Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   Φιλτρο ξυστρα αλγης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92615)

SpirosLo 20-06-16 12:01

Φιλτρο ξυστρα αλγης
 
καλημερα ,
κοιταζοντας στο φορουμ και ειδικοτερα στο θαλασσινο , παρατηρω πως δεν εχει κατασκευασει κανενας τετοιο φιλτρο ( algae scrubber )και φυσικα αναρωτιεμαι , μηπως δεν κανει δουλεια οπως πρεπει ? μηπως απλα δεν εχει μπει κανεισ στον κοπο να δοκιμασει ? τι ακριβως συμβαινει ? καμια συμβουλη πανω σε αυτο το θεμα απο τους παλιοτερους θαλασσινους ?
και παλι ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για οποια σχολια

voas 20-06-16 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 949037)
καλημερα ,
κοιταζοντας στο φορουμ και ειδικοτερα στο θαλασσινο , παρατηρω πως δεν εχει κατασκευασει κανενας τετοιο φιλτρο ( algae scrubber )και φυσικα αναρωτιεμαι , μηπως δεν κανει δουλεια οπως πρεπει ? μηπως απλα δεν εχει μπει κανεισ στον κοπο να δοκιμασει ? τι ακριβως συμβαινει ? καμια συμβουλη πανω σε αυτο το θεμα απο τους παλιοτερους θαλασσινους ?
και παλι ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για οποια σχολια

ψάξε λιγο καλύτερα και θα βρεις πολλές τέτοιες κατασκευες φιλε μου!;)

SpirosLo 20-06-16 12:56

νομιζω φιλε οτι ειναι ατοπη η απαντηση σου. στο δυκτιο βρισκω. εδω μεσα δεν βλεπω να κανουμε κατι με τετοια φιλτρα . ;) εκτοσ αν εχει θεματα και δεν τα βλεπω εγω οπωτε αν ξερει κανεισ αν με κατατοπησει μεσα στο φορουμ αντιστοιχα

voas 20-06-16 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 949049)
νομιζω φιλε οτι ειναι ατοπη η απαντηση σου. στο δυκτιο βρισκω. εδω μεσα δεν βλεπω να κανουμε κατι με τετοια φιλτρα . ;) εκτοσ αν εχει θεματα και δεν τα βλεπω εγω οπωτε αν ξερει κανεισ αν με κατατοπησει μεσα στο φορουμ αντιστοιχα

ευχαριστω φιλε!κοίταξε εαν μπορείς το θεμα "σταγόνα στο αιγαίο" η και ενα πρόσφατο θέμα ακόμα "μετα απο πολυ κοπο 240λιτρα ρεεφ". εαν ομως ψαξεις και διαβάσεις ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις και αλλα θεματα πανω σε αυτο που ψαχνεις!

SpirosLo 20-06-16 13:55

εχεισ δικιο . στο δευτερο θεμα εχει φιλτρο αλγης. στο πρωτο δεν ειδα κατι . τεσπα. ανοιξα ενα θεμα λοιπον στο οποιο θα θελα πολυ να γραψουν οσοι το διαβαζουν εντυπωσεις απο το φιλτρο αλγης τουσ ποσο καιρο το χρησιμοποιουν και αν το δουλευουν χωρισ σκιμμερ . επισεις , θαθελα γνωμες για το αν ειναι σωστο να αρχησει καποιος ενα fish only with live rock ενυδρειο χωρισ σκιμμερ , μονο με φιλτρο αλγης . και τι θεματα μπορει να αντιμετωπησει χωρις το σκιμμερ

voas 20-06-16 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 949059)
εχεισ δικιο . στο δευτερο θεμα εχει φιλτρο αλγης. στο πρωτο δεν ειδα κατι . τεσπα. ανοιξα ενα θεμα λοιπον στο οποιο θα θελα πολυ να γραψουν οσοι το διαβαζουν εντυπωσεις απο το φιλτρο αλγης τουσ ποσο καιρο το χρησιμοποιουν και αν το δουλευουν χωρισ σκιμμερ . επισεις , θαθελα γνωμες για το αν ειναι σωστο να αρχησει καποιος ενα fish only with live rock ενυδρειο χωρισ σκιμμερ , μονο με φιλτρο αλγης . και τι θεματα μπορει να αντιμετωπησει χωρις το σκιμμερ

φιλε σπυρο!οι απαντήσεις που ψάχνεις είναι μέσα στο θεματα των θαλασσινών!
στο πρώτο θεμα που δεν είδες οτι γράφει του φιλου samian δλδ εαν το διαβάσεις καλα θα δεις και την λειτουργία του στην πράξη!
πρεπει να διαβασεις καλα τα θεματα των θαλασσινων και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε...............καλο διάβασμα και καλη συνέχεια φιλε σπυρο!!

SpirosLo 20-06-16 14:18

σε ευχαριστω για την ανταποκριση φιλε βοα. βρηκα κιαλλα θεματα ψαχνοντας , τελικα το σκιμερλεσ δεν ειναι ονειρο θερινησ νυκτος , ειμαι ενα βημα κοντα στην αλλαγη σε θαλασσινο πλεον . και παλι ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σου . διαβαζοντας αρχησα να νιωθω πως θα το δοκιμασω συντομα και εγω το αλατι . το κοστοσ εξοπλισμου λιγο με ζοριζει αλλα με καλο στησιμο και σωστο φιλτρο αλγης ειναι κατι που μπορει να υλοποιηθει , απο οσα ειδα διαβασα αλλα και συνεχιζω να διαβαζω ...

voas 20-06-16 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 949063)
σε ευχαριστω για την ανταποκριση φιλε βοα. βρηκα κιαλλα θεματα ψαχνοντας , τελικα το σκιμερλεσ δεν ειναι ονειρο θερινησ νυκτος , ειμαι ενα βημα κοντα στην αλλαγη σε θαλασσινο πλεον . και παλι ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σου . διαβαζοντας αρχησα να νιωθω πως θα το δοκιμασω συντομα και εγω το αλατι . το κοστοσ εξοπλισμου λιγο με ζοριζει αλλα με καλο στησιμο και σωστο φιλτρο αλγης ειναι κατι που μπορει να υλοποιηθει , απο οσα ειδα διαβασα αλλα και συνεχιζω να διαβαζω ...

χαρηκα φιλε!νικος
καλη αρχη να εχεις...........

Sakisdraminos 20-06-16 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 949059)
εχεισ δικιο . στο δευτερο θεμα εχει φιλτρο αλγης. στο πρωτο δεν ειδα κατι . τεσπα. ανοιξα ενα θεμα λοιπον στο οποιο θα θελα πολυ να γραψουν οσοι το διαβαζουν εντυπωσεις απο το φιλτρο αλγης τουσ ποσο καιρο το χρησιμοποιουν και αν το δουλευουν χωρισ σκιμμερ . επισεις , θαθελα γνωμες για το αν ειναι σωστο να αρχησει καποιος ενα fish only with live rock ενυδρειο χωρισ σκιμμερ , μονο με φιλτρο αλγης . και τι θεματα μπορει να αντιμετωπησει χωρις το σκιμμερ

Καλησπέρα φίλε !
Υπάρχουν στο φόρουμ ενυδρεία με Ats .
Προσωπικά είχα δοκιμάσει δυο φορές με D.I.Y κατασκευές!
θέλει προσοχή για τι μπορεί να δουλέψει και αρνητικά!
3 Βασικά που σε απασχολούν στο φίλτρο και έχουν να κάνουν με την απόδοση είναι φωτισμός(δύναμη,φάσμα),μέγεθος επιφανείας και ροή!
Πριν ξεκινήσεις θα χρειαστεί να διαβάσεις αρκετά για να βρεις ανάλογα με το τάισμα που κάνεις την σωστή αναλογία στα προαναφερθέντα.

Το ats μπορεί να δουλέψει από το μικρότερο ενυδρείο μέχρι το μεγαλύτερο !
Το Skimmer για μένα δεν αντικαθιστάτε από κάτι άλλο στα ενυδρεία!
Βεβαία με συχνές αλλαγές καλή ανατάραξη θα μπορέσεις να διατηρήσεις ενυδρείο χωρίς Skimmer.

SpirosLo 20-06-16 14:50

και φυσικα παντα με σαμπακι κατω , δεν μιλαω για χωρισ σαμπ καταστασεις . εχω κανει ενα ats στο φροντοζαδικο και παει πολυ καλα . διαβαζοντας ειδα πολυ κοσμο στο εξωτερικο να εχει κανει θαλασσινο χωρισ σκιμμερ με τετοιο φιλτρο σαν βαση. αυτο προσπαθω να πετυχω λοιπον και διαβαζω τωρα στο φορουμ αναλογες τετοιεσ δοκιμες.

Sakisdraminos 20-06-16 15:27

Με το καλό ξεκινά το θαλασσινό φίλος δοκίμασε αυτό που λες και πες μας την άποψη σου .
περιμένουμε παρουσίαση των ενυδρείων σου!

SpirosLo 20-06-16 15:46

αμα βρω να δωσω της φροντοζεσ και κατι κομπρεσσισεπσ που εχω + ενα συνοδοντι , ε τοτε με το καλο ξεστεινω και αρχηζει το θαλασσινο πειραμα . μεχρι τοτε εχω λιγο καιρο.... εχω μεγαλα ψαρια και γεννεσ τους αυτεσ της μερεσ και δυσκολευομαι λιγο να τα δωσω ... βλεπεισ η καταραμενη κριση μας εχει βαρεσει ασχημα ολους .

Sakisdraminos 20-06-16 15:53

Σπύρο η κρίση μας έχει χτυπήσει όλους αλλά άμα δεν είσαι άνετα σχετικά οικονομικά το θαλασσινό είναι ένα ενυδρείο με αρκετή συντήρηση!
Οικονομικά καμιά σχέση με της κιχλιδες!
ψαξτο καλά και μετά προχώρησε σε κινήσεις!;)

delta66 20-06-16 17:11

Καλησπερα συνονοματε
Βοηθαει στο ψαξιμο και το googling βαζωντας στο ψαχτηρι και το συγκεκριμενο site https://www.google.gr/search?q=algae...w=1920&bih=959


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01775 seconds with 11 queries