Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Παρακαλω προτασεις για ψαρια.... :) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53176)

stratigos24 28-05-11 00:53

Παρακαλω προτασεις για ψαρια.... :)
 
Καλησπερα. Στηνω ενα ενυδρειο 52 μικτων λιτρων και ειμαι ακομα στη φαση του στρωσιματος. Θα ηθελα να μου προτινετε ψαρακια που θα μπορουσα να φιλοξενησω οταν θα ειναι ετοιμο. Το ενυδρειο εχει 50 εκατοστα μηκος και καθαρα λιτρα ειναι περιπου 42. Το νερο εχει ph: 7,5 και το ενυδρειο θα ειναι φυτεμενο. Μεχρι στιγμης εχει 2 φυτα, μια καμπομπα καρολιαννα και μια ανουμπια νανα. Ειχα σκεφτει για γκαπυ που μαρεσουν να βαλω 4 ή 5 μονο αρσενικα για να μην εχω και γεννες αλλα θα ηθελα να μου προτινετε και αλλα που μπορω να τα βρω στην Ελλαδα και μπορουν να φιλοξενηθουν σε αυτο το ενυδρειο.

Ευχαριστω.:)

Γιώργος Κ 28-05-11 00:56

Μερικες προτασεις:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...75&postcount=2
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=52
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=67
:p

stratigos24 28-05-11 01:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 593995)

Nα εισαι καλα... :)

Ειχα βρει και αυτο το θεμα μεσα στο φορουμ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15853

Ερχονται στην Ελλαδα μερικα απο αυτα τα ψαρια που εχει η λιστα?

ΕDIT: Μολις τωρα ειδα οτι μου εχει απαντησει στην ερωτηση του ποια απο αυτα ερχονται στη Ελλαδα, ο χρηστης Tsagos εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...26&postcount=9 :)

Τα cpd μαρεσουν και εκεινα αρκετα αλλα απο οτι ξερω κανουν και εκεινα πολλες γεννες, σωστα?

bokostas 28-05-11 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 593998)
Τα cpd μαρεσουν και εκεινα αρκετα αλλα απο οτι ξερω κανουν και εκεινα πολλες γεννες, σωστα?

Mπα, τα cpd γεννούν αυγά και το να δεις μωρά κι απογόνους είναι απείρως πιο δύσκολο απ' ότι με τα ζωοτόκα κουνελο-γκάπυ,
πόσο μάλλον να έχεις πρόβλημα υπερπληθυσμού. Κι αν μία στο εκατομμύριο σου συμβεί, πολλοί θα χαρούμε να σε ξαλαφρώσουμε.:D

Tsagos 28-05-11 02:47

Σωστός ο Κώστας :)

stratigos24 28-05-11 02:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 594000)
Mπα, τα cpd γεννούν αυγά και το να δεις μωρά κι απογόνους είναι απείρως πιο δύσκολο απ' ότι με τα ζωοτόκα κουνελο-γκάπυ,
πόσο μάλλον να έχεις πρόβλημα υπερπληθυσμού. Κι αν μία στο εκατομμύριο σου συμβεί, πολλοί θα χαρούμε να σε ξαλαφρώσουμε.:D

Α, πολυ ωραια λοιπον και μαρεσουν αυτα τα ψαρακια πολυ...(ειναι ευκολο να τα βρω σε πετ σοπ ετσι?)

Ποιος αριθμος αυτων των ψαριων θα ειναι καλος για τα λιτρα μου?

Dimis 28-05-11 10:16

Αν ειναι να μπουν μονο αυτα και φυτεψεις καλα το ενυδρειο παρε μια δεκαδα.

stratigos24 28-05-11 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 594052)
Αν ειναι να μπουν μονο αυτα και φυτεψεις καλα το ενυδρειο παρε μια δεκαδα.

A, αρκετα μπαινουν δηλαδη. Εννοεις οτι αμα αργοτερα εχω στο νου μου να βαλω καμια γαριδα ἠ κανενα γκαπακι μαζι, να περιορισω τωρα τον αριθμο τους σε λιγοτερο απο 10?

Αληθεια θα μπορουσα να βαλω και γκαπυ και cpd μαζι? Καπου διαβασα οτι τα πολλες φορες κρυβονται στο ενυδρειο τα cpd, δεν εμφανιζονται πολυ και τελικος το ενυδρειο μοιαζει να ειναι ακατοικιτο...

Dimis 28-05-11 13:02

Cpd και γκαπυ ταιριαζουν μαζι και στην σκληροτητα του νερου αλλα και στην θερμοκρασια οπου και τα δυο ειδη την προτιμουν χαμηλη (κατω του 23c).
Aπλα τα cpd ειναι πολυ ντροπαλα ψαρια και αν υπαρχει στο ενυδρειο μεγαλυτερο απο αυτα ψαρι θα ειναι επιφυλακτικα διοτι εχουν τον μονιμο φοβο των θηρευτων λογω του μικρου μεγεθους τους συν οτι αυτη η ντροπαλοτητα θα επιτείνεται καθε φορα που θα βαζεις μεσα την αποχη να αραιωνεις τον πληθυσμο των γκαπυ.
Καλυτερος συνδυασμος φανταζει τα cpd με τις γαριδες και καναν σαλιγκαρο.

stratigos24 28-05-11 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 594095)
Cpd και γκαπυ ταιριαζουν μαζι και στην σκληροτητα του νερου αλλα και στην θερμοκρασια οπου και τα δυο ειδη την προτιμουν χαμηλη (κατω του 23c).
Aπλα τα cpd ειναι πολυ ντροπαλα ψαρια και αν υπαρχει στο ενυδρειο μεγαλυτερο απο αυτα ψαρι θα ειναι επιφυλακτικα διοτι εχουν τον μονιμο φοβο των θηρευτων λογω του μικρου μεγεθους τους συν οτι αυτη η ντροπαλοτητα θα επιτείνεται καθε φορα που θα βαζεις μεσα την αποχη να αραιωνεις τον πληθυσμο των γκαπυ.
Καλυτερος συνδυασμος φανταζει τα cpd με τις γαριδες και καναν σαλιγκαρο.

Σε ευχαριστω.

Αν επελεγα μονο αρσενικα γκαπυ ωστε να μην εχω γεννες τους να τα εβαζα μαζι με τα cpd? Kαι αν αυτο ειναι εφικτο, ποσα σε αριθμο γκαπυ και cpd?

Dimis 28-05-11 13:15

Παλι θα εχεις προβλημα με την ντροπαλοτητα των cpd ομως.
Βαλε 6-8 cpd και 3 γκαπυ.

stratigos24 29-05-11 00:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 594101)
Παλι θα εχεις προβλημα με την ντροπαλοτητα των cpd ομως.
Βαλε 6-8 cpd και 3 γκαπυ.

Ναι, ειναι και αυτο ενα θεμα με τα ντροπαλα αυτα ψαρια, αλλα το παιδι που τα ειχε μονα στο ενυδρειο του, παλι δεν τα εβλεπε πολυ και ηταν ολη την ωρα κρυμμενα...Θα δουμε στην πορεια...ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.
;)
-------------------------
Σε αυτο το ποστ: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=67 βλεπω οτι ο χρηστης panos-alex/polis προτινει κατι νανοκιχλιδες μουλτι για λιγα λιτρα...μηπως θα μπορουσα και εγω να φιλοξενησω κατι τετοιο? Και αν ναι, σε τι αριθμο? Τι χρειαζονται απο παραμετρους νερου? Απο λιτρα απο οτι βλεπω εδω: http://www.duboisi.com/forum/profile...ifasciatus.php αν ειναι οντως αυτα τα ψαρια που προτινει ο panos-alex/polis, χρειαζονται το λιγοτερο 10 γαλονια (37 λιτρα).

ΕDIT: Αν και απο οτι βλεπω μιας και ειναι κιχλιδες δεν θελουν φυτεμενο με ξυλα αλλα πετρες και κατω αμμο οχι flourite οπως εχω εγω, σωστα? Bλεπω ακομα οτι κοχυλια ειναι απαραιτητα για αυτα τα ψαρια..

Kαι κατι ακομα, τα zebra danios μαρεσουν και εκεινα, μηπως ειναι λιγοτερο ντροπαλα απο τα cpd?

Raven 29-05-11 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 594105)

Kαι κατι ακομα, τα zebra danios μαρεσουν και εκεινα, μηπως ειναι λιγοτερο ντροπαλα απο τα cpd?

Τα danio ειναι αφοβα, λαιμαργα, κινητικα (σπαστικα) και αλεξισφαιρα ! πολυ ανθεκτικα και κανουν ακομα και χωρις θερμαντικο το χειμωνα εως 15 βαθμους. Πολυ καλη επιλογη αλλα δεν ξερω αν θα σου αρεσει ο εκνευρισμος που δημιουργει η υπερκινητικοτητα τους.

stratigos24 29-05-11 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 594306)
Τα danio ειναι αφοβα, λαιμαργα, κινητικα (σπαστικα) και αλεξισφαιρα ! πολυ ανθεκτικα και κανουν ακομα και χωρις θερμαντικο το χειμωνα εως 15 βαθμους. Πολυ καλη επιλογη αλλα δεν ξερω αν θα σου αρεσει ο εκνευρισμος που δημιουργει η υπερκινητικοτητα τους.

Bασικα ειδα ενα video στο youtube και ηταν οντως πολυ κινητικα και ζωηρα και μου κινησαν το ενδιαφερον σε σχεση με τα cpd που ηταν πολυ ηρεμα. Βεβαια ειναι και αυτο που λες...δεν τα ξερω καλα τα ψαρια, ωστε να ειμαι και σιγουρος αν θα εχω προβλημα ή οχι απο την τσιτα τους.:p

Ψαχνω ακομα γενικα διαφορα ψαρακια που θα μπορουσα να φιλοξενησω και ελπιζω στο τελος να γινει καποια σωστη επιλογη.

Μηπως ξερεις για αυτες τις κιχλιδες μουλτι τιποτα?

Να εισαι καλα και σε ευχαριστω για το χρονο και τη βοηθεια σου;)

ΕDIT: Πως πανε ετσι σε αυτο το video?
BORKED

stratigos24 31-05-11 02:37

Ενα ζευγαρι Apistogramma ramirezi θα μπορουσα να φιλοξενησω?

Tsagos 31-05-11 03:59

Ακουγετε πως είναι απο τα δυσκολα ψαρια...

Ο Σπύρος πρεπει να έχει, θα μας πει αυτος

Κοιτα το και εσυ αλλα παραλληλα ψαχνε και για κατι αλλο :)

delta66 31-05-11 07:11

Φαινομενικα φαινεται να ειναι δυνατον, αλλα απο τη δικη μου πειρα δεν ειχα τελικα καλα αποτελεσματα.
Απωλεια του θηλυκου ψαριου απο το κυνηγι για ζευγαρωμα ή τη φυλαξη των αυγων, με ζευγαρι που ειχε αψογη "συνεργασια' σε πιο ευρυχωρο ενυδρειο.
Δεν ξερω τι θα πουν κι οι αλλοι.

stratigos24 02-06-11 23:25

Μολις στρωθηκε το ενυδρειο και αυριο μεθαυριο θα κανω την μεγαλη αλλαγη νερου και θα βαλω ψαρακια. Αν καποιος εχει να προσθεσει και κανενα αλλο ειδος ψαριων περα απο τα παραπανω, ευχαριστως....αντε να αποφασισω τωρα......:confused:

mpoumpoula 03-06-11 05:55

Βάλε μερικά αρσενικά γκαπάκια με ωραία χρωματα να τα βλέπεις και να τα χαίρεσαι! Βάλε και καμια γαριδούλα μετά από κανα δίμηνο και είσαι οκ!!! (Σιγά μη σου πρότεινα άλλα ψάρια....:D)

Tsagos 03-06-11 09:18

είσαι γκαπομαμα Χρυσα;

mpoumpoula 03-06-11 11:23

Ω ναι!!!!!!! Και τα αγαπώ πολύ τα γκαπάκια μου παρόλο που κάποιοι τα βρίσκουν βαρετά!

morfeas2002 03-06-11 13:15

Ε οχι και βαρετά τα γκαπάκια!!!!!
Η γυναίκα μου τα βρήκε μικρά στην αρχή αλλά τώρα τα συνήθισε και τα χαζεύει... :)

bokostas 03-06-11 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 594993)
Ακουγετε πως είναι απο τα δυσκολα ψαρια...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 594997)
Φαινομενικα φαινεται να ειναι δυνατον, αλλα απο τη δικη μου πειρα δεν ειχα τελικα καλα αποτελεσματα.....

Συμφωνώ απόλυτα, απαιτητικά και ακατάλληλα για 52 μικτά τα ραμιρέζι, δεν θα τα έβαζα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 596095)
Ω ναι!!!!!!! Και τα αγαπώ πολύ τα γκαπάκια μου παρόλο που κάποιοι τα βρίσκουν βαρετά!

Ίσως τα πιο παρεξηγημένα ψάρια (μαζί με τα χρυσόψαρα) τα γκαπάκια, τα βρίσκω πανέμορφα, ενδιαφέροντα και ιδανικά για μικρά ενυδρεία.

stratigos24 03-06-11 21:12

Moλις εκανα προσαρμογη σε 7 zebra danio....αυτα πηρα τελικα. Βεβαια μου φαινονται λιγα και ισως αυριο παρω αλλα 3 και να φτασω τα 10 συνολο. Τι λετε? Και κατι ακομα...guppy με αυτα μπαινουν, μηπως εβαζα αργοτερα 2?

Αυριο φωτογραφιες για να μην ανοιγω σημερα το φως...ηδη ειναι στρεσαρισμενα και κανουν σαν τρελα..... :)

Tsagos 03-06-11 21:56

Εβαλες αρκετά ψαράκια ταυτόχρονα για αρχή. Άσε να περάσει λιγος χρόνος μέχρι να προσθέσεις τα υπόλοιπα. Τάισμα μετα από 2 μέρες με φειδώ.

stratigos24 04-06-11 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 596287)
Εβαλες αρκετά ψαράκια ταυτόχρονα για αρχή. Άσε να περάσει λιγος χρόνος μέχρι να προσθέσεις τα υπόλοιπα. Τάισμα μετα από 2 μέρες με φειδώ.

Εγινε tsagos σε ευχαριστω. Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη μαρεσουν αλλα δεν ξερω αν θα με τρελανουν οπως λεει ο raven πιο πανω....ηδη κανουν σαν τρελα....:p

μπορω δηλαδη να βαλω αλλα 3 αργοτερα και 2 guppy?
-------------------------
Εδω και ενα βιντεακι με τα ψαρακια:

http://www.youtube.com/watch?v=vW0N9EWMYPk

stratigos24 17-06-11 15:50

Παιδια ειμαι σε φαση να τα δωσω τα ζεβρακια μου μιας και οπως μου λενε αρκετοι ισως να θελουν περισσοτερο μηκος ενυδρειου απο τα 50 εκατοστα που μπορω να τους προσφερω εγω. Δεν τα βλεπω να μην χαιρονται κλπ, αλλα σε ενα μακρυτερο ενυδρειο θα εχουν οντως αλλες συμπεριφορες. Τωρα θελω να δω τι μπορω να βαλω στα λιτρα μου αμα δωσω τα ζεβρακια. Θα μπορουσα να βαλω cpd που ειναι και εκεινα danio γιατι μαρεσει η ''κοψια'' τους ή οχι? Ειναι και εκεινα καλοι κολυμβητες και αλτες (να εχουν την ταση να πηδουν εξω απο το ενυδρειο) σαν τα ζεβρακια? Και οτι αλλο εχετε υποψην περα απο τα παραπανω πειτε το :).

Ευχαριστω.

Raven 17-06-11 17:48

Τα CPD δεν πηδανε τοσο πολυ οσο αλλα ψαρια. Ειναι ομως τρομερα φοβιτσιαρικα και αν τα βαλεις σε τοσο λιγα λιτρα δεν θα τα βλεπεις καθολου, θα κρυβονται με το παραμικρο.
Αν και μου αρεσαν καποτε πολυ, εχω αναθεωρησει τελευταια και τα εχω σιχαθει πραγματικα. Μου εχουν αγριεψει ολα τα ψαρια στο 300αρι.
Για μενα, διαλεξε αλλο ειδος.
Τι θα ελεγες για ενα χαρεμακι Tateurndina occelicauda ? ;)

stratigos24 18-06-11 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 600254)
Τι θα ελεγες για ενα χαρεμακι Tateurndina occelicauda ? ;)

Οπτικα δεν μαρεσει τοσο πολυ οσο αλλα ψαρακια. :)

Τι εγινε και αγριεψαν τα ψαρια? Εγω αν τα βαλω θα τα εχω μονα τους. Κοιταω βεβαια και για εντλερς και γκαπυ αλλα δεν ξερω ακομα..

Καμια γνωμη ακομα?
-------------------------
Παιδια δωθηκαν τα ζεβρακια μου σημερα στον χρηστη VITO. Θα ειναι καλυτερα στο ενυδρειο 1ος μετρου που εχει το παιδι και θα εχουν περισσοτερο μηκος να κολυμπουν. :p

Στεναχωρηθηκα...

georod7 19-06-11 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 600254)
Τα CPD δεν πηδανε τοσο πολυ οσο αλλα ψαρια. Ειναι ομως τρομερα φοβιτσιαρικα και αν τα βαλεις σε τοσο λιγα λιτρα δεν θα τα βλεπεις καθολου, θα κρυβονται με το παραμικρο.
Αν και μου αρεσαν καποτε πολυ, εχω αναθεωρησει τελευταια και τα εχω σιχαθει πραγματικα. Μου εχουν αγριεψει ολα τα ψαρια στο 300αρι.
Για μενα, διαλεξε αλλο ειδος.
Τι θα ελεγες για ενα χαρεμακι Tateurndina occelicauda ? ;)

θελω κι εγω για το 300αρι μου!!!!!:smt022


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02659 seconds with 11 queries