Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Από κοινωνικό σε Τανγκανίκα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34666)

Alex_Salonica 12-10-09 20:02

Από κοινωνικό σε Τανγκανίκα
 
Αφού δεν με βλέπω για θαλασσινό(είναι πολλά τα λεφτά Άρη) αποφάσισα να επιστρέψω σε κιχλίδες και συγκεκριμένα πάω για Τανγκανίκα με συνδιασμό Neolamprologus multifasciatus και Julidochromis transcriptus ή αν έχετε να με προτείνετε εσεις κάποιο συνδιασμό.

Ελπίζω μέχρι Παρασκευή να δώσω τα ψαράκια που έχω ώστε το ΣΚ να κάνω την μετάβαση με το aquascape.

Αν έχει κάποιος γέννες από τις παραπάνω κιχλίδες θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μια προσφορά

water polo 12-10-09 20:09

σε ποσα λιτρα θα τα βαλεις αυτα?

Alex_Salonica 12-10-09 20:12

Στο juwel trigon 190 που έχω

water polo 12-10-09 22:14

τα λιτρα ειναι οκ

Alex_Salonica 12-10-09 22:16

ναι το ξέρω το ψαξα φίλε μου,
κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

gmanes 12-10-09 23:10

Χάρη στον Ηλία (imichal) που μου έδωσε τα υπέροχα ψαράκια του, έχω ακριβώς το ίδιο συνδυασμό στο δικό μου...
Πολύ ενδοιαφέροντα ψαράκια και αν τους δώσεις αρκετές πέτρες και κοχύλια θα τα χαζεύεις όλη μέρα να παίζουν!
Πλέον έχω και πολλά μικρά, αλλά δυστυχώς είσαι λίγο μακριά για να σου στείλω... :(

Alex_Salonica 12-10-09 23:44

Δυστυχώς πολύ μακριά είμαστε, τώρα βέβαια αν δεν βρω πουθενά αλλού ή κάποιον άλλο συνδιασμό, τι να πω, να το ψάξουμε μήπως βρούμε κάποια λύση.

gmanes 12-10-09 23:52

Έστειλα ήδη mail στην skyexpress αν γίνεται μεταφορά και πόσο κοστίζει... Εδώ και καιρό έχω την περιέργεια, που ξέρεις, μπορεί και να έχει νόημα...

Alex_Salonica 12-10-09 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmanes (Μήνυμα 380651)
Έστειλα ήδη mail στην skyexpress αν γίνεται μεταφορά και πόσο κοστίζει... Εδώ και καιρό έχω την περιέργεια, που ξέρεις, μπορεί και να έχει νόημα...

Ωραία! ελπίζω να έχει λογική τιμή και χρόνο παράδοσης αν τελικά γίνεται,
περιμένω ενημέρωση...

gmanes 13-10-09 00:03

Το νόημα είναι να το πάω εγώ στο αεροπλάνο μία ώρα πριν φύγει και να το πάρεις εσύ μόλις φτάσει! Είναι η μοναδική εταιρία που έχει απ΄ευθείας πτήσεις για όλη την Ελλάδα από την Κρήτη...
Αλλά δε θα μου έκανε εντύπωση να μη δέχονται ή να μου που καμία τιμή σα να είναι επιβάτης!
Αναμένουμε...

Alex_Salonica 14-10-09 12:14

Κάνας άλλος ρε παιδιά πιο κοντά να έχει τίποτα από τανγκανίκα; ψάρια, κοχύλια κ.λ.π.; :rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmanes (Μήνυμα 380654)
Το νόημα είναι να το πάω εγώ στο αεροπλάνο μία ώρα πριν φύγει και να το πάρεις εσύ μόλις φτάσει! Είναι η μοναδική εταιρία που έχει απ΄ευθείας πτήσεις για όλη την Ελλάδα από την Κρήτη...
Αλλά δε θα μου έκανε εντύπωση να μη δέχονται ή να μου που καμία τιμή σα να είναι επιβάτης!
Αναμένουμε...

Είχαμε κανένα νέο;!

Κανένας ρε παιδιά από Θεσσαλονίκη η τέλος πάντων βόρεια Ελλάδα να έχει αντίστοιχα ψαράκια; :confused:

Πάνος 14-10-09 12:49

εχω εγω αν σε ενδιαφερουν τα neolamprologus stappersi....ειναι κογχυλοψαρα.....δες τα στον γουγλη....
αν σε ενδιαφερουν πιστευω συντομα θα ερθω θεσσαλονικη....

Alex_Salonica 14-10-09 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 381029)
εχω εγω αν σε ενδιαφερουν τα neolamprologus stappersi....ειναι κογχυλοψαρα.....δες τα στον γουγλη....
αν σε ενδιαφερουν πιστευω συντομα θα ερθω θεσσαλονικη....

Πανέμορφα είναι κι αυτά και αντίστοιχα των άλλων, φαντάζομαι έχουν και τα ίδια χαρακτηριστικά-απαιτήσεις.

Όταν είναι να έρθεις Θεσσαλονίκη ναι φέρτα μου, εμένα το ενυδρείο θα είναι έτοιμο λογικά την Κυριακή.

Ευχαριστώ πολύ Πάνο!

Υ.Γ. Άρα μας μένουν τώρα και κάποιο είδος για τις πέτρες.... έχει κάποιος?!
-------------------------
Μία ερώτηση απορία,

Αν συνδιάσουμε τα 2 είδη κογψυλόψαρων υπάρχει πρόβλημα ή θέμα υβριδισμού;

Moutralewn 14-10-09 18:03

Αν καταλήξεις στα transcriptus, να τονίσω ότι πρέπει να προσέχεις τα υβρίδια μιας και υπάρχουν πολλά στο εμπόριο. Πλέον δεν είναι και το πιο εύκολο να βρούμε καθαρά transcriptus.

Alex_Salonica 15-10-09 22:21

Τελικά βρέθηκαν πέτρες και νομίζω και πολύ όμορφες! συγκεκριμένα είναι αυτές http://cich.forumchti.com/forum-f30/topic-t666.htm

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη(MiziGr)

Μας μένουν λοιπόν τα ψαράκια, για να δούμε...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01651 seconds with 11 queries