γηνει η μετακομιση την προηγουμενη τα ψαρια να μηνουν ατάιστα , καθως και την ημερα της μετακομησης ,και μην αναψεις φωτα στο ενυδρειο την ημερα αυτη.

ευχαριστω πολυ :o

stap 18-11-11 16:32

ηρθε η ωρα για την μεταφορα
 
ηρθε η ωρα........ να κανω την μεταφορα. λοιπον παιδια χρειαζομαι και αλλες συμβουλες οκ δεν ταισα σημερα , και αυριο θα εχω ολη μερα κλειστα τα φωτα.
να ρωτησω ηθελα κατι ακομα, εχω στο 50 λιτρο μου 2 ψαρακια ενα cklarki κλουν και ενα βασιλικο και θελω να τα βαλω και αυτα μεσα στο 180αρι . απλα σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να βαλω πρωτα αυτα και μετα τα αλλα ψαρια του μεγαλου ενυδρειου. τι λετε? και να βαλω και νερο απο το 50αρι μου?
και εχω 1 σκουλικι και ενα μικρο βραχο με μανιταρακια , τι θα γινει εαν δεν αναψω το φως?

με τα τεστ τι να κανω ? πρεπει να ελεξω το νερο? και κατι ακομα τελευταιο το ενυδρειο που θα παρω εχει 2 εξωτερικα φιτρα ......... να τα κρατισω και τα 2 ?

ευχαριστω πολυ εκτον προτερων
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 625060)
προσαρμογη οχι , εφοσον μεταφορα θα κανεις στο 180 αρι και θα τους βαλεις το ιδιο νερο που ειχαν πριν , οποτε δεν χρειαζεται .
Η μεταφορα να γηνει συντομα μην μεινουν πολλες ωρες στον γουβα τα ψαρια.

ηρθε η ωρα........ να κανω την μεταφορα. λοιπον παιδια χρειαζομαι και αλλες συμβουλες οκ δεν ταισα σημερα , και αυριο θα εχω ολη μερα κλειστα τα φωτα.
να ρωτησω ηθελα κατι ακομα, εχω στο 50 λιτρο μου 2 ψαρακια ενα cklarki κλουν και ενα βασιλικο και θελω να τα βαλω και αυτα μεσα στο 180αρι . απλα σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να βαλω πρωτα αυτα και μετα τα αλλα ψαρια του μεγαλου ενυδρειου. τι λετε? και να βαλω και νερο απο το 50αρι μου?
και εχω 1 σκουλικι και ενα μικρο βραχο με μανιταρακια , τι θα γινει εαν δεν αναψω το φως?

με τα τεστ τι να κανω ? πρεπει να ελεξω το νερο? και κατι ακομα τελευταιο το ενυδρειο που θα παρω εχει 2 εξωτερικα φιτρα ......... να τα κρατισω και τα 2 ?

ευχαριστω πολυ εκτον προτερων


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01397 seconds with 11 queries