Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Πρώτη παρουσίαση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27193)

chemical mac 01-10-08 15:07

Πρώτη παρουσίαση
 
5 Συνημμένο(α)
του πολυμονομαχοενυδρείου μου :D. Το ενυδρείο το έφτιαξε ο ο Νικ25 (διαφορετικά οι σιλικόνες θα ξεχείλιζαν από παντού :D ). Το εμπρός μέρος είναι ο καθαρός χώρος που θα γίνουν τα διαμερίσματα των ψαριών. Χωρητικότητα 24 λίτρα. Ο πίσω χώρος είναι το "sump" όπου θα μπουν τα σφουγγάρια, η αντλία και τα λοιπά υλικά. Αυτή τη στιγμή έχει διαμορφωθεί καλύτερα από ότι βλέπετε με τα σφουγγάρια σε πρώτο πλάνο, μια σακούλα siporax και μια σακούλα βιόμπαλες. Η αντλία είναι από πίσω και "σκίζει". Στην επόμενη φωτό φαίνεται η πλάτη που έφτιαξα από φελιζόλ με μπόλικη σιλικόνη και τύρφη. Στις επόμενες φωτογραφίες φαίνονται τα ξύλα. Φανταστείτε ότι κάθε ξύλο δηλώνει και διαφορετικό διαμέρισμα. Τα ξύλα είναι όλα magrove με μπόλικη java (ευγενική χορηγία του mikenuke) και από ανάμεσα παίζει jave fem και anubia nana petite. Αυτό που λείπει τώρα είναι το καπάκι και τα διαχωριστικά κομμάτια (κάτι με το οποίο θα ασχοληθώ μέσα στο Σ/Κ).

xontros 01-10-08 15:21

Πολύ ωραίο! :smt041 Άλγη πότε θα του βάλεις? :D

Να κάνω μερικές ερωτήσεις?
- Τι διαστάσεις έχει όλο αυτό, και πόσα διαμερίσματα θα είναι?
- Το βασικότερο.. Θα μπορούσε να είναι ένα ενυδρείο με μετακινούμενα με κάποιο τρόπο χωρίσματα, για όλη τη διαδικασία της αναπαραγωγής?

chemical mac 01-10-08 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 293777)
Πολύ ωραίο! :smt041 Άλγη πότε θα του βάλεις? :D

Να κάνω μερικές ερωτήσεις?
- Τι διαστάσεις έχει όλο αυτό, και πόσα διαμερίσματα θα είναι?
- Το βασικότερο.. Θα μπορούσε να είναι ένα ενυδρείο με μετακινούμενα με κάποιο τρόπο χωρίσματα, για όλη τη διαδικασία της αναπαραγωγής?

Xe xe xe άλγη θα προσπαθήσω να μην αποκτήσω (αν και λίγη άλγη πάνω στην πλάτη δεν θα με χαλούσε)
Ο καθαρός χώρος είναι 600mm μήκος x 200mm βάθος x 250mm ύψος και το "sump" 600mm x 100mm x 250mm. Αφήνει έτσι καθαρά 8 λίτρα για κάθε ψάρι (3 διαμερίσματα).
Τα διαχωριστικά θα είναι από Plexiglass και στην ουσία θα σφηνώσουν ανάμεσα στο τζάμι και την πλάτη έτσι ώστε αν κάποια στιγμή προκύψει κάποιο καλό κομμάτι να προχωρήσω σε αναπαραγωγή.

Και για άλλη μια φορά να υπενθυμίσω ότι ψάνχω για υγιείς crowntail ή halfmoon (αρσενικά και θηλυκά) :cool:

kill_bill 01-10-08 15:37

Τι εχεις βαλει στον πατο? (χαλικι κλπ)
Γιατι οχι πιο μεγαλη η ολη κατασκευη? Ελλειψη χωρου ή ηθελες εξαρχης 3 διαμερισματα?

chemical mac 01-10-08 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 293781)
Τι εχεις βαλει στον πατο? (χαλικι κλπ)
Γιατι οχι πιο μεγαλη η ολη κατασκευη? Ελλειψη χωρου ή ηθελες εξαρχης 3 διαμερισματα?

Λευκή άμμο της hagen. 3 διαμερίσματα είναι αρκετά πιστεύω (αν και τα παλιόψαρα μου είναι πολύ περισσότερα), με γνώμωνα πάντα να είναι μετακινούμενα για περίπτωση αναπαραγωγής (ήταν να μην ξεκινήσω)

kill_bill 01-10-08 15:47

Καλη συνεχεια! Βαλε αν μπορεις μια κοντινη (macro) της αμμου.

xontros 01-10-08 16:05

chemical_mac: ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ.. :D:D:D

Πάντως, πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα..

Τα χωρίσματα όταν μπούν θα είναι "τρύπια"? Η θα υπερχειλίζει το νερό από το ένα στο άλλο (σα σκαλοπατάκια)? ..γιατί βλέπω η είσοδος του φίλτρου είναι πιο χαμηλά από την έξοδο..

Μπορείς λίγο να εξηγήσεις πώς θα λειτουργήσει όλο αυτό σε περίπτωση αναπαραγωγής? Ας πούμε ότι υπάρχει άλλο ένα μονομαχοενυδρείο.. Έχουμε και λέμε:
- Μονομάχος και μονομαχίνα, με 1 χώρισμα, που θα πρέπει να γίνεται τη μία "μαύρο" και την άλλη "διαφανες" για να βλέπονται (πώς μπορεί να γίνει αυτό?), και περισσότερο χώρο στο μονομάχο (αφού εκεί θα γίνει και η γέννα)..
- Φεύγει το χώρισμα, ή μετακινείται η κυρία στο μεγάλο διαμέρισμα, γίνεται το "παιχνίδι" και απομακρύνεται μετά στο άλλο μονομαχοενυδρείο..
- Μόλις κολυμπήσουν τα μικρά, φεύγει και ο μονομάχος στο δίπλα μικρό διαμέρισμα..
- Μόλις μεγαλώσουν τα μικρά, απλά μπαίνουν περισσότερα χωρίσματα..
Ωραία μέχρι εδώ..

Απορία 1η: στην αρχή τα μικρά θα πρέπει να είναι χωρίς φίλτρο (ή έστω χωρίς ροή).. πώς θα γίνει αυτό? Θα διακοπεί η ροή σε όλο το ενυδρείο?
Απορία 2η: υποτίθεται ότι ξεκινάμε με χαμηλή στάθμη (για να μπορεί ο "μπαμπάς" να μαζεύει τα αυγά) και αυξάνουμε σταδιακά για να μειώσουμε και την αμμωνία.. έτσι όπως έχεις τώρα το φίλτρο, αυτό πώς μπορεί να γίνει? παράλληλα δημιουργείται και θέμα με τη θέρμανση (αφού ο θερμοστάτης θα είναι στο πίσω διαμέρισμα)..

Ένα ωραίο θετικό βέβαια είναι ότι στο πίσω διαμέρισμα θα σου μένει και χώρος για να βάλεις 2 μπουκάλια για αρτέμια (ώστε να είναι σε σωστή θερμοκρασία)..

Σε πρήζω τώρα, αλλά σκέφτομαι κι εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι αντίστοιχο, και προσπαθώ να αρχίσω να κάνω τα σχέδιά μου..

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια της παρουσίασης.. :smt041

chemical mac 02-10-08 09:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 293792)
chemical_mac: ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ.. :D:D:D όπως λέει και ο σοφόες λαός "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες"

Πάντως, πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα..

Τα χωρίσματα όταν μπούν θα είναι "τρύπια"? Πολλές μικρές τρύπες πάνω στο plexi Η θα υπερχειλίζει το νερό από το ένα στο άλλο (σα σκαλοπατάκια)? ..γιατί βλέπω η είσοδος του φίλτρου είναι πιο χαμηλά από την έξοδο..

Μπορείς λίγο να εξηγήσεις πώς θα λειτουργήσει όλο αυτό σε περίπτωση αναπαραγωγής? Ας πούμε ότι υπάρχει άλλο ένα μονομαχοενυδρείο.. Έχουμε και λέμε:
- Μονομάχος και μονομαχίνα, με 1 χώρισμα, που θα πρέπει να γίνεται τη μία "μαύρο" και την άλλη "διαφανες" για να βλέπονται (πώς μπορεί να γίνει αυτό?), και περισσότερο χώρο στο μονομάχο (αφού εκεί θα γίνει και η γέννα)..Αν αποφασίσω να κάνω αναπαραγωγή το μεσαίο διαμέρισμα θα μείνει άδειο ώστε να μπαίνει μέσα κάποια στιγμή ένα ψάρι και να γίνεται το φλερτάκι
- Φεύγει το χώρισμα, ή μετακινείται η κυρία στο μεγάλο διαμέρισμα, γίνεται το "παιχνίδι" και απομακρύνεται μετά στο άλλο μονομαχοενυδρείο.. Απομακρύνεται γενικώς
- Μόλις κολυμπήσουν τα μικρά, φεύγει και ο μονομάχος στο δίπλα μικρό διαμέρισμα.. Το ίδιο με την θηλυκιά, φεύγει εντελώς από το ενυδρείο
- Μόλις μεγαλώσουν τα μικρά, απλά μπαίνουν περισσότερα χωρίσματα..
Ωραία μέχρι εδώ..

Απορία 1η: στην αρχή τα μικρά θα πρέπει να είναι χωρίς φίλτρο (ή έστω χωρίς ροή).. πώς θα γίνει αυτό? Θα διακοπεί η ροή σε όλο το ενυδρείο? ΝΑΙ (εδώ είναι που γεμίζει άλγη το ενυδρείο αν και θα μπορούσε να μπει υαλοβάμβακας στην είσοδο και την έξοδο του νερού ώστε να μειωθεί πολύ η ροή και να μην κινδυνεύουν τα μικρά από το φίλτρο αλλά και να υπάρχιε μια στοιχειώδης φίλτρανση σε όλο το σύστημα)
Απορία 2η: υποτίθεται ότι ξεκινάμε με χαμηλή στάθμη (για να μπορεί ο "μπαμπάς" να μαζεύει τα αυγά) και αυξάνουμε σταδιακά για να μειώσουμε και την αμμωνία.. έτσι όπως έχεις τώρα το φίλτρο, αυτό πώς μπορεί να γίνει? παράλληλα δημιουργείται και θέμα με τη θέρμανση (αφού ο θερμοστάτης θα είναι στο πίσω διαμέρισμα)..Σύμφωνα με την πρόσφατη εμπειρία μου δεν υπάρχει ανάγκη να μειώσω τη στάθμη. Για το θέμα της θερμοκρασίας εξηγώ παραπάνω ένα τρόπο για να μην διακοπή εντελώς η κυκλοφορία του νερού.

Ένα ωραίο θετικό βέβαια είναι ότι στο πίσω διαμέρισμα θα σου μένει και χώρος για να βάλεις 2 μπουκάλια για αρτέμια (ώστε να είναι σε σωστή θερμοκρασία)..ΣΩΣΤΟΣ

Σε πρήζω τώρα, αλλά σκέφτομαι κι εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι αντίστοιχο, και προσπαθώ να αρχίσω να κάνω τα σχέδιά μου..

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια της παρουσίασης.. :smt041

Μ' αρέσεις χοντρούλη μου γιατί την "ψάχνεις". Ξέρω ότι τα παραπάνω δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αναπαραγωγής αλλά είναι επίσης γνωστό ότι γουστάρω να πειραματίζομαι με διάφορα (όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό σε κάποιους). Οι μέχρι τώρα προσπάθειες μου πάντως δεν έχουν βλάψει ή ταλαιπωρήσει κάποιο οργανισμό από αυτούς ππου φιλοξενώ κατά διαστήματα. ;)

xontros 02-10-08 15:16

Μ'αρέσεις Μάκη μου γιατί αφενός "Μάκη πούντιασα" :D, αφεταίρου κάθεσαι και απαντάς στις χαζοαπορίες μου, και σ'ευχαριστώ πολύ! :p

Να εκμεταλλευτώ λοιπόν λίγο ακόμη την καλοσύνη σου:
- Με ποιο σκεπτικό επέλεξες το 2ο διαμέρισμα (με τα φίλτρα) να είναι από πίσω, και όχι στο ένα πλάι? (και με σωλήνα να τράβαγες την έξοδο του φίλτρου στην άλλη άκρη του ενυδρείου, ελπίζω να το περιέγραψα καλά..) Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσες (σκέφτομαι τώρα εγώ) στη φάση αναπαραγωγής να μην πας την έξοδο στην άλλη άκρη, αλλά στο διαμέρισμα που είναι κοντά στο φίλτρο και να μειώσεις έτσι σημαντικά τη ροή στο υπόλοιπο.. (νομίζω μου ταιριάζει περισσότερο εμένα έτσι, εκεί που θέλω να το κάνω..)
- Και μία κατασκευαστική απορία και τελείωσα (ελπίζω :D).. Το τζάμι που χωρίζει τα δύο διαμερίσματα μπαίνει εκ των υστέρων? Η όλα μαζί με τη μία? Πώς το κολλήσατε?

Ευχαριστώ και πάλι..

chemical mac 02-10-08 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 294008)
Μ'αρέσεις Μάκη μου γιατί αφενός "Μάκη πούντιασα" :D, αφεταίρου κάθεσαι και απαντάς στις χαζοαπορίες μου, και σ'ευχαριστώ πολύ! :p

Να εκμεταλλευτώ λοιπόν λίγο ακόμη την καλοσύνη σου:
- Με ποιο σκεπτικό επέλεξες το 2ο διαμέρισμα (με τα φίλτρα) να είναι από πίσω, και όχι στο ένα πλάι? (και με σωλήνα να τράβαγες την έξοδο του φίλτρου στην άλλη άκρη του ενυδρείου, ελπίζω να το περιέγραψα καλά..) Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσες (σκέφτομαι τώρα εγώ) στη φάση αναπαραγωγής να μην πας την έξοδο στην άλλη άκρη, αλλά στο διαμέρισμα που είναι κοντά στο φίλτρο και να μειώσεις έτσι σημαντικά τη ροή στο υπόλοιπο.. (νομίζω μου ταιριάζει περισσότερο εμένα έτσι, εκεί που θέλω να το κάνω..) Καθαρά χωροταξικό ζήτημα. Αυτό που λες με το διαμέρισμα των φίλτρων στο πλάι το σκέφτηκα στην αρχή ΑΛΛΑ αφενός θα μου έτρωγε χώρο από ένα διαμέρισμα (κι εγώ ήθελα 3) κι αφετέρου το οπτικό αποτέλεσμα δεν λέει (προσωπική άποψη)
- Και μία κατασκευαστική απορία και τελείωσα (ελπίζω :D).. Το τζάμι που χωρίζει τα δύο διαμερίσματα μπαίνει εκ των υστέρων? Η όλα μαζί με τη μία? Πώς το κολλήσατε? το διαχωριστικό τζάμι του sump και του βασικοιύ χώρου κολλήθηκε από την αρχή.

Ευχαριστώ και πάλι..

Χαρά μου να απαντώ σε τέτοιες χαζοαπορίες ;)

chemical mac 22-10-08 10:16

4 Συνημμένο(α)
up έχει προστεθεί eleocharis acciclaris

delta66 22-10-08 13:39

Χωρις τα χωρισματα ετσι?

Προχωρα πολυ ενδιαφερων.

chemical mac 22-10-08 14:01

τα χωρίσματα δε λένε μία. είχα βάλει από το δίχτυ που βάζουμε στα μπαλκόνια για τα παιδιά, το οποίο είχα πνίξει στην τύρφη αλλά οπτικά δεν έλεγε και πολλά (σα σκουριασμένο σίδερο ήταν κι έπνιγε τον χώρο). Τώρα μέσα παίζουν μόνο οι θηλυκές.

delta66 22-10-08 14:42

Δεν θα εχει διαμερισματα λοιπον?

Αν εβαζες moss (ιδιως spiky) πως θα ηταν το δυχτι αραγε?

xontros 22-10-08 15:05

Σαν να έχει κάνει κοιλιά το έπιπλο, ή μου φαίνεται? Μήπως να το προσέξεις λίγο και να προσθέσεις ένα ενδιάμεσο κατακόρυφο χώρισμα στο ντουλάπι από κάτω?

chemical mac 23-10-08 09:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 299215)
Σαν να έχει κάνει κοιλιά το έπιπλο, ή μου φαίνεται? Μήπως να το προσέξεις λίγο και να προσθέσεις ένα ενδιάμεσο κατακόρυφο χώρισμα στο ντουλάπι από κάτω?

σου φαίνεται ίσως από τη γωνία λήψης, το έπιπλο είναι μια χαρά. αυτά που βγήκαν για να μπει το ενυδρείο ήταν πολύ πιο βαριά από 35 - 40 κιλά του ενυδρέιου
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 299201)
Δεν θα εχει διαμερισματα λοιπον?

Αν εβαζες moss (ιδιως spiky) πως θα ηταν το δυχτι αραγε?

αν βάλω κάτι θα είναι ανοξείδωτο πλέγμα (αυτό το ακριβό) ντυμένο με moss...αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ να το χαλαλίσω σε μονομάχους. άσε που ακόμα δεν βρήκα κάποιο μονομάχο της προκοπής :p

Γιώργος06 23-10-08 18:08

Πολύ ωραίο φαίνεται μάκη αλλά θα έρθω να το ρίξω και από κοντά μια ματιά!:p

klaz 23-10-08 20:41

μακη εχεις πολυ ωραια ματια..(σου το'χουν ξαναπει μηοπως..?:rolleyes::D)
***απλα δεν ειχα κατι αλλο να πω μεσα στο ποστ σου...:smt077

Nik25 03-11-08 11:04

Μακη μην διανοηθεις να βαλεις χωρισματα.Τα σπαει ετσι οπως ειναι το ενυδρειο σου.Τυφλα να χει ο Αμανο ρε boy.Μπραβο!!

Raven 03-11-08 11:11

Πολυ ομορφο! Αλγες δεν βλεπω και ανησυχω, θα χασεις τον τιτλο σου ετσι οπως πας :smt003:smt003


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02120 seconds with 11 queries