Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Alternanthera Lilacina εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26714)

chrisx 01-09-08 21:13

Alternanthera Lilacina εκτός νερού
 
1 Συνημμένο(α)
Έχει κάποιος εμπειρία από Alternanthera Lilacina;
Όπως φαίνεται και στην photo έχει βγει εκτός νερού και οδεύει προς το φωτιστικό. Να κλαδέψω ή να περιμένω το βάρος να καμπυλώσει τον κορμό και να τον "ρίξει" στην επιφάνεια (όχι ότι με πειράζει που βγήκε στην επιφάνεια ίσα-ίσα μου αρέσει, αλλά όταν φθάσει στο φωτιστικό λογικά να καεί) ;

klaz 01-09-08 21:27

χρησταρα μου,αστην,να τη χαρεις...αστην να βολταρει..!!!!

chrisx 01-09-08 22:23

Mα εγώ κ. Πρόεδρε δεν... δηλαδή ... ούτε... να... δεν ξέρω πως βρέθηκε το ψαλίδι στα χέρια μου... :D

ΟΚ την αφήνω, και αν μεγαλώσει θα την περάσω "έξω" από το φωτιστικό. Thanks για την απάντηση

Raven 02-09-08 01:37

3 Συνημμένο(α)
Πριν μερικους μηνες στο μονομαχοενυδρειο μου, ειχα αφησει την Alternanthera να βγει πανω απο την επιφανεια. Ηταν πολυ ομορφη και αποφασισα να φτιαξω ενα προσθετο "καπακι" απο πλεξι. Αυτη ομως συνεχισε να μεγαλωνει ακομα και οταν εφτασε στην οροφη του καπακιου. Το προβλημα ηταν οτι το φως απο το φωτιστικο γραφειου δεν εφτανε στα υπολοιπα φυτα του ενυδρειου πλεον και αυτα αρχισαν να μαραζωνουν. Ετσι αποφασισα και την εκοψα παρολο που ετοιμαζοταν να ανθισει.

panaghs 02-09-08 01:56

Αν το κομμένο φύλλο το φυτέψεις πιάνει?

Παπαδόπουλος Κώστας 02-09-08 06:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panaghs (Μήνυμα 286963)
Αν το κομμένο φύλλο το φυτέψεις πιάνει?

Ναι το κομμένο στέλεχος μπορεί να μεταφυτευτεί (όχι μόνο το φύλλο :grin:)

chrisx 02-09-08 08:34

Παράθεση:

Πριν μερικους μηνες στο μονομαχοενυδρειο μου, ειχα αφησει την Alternanthera να βγει πανω απο την επιφανεια. Ηταν πολυ ομορφη και αποφασισα να φτιαξω ενα προσθετο "καπακι" απο πλεξι. Αυτη ομως συνεχισε να μεγαλωνει ακομα και οταν εφτασε στην οροφη του καπακιου. Το προβλημα ηταν οτι το φως απο το φωτιστικο γραφειου δεν εφτανε στα υπολοιπα φυτα του ενυδρειου πλεον και αυτα αρχισαν να μαραζωνουν. Ετσι αποφασισα και την εκοψα παρολο που ετοιμαζοταν να ανθισει.
Φίλε Raven,
στο σημείο που την έχω δεν έχω πρόβλημα φωτισμού των υπόλοιπων φυτών. Αν όμως, όπως λες, συνεχίζει να "ανηφορίζει" κάποια στιγμή σίγουρα θα πρέπει να την κλαδέψω. Είδομεν...

panaghs 02-09-08 11:27

Τέλειο φυτό!!Θα προσπαθήσω να βρώ κι εγώ να βάλω! Δε ξέρω αλλά τα κόκκινα φυτά είναι τρομερά και δίνουν ξεχωριστό τόνο στο ενυδρείο..

chrisx 02-09-08 11:51

Φίλε panaghs,
αν δεν βρεις, προς το τέλος του μήνα θα κλαδέψω οπότε μπορώ να σου στείλω εγώ (συννενοούμαστε μέσω pm)

panaghs 02-09-08 16:36

Nice
 
Τέλεια φίλε μου:smt041...θα επικοινωνήσουμε..

halvas69 02-09-08 20:57

To θέμα είναι ότι όταν φτάσει πολύ κοντά στο φως θα αφυδατωθεί-ξεραθεί.

chrisx 02-09-08 21:10

Παράθεση:

To θέμα είναι ότι όταν φτάσει πολύ κοντά στο φως θα αφυδατωθεί-ξεραθεί.
Eμ, για αυτό ρώτησα στην αρχή :
Παράθεση:

...(όχι ότι με πειράζει που βγήκε στην επιφάνεια ίσα-ίσα μου αρέσει, αλλά όταν φθάσει στο φωτιστικό λογικά να καεί) ;
Τέσπα θα την περάσω έξω από τα "'όρια" του φωτιστικού και θα δω τι θα γίνει (αν δηλαδή τα καταφέρει απλά με τον περιβάλλοντα φωτισμό).
Αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα ....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries