Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   3mt ενυδρείο !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48282)

Dimitris_Batman 18-01-11 17:03

3mt ενυδρείο !!!
 
http://www.youtube.com/watch?v=8vcow...eature=related

Φίλτατε Raven τι θα έλεγες για ένα τέτοιο μόνο γαρίδες;

thanasisg 18-01-11 17:08

Να την πω την αμαρτία μου? Εμένα δεν μου αρέσει - πολύ λουκάνικο!!! Επιπρόσθετα οι διαφορετικές λάμπες που έχει βάλει χρωματίζουν διαφορετικά το ενυδρείο κατά μήκος, εντελώς αφύσικα (αλλά αυτό αλλάζει)!!!

diaton101 18-01-11 17:16

Εμενα παλι δε με ενοχλει το λουκανικοειδες αλλα ο διαφορετικος φωτισμος και επακολουθα το διαφορετικο setup... Πολυ εξεζητημενο και ανθρωποκεντρικο που φαινεται. Δηλαδη γινεται με γνωμονα την ικανοποιηση μας και ισως οχι των ψαριων

Dimitris_Batman 18-01-11 17:24

Αυτό που θέλω να πιστεύω είναι πως ο διαφορετικός φωτισμός στο κέντρο δίνει την αίσθηση της μετάβασης από μία περιοχή στην άλλη.Η αλήθεια είναι πως και εμένα δεν μου άρεσε αλλά αυτός που το έστυσε,αυτός ξέρει και το χαίρεται!
Πάντως τον έχει αλλάξει προς το τέλος του βίντεο!!!

Για δώστε καμία ιδέα τι θα βάζατε !!!!

kwstas_original 18-01-11 17:36

Γαριδες τι αλλο...:rolleyes:

zipo 18-01-11 20:14

Παιδιά αυτό το ενυδρείο με τόσο μεγάλο πυθμένα είναι φτιαγμένο για κιχλίδες Αφρικής... :rolleyes:

kotsokk 19-01-11 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 540344)
Παιδιά αυτό το ενυδρείο με τόσο μεγάλο πυθμένα είναι φτιαγμένο για κιχλίδες Αφρικής... :rolleyes:

Τι λές βρε....:D:D:Dπου είναι ο Bokostas να σου πει γιατί είναι φτιαγμένο......:D:D:D:D

beat89 20-01-11 00:39

Ο παραδεισος των multi.....
Χωρις τα φυτα...:D

Roussaks 20-01-11 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 540934)
Ο παραδεισος των multi.....
Χωρις τα φυτα...:D

ΤΑΝΓΚΑΝΙΚΟ-Ενυδρειο !!! και λογικα και με το υψος του που δεν πρεπει να ειναι πολυ ειναι τελειο !!!

chemical mac 20-01-11 11:31

το ενυδρείο είναι τέλειο για φυτεμένο. σκέφτομαι κάτι ανάλογο εδώ και πολύ καιρό. προβληματίζομαι σχετικά με τη ροή του νερού. τι φίλτρα και τι αντλίες χρειάζονται για μια καλή ροή;

Crazy_Beaver 20-01-11 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 540934)
Ο παραδεισος των multi.....
Χωρις τα φυτα...:D



Για μουλτάκια θα ήταν όνειρο!

kingrim 20-01-11 13:27

πολυ μεγαλο για ενυδρειο με φυτα..... τρελο κοστος και τεχνικες δυσκολιες

zipo 20-01-11 13:27

Είδαμε ένα ενυδρείο παρόμοιου σχήματος στο διαγωνισμό,στην κατηγορία των βιοτοπικών.Είναι πράγματι ο,τι πρέπει για νανοκιχλίδες που ζουν σε κοχύλια,για τις οποίες το ύψος της γυάλας δεν παίζει μεγάλο ρόλο.Αυτό το τρίμετρο που βλέπουμε θα ήταν ωραίο και ως φυτεμένο με κανένα κοπαδόψαρο μέσα.Αλλά όντως θα είχαμε ένα θέμα με την κυκλοφορία.Αντί για ένα μεγάλο φίλτρο ίσως θα χρειαζόταν 3 μικρότερα και μερικούς κυκλοφορητές για να έχουν όλα τα σημεία ομοιόμορφη ροή.Θα ήταν ωραίο εγχείρημα.

chemical mac 20-01-11 13:49

φυτεμένο μεν αλλά αγριοκατάσταση. όχι συμμετρικά τοποθετημένα φυτά και τέτοια πράγματα. να πιάσεις ένα μέρος ενός ποταμού με ότι φυτά διαθέτει εκείνη η περιοχή, να τα πετάξεις μέσα κι όπως πιάσουν, ρίχνεις και 2 tunze γαϊδούρια να το κάνουνε πλυντήριο και κάθεσαι μετά και χαζεύεις. ότι πιάσει, όπου πιάσει :rolleyes:

Γιαννης Μ5 20-01-11 14:02

Ενα τριμετρο εχει και ο συλλογος(μαλλον ειχε)και το δουλευε με 2 φιλτρα αμβούργου(ενα σε καθε πλαινο).Βεβαια ηταν νταμαρι...

Roussaks 20-01-11 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 541093)
φυτεμένο μεν αλλά αγριοκατάσταση. όχι συμμετρικά τοποθετημένα φυτά και τέτοια πράγματα. να πιάσεις ένα μέρος ενός ποταμού με ότι φυτά διαθέτει εκείνη η περιοχή, να τα πετάξεις μέσα κι όπως πιάσουν, ρίχνεις και 2 tunze γαϊδούρια να το κάνουνε πλυντήριο και κάθεσαι μετά και χαζεύεις. ότι πιάσει, όπου πιάσει :rolleyes:

Τι τουνζε???
....γεμισε την επιφανεια πιστια και ασε 2 ραμιρεζι απο κατω !!!

Πλακα πλακα , το κοροιδευαμε αλλα πιστευω πως με 3 μετρα ενυδρειο λιγο δυσκολο να καταλαβουν τα ψαρια οτι βρισκονται καπου εγκλοβισμενα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02228 seconds with 11 queries