Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   160 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87147)

pana 25-06-15 14:43

160
 
εχω ενα ενυδρειο 100*40*40 και θελω να μαθω τι ψαρια μπορω να βαλω απο γλυφτη τι ειδος να βαλω και ποσους να βαλω? εποσα tetra να βαλω και ποσους οτοκυκλους επισης μπορω να βαλωκαποιο αγγελοψαρο καμια καραβιδα η αστακο η κανενα παραξενο ψαρι ηκατι πυ να μοιαζει με χελι και τι αλλα γατοψαρα μπορω να βαλω φυτα θα βαλω καποια ευκολα
θελω και προτασεις για λεντοτενειες αυτες που αλαζουν χρωμα

alexis cosmo 25-06-15 20:37

Πρωτα ψαξε τα ψαρια και δες ποια σου αρεσουν να εχεις?
Οταν βρεις τα ψαρια δες και χαρακτιριστικα τι συνθηκες θελουν ποσο μεγαλα γινονται και ποσα μπορεις να φιλοξενισεις στα λιτρα σου. Μετα βλεπεις και τι αλγοφαγους να βαλεις ( γλυφτες).
Βρες τα ψαρια που σαρεσουν διαμορφωσε τις συνθηκες αναλογες με αυτες που χρειαζονται και μετα βαλτα μεσα.
Και αν βαλεις διαφορετικα ψαρια κοιτα να ειναι συμβατα μεταξυ τους για να μην εχεις απωλειες και στρες των ψαριων.
Αυτα για αρχη και οτι θες ρωτα θα βρεις τις απαντησεις που θες.
Ξεκινα διαβασμα στις ενοτητες και θα βγαλεις σιγουρα ακρη.

delta66 25-06-15 20:46

Πρωτα απο ολα γραψε τι νερο (παραμετρους pH GH KH ) θα εχει το ενυδρειο.

alexis cosmo 25-06-15 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 893805)
Πρωτα απο ολα γραψε τι νερο (παραμετρους pH GH KH ) θα εχει το ενυδρειο.

Αυτά δεν θα τα φτιάξει όταν αποφασίσει τι θα βάλει?

delta66 25-06-15 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 893808)
Αυτά δεν θα τα φτιάξει όταν αποφασίσει τι θα βάλει?

Θα τα φτιαξει?

alexis cosmo 25-06-15 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 893809)
Θα τα φτιαξει?

λογικά?? Αλλά πρέπει.

pana 26-06-15 13:44

το ph ua ειναι καπου στα 6 με 6.5 tetra θα βαλω καμια δεκαρια ροδοστομους θα βαλω 8-9 ισως και ψαχνω εναν γλυφτη που να μην γινεται τοσο μεγαλος για να μπορω να βαλω 2-3 του ειδουςς θα βαλω και 4-5 Kuhli loach

alexis cosmo 26-06-15 14:24

Να εχεις κλειστο καπακι γιατι τα χελια θα τα βρεις στο πατωμα. Και δεν ξερω αν ταιριαζουν με τα τετρα και τους ροδοστομους.
Πως θα ριξεις το ph? Αντιστριφη οσμοση?

delta66 26-06-15 15:31

Οι Ancistrus (Ancistrus cf. cirhossus, παλιοτερη ονομασια Ancistrus Sp3) ειναι καταλληλοι για αυτου του μεγεθους ενυδρειο, και με μαλακο και οξινο νερο.
Φτανουν τα 12-13 εκ.
Μεχρι 1-2 ψαρια ειναι ΟΚ.
Χρειαζονται ξυλα (ως απαραιτητο συμπληρωμα διατροφης) και σπηλιες για κατοικια.
Εκτος απο τις αλγες χρειαζεται και κανονικο ταισμα με ταμπλετες βυθου και φρεσκα λαχανικα (ωμο αγγουρι και μαρουλι, ζεματισμενο μπροκολο κλπ).
Καλο ειναι να ειναι διαφορετικου φυλου για να αποφευχθουν και οι μαχες κυριαρχιας που μπορει να καταληξουν σε σοβαρους τραυματισμους, αλλα μεχρι να φτασουν τους 7-8 μηνες δεν μπορει να ξεχωρισει το φυλο τους (τα αρσενικα βγαζουν πανω στο μετωπο τους μεγαλα "κεραιες")

http://aqua.reims.free.fr/photo/phot...Ancistrus8.jpg

pana 26-06-15 18:57

απο ξυλα μπορω να βαλω ελιας? θα βαλω και αμπελι αλλα δεν ξερω αν μπορω να βρω πολλυ

delta66 26-06-15 21:06

Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει τετοια ξυλα, ιδιως σε ψαρια που μασουλανε ξυλο.

pana 27-06-15 08:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 893854)
Να εχεις κλειστο καπακι γιατι τα χελια θα τα βρεις στο πατωμα. Και δεν ξερω αν ταιριαζουν με τα τετρα και τους ροδοστομους.
Πως θα ριξεις το ph? Αντιστριφη οσμοση?

τελικα θα βαλω κορυ και τετρα και τα δυο τα εχω δει σε ενυδρειο με kuhli loach
ph θα το ριξω με τυρφη
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 893854)
Να εχεις κλειστο καπακι γιατι τα χελια θα τα βρεις στο πατωμα. Και δεν ξερω αν ταιριαζουν με τα τετρα και τους ροδοστομους.
Πως θα ριξεις το ph? Αντιστριφη οσμοση?

θαβαλω κορυ και ροδοστομους και τα εχω ξαναδει με κuhli loach το phθα το ριξω με τυρφη

pana 29-06-15 19:46

λεντοτενειες τι μπορο να βαλω?

pana 02-07-15 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pana (Μήνυμα 893995)
λεντοτενειες τι μπορο να βαλω?

?????

nazgul 03-07-15 16:36

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ, θα παρεις πολλες ιδεες.

pana 04-07-15 16:55

Θελω ενα λινκ απο ebay με λεντοτενια που αλαζει χρωματα 1-2 μετρα

Πάνος 04-07-15 17:07

αμπελι μπορεις να βαλεις και με αμπελι εχω παρει 100αδες μικρα ancistrus...το τρωνε ευκολα και δημιουργει φυσικες κοιλοτητες. αρκει να μην εχουν ερθει σε επαφη με φυτομαρμακα τα ξυλα.

pana 02-08-15 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 894202)
αμπελι μπορεις να βαλεις και με αμπελι εχω παρει 100αδες μικρα ancistrus...το τρωνε ευκολα και δημιουργει φυσικες κοιλοτητες. αρκει να μην εχουν ερθει σε επαφη με φυτομαρμακα τα ξυλα.

ποτε θα βυθιστουνε επιτελους τα εχω στο ενυδρειο πανω απο εβδομαδα και ακομα να βυθιστουν
το ενυδρειο ειναι μια χαρα περιμενο μπολι απο το θειο μου να βρω και φυτα και οκ

pana 04-08-15 12:57

κανεις?

nazgul 04-08-15 13:31

Υπομονη και θα βυθιστουν. Τα κρατας τα ξυλα με καποιο τροπο κατω απο την επιφανεια του νερου για να γινει πιο γρηγορα η διαδικασια?

pana 04-08-15 15:17

ναι ποσο καιρο χρειαζετε

nazgul 04-08-15 15:58

Δεν υπαρχει στανταρ χρονικο οριο. Απο μερικες μερες μεχρι 2-3 εβδομαδες υπολογισε λογικα.

pana 17-08-15 12:32

χθες παρατηρησα πολλα μικρα ασρα σκουλικακια στο πανω στο ντζαμι κατι σαν αυτα http://www.galeria.adamn.pl/f689.jpg πρεπει να εμφανιστικαν πριν λιγες μερες γιατι πριν 2 μερες καθαρισα το μπροστινο ντζαμι και εκει υπαρχουν τα λιγοτερα βλεπω και αυγα τα ειχα δει και στο ενυδρειο του θειου μου η ταν γεματο το φιλτρο και τα τζαμια τωρα υπαρχουν λιγοτερα στο φιλττρο μου ομος δεν υπαρχουν παραπολλα ξερει κανεις τι ειναι?

nazgul 17-08-15 14:32

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ για "πλαναρια".

pana 17-08-15 15:32

πολυ μικρο μου φενεται για πλαναρι αφτο που εχω ειναι ενα απλο σκουλικι ισιο σαν microworm αλλα πολλυ πιο μικρο και ειναι επανω στα ντζαμια και οταν κολυμπα μοιαζει λιγο με αρτεμια

thab 17-08-15 15:50

Για δες κι αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303

pana 17-08-15 16:38

το ειδα δεν ειναι τιποτα απο αυτα ειναι ολοισια μικρα κατω απο 3μμ και ειναι γεματα τα τζαμι θα τα αφησω να εχων και μια τροφη τα τετρα οταν προτωμπουν

delta66 17-08-15 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pana (Μήνυμα 896328)
πολυ μικρο μου φενεται για πλαναρι αφτο που εχω ειναι ενα απλο σκουλικι ισιο σαν microworm αλλα πολλυ πιο μικρο και ειναι επανω στα ντζαμια και οταν κολυμπα μοιαζει λιγο με αρτεμια

:smt023
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pana (Μήνυμα 896331)
το ειδα δεν ειναι τιποτα απο αυτα ειναι ολοισια μικρα κατω απο 3μμ και ειναι γεματα τα τζαμι θα τα αφησω να εχων και μια τροφη τα τετρα οταν προτωμπουν

:smt023

pana 18-08-15 10:56

μια τελευταια:confused:ερωτηση ποιος ειναι ο καλυτερος φωτισμος σε blackwater cool or warmwhite
-------------------------
μου΄ρθαν και αλλες αποριες φωβαμε δεν θα τελειωσουν ποτε :smt120:smt120:smt120
1.στο βυθο εβαλα αμμο απο παραλια γιατι νομιζα πως μια φορα θα επιρεασει το ph θα πρεπει να την αλλαξω αν ναι τοοτε θα βαλω ασπρη χαλαζιακη αμμο
2)μπορω να κανω ενα μιγμα με 70% χαλαζιακη και 30 ασβεστολιθικη η παλι θα ανεβαζει το ph
3)μπορω να βρασω φυλλα αμυγδαλιας για να πετυχω το ph που θελω δεν βρισκω πουθενα τυρφη χωρις προσθετα μονο με οργανικα λιπασματα
4)θα μπορει να αποθηκευτει σε ενα βαρελι το νερο για αλλαγες χω ρισ κυκλοφορια η θελει αεραντλεια?

pana 19-08-15 15:33

τελικα αποφασισα για cool white
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pana (Μήνυμα 896359)
μια τελευταια:confused:ερωτηση ποιος ειναι ο καλυτερος φωτισμος σε blackwater cool or warmwhite
-------------------------
μου΄ρθαν και αλλες αποριες φωβαμε δεν θα τελειωσουν ποτε :smt120:smt120:smt120
1.στο βυθο εβαλα αμμο απο παραλια γιατι νομιζα πως μια φορα θα επιρεασει το ph θα πρεπει να την αλλαξω αν ναι τοοτε θα βαλω ασπρη χαλαζιακη αμμο
2)μπορω να κανω ενα μιγμα με 70% χαλαζιακη και 30 ασβεστολιθικη η παλι θα ανεβαζει το ph
3)μπορω να βρασω φυλλα αμυγδαλιας για να πετυχω το ph που θελω δεν βρισκω πουθενα τυρφη χωρις προσθετα μονο με οργανικα λιπασματα
4)θα μπορει να αποθηκευτει σε ενα βαρελι το νερο για αλλαγες χω ρισ κυκλοφορια η θελει αεραντλεια?

κανεις?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02695 seconds with 11 queries