Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ξεκινημα Reef 300 Λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97706)

Rayden 18-10-17 13:44

Ναι, ηταν μεσα σε νερο. Αφου τον πηρα για ζωντανο.... :rolleyes::confused::rolleyes:

alan boy 18-10-17 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1024736)
Ναι, ηταν μεσα σε νερο. Αφου τον πηρα για ζωντανο.... :rolleyes::confused::rolleyes:

Ε εντάξει τότε υπάρχει εξήγηση για την άλγη ;)

voas 21-10-17 00:28

Καλησπέρα Μιχάλη, τι νεα φιλαρακι πως παει ο ύφαλος έστρωσε καθόλου;

Τι εγινε με την Μόντι τελικά, την κόλλησες πουθενά για δοκιμή;

Rayden 22-10-17 14:41

3 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους.

Νικο ολα καλα με την Μοντι. Μια χαρα φαινεται, την ειδες και χθες απο φωτο.
Ευτηχως εφυγε σημερα το πρωι το foxface. Πολυ ομορφο ψαρακι, πολυ καλος αλγοφαγος αλλα πολυ βρωμηλος. Βρωμιζε απιστευτα το ενυδρειο, τοσο οπου ανα δυο μερες χρειαζοταν να μπει χερι μεσα.

Πηρα και ενα bubble coral και μια galastrea ( κρατει εδω για λιγο, μαλλον βιαστηκα παλι). Ξεκινησα και ριχνω οπως με συμβουλεψε ο Νικος 40ml την εβδομαδα Reef plus & αλλα 40 Reef Trace. Θα αλλαχτουν μελλοντικα κατοπιν συμβουλης του μεντορα:D:D:D. Special Blend 20ml την εβδομαδα πια μετα απο καθε αλλαγη.

Σημερινες μετρησεις: NH3/NH4 0, NO2:0, NO3: 0, PO4:0, PH: 8.2, KH: 8.4, Ca: 440, Ma:1440, SG: 1.026.

Γενικα, ολα καλα μου φαινεται οτι πανε ( μπορει να κοιμαμαι και τον υπνο του δικαιου βεβαια:confused:). Σκεφτομαι αυτη την εβδομαδα να προσθεσω ενα κοπαδακι (3-4) chromis viridis. Να το κανω η' να κατσω στα αυγα μου? Ετσι οπως το σκεφτομαι τωρα η ψαροσυνθεση θα ηθελα να ειναι στο τελος τα εξεις: 2 clown, 3-4 chromis, 1 Yellow Tang, 1 γιατρο και 1 μελανουρο. Ειμαστε καλα η' το βλεπω παντελος λαθος? Θα ηθελα και καποιο gobby αλλα δεν ξερω, μαλλον πολλα θα πεσουν...

golf4470 22-10-17 16:41

Ράια η ψαροσύνθεση που σκέφτεσαι Μιχάλη αλλά θα έλεγα μη βιαστείς ακόμα για τόσα ψάρια. Σιγά σιγά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden 22-10-17 17:04

Καλησπερα Δημητρη. Μα η τελικη ειναι αυτη που γραφω, δεν ειπα να τα πεταξω ολα μεσα μαζεμενα. Εκτος και αν εννοεις τα chromis να τα βαλω ενα ανα εβδομαδα πχ.

golf4470 22-10-17 17:09

Όχι Μιχάλη τα chromis θα μπουν όλα μαζί και το tang τελευταίο. Ξεκινά με κανα δυο percula όταν βάλεις καμία εφυλια ή καμία ανεμώνη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden 22-10-17 17:09

Δημητρη, δυο κλοουνακια ειναι ειδη μεσα εδω και καμια δεκαρια μερες:D

Ανεμωνη, αν και μου αρεσουν πολυ,με ολα αυτα που διαβαζω δεν ξερω αν θελω να βαλω. Εφυλια ε? Μα μου ειπε ο Νικος να κανω κρατει

golf4470 22-10-17 17:41

Τι σε φοβίζει στη bta? Δεν μετακινείται πολύ. Η αλήθεια είναι ότι είναι νωρίς ακόμα για κοράλλια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden 23-10-17 15:38

Κοντρες σε Juwel
 
1 Συνημμένο(α)
Μια ψιλοασχετη ερωτηση. Τα ενυδρεια της juwel εχουν δυο πλαστικες κοντρες στο πανω μερος πλατους 6 εκ η καθεμια. Μου εχει καρφωθει εδω και καποιες μερες να τις βγαλω για να μην δημιουργει σκιες απο κατω. Να το επιχειρησω η' να τις αφησω οπως ειναι?

Sakisdraminos 23-10-17 15:56

Νομίζω ότι της έβγαζαν για τι έσπαγαν αλλά δεν ειμαινσιγουρος περίμενε να ακούσεις καμία άποψη ακόμα!!!

voas 23-10-17 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1025594)
Μια ψιλοασχετη ερωτηση. Τα ενυδρεια της juwel εχουν δυο πλαστικες κοντρες στο πανω μερος πλατους 6 εκ η καθεμια. Μου εχει καρφωθει εδω και καποιες μερες να τις βγαλω για να μην δημιουργει σκιες απο κατω. Να το επιχειρησω η' να τις αφησω οπως ειναι?

Αχ βρε Μιχάλη, αυτα τα σκέφτονται νωρίτερα!

Βγαίνει η κόντρα και εχω βγάλει απο αντίστοιχο 125αρι και ειναι κολλημένη εσωτερικα με σιλικόνη, πρεπει ομως να βάλεις αντίστοιχη με σκέτο γυαλί, που σημαίνει οτι πρεπει να αδειασεις και το ενυδρείο για να μην ανοίξει!

Rayden 23-10-17 21:58

Καλησπερα σε ολους.

Νικο εχεις δικιο αλλα που να το φανταστω φιλαρακι. Οι κοντρες παντως δεν ειναι κολλημενες πανω στο γυαλλι. Ειναι μαζι με το πανω τελαρο. Το οποιο σε εμενα βγαινει για πλακα. Ειχα αλλαξει πιο παλια το ενυδρειο με ενα ιδιο μαυρο που ειχα βρει, και επειδη ειχα την βαση στο καφε, ξυλωσα το καφε τελαρο και αφου ξηλωσα και το μαυρο το εβαλα εκει. Το ιδιο και κατω.

Σε καμια αλλαγη πανω? Να χαμηλωσει η σταθμη, και να μπουν εκει γυαλληνες? Η πρωτα η μια και μετα η αλλη πχ. Βεβαια επειδη δεν το εχω με τα κολληματα παιζει να το αφησω ετσι αν ειναι.

voas 23-10-17 22:04

Ναι μια χαρά τότε, μέχρι την μεση....βγάζεις την υπάρχον και κολλάς τις γυάλινες!

Rayden 28-10-17 16:00

9 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους.
Ενα μικρο update μετα απο καποιες μπιζουλες μερες.
Προστεθηκε μια euphyllia ancora (δεν μπορεσα να αντισταθω)καθως και ενα ζευγος ακομα occelaris μαζι με ενα pictichromis paccagnellae. Επισης καποια σαλιγκαρια tectus και ενα tutbo.

Τα σαλιγκαρακια μπορω να πω κανουν εξαιρετικη δουλεια μεχρι τωρα. Εχουν πεσει πανω στην αλγη και καθαριζουν κομματια βραχου εως οτου τον κανουν ολολευκο.
Η euphyllia το πρωτο διημερο ηταν μισικλειστη αλλα απο χθες ανοιγει κανονικα.
Η αλγη στο πισω τζαμι δεν λεει να υποχωρησει με τιποτα

Ρουτινες δυο φορες την εβδομαδα απο 20ml reef trace & 20ml reef plus. Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα 20% και μετα ριχνω 30ml special blend.

Μετρησεις
ΝΟ3/ΝΟ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0
ΡΟ4: 0
Ca: 390
Ma: 1320
KH: 9,2
PH: 8,2
SG: 1.0255

Περημενω συμβουλες για την συνεχεια

alan boy 28-10-17 16:26

Πολύ όμορφα όλα Μιχάλη μπράβο.
Βέβαια το buble μου αρέσει πιο πολύ.
Κάποια στιγμή αν βρω θα βάλω και εγώ ένα.

xwriatis 28-10-17 18:30

Ειναι σούπερ Μιχάλη θα φύγει κ η άλγη σιγα σιγα κ θα δείξει... ο χαμένος κύριος εμφανίστηκε ? Η ακομα στα χαμένα ειναι;;

kostas82 28-10-17 21:51

Μιχάλη reef plus και trace θα σου ανεβάσουν τα φωσφορικα στην παρουσα φάση καλύτερα κόψε τα .
Βακτήρια μου φαίνονται και αυτά υπερβολικά πολλά.

Rayden 29-10-17 04:50

Καλημερα σε ολους.

Οκ Κωστα, θα τα σταματησω αφου τι λες. Ποτε πρεπει να τα ξεκινησω???

Special Blend ειναι συμφωνα με τις οδηγειες απο το μπουκαλι. Να το σταματησω λες και αυτο?

kostas82 29-10-17 10:11

Βακτήρια αυτή είναι η δόση συντήρησης;

Rayden 29-10-17 11:55

1 Συνημμένο(α)
Καλημερα και παλι.

Ναι Κωστα, ετσι γραφει. Εκτος και αν εννοει ο ποιητης καθε 15μερες με αυτο το every other week

xwriatis 29-10-17 13:21

Μιχάλη ανα δυο βδομάδες πρεπει να ειναι η συντήρηση, τα αναγραφόμενα ml/λίτρα σου.

Rayden 29-10-17 13:44

Α, οκ. Οποτε καθε 15 μερες. Ειχες δικιο Χρηστο, το ειχαμε συζητησει κιολας. Ακομα τπτ.....:smt120

Οποτε συνοψιζοντας. Reef plus & trace κομμενα για την ωρα. Ποτε πρεπει να ξαναρχισω? Πρεπει να παρατηρησω κατι?

Special καθε δεκαπενθημερο. Κατανοητο

Τωρα παλι στην αναμονη???

kostas82 29-10-17 14:01

Τώρα ο βράχος βγάζει ακόμα βρωμητσα , αν βάλεις ψάρια και Κοραλλια και παρόλα αυτά είναι πάλι πολύ χαμηλά τα θρεπτικά προσθέτεις αμινοξέα και ιχνοστοιχεία. Τώρα εφόσον είσαι μηδενισμενος γιατί δεν βάζεις κανα αλγοφαγο ψαράκι;

Rayden 29-10-17 14:32

Καμια προταση Κωστα?? Αλγοφαγο πχ yellow tang η' πχ dollabella?

Ιχνοστοιχεια πχ Brightwell Reef BioFuel & αμινοξεα Brightwell CoralAminο οπως ειπε και ο Νικος?

kostas82 29-10-17 15:06

Το bf είναι πηγή άνθρακα και σίγουρα δεν το χρειάζεσαι , γενικά μην βιάζεσαι να ρίξεις πράγματα ..
Αλγοφαγα πχ καμοια σαλιαρα κάνα ταγκακι να ξεκινήσει να ανεβάσει και ρυθμούς το ενυδρείο.Ρασακια για τον έλεγχο των pest ;)

Rayden 29-10-17 15:29

Κωστα ευχαριστω πολυ για την καθε βοηθεια καραρχας. Εχεις δικιο, εβαλα λαθος προιον στα ιχνοστοιχεια. Μαλλον αυτο πρεπει να ειναι το σωστο ""Brightwell Replenish""

Υπομονη, θα μαθω καποια στιγμη:smt120:rolleyes:

Αντι για σαλιαρα δεν μπορωνα βαλω μια dollabella που μου φαινεται πιο συμπαθητικια?

Rayden 31-10-17 19:18

Καλησπερα. Μια ισως χαζη ερωτηση. Ποσο μπορει να μεινει το νερο μεσα στο βαρελι αλλαγης? Οχι στασιμο, με τον κυκλοφορητη να βαραει. Γιατι ρωταω. Εχω ενα βαρελι αλλαγης 100 λιτρων. Για την ωρα κανω αλλαγη καθε εβδομαδα 50 λιτρα (~12%) και το υπολοιπο το πεταω. Αν βαλω τα 50 λιτρα, μπορω να αφησω τα αλλα 50 για την αλλη εβδομαδα? Η' απλως να παω να παρω ενα πιο μικρο βαρελακι?

kostas82 31-10-17 21:54

Μιχάλη θα με τρελάνεις :D γιατί δεν το αλλάζεις όλο;
Και μετά το κουβεντιάζουμε.

Rayden 01-11-17 00:04

Κωστα ναι, μαλλον θα σε τρελανω!!!:rolleyes:

Γιατι μου φαινοτανε πολυ το ~30% καθε εβδομαδα.
Οκ, καλως. Ολο τοτε. Πηρα παντως Σαλιαρα οπως μου ειπες...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02397 seconds with 11 queries