Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   κουρμπαριστο ενυδρειο???φαινεται το ιδιο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101918)

akvariym 26-12-18 20:21

κουρμπαριστο ενυδρειο???φαινεται το ιδιο?
 
Εχει κανεις κουρμπαριστο ενυδρειο?
Υπαρχει καμια διαφορα ως προς το πως φαινονται ψαρια?
κανει καμια παραμορφωση?

nicpapa 26-12-18 20:49

Κανει μια μικρή παραμόρφωση .

Είναι όμως ταλαιπωρία στο καθάρισμα, επειδή δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξύστρα.

akvariym 26-12-18 21:02

και πως το καθαριζουμε?πλάγια με την ξύστρα?
Ενωχλιτικη παραμορφοση?απο το πλαι ας πουμε?

nicpapa 26-12-18 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1049555)
και πως το καθαριζουμε?πλάγια με την ξύστρα?
Ενωχλιτικη παραμορφοση?απο το πλαι ας πουμε?


Tα δικά μου είναι μικρά ενυδρεία 30,50lt, 2 απο τα 20+ ειναι κουρμπαριστα και με ταλαιπωρούν στο καθάρισμα, γιατι θέλει να βάλεις το χέρι μέσα. Στις άκρες ειδικά κανει μεγάλη παραμόρφωση.

akvariym 26-12-18 21:45

Αυτό που Σκέφτομαι να πάρω είναι 150χ60χ60
Λες στο μεγάλο μέγεθος να είναι Ελάχιστη η κουρμπα?

nicpapa 26-12-18 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1049560)
Αυτό που Σκέφτομαι να πάρω είναι 150χ60χ60
Λες στο μεγάλο μέγεθος να είναι Ελάχιστη η κουρμπα?


Δεν εχω δει απο κοντα ενυδρειο με τετοιες διαστασεις ωστε να σου πω σιγουρα.

tsala 27-12-18 08:13

κανουν καποια παραμορφωση που εμενα δεν μου αρεσε..
ειχα ενα μικρο, αλλα το εδωσα γι αυτον τον λογο.

alphonse 27-12-18 08:21

Ο καθαρισμός δεν διαφέρει πολύ από τα επίπεδα ενυδρεια. Εγώ χρησιμοποιώ πιστωτικές, με οριζόντιες κινήσεις ακολουθώντας την κληση κι είσαι ok. ξυστρά δεν χρησιμοποιώ ούτε στα συμβατικά. Το μόνο δεσμευτικό που θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά ,είναι η αντικατάσταση της οθόνης που ενδεχομενος να θελησεις στο μελλον λόγω γρατζουνιων κτλ δεν γίνεται. παραμορφώσεις δεν είναι αισθητές παρά μόνο αν πλησιάσεις πολύ κοντά,σσν να ζαλίζει λίγο η κληση

Γιώργος Κ 27-12-18 09:41

Ειχα παλαιότερα ενα 180αρι αν θυμαμαι καλα ... Δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα μπορω να πω το ίδιο ειναι μια που συνηθως απο μπροστα το βλεπεις :D

akvariym 27-12-18 17:29

Οπότε άκυρο!!! Οποίος πουλάει ενυδρείο 150 μήκος ας μου το πει...

G_AQUA 27-12-18 17:37

Είχα ένα του 1,20m για αρκετά χρόνια. Από πλευράς καθαρισμού δεν έχει κάποια διαφορά, δεν ξέρω γιατί γράφεται κάτι τέτοιο. Και ξύστρα χρησιμοποιούσα κανονικά.
Από πλευράς αισθητικής είναι ίσως λίγο πιο εντυπωσιακό με πρώτη ματιά όμως όντως υπάρχει μια πολύ μικρή παραμόρφωση. Η παραμόρφωση εμφανίζεται όχι όταν το κοιτάς στην ευθεία από μακριά ή από μέση απόσταση αλλά είτε όταν θα πας πάρα πολύ κοντά είτε όταν κοιτάξεις από γωνία. Αυτή από κοντά είναι "ωραία" παραμόρφωση καθώς σου μεγαλώνει τα αντικείμενα. Αυτή υπό γωνία είναι κάπως....περίεργη :D...

Το βασικό του μειονέκτημα - για μένα- δεν ήταν η παραμόρφωση γιατί δεν είναι κάτι τρομερό και το συνηθίζεις, εμένα αυτό που με χαλούσε ήταν το μικρότερο μέγεθος μπροστά λόγω της κούρμπας, το είχα φυτεμένο κι έχανα χώρο που χρειαζόμουνα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03753 seconds with 11 queries