Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23972)

KOKOBAS 27-03-08 10:00

Φίλτρο
 
Πόσο συχνά χρειάζεται να αλλάζουμε τα υλικά του φίλτρου.
Ισχύει το μακαρόνι και το μαύρο κάθε 6μηνο και το σφουγκάρι απλά το καθαρίζουμε ή αυτό είναι λάθος.
Ενυδρέιο 120λτ. Φίλτρο εξωτερικό jbl700.
Επίσης πόσο συχνά χρειάζεται να καθαρίζουμε το φίλτρο. Κάνω αλλαγές νερού 30% κάθε εβδομάδα.

ΧρήστοςΠ 27-03-08 11:16

Το μακαρόνι που λές μην το πετάξεις σε 6 μήνες εγώ έχω σιποραξ και substract Pro 14 μήνες και δεν έχουν πάθει τίποτα ;) .

KOKOBAS 27-03-08 11:43

μακαρόνι έκλεισε...όποιος μπορεί να βοηθήσε και στα άλλα, ή έστω πως μπορούμε να δούμε αν είναι άκόμη κατάλληλο.

ΧρήστοςΠ 27-03-08 11:47

Το σφουγκάρι το ξεπλένουμε με νερό από ενυδρείο όπως και το μακαρόνι αλλά πολύ ποιο σπάνια .
Τώρα το φίλτορ το ανοίγουμε για να καθαρήσουμε τα υλικά ( συνήθως το σφουγκάρι μην πειράζεις το μακαρόνι συνέχεια) όταν δουμε μειωμένη ροή

delta66 27-03-08 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 249118)
Πόσο συχνά χρειάζεται να αλλάζουμε τα υλικά του φίλτρου.
Ισχύει το μακαρόνι και το μαύρο κάθε 6μηνο και το σφουγκάρι απλά το καθαρίζουμε ή αυτό είναι λάθος.
Ενυδρέιο 120λτ. Φίλτρο εξωτερικό jbl700.
Επίσης πόσο συχνά χρειάζεται να καθαρίζουμε το φίλτρο. Κάνω αλλαγές νερού 30% κάθε εβδομάδα.

- Το μακαρονι και τα siporax και substrat ποτε, εκτος και αν τα δουμε να διαλυονται :D

-Το μαυρο ποιο ειναι? εννοεις σφουγγαρι ανθρακα?
Αν ναι, τοτε σε περιπτωση που εχεις φυτα βγαλτο γιατι τραβαει ουσιες που χρειαζονται τα φυτα.
Μην το πεταξεις ομως, φυλαξε το σε περιπτωση που θελεις να τραβηξεις κανενα φαρμακο απο το νερο.

- Τα μπλε (υποθετω) σφουγγαρια τωρα, αναλογα την ιχθυοφορτωση και την φυτομαζα εχεις και τα αναλογα σκουπιδια.
Οποτε δεν μπορει να υπαρχει μια συγκεκριμενη ρουτινα που να κανει για ολους.
Θα το καταλαβαινεις οτι θελουν καθαρισμα οταν δεις τη ροη του νερου απο το φιλτρο να "πεφτει" ή μερικα φιλτρα εχουν και δεικτη ροης.;) (πχ το δικο μου eheim 2026)
Τοτε τα βγαζεις και τα στιβεις ελαφρα σε νερο που εχεις φυλαξει απο την αλλαγη νερου, και καθαριζεις με το χερι τα εμφανη σκουπιδακια (κομματακια φυτων κλπ).
Το καλυτερο ειναι να υπαρχει προφιλτρο για να κραταει τα χοντρα και να μη "ταλαιπωρουνται" τα βιολογικα υλικα σου.
Αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη καποιοι βαζουν σαν πρωτο υλικο το filter wool (ειδικο βαμβακι για ενυδρειακη χρηση) και το οποιο αλλαζεται καθε εβδομαδα (περιπου καθε εβδομαδα, παλι αναλογα με το καθε ενυδρειο).

- Η αλλαγη του νερου τωρα, και σ'αυτη παιζει ρολο η ιχθυοφορτωση και το ειδος των ψαριων αλλα γενικα και οι περισσοτεροι στο 30% την εβδομαδα "παιζουν".

-Ενα που πρεπει να προσεχουμε ειναι το νερο που συμπληρωνουμε να ειναι ιδιο με αυτο του ενυδρειου σε σκληροτητα, οξυτητα και θερμοκρασια.
Αν εχουμε δηλαδη ενυδρειο με μαλακο νερο (πχ με τυρφη στο φιλτρο), θα πρεπει να προετοιμαζουμε νερο σε βαρελι με τυρφη παλι για να μπει στο ενυδρειο με την αλλαγη.

KOKOBAS 27-03-08 21:08

Ok καλύφθηκα. thanks

xontros 27-03-08 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 249220)
-Το μαυρο ποιο ειναι? εννοεις σφουγγαρι ανθρακα?
Αν ναι, τοτε σε περιπτωση που εχεις φυτα βγαλτο γιατι τραβαει ουσιες που χρειαζονται τα φυτα.
Μην το πεταξεις ομως, φυλαξε το σε περιπτωση που θελεις να τραβηξεις κανενα φαρμακο απο το νερο.

Επιτρέπεται να ξαναχρησιμοποιείται ο άνθρακας? :confused:

PascM 27-03-08 23:02

Όταν λες?
Αν τον έχεις χρησιμοποιήσει για αφαίρεση κάποιου φαρμάκου δεν θα το πρότεινα άλωστε δεν είναι τόσο ακριβός.

xontros 27-03-08 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 249527)
Όταν λες?
Αν τον έχεις χρησιμοποιήσει για αφαίρεση κάποιου φαρμάκου δεν θα το πρότεινα άλωστε δεν είναι τόσο ακριβός.

Κάτι τέτοιο διάβαζα κάπου κι εγώ.. Ότι δηλαδή, αφού αφαιρεθεί από το νερό, χάνει τις ιδιότητές του, και δε μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί, γιατί μπορεί όχι μόνο να μην κατακρατεί τις χημικές ουσίες που έχει μαζέψει, αλλά και να τις απελευθερώνει, δημιουργώντας πρόβλημα..

PascM 27-03-08 23:18

Α τώρα εσύ είσαι αυτός που ασχολείται με την χημεία και την φυσική!
Πες μας γιατί ο Ενεργός άνθρακας χάνει τις ιδότητές του κάποια στιγμή.

xontros 27-03-08 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 249533)
Α τώρα εσύ είσαι αυτός που ασχολείται με την χημεία και την φυσική!
Πες μας γιατί ο Ενεργός άνθρακας χάνει τις ιδότητές του κάποια στιγμή.

Δε μπορώ αυτή τη στιγμή.. Κάνω το πείραμα με το CO2.. :D :D

PascM 27-03-08 23:26

Δεν νομιζω οτι για εσένα χρειάζετε πολύς χρόνος για μια τέτοια απάντηση!

delta66 28-03-08 06:17

Δεν διευκρινησα για το σφουγγαρι.
Προτεινα τη φυλαξη του υποθετοντας οτι δεν εχει περασει το οριο χρησιμοποιησης που αναφερεται στις οδηγιες του.
Εγω οταν πηρα το ενυδρειο το αφησα να δουλεψει μερικες μερες με το σφουγγαρι του ανθρακα και πταν αρχισα το στρωσιμο το εβγαλα και το φυλαξα. (μηπως να αναθεωρησω και να το πεταξω?)
Εχω διαβασει οτι αν χρειαζεσαι φιλτραρισμα με ανθρακα ειναι καλυτερα οι κοκκοι ανθρακα απο το σφουγγαρι.

panagiotis265 28-03-08 11:46

Εγώ έχω κόκους άνθρακα να τους βγάλω δηλαδή? Είναι φυτεμένο το ενυδρείο μου.

xontros 28-03-08 13:39

Την ίδια απορία είχα κάποτε κι εγώ.. Και η απάντηση είναι ΝΑΙ, να τον βγάλεις! (εφόσον δε χρησιμοποίησες κάποιο φάρμακο κ.τ.λ. που να θες να απορροφήσεις)

Δες κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22136

panagiotis265 28-03-08 17:00

Ευχαριστώ!!! Και είχα την απορία γιατί η καμπόμπα μου μαράζωσε μέσα σε 4 μέρες και η ανούμπια βέβαια δέν πάει καλά...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries