Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Red cherry και guppy-προβλημα με τροφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103236)

anttheo 19-11-19 11:34

Red cherry και guppy-προβλημα με τροφη
 
Καλημέρα. Στο ενυδρείο μου φιλοξενώ γαρίδες red cherry με γκαπυ. Τα πάνε μια χαρά στη συμβίωση, αυτό που όμως με προβληματίζει είναι το θέμα της διατροφής. Ρίχνω από τροφη, flakes για τα γκαπυ και novo prawn της jbl για τις γαρίδες. Το θέμα είναι ότι ενώ τα γκαπυ τρώνε τα φλεικς, έπειτα πηγαίνουν και τσιμπάνε την γαριδοτροφη έως διαλύοντας την σιγά σιγά και την τρώνε. Οι γαρίδες φυσικά δεν πλησιάζουν όση ώρα είναι εκεί τα λαίμαργα γκαπυ. Υπάρχει άραγε θέμα υποσιτισης των red cherry και τι λύση υπάρχει για αυτό το πρόβλημα? Οποίοι από εσάς φιλοξενειται αυτά τα δύο είδη, θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε με το θέμα της τροφής, ευχαριστώ

tkalamat 19-11-19 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anttheo (Μήνυμα 1056512)
Καλημέρα. Στο ενυδρείο μου φιλοξενώ γαρίδες red cherry με γκαπυ. Τα πάνε μια χαρά στη συμβίωση, αυτό που όμως με προβληματίζει είναι το θέμα της διατροφής. Ρίχνω από τροφη, flakes για τα γκαπυ και novo prawn της jbl για τις γαρίδες. Το θέμα είναι ότι ενώ τα γκαπυ τρώνε τα φλεικς, έπειτα πηγαίνουν και τσιμπάνε την γαριδοτροφη έως διαλύοντας την σιγά σιγά και την τρώνε. Οι γαρίδες φυσικά δεν πλησιάζουν όση ώρα είναι εκεί τα λαίμαργα γκαπυ. Υπάρχει άραγε θέμα υποσιτισης των red cherry και τι λύση υπάρχει για αυτό το πρόβλημα? Οποίοι από εσάς φιλοξενειται αυτά τα δύο είδη, θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε με το θέμα της τροφής, ευχαριστώ

Και μόνο από αυτά που λες δεν τα πάνε καλά.Τα γκαπυ είναι πρόβλημα για τις γαρίδες.

tsala 19-11-19 13:10

οντως ειναι προβλημα... τα περισσοτερα ψαρια για τις γαριδες...
δοκιμασε μεγαλες ταμπλετες για πλεκο...
παλι θα τσιμπανε τα γκαπυς , αλλα θα διαλυονται πολυ αργα..
φυσικα αν οι γαριδες φοβουνται να πλησιασουν την τροφη, παλι το προβλημα δεν θα λυθει

gallos 20-11-19 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anttheo (Μήνυμα 1056512)
Καλημέρα. Στο ενυδρείο μου φιλοξενώ γαρίδες red cherry με γκαπυ. Τα πάνε μια χαρά στη συμβίωση, αυτό που όμως με προβληματίζει είναι το θέμα της διατροφής. Ρίχνω από τροφη, flakes για τα γκαπυ και novo prawn της jbl για τις γαρίδες. Το θέμα είναι ότι ενώ τα γκαπυ τρώνε τα φλεικς, έπειτα πηγαίνουν και τσιμπάνε την γαριδοτροφη έως διαλύοντας την σιγά σιγά και την τρώνε. Οι γαρίδες φυσικά δεν πλησιάζουν όση ώρα είναι εκεί τα λαίμαργα γκαπυ. Υπάρχει άραγε θέμα υποσιτισης των red cherry και τι λύση υπάρχει για αυτό το πρόβλημα? Οποίοι από εσάς φιλοξενειται αυτά τα δύο είδη, θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε με το θέμα της τροφής, ευχαριστώ

Δεν πιστεύω οτι υποσιτίζονται οι γαρίδες...Τις είχα παλιά με gappy και ταϊζα μόνο τα ψάρια. Οι γαρίδες έτρωγαν ότι έμενε ή έπεφτε στο βυθό. Επιπλέον "καθαρίζουν" και το χαλίκι πολλές φορές από τα διάφορα που μαζεύει..

costachri 23-11-19 13:59

Σε παρόμοιο setup, επείδή έχω και εγώ την ίδια ανησυχία, λιώνω την τροφή για τις γαρίεδες με νερό απο το ενυδρείο και την ρίχνω μαζί με τηντροφή για τα guppies.
Έτσι η τροφή για της γαρίδες σκορπίζει και δεν την μαζεύουν τόσο εύκολα τα ψάρια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01291 seconds with 11 queries