Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ποσα λιτρα; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19646)

gutsi 22-09-07 15:00

ποσα λιτρα;
 
ποσά λίτρα θέλει ένας αρσενικός μονομάχος και ποσά ένας θηλυκός:confused:;

Maverick 22-09-07 15:35

Έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ, το ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου για ένα μονομάχο (ανεξαρτήτως φύλου) είναι τα 5 λίτρα. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου είναι γύρω στα 15 λίτρα ;)

gutsi 22-09-07 15:37

σε 17 λιτρα μπορω να βαλω εναν μονομαχο μσζι με 3 apple snails και καποιο αλλο ψαρι.αν γινετε,τι ψαρι αλλο να βαλω;

Maverick 22-09-07 16:05

Άλλο ψάρι θα σου έλεγα να μη βάλεις, τα aple δοκίμασε πρώτα αν κάνουν με τον δικό σου, γιατί μερικοί μονομάχοι τους επιτίθενται. Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις και φίλτρο.

gutsi 23-09-07 10:12

φιλτρο και θερμοστατη εχω.μηπως μπορω να βαλω κανα 2-3 θυλικες μονομαχινες οχι αρσενικο;

PascM 23-09-07 10:15

OXI στις περισσότερες των περιπτώσεων έχουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα!!!

gutsi 23-09-07 10:18

τοτε να βαλω εναν αρσενικο με κανα apple snail.γατοψαρο κορυντορας μπορω να βαλω;

PascM 23-09-07 10:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 201328)
Άλλο ψάρι θα σου έλεγα να μη βάλεις, τα aple δοκίμασε πρώτα αν κάνουν με τον δικό σου, γιατί μερικοί μονομάχοι τους επιτίθενται. Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις και φίλτρο.

...............................................
Γιωργάκη διαβάζεις ή παίζεις?

gutsi 23-09-07 10:21

διαβαζω πως δε διαβαζω.γιατι να μην βαλω αλλο ψαρι;

μελινακι 23-09-07 10:30

λοιπον ακουστε το προβλημα μου συγνωμη που το ποσταρω στο θεμα καποιου αλλου αλλα ειπα να μην φτιαξω καινουριο αφου ταιριαζει κι εδω...:rolleyes: εχω ενα 60 λιτρο ενυδρειο με τα ολα του( φιλτρο, θερμαντηρα, καμια 10ρια φυτα ζωντανα και οξυγονοτη) και εχω μεσα ενα μονομαχο. η μαμα μου ομως θελει να βαλει σε αυτο το ενυδρειο και αλλα ψαρακια οποτε αν παρουμε ενα 10-20 λιτρα ενυδρειο, κανενα ζωντανο φυτακι, θερμαντηρα, φιλτρο.. τι αλλο θα χρειαστω; θα ειναι οκ το ψαρακι μου; τι να βαλω για την αλγη; επεισης ο μονομαχος μου εχει φιν ροτ αλλα εκει που πηγαμε να παρουμε το φαρμακο που χρειαζετε μας ειπαν πως δεν χρειαζεται να βαλουμε τιποτα θα περασει απο μονο του...:smt120

PascM 23-09-07 10:48

μελινακι αν το fin rot είναι σε πολύ αρχικό στάδιο τότε με σωστές συνθήκες και με την προσθήκη ενυδρειακού αλατιού θα περάσει μόνο του αν όμως έχει προχωρήσει τότε θέλει μια μικρή βοήθεια!
Κατα τα άλλα σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις δεν έχεις προβλήματα για να βάλεις τον μονομάχο σου σε 14-20 λίτρα ενυδρέιο! Να προσέξεις όμως το φίλτρο να έχει μικρή ροή μια και οι μονομάχοι αρέσκονται σε σχετικά στεκούμενα νερά!

Maverick 23-09-07 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gutsi (Μήνυμα 201464)
διαβαζω πως δε διαβαζω.γιατι να μην βαλω αλλο ψαρι;

Γιατί το ενυδρείο είναι πολύ μικρό και το πιθανότερο είναι ότι δε θα τα πηγαίνει καλά με το μονομάχο...

gutsi 23-09-07 12:36

τοτε βαζω εναν μονομαχο και καμοια 4 apple snail.

PascM 23-09-07 12:38

Στου κουφού την πόρτα πάρε την πόρτα και φύγε! zw

gutsi 23-09-07 12:44

:lol::smt020:lol: εγω ειμαι αυτος!!!!!!

Marilyn 24-09-07 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 201470)
μελινακι αν το fin rot είναι σε πολύ αρχικό στάδιο τότε με σωστές συνθήκες και με την προσθήκη ενυδρειακού αλατιού θα περάσει μόνο του αν όμως έχει προχωρήσει τότε θέλει μια μικρή βοήθεια!
Κατα τα άλλα σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις δεν έχεις προβλήματα για να βάλεις τον μονομάχο σου σε 14-20 λίτρα ενυδρέιο! Να προσέξεις όμως το φίλτρο να έχει μικρή ροή μια και οι μονομάχοι αρέσκονται σε σχετικά στεκούμενα νερά!

το προβλημα ειναι οτι η μαμα μου θελει να βαλει στο μεγαλο ενυδρειο (60λ) περισσοτερα απο ενα ψαρακια.. γιαυτο σκεφτηκαμε να βαλουμε το μονομαχο σε αλλο ενυδρειο (για να ειναι μονος του) και να βαλουμε στο 60λ οτι αλλα ψαρια θελουμε (που να ταιριαζουν φυσικα:rolleyes:) sorry καταλαθος εγραψα σαν μεριλιν... ενω ειμαι η μελινακι... μεριλιν ειναι η μαμα μου και μπερδευομαστε λιγο...

crazyio 27-09-07 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gutsi (Μήνυμα 201504)
:lol::smt020:lol: εγω ειμαι αυτος!!!!!!

όσο δεν υπάρχει ακόμα πρόβλημα με το ψάρι σου το να ειρωνεύεσαι έχει χαβαλέ για σένα ..
Όταν θα ρωτάς πανικόβλητος για μελλοντικό πρόβλημα αν θα σε ειρωνεύονται οι άλλοι ..... δεν θα έχει τον ίδιο χαβαλέ έτσι δεν ειναι ?
Οπότε ή ακούς τι σου λένε τα παιδιά πιο πάνω .. ή κάνεις του κεφαλιού σου ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ πως αργά ή γρήγορα θα έχεις πρόβλημα ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01812 seconds with 11 queries