Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ REEF. ΒΟΗΘΕΙΑ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4643)

giamaios 21-01-03 00:05

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ REEF. ΒΟΗΘΕΙΑ!
 
ΤΑ 260ΛΤ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗ?ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ?

Tolis 21-01-03 02:00

Κατ'αρχας το σκαλοπατι.

Πριν συζητησουμε τι πρεπει να προσεξεις... εχεις καποιο ή καποια βιβλια περι των reef ενυδρειων, ή καποιες γερες πηγες αναφοράς στο διαδικτυο?

polleni 21-01-03 03:31

Και, μετά από τις απαντήσεις στα προηγούμενα ερωτήματα, ποιά περίπου είναι η μέχρι τώρα εμπειρία σου στον χώρο του ενυδρείου ; Μπορεί να ακούγεται κοινότοπο αλλά βοηθάει στο να ξέρουν οι συνομιλητές σου τι περίπου να θεωρούν δεδομένο ως γνώση σου.

kroud 21-01-03 08:13

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ REEF. ΒΟΗΘΕΙΑ!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giamaios
ΤΑ 260ΛΤ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗ?ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ?

Εκτος απο αυτα που ρωτησαν ο τολης και ο polleni ριξε και μια ματια σε αυτο το topic που θα σου δωσει απαντησεις σε πολλα ερωτηματικα που ενδεχομενως εχεις.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=135

Devilsnake 21-01-03 12:10

Ετοιμάζεσαι για βουτιά στα πολύ βαθιά.

Το ενυδρείο το έχεις? Τι άλλο εξοπλισμό έχεις?

Tolis 21-01-03 18:16

giamaios wrote:

οτι γνωριζω μου τα εχει μαθει το παιδι που ψωνιζω.οσο αφορα την μελετη ,δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο εκτος απο κατι διαφημιστικα. εως τωρα ειχα ενα ενυδρειο 200λτ με αφρικανες ασχολουμαι 4 χρονια με τις αφρικανες.το ξερω οτι ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο αλλα πιστευω οτι αξιζει το κοπο. ενας λογος που χαιρομαι ακομη περισσοτερο που σας βρηκα ειναι η πολυτιμη βοηθεια που θα εχω

Anonymous 21-01-03 18:25

εγώ ξέρω ότι ένα θαλασσινό πρέπει να είναι απο 400 λτ και πάνω...έτσι μου έχουν πει...

giamaios 21-01-03 18:35

ετσι ηξερα και εγω μεχρι που ειδα reef ενυδρειο 50λτ

Anonymous 21-01-03 18:39

με τί? με ένα ψάρι ή μόνο τη διακόσμηση???? γιατί τα REEF ψάρια θέλουν το χώρο τους....
α! πόσο χρονών είσαι?

giamaios 21-01-03 19:04

ειμαι 28. ειχε 2 μικρα ψαρακια και κοραλια

Devilsnake 21-01-03 19:39

Στο reef είναι βασική προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρχουν ψάρια.

1-2 άντε 3 το πολύ και αυτά για πολύ συγκεκριμένους λόγους και μικρά ώστε να υπάρχει ελάχιστη ιχθυοφόρτωση και να μην επηρεάζονται οι συνθήκες του νερού.

Τα κοράλλια και ότι άλλο βάλλεις μέσα στο reef θέλουν τέλειες συνθήκες.

Σκέψου το καλά. Χρειάζεσαι μεγάλη κυκλοφορία νερού πολύ φως calcium reactor, nitratereductor, uv lamp, skimmer kai polla kila live rock.

Αυτά για αρχή και υπάρχουν και άλλα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Obelix(Reifen) 21-01-03 21:59

Reef σημαίνει ότι τα κοραλλιά είναι ζωντανά αλλιώς σκέτο Marine.Συνήθως πας από Fresh water->Brackish->Marine->Reef.Από Fresh water σε Reef χοντρό το βλέπω.
Ξεκινά με ένα μικρό Brackish και για Κανά χρόνο και στο μετάξι διάβασε όσο περισσότερο μπορείς και σχεδίασε το για να απόκτησης το Marine που ονειρεύεσαι .
Πάρε Κανά τεύχος του T.F.H magazine για να πάρεις μια ιδέα .

giamaios 21-01-03 23:48

τι ειναι το brackish?

Anonymous 21-01-03 23:54

brackish=εφάλμυρο! μονοδάκτυλοι, puffer, σκατοφάγοι, Οφιοκέφαλοι, τοξότες ... όλα ωραία ψάρια!

annivas2000 21-01-03 23:59

Ωχ......Υφαλμυρο....

giamaios 22-01-03 00:04

θα μπορουσα με μικρο ρισκο να ξεπερασω το σταδιο του brackish και να παω στο marine? δεν θελω να γινομαι κουραστικος.

polleni 22-01-03 02:50

Αν και σήμερα δεν είναι η μέρα να μιλάω για marine tanks. εν πάση περιπτώσει, το να κάνεις ένα 200 λίτρα reef tank έίναι τόσο εύκολο ή δύσκολο όσο θες να το κάνεις. Κοινώς, είναι εύκολο αν κάτσεις και ρίξεις εάν τρίμηνο χοντρό διάβασμα παίρνοντας βιβλία και ρωτώντας δεξιά αριστερά (οπότε και έχεις πιθανότητες επιτυχίας) ή δύσκολο αν πας με το διαφημιστικό που διάβασες και τις όποιες γνώσεις έχεις από το γλυκό νερό. Ηδη ο Devilsnake σου είπε κάποια πράγματα και πιστεύω ότι θάπρεπε να σε βάλουνε σε σκέψεις. Το reef tank θεωρείται από τα πιό δύσκολα κομμάτια του χόμπυ και θέλει αρκετά παραπάνω από τις βασικές γνώσεις χημείας, φυσικής, βιολογίας κ.λ.π. Δεν είναι ένα ενυδρείο που το ξεκινάμε επειδή είδαμε σε ένα ενυδρειάδικο ένα επιτυχημένο 50άρι ή επειδή ο γείτονας έχει ένα τρίτοννο. Από εκεί και πέρα, η απόφαση είναι φυσικά δική σου. Για να στήσεις ένα reef tank το κάθε θέμα θέλει μελέτη και γνώσεις.

Το τι λάμπες θα βάλεις το σκέφτηκες - για παράδειγμα ;; Metal Halide ή φθορισμού ;; Πόσες θα βάλεις ;; Τι ποσότητα φωτισμού θες ;; Τι χρωματικό συνδυασμό θα χρησιμοποιήσεις ; Θα πας για 10000Κ ή 6500 Κ και ακτινικές ; Πως θα απάγεις την θερμότητα των φωτιστικών ; Τι φάσμα φωτός θέλει το α ή το β κοράλλι ή η χ ανεμώνη ; Βγαίνουν αυτά τα φάσματα με κάποιο συνδυασμό ή θα πας σε εξειδικευμένες λύσες ;;

Τώρα στα δικά μου.. μαύρη μέρα σήμερα.

Μετά από 1 χρόνο, 2 μήνες και 5 μέρες, ο Big Daddy (Salaria pavo) απεβίωσε σήμερα, ήσυχα, έχοντας φάει πρωϊνό και μεσημεριανό, μέσα στην φωλιά του, πιστεύω ευτυχισμένος, έχοντας ξεπεράσει κατά πολύ το μέγιστο αναφερόμενο μέγεθός του (16 εκατοστά έναντι 13), αλλά ΜΗΝ έχοντας ζευγαρώσει. Ηταν βέβαια αρκετά μεγαλος σε ηλικία όταν τον μάζεψα αλλά.. μου λείπει. Το ενυδρείο δεν είναι το ίδιο χωρίς αυτόν. Ούτε η διάθεσή μου. Το ότι απεβίωσε χωρίς να ζευγαρώσει με έχει βάλει σε πολλές σκέψεις σχετικά με την ματαιοδοξία μου και την ανευθυνότητά μου. Πιστεύω ότι θα το ξεπεράσω βέβαια αλλά αυτό μου ΚΟΣΤΙΣΕ.

Tolis 22-01-03 03:20

:cry: :cry: :cry:
...τον συμπαθουσα αυτον τον μπαγασακο....... :cry: :cry: :cry:

kroud 22-01-03 07:35

Λυπαμαι george :cry:

Anonymous 22-01-03 13:20

Κρίμα για την απώλεια φίλε polleni... :cry: :(

Devilsnake 22-01-03 13:22

Καταρχήν Γιώργο λυπάμαι για το ψαράκι σου….

Μετά θα ήθελα να συμπληρώσω το πιο βασικό που ξέχασα να ρωτήσω και να αναφέρω.

Αν το ενυδρείο στο χώρο που είναι ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 28 C? Τότε χρειάζεται οπωσδήποτε και ψυκτικό.

Αν δεν βάλεις θα έχεις μια ωραία σούπα από ανεμώνες, σφουγγάρια κτλ…

giamaios 22-01-03 17:00

γιωργο λυπαμαι πολυ. σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. οτι αφορα την θερμοκρασια ισχυει και για το marine? υπαρχει μεγαλη διαφορα στον εξοπλισμο marine-reef?

Devilsnake 22-01-03 18:32

Στο marin είναι πιο απλά τα πράγματα

Δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό.
Δεν χρειάζεσαι calcium reactor.
Προαιρετικά το nitratereductor.


Παραμένουν σίγουρα skimmer,uv και ο ψύκτης ανάλογα με την μέγιστη θερμοκρασία σου.

giamaios 22-01-03 22:53

στα 260λτ τι ψαρια θα μου προτεινατε?[οταν φτασω μεχρι εκει]

Tolis 22-01-03 23:02

Χωρις παρεξηγηση, διαβαζοντας και τα άλλα ποστς σου στο γλυκο νερο κλπ, νομιζω οτι ειναι νωρις ακομα για ξανοιγμα σε marine (για reef δεν το συζητω). Δυστυχως τα θαλασσινα δεν συγχωρουν λαθη τοσο ευκολα οπως του γλυκου. Θα ελεγα να κρατηθεις στο γλυκο προς το παρον, να αποκτησεις εμπειρια , συγχρονως να διαβασεις και να πληροφορηθεις, και μετα να το δοκιμασεις.

Devilsnake 22-01-03 23:45

Τα ψάρια που μπορείς να βάλεις σε αυτά τα λίτρα είναι πολύ περιορισμένα.

Κυρίως damsel και clown, ίσως κάποιο tang για να τρώει την άλγη που θα παράγετε. Όλα τα άλλα τα ξεχνάς όσο ωραία και αν είναι όπως Angel fish, butterfly ktl… λόγω μεγέθους, συμπεριφοράς, διατροφής και πάει λέγοντας.

Πάντως κατά την γνώμη μου είναι πολύ νωρίς να ασχοληθείς με marine αν έχω καταλάβει καλά είσαι πολύ λίγο στο hobby και το έχεις πάρει πολύ επιφανειακά για την ώρα.

giamaios 23-01-03 16:05

το λαθος μου μεχρι στιγμης ηταν οτι δεν διαβαζα.ασχολουμαι 4 χρονια. εκανα οτι μου ελεγαν οι ιδιοκτητες των μαγαζιων που ψωνιζα.το τελευταιο χρονο ομως ασχολουμαι εντατικα. εχω περιθωρια βελτιωσης γιατι δεν βιαζομαι. μεχρι να φτιαξω το ενυδρειο και να αγορασω τον καταληλο εξοπλισμο θα δειτε μεσα απο τισ συζητησεις μας οτι θα ειμαι ετοιμος.

Obelix(Reifen) 01-02-03 16:18

Ρίξε μια μάτια σε αυτά τα λινκ. Μάλλον θα σε ενδιαφέρουν.

http://advancedaquarist.com/index/

http://www.advancedaquarist.com/issu...2/aquarium.htm

http://mistressreef.homestead.com/fi...co/bonzai.html

polleni 02-02-03 02:30

Υπάρχει ένα "ημερολόγιο" για την δημιουργία του μεσογειακού ενυδρείου μου (στα ελληνικά πλέον.. ). Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά..

www.malawicichlidhomepage.com/greek/

και επιλέγεις το "αρθρα" από την πλαϊνή μπάρα..

vlu 07-02-03 21:30

Μεγαλε κι εγω μαζι σου ειμαι! :D
Μπορεις να κοιταξεις επισης στα:

www.nano-reef.com και

www.reefcentral.com

Ειναι μεγαλα forums με πολλα αρθρα και καθε ειδους πληροφορια που αφορα στα reef ενυδρεια
Καλη τυχη :wink:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02191 seconds with 11 queries