Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Είχα δεν είχα!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21784)

PascM 29-12-07 02:43

Είχα δεν είχα!!
 
Τελικά μπήκα και εγώ κατα κάποιον τρόπο στο τρυπάκι του αλμυρού!!!

Αρχικά το ενυδρείο είναι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21733

Ας πάμε σε ποιο λεπτομερή περιγραφή τώρα!

1) Υπάρχει μέσα και http://www.peteducation.com/article....articleid=2175 αυτός ο κύριος!

2) Η λάμπα είναι μια Τ8 15watt όπου με δυσκολία μπορώ να διαβάσω το royal blue (αν και το φως της δεν είναι μπλε!) ούτε και ξέρω τα kelvin.

3) O Βράχος δεν πατάει πουθενά οπότε υποθέτω οτι τα κομμάτια που είναι κάτω είναι dead.

4) Το ένα ψάρι το αναγνωρίζω ως το κλασικό clown το δεύτερο δεν το ξέρω το αναζητώ!

5) Έχει το φιλτρόκουτο της juwel με τα σφουγγάρια και στην θέση του θερμοστάτη υπάρχει ένα σακουλάκι με άνθρακα.

6) Υπάρχει ακόμη ένας κυκλοφοριτής ενώ και ο εργοστασιακός είναι αλαγμένος με άλλον ποιο δυνατό χαρακτηριστικά των οποίων θα σας δώσω αργότερα (όταν τα δω δηλαδή).

7) Από βράχο είναι γεμάτο το ενυδρείο αν και πρέπει πλέον να τον τακτοποιήσω σωστότερα (δεν συγκράτησα και την θέση που είχε η κοπελιά τα κομμάτια και κατα την μεταφορά τα μετακίνησα για ασφάλεια)

Ακούω προτάσεις και διορθώσεις !



Υ.Γ. και μην βαράτε όλοι μαζί με το μαλακό εεε!!! :D

Tricky 29-12-07 10:01

Αντε καλη αρχη ...ειναι μην αλατισεις τα χερια σου :D:D

Μια φωτο οσων περιγραφεις θα ηταν χρησιμη .

Το ενυδρειο εχει αμμο ? ποση ? Απο αλγες/καθαριοτητα πως παει ?

Σε πρωτη φαση μετρα αλατοτητα και αμμωνια.

PascM 29-12-07 10:09

Βασίλη η αλατότητα είναι σύμφωνα με το οργανάκι που μου έδωσε η κοπελιά (μέχρι να πάρω ρεφρακτόμετρο) 1024!
Αμμωνία = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΗ3= 0
Αμμο έχει όση περίπου στα ενυδρεία γλυκού και λίγο λιγότερη. (Δεν την έχω βγάλει να την ζυγίσω δηλαδή) αλλά έχει νομίζω πολύ βράχο.
Φωτό έρχετε σύντομα.

Edit: Από άλγες δεν έχει πολλά πράγματα! Βέβαια έχω ερώτηση επειδή βλέπω αρκετό "ιζημα" να κάνω σκούπα βυθού?

Tricky 29-12-07 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 224517)
Από άλγες δεν έχει πολλά πράγματα! Βέβαια έχω ερώτηση επειδή βλέπω αρκετό "ιζημα" να κάνω σκούπα βυθού?

Ασε λιγο το ενυδρειο να ''κατσει'' απο την μετακομιση και μετα καθαριζεις.

Στειλε φωτο να δουμε για ποσο βραχο μιλαμε .

sps4ever(niktso) 29-12-07 13:30

Καλό κουράγιο Μανώλη εδώ είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 224495)
Τελικά μπήκα και εγώ κατα κάποιον τρόπο στο τρυπάκι του αλμυρού!!!

Αυτό το κατά κάποιο τρόπο δεν το κατάλαβα :smt073

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 224495)
Υ.Γ. και μην βαράτε όλοι μαζί με το μαλακό εεε!!! :D

Καλά θα περιμένουμε zw

PascM 29-12-07 13:46

Το κατα κάποιον τρόπο Νίκο έχει να κάνει με το οτι το ενυδρείο είναι το 60αρι της juwel και στο μυαλό μου είχα αρκετά μεγαλύτερο το διάστημα που έκανα τη σκέψη για την αλμύρα!!!

Βέβαια ο φίλος (και συγγενής τελικά !!! NAVY - Αποστόλης) που ήρθε πριν από λίγο να πάρει guppy είδε ήδη κάποια πράγματα και έκανε τις απαραίτητες συστάσεις!!!
Προχωράω με αυτές και ακολουθώ με ερωτήσεις!!!

PascM 29-12-07 15:04

2 Συνημμένο(α)
Για να δούμε και μερικές φωτό!!

Έχει πολύ δουλειά πάντος μέχρι να πάρει κάπως τα πάνω του.

gwgw 29-12-07 15:14

με γειεςςς!!!! καλοτυχο το ενυδρειοοοο!

PascM 29-12-07 15:15

Σ'ευχαριστώ Γωγώ μας!!!

klaz 29-12-07 15:22

ασε τα λογια βρε,και αρχισε τη δουλεια....!!!
(πλακα,πλακα,δεν βλεπω να θελει και πολυ δουλεια.....)χρονο θελει και αυτο,και εσυ με το διαβασμα.....

PascM 29-12-07 15:24

Θέλει καθάρισμα ο βράχος βασικά!
Λάμπα και αναβάθμιση φωτισμού, προσθήκη κάποιου φίλτρου μάλλον το 2215 που κάθετε!

accnt 29-12-07 18:50

Στη θέση σου θα έβγαζα έξω όλο τον βράχο και σε μια λεκάνη με θαλασσινό νερό θα τον καθάριζα σιγά σιγά με μια μαλακή βούρτσα και με προσοχή μην «χαλάσω» τίποτα, αν υπάρχει βέβαια (μανιτάρια κλπ). Θα απομάκρυνα κάθε άλγη.
Έπειτα θα είχα φτιάξει νέο θαλασσινό νερό και θα συμπλήρωνα αυτό που πέταξα με τον καθαρισμό.
Τέλος θα έφτιαχνα τον βράχο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να υπάρχουν πολλά κενά και η κυκλοφορία να μπορεί να «καθαρίζει» τον βράχο συνεχώς. Κάτω τα λιγότερο ζωντανά κομμάτια.
Θα πρόσθετα και λίγο νεκρό αραγωνίτη.

Έπειτα θα άφηνα το ενυδρείο έτσι όπως είναι για μερικές μέρες και θα αποφάσιζα τι θα ήθελα να το κάνω…

Στο εξωτερικό φίλτρο που λες, θα έβαζα αντιφώσφορο και λίγο άνθρακα για αρχή και θα έδινε και μια παραπάνω κυκλοφορία στο ενυδρείο.

Τώρα σχετικά με τον εξοπλισμό και την αναβάθμισή του, πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις.

PascM 30-12-07 00:13

Τον βράχο τον έβγαλα Γιάννη και τον καθάρισα σιγά σιγά με προσοχή! Πιστεύω οτι δεν χάλασα τίποτα!

Νερό είχα προετοιμάσει και συμπλήρωσα!
Τι θέλω να κάνω? χμμ να κρατήσω ζωντανό το ενυδρείο!!!
Δεν έχω απαιτήσεις (προς το παρόν) περισσότερες!
Πιστεύω οτι πρέπει να αλάξω την λάμπα που υπάρχει! (Τ8 κρατάνε 6 μήνες αν άμεσα βάλω μια νέα Τ8 αργότερα *μετά τις γιορτές , με βλέπω για PC ή ?Τ5 )
Και αν γίνεται μια ανεμώνη!

Αυτά! είναι πολλά?

george 30-12-07 00:15

Κάνε ότι είναι να κάνεις για να ετοιμάζονται και άλλοι να πάρουν σειρά ;)
Και θα σε ζαλίσουν με ερωτήσεις :D

PascM 30-12-07 00:20

Γιώργο!!! Ξανασκέψου το!!! Δεν λέω κούκλα το ενυδρείο αλλά !! Πολύ διάβασμα !!!

george 30-12-07 00:41

Γι αυτό σε έχουμε...θα τα διαβάσεις εσύ....:D

Celda 30-12-07 01:53

Εγώ εχω να πω τα εξής...

Πωπω ενας μεγάλος αστερίας :D

Κ δευτερον, καλορίζικος Μανωλάκη,το πρόλαβες στο τσακ! Για να δουμε κ το δικο σου θαύμα...

PascM 30-12-07 12:18

2 Συνημμένο(α)
Και μερικές φρέσκιες φωτό !
Ο βράχος δεν γνωρίζω κατα πόσον είναι ζωντανός αλλά από την άλλη με το υπάρχον φίλτρο δεν νομίζω οτι θα μπορούσε να υποστηρίξει ζωή μέσα αν δεν ...

soza 30-12-07 12:20

Tι τεραστιος αστεριας......:smt119 :smt119
Κατι με νεκρη φυση + ενα τεραστιο αστερια μου φερνει αυτο το ενυδρειο :smt082 :smt081 :smt110

accnt 30-12-07 15:43

Ένας βράχος δεν θεωρείτε ζωντανός επειδή έχει λίγο κοραλλίνη ή λίγη άλγη πάνω του. Ζωντανός είναι όταν μπορεί να αναλάβει το βιολογικό φορτίο του εκάστοτε ενυδρείου.
Αυτός ο βράχος παραδείγματος χάρη μπορεί να είχε αγοραστεί νεκρός και σε ένα μήνα να έχει γίνει έτσι. ¶ρα θα πρέπει να δεις εσύ ο ίδιος κατά πόσο είναι ζωντανός.

Τα κομμάτια είναι πολύ μεγάλα και σε αυτό το μικρό ενυδρείο δεν δείχνουν όμορφα. Ίσως και έτσι όπως τα έχεις βάλει.
Αν κρατούσα το συγκεκριμένο ενυδρείο θα έσπαγα μερικά κομμάτια, ενώ αν δεν το κρατούσα θα προσπαθούσα να έκανα καλύτερο aquascaping.

Για ανεμώνη θες οπωσδήποτε το λιγότερο Τ5, δεν συζητάμε για Τ8. Και ίσως όχι μια…

PascM 30-12-07 17:38

1 Συνημμένο(α)
Θα προσπαθήσω για καλύτερο aquascaping προς το παρόν Γιάννη!
Η σκέψη είναι αυτό όχι πολύ σύντομα όμως!

Τι είναι αυτό στη φωτό ?

accnt 30-12-07 18:30

Κάποιο είδος worm. ¶φοβο για το ενυδρείο.

PascM 30-12-07 18:34

Γιάννη αν και ανέφερες ποιο πάνω οτι ζωντανός είναι ο βράχος που μπορεί να σηκώσει το φορτίο τα όποια worm κλπ καθώς και κάτι άλλα πραγματάκια που βλέπω πάνω στον βράχο δηλώνουν προφανώς κάποια ζωή σωστά?

accnt 30-12-07 18:35

Έτσι είναι. Φαίνεται λοιπόν ότι ο βράχος σου (ή έστω κάποια από τα κομμάτια) είναι ζωντανός!

PascM 30-12-07 18:40

Για να δούμε!!
Το οτι κάποια κομμάτια είναι νεκρά είναι σίγουρο και αυτό γιατί και ο τρόπος που ήταν ήδη στημένος είχε πολλά σημεία που σίγουρα δεν είχε κυκλοφορία.
Από την άλλη το γεγονός οτι το ενυδρείο στέκετε χωρίς στην ουσία άλλο φίλτρο (τώρα αν τα σφουγγάρια του εργοστασιακού juwel κρατάνε τόσο καλά δεν το νομίζω για θάλασσα), με κάνει να πιστεύω οτι υπάρχει κάποια ζωή μέσα!

PascM 02-01-08 20:11

2 Συνημμένο(α)
Αυτό μπορεί κανείς να μου πει τι είναι? Αν είναι κακό καλό τι?

accnt 02-01-08 20:16

Μια χαρά. Ένα μανιτάρι....

PascM 02-01-08 20:22

¶ψογα!! ¶ρα είμαι σε καλό δρόμο ε Γιάννη?

klaz 02-01-08 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 225357)
¶ψογα!! ¶ρα είμαι σε καλό δρόμο ε Γιάννη?

ναι..
τα στρουμφακια μονο σου λειπουνε....:rolleyes::D:D

PascM 02-01-08 20:26

:D :D :D Από αυτά δεν έχω :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02467 seconds with 11 queries