Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βοήθεια για μονομάχο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95391)

Seagull 07-01-17 03:43

Βοήθεια για μονομάχο
 
Γεια σε ολους και καλως σας βρίσκω, μιας και ειμαι νεο μέλος στην παρεα!και νεα στο άθλημα! 😊 Διαβαςα πολλα χρήσιμα πραγματα εδω ωστοσο χρειάζομαι τη συμβουλή οποίου μπορει.Πριν έξι μήνες μου έκαναν δώρο έναν κόκκινο μονομάχο σε στρογγυλή γυάλα 3 λίτρων, βότσαλα σε φυσικό χρωμα κι οχι πολλα και τροφή της sera bloodworms. Πολυ δραστήριος γενικα, πανέξυπνος, λαιμαργος. Μεχρι πριν ενα μηνα εκανε φυσαλίδες στην επιφάνεια,κατι που διάβαστα ειναι καλο και οταν τον πλησίαζα σχεδον παντα άνοιγε τη σακούλα που βρίσκεται στα βράγχια του, έμοιαζε σα βεντάλια το κεφαλι του. Παρατήρησα απο τοτε οτι δεν πήγαινε με λαχτάρα τις περισσότερες φορες στο φαγητο, μεχρι που τωρα, εδω και μια εβδομαδα δεν τρώει σχεδον καθολου , κάθεται μπαταρισμενος στην επιφάνεια, οταν παω κοντα βεβαια κινείται σαν τρελό , μετα παλι ηρεμεί και λιγο σαν να εχει ξεθωριάσει το χρωμα του. Μπορει να φταίει η θερμοκραςια Στο σπιτι που ειναι χαμηλή οσο λείπω;διάβασα εδω οτι πρεπει να ειναι στους 22-26 βαθμούς, ισχυει; Γιατι σιγουρα δεν ειναι τοσο τωρα το χειμωνα , ειδικα οταν ειμαι εκτος σπιτιού.Την εβδοΜαδα που μας περασε επισης, έλειψα και εκει που τον φιλοξένησαν τον άλλαζαν με νερο βρύσης και το ανάλογο αντίχλωριακο ενω εγω ολο το διαστημα που τον εχω του βάζω νερο φίλτρου. Μηπως τον πείραξε και η άλλαγη περιβάλλοντος; Αν καποιος εχει ιδεα τι μπορει να ειναι η τι χρειαζεται να κανω ας με διαφωτίσει παρακαλω! Αν χρειάζεστε αλλη πληροφορία πείτε μου... Ευχαριστω και παλι!!!

stav 07-01-17 05:03

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892

KostasGR 07-01-17 08:21

Παρε ενα ενυδρειάκι γυρω στα 25 λιτρα και οπωσδήποτε θερμαντηρα και φιλτρο, θα το χάσεις το ψαράκι αλλιώς.

Το ψάρι ζει και στα 3 λιτρα αλλά 1ον δεν μπορεις να βαλεις θερμαντηρα, 2ον ειναι τοσο λιγα τα λιτρα που οτιδηποτε μικρο λαθος επηρεαζει τις παραμετρους σου.

tsala 07-01-17 08:38

το φυλλαδιο του GAB για τους μονομαχους , ειναι κατατοπιστικοτατο..οτι απορια εχεις, ρωτα.

το ψαρι δεν μπορει να ζησει εκει μεσα, αργα ή γρηγορα, θα το χασεις.

kgf12345 07-01-17 10:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasGR (Μήνυμα 989156)
Το ψάρι ζει και στα 3 λιτρα αλλά 1ον δεν μπορεις να βαλεις θερμαντηρα, 2ον ειναι τοσο λιγα τα λιτρα που οτιδηποτε μικρο λαθος επηρεαζει τις παραμετρους σου.

αρα δεν ζει και στα 3 λιτρα.
το οτι μπορει να αναπνευσει σε 3 λιτρα γυαλα δεν σημαινει οτι ζει κιολας.
ειναι θεμα χρονου το ποτε θα αποκτησει προβληματα υγειας.

louros7 07-01-17 14:42

με γαριδουλες μεσα γινεται ο μονομαχος?

tsala 07-01-17 14:50

oχι..

kgf12345 07-01-17 15:18

γινεται αλλα θα τις φαει.
ετσι για να μεινω στο πνευμα...:D

η απαντηση ειναι οχι...

@KostasGR πλακα κανω φυσικα;)

Τάκης 07-01-17 15:31

Γιώργο (kgf12345) μια χαρά το λες,
και δεν είναι καθόλου για πλάκα,
δεν ζει σε 3λιτρο, μάλλον επιζεί

KostasGR 07-01-17 17:34

Αυτο που λεω ειναι οτι σαν χωρος τα 3 λιτρα μπορει να του κανουν αλλα σαν γυαλα 3 λιτρα δεν γινεται να τον φιλοξενησει

kgf12345 07-01-17 18:49

το καταλαβα,απλα το ειπα γιατι θα διαβασουν και αλλοι το θεμα και ο καθενας καταλαβαινει οτι μπορει.(η οτι θελει...)

οσον αφορα το χωρο,σηκωνει πολυ συζητηση το θεμα.
προσωπικα διαφωνω,αλλα θα βγουμε οφτοπικ εδω;)

tsala 08-01-17 11:29

ειναι τρομερος χωρος τα 3 λιτρα...:D
δλδ μπορω να βαλω απο εναν μονομαχο σε καθε χωρισμα του sump μου, εφοσον απο κει περνανε 300 λιτρα νερο απο το main ενυδρειο?

οχι...ουτε τα 3 ,ουτε τα 10 λιτρα χωρου ειναι αρκετα...

το ψαρι θα ζει, αλλα θα ζει μιζερα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries