Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY CO2 project (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66549)

Malawi Lover 12-11-12 22:54

DIY CO2 project
 
Καλησπέρα! Μετα απο την πραγματικα πολυτιμη βοηθεια του Νίκου (Nick74) αύριο θα ξεκινήσω την κατασκευή του DIY συστήματος παροχης διοξειδίου του άνθρακα (co2) στο ενυδρειο! Υλικά που θα χρειαστούν:

Ένα μπουκάλι 2 λίτρων
Ένα μπουκάλι 330 ml
2-3 σφιχτιράκια
Ζάχαρη (3 φλυτζανια)
Μαγιά (1/4 του κουταλιού)
Σιλικώνη ή μονωτική ταινία
Σωληνάκι αεραντλίας (γύρω στο 1 μέτρο)
Όρεξη για δουλειά

Αρχικά θα παρω το 2λιτρο μπουκαλι και θα βάλω τα 3 φλυτζανια ζαχαρη και το 1/4 του κουταλιου μαγια! Έπειτα απο πανω,θα βάλω γυρω στα τρία δάχτυλα νερού! Το μίγμα ΔΕΝ το κουναω και ΔΕΝ το ανακατεύω! Στην συνεχεια κλεινω ΠΟΛΥ καλα το καπακι του ( θα το τυλιξω απο πανω και με μονωτική ταινία)! Στο κέντρο απ'το καπακι,μετα, κανω μια τρυπα, ισια ισια για να χωραει το σωληνάκι! Και απο πανω λιγη σιλικωνη ή ονωτικη ταινια για να μην υπαρχει "διαροή του co2".Βαζω λοιπον το σωληνακι στο 2λιτρο μπουκαλι (2-3cm μεσα-θα ειναι στον αερα, δεν θα ακουμπαει το μιγμα). Την άλλη άκρη απ'το σωληνακι, την βαζω (με την ιδια διαδικασια) στο μπουκαλι των 330ml με λίγο νερό μέσα το μπουκάλι για να "κάνει μπουρμπουλίθρες"! Έπειτα ανοίγω άλλη μια τρυπούλα στο μπουκαλι των 330ml και βαζω το 2ο σωληνάκι στον αερα (οχι στο νερο οπως το αλλο) και μέσω του "σωληνακίου" στέλνεται το αέριο απο το μπουκάλι στην είοδο του φίλτρου (δλδ. εκει θα τοποθετηθεί η άλλη άκρη του)!

Θα κάνω δηλαδή ότι δίχνει η παρακάτω φωτογραφία:



-------------------------
Περιμένω γνώμες/ συμβουλές/ παρατηρήσεις!

Nick74 12-11-12 23:09

βασικα η μονωτικη ταινια ειναι δικη σου ιδεα, εγω ειπα μονο για σιλικονη...
Δε νομιζω να μπορεσεις να στεγανοποιησεις τοσο καλα με την ταινια και θα χανεις πολυτιμο co2, καλυτερα βαλε απλα σιλικονη.


Βασικα τωρα που βλεπω αυτα που σου ειπα εκανα μια μικρη παραλειψη, καλο ειναι λιγο πριν το ενυδρειο να βαλεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (στα πετ σοπς τη βρισκεις με 1-2 ευρω) μη τυχον και σου ερθει αναποδα νερο. (ψιλοσπανιο αλλα ποτε δεν ξερεις)

nazgul 12-11-12 23:20

Εχεις καποια λαθακια κατα τη γνωμη μου (αν καταλαβα καλα).

Καταρχην τρυπησε το καπακι πριν βαλεις το μιγμα, περνα το σωληνακι απο μεσα και βαλε λιγη σιλικονη και απο τις δυο πλευρες. Αστη καμια μερα να στεγνωσει.

Για το μιγμα: θα βρασεις λιγο νερο και θα ρηξεις τη ζαχαρη μεσα, ανακατευοντας τη μεχρι να διαλυθει τελειως. Στο ζεστο νερο θα διαλυθει καλυτερα. Θα το αφησεις να γινει χλιαρο. Προσοχη, οχι ζεστο, θα σκοτωσει τη μαγια. Οταν γινει αυτο, ρηξε 2-3 δαχτυλα σε ενα ποτηρι και το υπολοιπο ρηξτο στο μπουκαλι. Στο ποτηρι προσθεσε τη μαγια και χτυπα τη μεχρι να διαλυθει πολυ καλα σε μια φραπεδιερα ή ενα σεϊκερ. Ρηξε και αυτο το μιγμα στο μπουκαλι. Συμπληρωσε μετα φρεσκο νερο ιδιας περιπου θερμοκρασιας, μεχρι τον ωμο του μπουκαλιου, οπως φαινεται στη φωτογραφια σου.

Γυρω απο το στομιο βαλε τεφλον καλυτερα, οχι μονωτικη ταινια. Τυλιξε μπολικο στις βολτες του πωματος, ωστε να βιδωθει δυσκολα το καπακι. Μετα περνα μερικες στρωσεις και απο την εξω πλευρα.

Επισης, βαλε για καλο και για κακο μια βαλβιδα αντεπιστροφης.

Αναλυτικα ολα αυτα υπαρχουν εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723

Malawi Lover 12-11-12 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 711180)
βασικα η μονωτικη ταινια ειναι δικη σου ιδεα, εγω ειπα μονο για σιλικονη...
Δε νομιζω να μπορεσεις να στεγανοποιησεις τοσο καλα με την ταινια και θα χανεις πολυτιμο co2, καλυτερα βαλε απλα σιλικονη.


Βασικα τωρα που βλεπω αυτα που σου ειπα εκανα μια μικρη παραλειψη, καλο ειναι λιγο πριν το ενυδρειο να βαλεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (στα πετ σοπς τη βρισκεις με 1-2 ευρω) μη τυχον και σου ερθει αναποδα νερο. (ψιλοσπανιο αλλα ποτε δεν ξερεις)


Βασικα αυτο με την μονωτικη...δεν το "εβγαλα μονος μου" αλλα το ειδα και σε διαφορες αλλες DIY CO2 κατασκευες! :D Γι'αυτο και το πρόσθεσα! Αλλααα...δεν καταλαβα αυτο που είπες για την ανεπίστροφη βαλβίδα...μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα?

Nick74 12-11-12 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 711186)
...


βασικα απ οσο γνωιζω δε βοηθαει το να ανακατευουμε τιποτα απ ολα αυτα τα υλικα, αντιθετα ειναι καλυτερο να μην το κουναμε καν ωστε να γινεται αργα η ζυμωση και να κρατησει κανα δεκαπενθημερο...
Μιλαω βεβαια παντα για ξηρη μαγια σε σκονη, με αυτη του ψυγειου δεν ξερω ουτε εχω δοκιμασει.
Και το starter kit που ειχα αγορασει αυτα εγραφε, και οι περισσοτεροι γραφουν να μην ανακατευουμε τιποτα...
Αν τωρα αναφερεσαι σε μαγια σε κυβακι δε γνωριζω τη διαδικασια, ισως και να θελει ανακατεμα αλλα πιστευω καλυτερα η ξηρη στο φακελακι που ειναι δοκιμασμενη


Παράθεση:

Αλλααα...δεν καταλαβα αυτο που είπες για την ανεπίστροφη βαλβίδα...μπορεις να το εξηγησεις λιγο
απλα βαζεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (αν την ποιασεις στα χερια σου και φυσηξεις κι απ τις δυο μεριες θα καταλαβεις πως λειτουργει και πως θα τη βαλεις) πριν στειλεις το co2 στο ενυδρειο

ch_kyriakos 12-11-12 23:42

Παράθεση:

Αλλααα...δεν καταλαβα αυτο που είπες για την ανεπίστροφη βαλβίδα...μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα?
Είναι για την προστασία αναρόφησης νερού και μπορείς να βάλεις το μπουκάλι κάτω από την στάθμη του νερού.Είναι πολύ φθηνές στο εμπόριο, από 0,80 -2ευρώ.
Εγώ πάντως μετά από 3-4 προσπάθειες, σήμερα με την βοήθεια του ''σεφ'' συμforitι korasidikos που ήρθε να δω πως φτιάχνετε, δουλεύει (φτου φτου φτου) :D:D:D

nazgul 13-11-12 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74
βασικα απ οσο γνωιζω δε βοηθαει το να ανακατευουμε τιποτα απ ολα αυτα τα υλικα, αντιθετα ειναι καλυτερο να μην το κουναμε καν ωστε να γινεται αργα η ζυμωση και να κρατησει κανα δεκαπενθημερο...
Μιλαω βεβαια παντα για ξηρη μαγια σε σκονη, με αυτη του ψυγειου δεν ξερω ουτε εχω δοκιμασει.

Να πω την αληθεια εμενα μου λειτουργησε σωστα οταν διαλυθηκε η μαγια εντελως σε νερο πριν τη ρηξω στο μιγμα. Οταν δηλαδη δεν εβλεπες ουτε ενα κοκκο μαγιας ποτηρι, για ξηρη μιλαω παντα. Και μαλιστα η Γιωτης δεν μου λειτουργησε 3 φορες που προσπαθησα, κανοντας με να πιστευω οτι ειμαι καθυστερημενος για να μην τα καταφερω :D. Μολις πηρα αλλη μαρκα, CO2 στο φουλ.

Nick74 13-11-12 00:10

Εμενα η Γιωτης αδιαλυτη με ελαφρα χλιαρο νερο σε μια μερα αρχισε να βγαζει κανονικα. Το ιδιο και η χυμα του μανδραγορα...
Αυτο παντως για το διαλυμενο ξερω πως παιζει για τα κυβακια ενω για την ξηρη θεωρειται λαθος...

Τεσπα, ισως εχει να κανει με το ποσο παλια ειναι η μαγια και αν ειναι ζωντανη...
Αν παρεις απο σουπερ μαρκετ που εχει πολυ κινηση, η απο κανενα μανδραγορα δε θελει διαλυση γιατι ειναι φυσιολογικα ολοζωντανη αρα προχωραει κανονικα σε ζυμωση.
Αν παλι εχει εκτεθει σε τιποτα κακες συνθηκες φυλαξης η εχει παλιωσει μπορει και να μη δουλεψει, αλλα συνηθως μιλαμε για προιον σε καλη κατασταση (η μαγια ειναι βεβαια λιγο περιεργο προιον αφυ μπορεις να τη σκοτωσεις για πλακα αλλα απο μεγαλο ΣΜ δε νομιζω να υπαρχει προβλημα)

nazgul 13-11-12 00:14

Μπορω να το δοκιμασω και με αδιαλυτη, ετσι για το καλο. Εχω φτιαξει δυο μπουκαλια ετσι κι αλλιως για να μην ξεμενω. Θα δειξει.

Nick74 13-11-12 00:19

εγω να σου πω ποτε δεν τη διαλυσα, ουτε ανακατεψα ποτε τιποτα.
Συμφορουμιτης που το εκανε του εγινε αντιδραση και σε μια μερα εβγαλε οτι ειχε να βγαλει. (και μετα εψαχνε αεραντλια γιατι τα ψαρια ηταν στην επιφανεια)
Αν παλι η μαγια σου ειναι ψιλοψωφια ισως και να θελει οπως λες καποια "παροτρυνση":D

nazgul 13-11-12 00:25

Παιζει να ειναι η μαγια τοτε, γιατι η λειτουργια κραταει 2-3 εβδομαδες.

Nick74 13-11-12 00:28

Ναι δεν αποκλειεται...
μαγια απο μαγια εχει διαφορα, και επειδη ειναι ζωντανος μυκητας παιζουν πολλα πραγματα ρολο, πχ αν την εχει δει ηλιος, αν ηταν αποθηκευμενη καιρο σε ψυχρο μερος κτλ κτλ κτλ.
Λογικα δε νομιζω να φταιει ο Γιωτης η η καθε εταιρια που βγαζει τετοια προιοντα αλλα οι εμποροι

Malawi Lover 13-11-12 07:53

Αν δεν βαλω την βαλβιδαα...θα εχω πρόβλημα? Γιατι πηρα τηλ. στα πετ σοπ εδω κοντα και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει διθεσημη!! Γινετε να κανω το DIY CO2 και να βαλω την βαλβιδα μετα ??

ChocolatePuma 13-11-12 08:55

Καλημέρα
Αντί για 2ο μπουκάλι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό, για να βλέπεις τις φυσαλίδες. Δεν είναι μεγάλο να σου χαλάει την "εμφάνιση", ούτε σφιγκτήρες χρειάζεσαι ούτε τπτ. Βεντουζάρει εξωτερικά στο ενυδρείο και είσαι μια χαρά!
http://www.ebay.com/itm/New-Aquarium...item3a661ec9a3

Βαλβίδες έχει εδώ
http://www.ebay.com/itm/2x-Aquarium-...item45fc1ccb04

Επειδή το DIY CO2 το φτιάχνεις, ως κάτι "μόνιμο", γνώμη μου είναι να το φτιάξεις απ την αρχή σωστά

Εγώ πάντως την μαγιά την χτύπησα σε σεικερ (έτσι έγραφε στις οδηγίες που είχε βρει) και δουλεύει για 10μέρα μια χαρά
Η σιλικόνη που χρησιμοποίησα για να στεγανοποιήσω την τρύπα στο μπουκάλι, στέγνωσε μετά από 5 λεπτά. Αν κόψεις το σωληνάκι φάλτσα, και το ζορίσεις για να μπει, συμπληρωσε με αρκετη σιλικόνη γυρω του και ολα οκ!
Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι το νερό, στο οποίο έχεις διαλύσει τη ζάχαρη. Πρέπει να είναι χλιαρό, πριν ρίξεις μέσα τη μαγιά

Ούτε τεφλον χρησιμοποίησα, ούτε μονωτική ταινία. Αν το καπάκι σφίγγει, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Βαλβίδα, εννοείται ότι μπορείς να προσθέσεις όποια στιγμή θέλεις. Απλά μην κάνεις βιαστικά κοψίματα στους σωλήνες και στο τέλος δεν φτάνουν στα σημεία που θέλεις!
Οι περισσότερες βαλβίδες έχουν βέλος που σου δείχνει την κατεύθυνση του αέρα αλλά μπορείς και να φυσήξεις για να καταλάβεις πως πρέπει να την τοποθετήσεις.
Η είσοδος του σωλήνα στο φίλτρο μπορεί να γίνει είτε στην έξοδο του φίλτρου (χωρίς όμως καλή διάχυση) είτε στην είσοδο του φίλτρου, αρκεί να χωράει να περάσει ο σωλήνας σε κάποιο απ τα κενά του φίλτρου. πχ στο δικό μου φίλτρο δεν χωρούσε ο σωλήνας στην είσοδο και έτσι τον έχω στην έξοδο.

Κάτι τελευταίο : Όταν θα φτιάξεις νέο μείγμα, άφηνε λίγο από το παλιό στο μπουκάλι. Παίρνει μπροστά...πιο γρήγορα...

Αυτά από μένα;)

Malawi Lover 13-11-12 10:40

Καλημέρα! Εχω παρει ολα τα υλικα, αλλα το πρόβλημα ειναι πως τα μπουκαλια ειναι εναμιση λιτρο (1,5) και 500ml! Δεν βρηκα 2λιτρο μπουκαλι κοκα κολα...πιραζι?? Να κρατησω αυτο που ειναι 1,5 λιτρα, ειναι πρεπει αναγκαστηκα να παρω 2λιτρο?

ChocolatePuma 13-11-12 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 711266)
Καλημέρα! Εχω παρει ολα τα υλικα, αλλα το πρόβλημα ειναι πως τα μπουκαλια ειναι εναμιση λιτρο (1,5) και 500ml! Δεν βρηκα 2λιτρο μπουκαλι κοκα κολα...πιραζι?? Να κρατησω αυτο που ειναι 1,5 λιτρα, ειναι πρεπει αναγκαστηκα να παρω 2λιτρο?

Η αλήθεια είναι πως όλες οι προτάσεις αναφέρουν 2λιτρο.
Ενδεχομένως να πρέπει να μειώσεις τις αναλογίες σε ζάχαρη και μαγιά.

Για πέπσι κόλα έψαξες? (πλάκα κάνω!) Δίλιτρα μπορείς να βρεις διαφόρων τύπων. Ενδεχομένως και γυάλινο ;)

Όσο για το 2ο μπουκαλι, των 500 ml...ξανασκέψου το. Θα φτιάξεις μια τεράστια κατασκευή, χωρίς να υπάρχει λόγος ;)

nazgul 13-11-12 10:57

Γυαλινο καλυτερα να το αποφυγεις, καπου ακουσα πως υπαρχει περιπτωση να σκασει, αν εμφανιστει εντολη πιεση.

Αν δεν βρισκεις 2λιτρο, βαλε αυτο που εχεις, αλλα με αναλογικα μικροτερη δοσολογια. Το 2λιτρο ειναι καλυτερο γιατι κραταει περισσοτερο, οχι για κανενα αλλο λογο.
Θα σου προτεινα να φτιαξεις αλλη μια ιδια κατασκευη και οταν βλεπεις πως τελειωνει η δραση του ενος μπουκαλιου (ή και πιο πριν ακομα καλυτερα, θα μαθεις με τον καιρο ποσο περιπου κραταει αναλογα με τις δοσολογιες σου), να φτιαχνεις το μιγμα για το δευτερο. Με αυτο τον τροπο δεν θα εχεις διακοπη στη διαχυση, ενω αν φτιαξεις το μιγμα απο την αρχη, δεν θα αρχισει να παραγει διοξειδιο αμεσως.

Malawi Lover 13-11-12 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 711191)

απλα βαζεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (αν την ποιασεις στα χερια σου και φυσηξεις κι απ τις δυο μεριες θα καταλαβεις πως λειτουργει και πως θα τη βαλεις) πριν στειλεις το co2 στο ενυδρειο

Σε ποιο ημειο ομως την βαζω την βαλβιδα?

ΥΓ: Την πηρα πριν κανα μεσαωρο! Ειχε τελικα!

nazgul 13-11-12 14:45

Μετα το bubble counter. Δηλαδη βαλβιδα και μετα το σωληνακι που πηγαινει στο ενυδρειο. Προσεχε να μπει σωστα. Δηλαδη απο εκει που "κοιταει" να ειναι το ενυδρειο.

Malawi Lover 13-11-12 14:46

Καιιιι...τελικα τι να κανω??να τα ανακατεψω τα υλικα (οπως μου ειπατε) ή απλα να τα βαλω οπως μου ειπε ο Νικος???
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 711305)
Μετα το bubble counter. Δηλαδη βαλβιδα και μετα το σωληνακι που πηγαινει στο ενυδρειο. Προσεχε να μπει σωστα. Δηλαδη απο εκει που "κοιταει" να ειναι το ενυδρειο.


οκ! Ευχαριστω πολυ nazgul! :D

nazgul 13-11-12 14:47

Οτι θελεις. Δοκιμασε. Μαλλον λειτουργει και με τους δυο τροπους. Εγω θα δοκιμασω καποια στιγμη και χωρις να ανακατεψω, ετσι για να δω ποσο κραταει.

filebox 13-11-12 16:05

Δίλιτρα υπάρχουν στο lidl από γκαζόζα ή πορτοκαλάδα (σπάνια και κανονικά της κοκακόλα).

Nick74 13-11-12 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 711308)
Οτι θελεις. Δοκιμασε. Μαλλον λειτουργει και με τους δυο τροπους. Εγω θα δοκιμασω καποια στιγμη και χωρις να ανακατεψω, ετσι για να δω ποσο κραταει.


15- 20 μερες

nazgul 13-11-12 16:26

Ε τοσο μου κραταει και το αλλο...

Nick74 13-11-12 16:27

αρα μαλλον το ενα και το αυτο ειναι...

Malawi Lover 13-11-12 16:57

2 Συνημμένο(α)
Λοιπόν, το έκανα! Να και οι φωτο παρακατω! Αλλααα...πως θα καταλαβω αν δουλευει...δηλαδη αν αν "παρεχει" co2 στο ενυδρειο! Κοιταω το σωληνακι και φενεται πως εχει σε καμια σημεια λιγο νερο μεσα....! Γιατι ετσι???

Nick74 13-11-12 17:35

αναλογα τη θεμοκρασια μπορει να κανει και 2 μερες για να αρχισει να βγαζει φυσαλιδες...

Malawi Lover 13-11-12 17:42

Αν πρω ενα πιστολακι και αρχισω να ζεσταινω το νερο στα μπουκαλια...θα εχει διαφορα δηλαδη?

bloskas 13-11-12 17:46

εμενα αρχισε σε ουτε μια ωρα..

γιατι δεν το γεμισες το μουκαλι με το μιγμα???? ειναι πολυ λιγο.

Nick74 13-11-12 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 711352)

γιατι δεν το γεμισες το μουκαλι με το μιγμα???? ειναι πολυ λιγο.

και στα starter kit που πουλανε τοσο βγαινει,
3 φλυτζανια ειναι 700-800 γρ ζαχαρη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02785 seconds with 11 queries