Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Πορτραίτο:Το σπιτι του Τσεστερ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81594)

polinikis 05-08-14 16:08

Πορτραίτο:Το σπιτι του Τσεστερ
 
5 Συνημμένο(α)
Ως ασχετος και αμαθεις υπεπεσα και γω με τη σειρα μου σε όλα τα λαθη του αρχαριου που επι σειρα ετων βλεποντας χρυσοψαρα σε γυάλα πηρα ένα ομορφο χρυσόψαρο για την κόρη μου. Μολις φτάσαμε στο σπίτι μπαίνω στο ιντερνετ να δώ πως θα το φροντίζω καλύτερα και διαπιστώνω οτι υπεπεσα σε εγκληματική ενεργεια και αφου εβγαλα τα ματια μου διαβαζοντας και κανωντας 2 φορες τη μέρα μεγαλες αλλαγες, αγόρασα αμεσα ενα ενυδρείο 120 λιτρα καθαρα για τον Τσεστερ βέβαια πάλι λάθος κινηση ήταν λογω του οτι δεν είναι στρωμενο αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα στα 120 λιτρα παρα στα 10 μετρησεις συχνες και αλλαγη 2 φορες την εβδομαδα λογω κακης ποιοτητας νερο (αγοραστηκε και ΑΟ για την βελτιωση των παραμετρων του νερου). Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο δεν εχει αμμωνια εχει λιγα νιτρωδη και τα νιτρικα του βελτιωνονται

Πληροφορίες:

Όνομα: Τσεστερ

Ποικιλία: Pearlscale

Φύλο: ???
Ηλικία:?
Χρώμα: Πορτοκαλί με ασπρο
Είδος λεπιών:Pearlscale
Είδος ουραίου πτερυγίου: fantail
Μήκος συνολικό: 6εκ

Μήκος κορμού(χωρίς ουρά): 4εκ
Βάρος: ??
Διατροφή: πρωι και βραδι
Ημερομηνία απόκτησης: 15/7
Σχόλιο : Ομορφούλης και τσαχπινης


tsala 05-08-14 17:04

κουκλι..:D
φυλο μην ψαχνεις απο τωρα.. ηλικια ,απο μεγεθος και μονο , δεν νομιζω να ειναι πανω απο 1 ετος..
Κανεις οτι μπορεις για το ψαρακι και μπραβο σου!
Σε δυσκολο ειδος μπηκες.. προσεχε να μουλιαζεις την τροφη του και να μην την τρωει απο την επιφανεια.
Αν πας για αλλο ψαρακι ,για παρεα αργοτερα.. παρε ενα στα κυβικα του.. μην παρεις μακροστενα με μονη ουρα..

vasilhs 05-08-14 17:36

ωραιος....σεβαστηκες το ψαρακι....αν εβαζες μια αγγελια εδω μεσα να σου δωσουν λιγο μπολι?κ θα σε αρχηγος!

thab 05-08-14 18:12

Το ότι πήρες μεγάλο ενυδρείο μόνο λάθος κίνηση δεν ήταν, αλλά το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις!
Όπως σου είπε ο vasilhs βάλε μια αγγελία για μπόλι, για να στρώσει άμεσα το ενυδρείο.
Πλέον θα έχεις χρόνο (και κυρίως όχι άγχος) να διαβάσεις με την ηρεμία σου.
Καλή συνέχεια!

polinikis 05-08-14 20:44

επειδη νομιζω οτι το μπολι δεν αποστέλλεται αλλα πρεπει να το παρω ο ιδιος, δεν εβαλα αγγελια λογω του οτι αυτη την εποχε εχω λιγο στενο ωραριο 09:00-22:00:o
-------------------------
και με την μικρη κορουλα μου γινεται 07:00-24:00 δουλεια και παιδι :)

SOCRATIS 06-08-14 09:27

Να σου ζήσει,να χαίρεσε τον Τσέστερ.Ένα μικρό(κάποιων μηνών) pearlescale fantail.Αν μπορείς χάρισε μας και μια ποιο κοντινή του φωτογραφία.

maria p 06-08-14 13:00

Μπράβο να χαίρεσαι την κορούλα σου και το ψαράκι σας!!!
Πολύ ευσυνείδητη συμπεριφορά και το ενυδρείο πολύ κομψό και πάλι μπράβο.

polinikis 06-08-14 22:03

1 Συνημμένο(α)
Ειδου ο σταρ

akoylini 16-08-14 18:45

Άρχοντας ο μικρός.Τι έχεις βάλει Για background στο ενυδρείο;

polinikis 16-08-14 22:03

Τίποτα δεν έχει πίσω ειναι ο βαμμένος τοίχος τα υπόλοιπα τα κάνει το φως του ενυδρειου τα φυτά και το υπόστρωμα

polinikis 09-12-14 23:57

1 Συνημμένο(α)
Update

polinikis 10-12-14 00:00

1 Συνημμένο(α)
Ο τσεστερ και η παρέα του

Τάκης 10-12-14 00:03

Μπράβο, όμορφη εξέλιξη, να τα χαιρεσαι :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries