Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λοιπός εξοπλισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=212)
-   -   Solenoid valve (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37463)

gaia 01-02-10 14:39

Solenoid valve
 
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την s.v που έχω στο Co2 , σε έξοδο α.ο για αυτόματη αναπλήρωση;

george 01-02-10 14:43

Έχεις στοιχεία της ;

gaia 01-02-10 14:59

Επίσης θέλω να στείλω την έξοδο της α.ο από το μπάνιο στο ενυδρείο , περίπου 12μ , ακολουθώντας τους χάλκινους σωλήνες της θέρμανσης από καυστήρα αερίου. Έτσι δεν θα χρειαστεί καμιά τρύπα , κανένα κάρφωμα παρά μόνο δεματικά. Όταν καίνε οι σωλήνες μπορείς να τους πιάσεις αλλά για λίγο , να βάλω κάποιο μονωτικό στα σημεία που θα δένω ;
-------------------------
Στο ένα ταμπελάκι γράφει κατασκ. m&m pd263dvg 0-18 bar και στο άλλο 18VA ED 100%

george 01-02-10 15:34

Η μεμβράνη της ηλεκτρομαγνητικής αφού κάνει για CO2 (που είναι διαβρωτικό) θα κάνει μια χαρά και για νεράκι.

aquarius 01-02-10 16:28

Έχω μια ηλεκτρομαγνητική της Aqua Medic και το εγχειρίδιο χρήσης γράφει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με νερό A/O υπό όρους, δηλαδή πριν από τη μεμβράνη της A/O...

gaia 01-02-10 19:02

Λέει να προηγείται κάποιο μηχανικό φίλτρο για αποφυγή φραγής της μικρής οπής της από σωματίδια , ότι η μικρή οπή μπορεί να ρίξει την απόδοση της αλλά στο τέλος λέει
The solenoid valve may not be operated with sea water or pure water (reverse osmosis) ;;;

aquarius 01-02-10 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 412206)
Λέει να προηγείται κάποιο μηχανικό φίλτρο για αποφυγή φραγής της μικρής οπής της από σωματίδια , ότι η μικρή οπή μπορεί να ρίξει την απόδοση της αλλά στο τέλος λέει
The solenoid valve may not be operated with sea water or pure water (reverse osmosis) ;;;

Πράγματι, είναι λίγο μπερδεμένο το τελευταίο...:confused:

Πάντως, νομίζω ότι η ικανότητα λειτουργίας μιας Η/Μ βαλβίδας με νερό Α/Ο ή κάποιο άλλο ειδικό υγρό, έχει να κάνει με το διάφραγμα ή τη μεμβράνη της κάθε βαλβίδας, οπως σωστά είπε ο George. Προφανώς, υπάρχουν Η/Μ βαλβίδες που είναι κατάλληλες για την κάθε χρήση. Γιαυτό, νομίζω ότι το καλυτερο θα ήταν να πάρεις μια βαλβίδα ειδικά για τη χρήση που τη θέλεις.

george 01-02-10 23:59

Για το αλμυρό νερό το καταλαβαίνω αλλά το νερό της Α/Ο τι μπορεί να έχει και να φθείρει την μεμβράνη;

gaia 02-02-10 07:59

Μήπως για την περίπτωση όξινου νερού και διάβρωσης των μετάλλων :confused:

Θα ρωτήσω στο κατάστημα που την είχα πάρει.

Γιώργος Κ 02-02-10 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 412447)
Μήπως για την περίπτωση όξινου νερού και διάβρωσης των μετάλλων :confused:

Θα ρωτήσω στο κατάστημα που την είχα πάρει.

Βασικα αν προκειται για νερο Α/Ο δεν ειναι οξινο ... απλα καθαρο (οσο πιο καθαρο γινεται) ... το ph μεταβαλλεται και δεν ειναι μετρησιμο!! ;)

harris samos 02-02-10 16:19

Solenoid valve εχει η δικια μου η οσμοσι πανω απο μονη της αρα δε βλεπω προβλημα καπου


gaia 02-02-10 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 412547)
Βασικα αν προκειται για νερο Α/Ο δεν ειναι οξινο ... απλα καθαρο (οσο πιο καθαρο γινεται) ... το ph μεταβαλλεται και δεν ειναι μετρησιμο!! ;)

Το ξέρω , άναφερόμουν στην περίπτωση μεταβολής σε όξινο στα σημεία επαφής με την βαλβίδα όταν αυτή θα είναι για μεγάλο διάστημα κλειστή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το γράφουν αυτό στο manual , τυπογραφικό λάθος;
Any way , μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα ρωτήσω και στο κατάστημα και θα σας πω.

Γιώργος Κ 02-02-10 19:51

Δεν το βλεπω να εχει προβλημα!! :p

gaia 09-02-10 07:50

Ρώτησα στο κατάστημα και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

kostasagk 09-02-10 09:48

και γιατι δεν χρησημοποιης μια σαν αυτες που εχοθν τα πλυντηρια και πολυ φτηνες ειναι

ippomas 09-02-10 09:49

Αγαπητε φιλε σιγουρα η ηλεκτροβανα σου μπορει να σου κανει την δουλεια αφου σου καλυπτει την πιεση δικτυου με την ονομαστικη της που ειναι τριπλασια. Το ρισκο ειναι η μικρη οπη αν υπαρχει και οτι λογω της περιστασιακης λειτουργιας της τα αλατα που θα σου δημιουργησουν σιγουρα καποια στιγμη προβλημα και ισως να λειπης απο το σπιτι τοτε νομιζω ειναι ρισκο.Αν θελεις κανε την εγκατασταση μεταφορας νερου αλλα με διπλα ανοξειδωτα βανακια και τροφοδοσια παντα με την παρουσια σου.

netblues 09-02-10 09:55

Χρησιμοποιω χρονια βαλβιδα aquamedic για ελεγχο παροχης σε οσμωση χωρις κανενα προβλημα.
Προφανως και το νερο της ΑΟ δεν μπορει να θεωρηθει οξινο (ακομα και αν το μετραμε με ph 2) γιατι αν παει να αντιδρασει με οτιδηποτε, θα γινει παρα πολυ γρηγορα ουδετερο..
Φυσικα δεν μπορουμε να ελεξουμε την εξοδο της Α/Ο με βαλβιδα γιατι απο πισω το "βρωμικο" νερο θα συνεχιζει να βγαινει, και ισως μακροπροθεσμα αυτο να δημιουργησει και προβλημα στη μεμβρανη.
Επισης αν το καθαρο νερο α/ο το εχουμε σε καποιο δοχειο ψηλα, η πιεση ειναι χαμηλη και η βαλβιδα μπορει να μη δουλεψει καθολου(συχνα θελει καποια ελαχιστη πιεση)
Αν τωρα θελουμε να βαλουμε αντλια για να ανεβασουμε τη πιεση... ειναι μαλλον ευκολοτερο να ελεχγουμε τη ροη απο την αντλια απευθειας....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02709 seconds with 11 queries