Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   3 Παρουσιαση Φυτωμενου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36888)

eliteaguarium 13-01-10 18:00

3 Παρουσιαση Φυτωμενου
 
9 Συνημμένο(α)
Καλή χρονιά σε όλους!!!! Έφτασε η ώρα να παρουσιάσω κι εγώ για 3 φορά το φυτεμένο μου ενυδρείο…μετά από πολλές μεταμορφώσεις κατέληξε σε αυτην την φάση ….περιμένω τις γνώμες σας… Ευχαριστώ πολύ το Forum ,και όλους εδώ για όλες της πληροφορίες που μου δώσατε , νομίζω οτι χωρις την βοήθειά σας δεν θα τα κατάφερνα.:grin:


Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:215 καθαρα
Τυπος ενυδρειου : Φυτωμενο
Χρονος λειτουργιας:8 μηνες
Υποστρωμα και ποιο:Dennerle απο πανω χαλικι φυσικο
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):Ανοιχτου τυπου Glo T5 HO Lighting 2 x 54w συν ο ανακλαστηρας περιπου στα 150w θεωρητικά.
1 arcadia T5 plant pro και 1 T5 HO Hagen Life Glov 6700 kelvin
Φωτοπεριοδος:11:00 το πρωι με 19:00 το απογευμα
Παροχη CO2: Πληρες συστημα Dennerle Special Edition Quantum. Τρεχει μια βδομαδα1.5 μηνα
Χρηση excel:οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: V 30 complete Dennerle
Ταμπλετες λιπανσης: Dennerle E15 FerAction (Σηδιρος) ,Echinodorus Tabs Dennerle.
Προγραμμα λιπανσης:Οποτε χρειαζεται
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):Καθε 10 μερες.... πλεον λογο χρονου με όσμωση και νερο βρύσης
Θερμοκρασια:26-27
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2:0
ΝΟ3: 5mg/l - 10 mg/l τωρα αρχισα και το Nitrogen
ΡΟ4:0,5 - o,8mg/l
Fe:-
ΡΗ:6.4 σημερινη μετρηση (Λογο τιρφης)
KH:5-6
GH:6
Φιλτρανση:Dolphin C-1000
Ιχθυοφορτιση 2 Σκαλαρια Gold scalare ζευγάρι 6 corydoras Albino (τα ασπρα) 2 clown Botias , 2 silver shark ψαχνω ατομο να τα δωσο.....2 οτοκυκλους ενας πλακοστομος και 3 γαριδες Mountain Rock νομιζω
Ειδη φυτων:Java moss, Valisineria,Achinodorus . . 2 κοκκινα φυτα ,Ανουβια, Richia Fruitans cobomba carollnenana Το Cuba το πιρα δοκιμαστηκα και παει καλα, μεσα σε 4 μερες πηρε τα πανω του, ειναι κι αλα απλα δεν τα ξερω
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 8
Περιγραφη αλγης: ειχα την καφε τροχοειδές.....πλεον μονο λιγο στο τζαμι αυτά πρασινακια τα καθαριζω με ξυστρα ιδική
Ποτε εμφανιστηκε:
Αλλα σχολια:Ταιζω 2 φορες απο λιγο την Ημερα 1 φορα την Βδομαδα Blood worms
Ερωτησεις
Το co2 με το φως το εχω ρυθμιζμενο να αναβουνε μαζι ειναι σωστο ?
Την Java moss πως μπωρο να την δεσω στο ξυλο ….? Εχει φουντωσει αρκετα και θελει κλαδεμα εχω ακουσει με πετονιά την φοβαμε λιγο ισως κανένα δυχτακι.

Λίγες εικονες οπως ειναι ,και ενα video που έφτιαξα:smt041:smt041:smt041 http://www.youtube.com/watch?v=zujc7sMnIIk
Περιμένω σχόλιά και διορθώσεις.

Αλέξης6 13-01-10 18:06

Είναι πάρα πολύ όμορφο μπράβο!!!

Πρίν την τύρφη τι πεχά είχες?

@@nikos@@ 13-01-10 18:09

Μπραβο πολυ ομορφο!!!:smt041

eliteaguarium 13-01-10 18:14

Σας ευχαρηστω για τα καλα σας λογια!!!
Ερειξα πολυ διαβασμα για να φτάσω σε αυτο σημείο Ευτυχώς πήγανε όλα καλα
Πριν την τιρφη ειχα σχεδον 8ph .Χωρις αυτην συγουρα θα ειχα προβλημα, βεβαια βοηθαει και το Co2.
Πλεον με την οσμωση σκεφτωμαι να σταματησω και την τιρφη θα το κανω δοκιμαστηκα να δω πως θα παει χωρείς αυτην .

giannisqq 13-01-10 18:20

μπραβο μου αρεσε πολυ.το φυτο μπροστα δεξια ποιο ειναι?το κλαδεβεις κιολας η δεν κανει?

eliteaguarium 13-01-10 18:39

Γιαννη αν ενοεις αυτο που μιαζει με χταποδι με τα λεπτα φυλλα ? δεν γνωριζω την ονομασια του κανω βλακια που δεν κραταω τα ταμπελακια απο τα φυτα μου. Ναι το κλαδεβω, ολα μου τα φυτα τα κλαδευω. Θελει πολλα θρεπτικα συστατικα να του προσφερεις αρπαζει γρηγορα αλγες ετσι εχω καταλαβει τουλαχιστον οσο καιρο το εχω.

giannisqq 13-01-10 18:59

ναι αυτο λεω φιλε ειναι πολυ ωραιο!!!

Dream Waters 13-01-10 21:54

Πολυ καλο αλλα μπρει να γινει πολυ καλύτερα:
α)Προσπαθησε να δημιουργησεις καποιο σημειο εστιασης για το ματι του θεατη ,ως κυριως στο θεμα στο ενυδρειο σου.Ενα καλο aspect ratio ειναι το 1:3
β)Ασε λιγο χωρο κολυμβησης για τα ψαρια σου ,οριζοντας που θα ειναι η "πλατεια" του ενυδρειου
γ)Οι εχινοδωροι και οι βαλισνεριες στο μπροστα τμημα του ενυδρειου σε 1-2 μηνες θα δημιουργησουν ενα πρασινο τειχος και δε θα βλέπεις απο πισω!
Ειναι φυτα background!
δ)Απομακρυνε απο το μπροστα display τζαμι μαγνητη ,co2 και θερμομετρο.Χανει πολυ στις φωτογραφιες.
ε)Καπου ειδα οτι εχεις φυτεμενο ενα microsorium στο χαλικι.Βγαλτο και δεσε το ,διοτι δεν ειναι φυτο που φυτευετε.

Αυτα απο μενα

AXEL 13-01-10 22:25

πολυ ομορφο φυτεμενο με πολλες προοπτικες...θα συμφωνισω οτι αν αλλαξεις τις θεσεις των φυτων και αφησεις χωρο μπροστα θα γινει ακομα ποιο ομορφο...μια ερωτηση,το σετ του co2 ποσο σου πηγε περιπου ολο μαζι?

eliteaguarium 14-01-10 06:52

Dream δεν ειναι αυτο το φυτο που λες ειναι το Crinum natans εχω κρατησει το τα μπελακι του :p
To co2 Axel το πηρα 102ευρω στο waterin. με 3 χρονιά εγγύησή .
Ευχαριστώ για της συμβουλές !

Alex_Salonica 14-01-10 09:18

Μπράβο και από μένα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και μπορεί να γίνει πολύ πιο όμορφο.
Διάβασε τα χαρακτηριστικά των φυτών σου και αυτά που γίνονται αρκετά μεγάλα φύτευε τα στις πίσω πλευρές του ενυδρείου σου.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι θέλει μια περιοχή "πλατείας" και λίγο αναδιάρθρωση και θα γίνει πραγματικά πολύ όμορφο, μπράβο και πάλι :)

eliteaguarium 14-01-10 13:47

Σ'ευχαρηστω Alex θα το δοκιμασω καποια στιγμη αυτο με την πλατια .
Κατι αλλο παιδια ποιος ειναι ο καλητερος τροπος να δεσω την moss στο ξυλο?

Serafeim 16-01-10 11:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eliteaguarium (Μήνυμα 405200)
Σ'ευχαρηστω Alex θα το δοκιμασω καποια στιγμη αυτο με την πλατια .
Κατι αλλο παιδια ποιος ειναι ο καλητερος τροπος να δεσω την moss στο ξυλο?

¨οπως είπες και παραπάνω, με λεπτή μισινέζα, ή ακόμα καλλίτερα με κλωστή, που θα λιώσει σε λιγο καιρό και θα χαθεί.

eliteaguarium 16-01-10 13:58

Ωραια θα το κανω με κλωστη ετσι ωστε να εξαφανιστη μονη της μετα απο καιρο ... αν και ειναι λεπτη δουλεια ,και δεν το εχω προσπαθησει ,πυστευω θα τα καταφερω!!!!
Σας ευχαρηστω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries