Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   γεννα ancistrus sp3-video-pics (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27012)

steady 21-09-08 19:17

γεννα ancistrus sp3-video-pics
 
5 Συνημμένο(α)
χθες μου γεννησε η θυληκια sp3 μου αν και ειναι καπως ανηλικη μολις 5-6cm:D

απο χθες τα φυλαει ολη μερα ο πατερας και δεν δισταζει να καρπαζωσει οποιον περναει απο κοντα και πρωτοι υποψηφιοι ειναι τα corydora rabauti μου:p

γεννησε σε κουλο σημειο εν εχω ενα καρο σπηλιες σκοτεινες κοντα σε υψηλη κυκλοφορια κτλ φιαλεξε ενα μικρο ξυλαρακι που δεν εκανε καν σπηλια και την σχηματισε σκαβοντας η θυληκια

το καλο ειναι οτι η σπηλια που κανει τα 2 τοιχωματα της ειναι τζαμι οποτε βλεπω τα παντα:D

τα αυγα ειναι λιγα σε αριθμο πραγμα λογικο αφου η θυληκια ειναι αρκετα μικρη ακομα ο πατερας ειναι περιπου 7cm και αρχισε να εμφανιζει tentacles τελη ιουνιου

οριστε φοτος σε λιγακι και video

steady 21-09-08 19:34

http://www.youtube.com/watch?v=U8K9DAf9nic

δεν ειναι πανεμορφα τα χρυσοκιτρινα αυγουλακια?:D
θα το κραταω ενημερο το ποστ:rolleyes:

mikele 21-09-08 19:36

αντε με το καλο .....μπραβο σου :p:p:p

steady 21-09-08 22:25

ε δεν ειναι και το τρομερο αμα κανονισεις το ζευγαρακι μετα ειναι αρκετα ευκολο αν καλυψεις καποια βασικα πραγματακια ;)

Πάνος 21-09-08 22:29

με το καλο η εκκολαψη και η ανατροφη!!

giagligian 21-09-08 23:17

Συγχαρητήρια :) Άντε κ εις ανώτερα :D Να μεγαλώσει ακόμα λιγάκι η θηλυκιά σου να σου κάνει περισσότερα αυγά χεχε

harilaos 22-09-08 02:00

Συγχαρητήρια χαζομπαμπά!
Το μέλλον του ζευγαριού σου εύχομαι να είναι ακόμα καρποφορό-τερο. :p

Kostas G. 22-09-08 10:31

Συγχαρητήρια Κώστα,το κατάφερες επιτέλους αυτό που ήθελες!!!!:p;)
Κρίνοντας από το νεαρό της ηλικίας των γονέων,θα πρέπει να τους είχες καιρό τώρα σε ιδανικές συνθήκες για αναπαραγωγή;)

Να σου ζήσουν τα μωρά!!!:)

steady 22-09-08 12:45

ε το ολο θεματακι ειναι να βρεις ζευγαρακι και ειμουνα λιγο ατυχος θα λεγα:mad:

τα συγκεκριμενα μου τα χε δωσει ο sir και τα μεγαλωνω απο 1,5-2.5cm μεστοργη και προδερμ:p

Teo 22-09-08 15:39

Αντε με το καλο!!!:smt041:smt041
Να σου ζησουν!!!

mikele 26-09-08 15:18

:smt041:smt041:smt041

αλλη μια φορα μπραβο σου!!!!!!!!!!

steady 29-09-08 14:21

καποιος αλητης μου τα φαγε τα αυγα:smt062

κυριοι υποπτοι ποιοι να πρωτο πω cory, killi ακομα και τα sae που εχουν γινει σα βουβαλια υποπτευομαι και μασουλανε οτι βρουν

απορω πως αφου παραφυλαγε ολη μερα ο father μαλλον θα τον επιασε στον υπνο:smt108

αντε next time ελπιζω να χουν καλυτερη τυχη:smt041

Kostas G. 30-09-08 14:21

Οι πιθανότητες να του έφαγαν τα αυγά τα ψάρια που αναφέρεις είναι μηδαμινές...Κανένα τους δεν θα μπορούσε να περάσει την άμυνα του father,δεδομένου και της στενής εισόδου που έχει πάντα η σπηλιά αναπαραγωγής...Το πιο πιθανό είναι να έφαγε τα αυγά ο ίδιος είτε γιατί δεν γονιμοποιήθηκαν λόγω απειρίας του,είτε λόγω γενικότερης απειρίας του στο χειρισμό τους,είτε λόγω υπερβολικού άγχους/stress από τα άλλα ψάρια...Το τελευταίο είναι πολύ σπάνιο σε άτομα του γένους Ancistrus και αποτελεί συνήθως πρόβλημα μόνο σε Leporacanthicus sp. όπου οι κάτοχοί τους συνήθως καλύπτους όλο το ενυδρείο με μαύρο πανί ή χαρτόνι ώστε να αισθάνονται ασφάλεια όταν θέλουν να πετύχουν αναπαραγωγή...
Το σίγουρο είναι οτι κάθε φορά που αναπαράγονται οι pleco γίνονατι και καλύτεροι γονείς και οπότε τνη επόμενη φορά που θα γεννήσουν τα πράγματα θα πάνε καλύτερα:)Και όπως θα ξέρεις,αυτό δεν θα αργήσει πολύ τώρα που ήδη ζευγάρωσαν μια φορά;)

steady 30-09-08 16:50

βασικα η επιλογη της συγκεκριμενης φωλιας ηταν αποτυχια:smt030 απο τους γονεις δεν ηταν αρκετα καλυμενη και ηταν σε σχετικα κεντρικο σημειο με πολους περαστικους

και να φανταστεις τους εχω κατασκοτινη διαμπερη φωλια απο ξυλα διπλα σε εισοδο φιλτρου με ροη αρκετη μιλαμε ειναι τελεια και σχηματιζεται φυσικα απο δυο ξυλα σαν θαλαμος

anyway νταξει δεν ανχωνομαι ποιο πολυ ανχωνομαι που σε λιγο θα πρεπει να αρχισω να δινω με το τσουβαλι:p:p

μου κανε εντυπωση που ο πατερας καθοταν και φυλαγε αδεια τη φωλια ολη την επομενη μερα και συνεχιζε να μην αφηνει κανενα να πλησιαζει :(
και ακομα εκει γυρω τριγυριζει δεν απομακρυνεται σε ακτινα 15-20 cm

Tolis 30-09-08 21:57

Παιζει και ναχουν εκκολφθει τα αυγα και να τα εχει κρυμμενα καπου.

steady 01-10-08 19:51

δεν ξερω αμα το κανουν αυτο και τα πλεκο αλλα κιχλιδες φαση συνηθως απλα τα φυλανε σε μια σπηλια και ριχνουν πολυ ξυλο σε οποιον πλησιασει τι να πω θα δειξει:smt009

Kostas G. 01-10-08 23:46

Αυτό που λέει ο Τόλης παίζει επίσης και αρκετά μάλιστα αν φυλάει ακόμα την φωλειά και δεν βγαίνει να φάει...;)

Όσο για την επιλογή σπηλιάς,δεν ήταν αποτυχία...Την εφτιαξαν μόνοι τους,στο μέρος που θεωρούσαν ως καλύτερο για αναπαραγωγή και άρα είναι καλή αφού πληροί τα κριτήριά τους έχοντας και άλλες επιλογές:)

Όταν λες οτι τους έχεις σκοτεινή διαμπερή φωλειά τι εννοείς;Οτι έχει 2 εισόδους;Αν ναι,τότε είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή και γιαυτό δεν προτίμησαν την έτοιμη...

Γιαυτό πραγματικά πρέπει να αρχίσεις να αγχώνεσαι...Καλά η πρώτη γέννα,αλλά με τη δέκατη τι γίνεται;;;Δεν θα τα προλαβαίνεις μετά!!!:D

steady 02-10-08 02:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 293898)
Αυτό που λέει ο Τόλης παίζει επίσης και αρκετά μάλιστα αν φυλάει ακόμα την φωλειά και δεν βγαίνει να φάει...;)

Όσο για την επιλογή σπηλιάς,δεν ήταν αποτυχία...Την εφτιαξαν μόνοι τους,στο μέρος που θεωρούσαν ως καλύτερο για αναπαραγωγή και άρα είναι καλή αφού πληροί τα κριτήριά τους έχοντας και άλλες επιλογές:)

Όταν λες οτι τους έχεις σκοτεινή διαμπερή φωλειά τι εννοείς;Οτι έχει 2 εισόδους;Αν ναι,τότε είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή και γιαυτό δεν προτίμησαν την έτοιμη...

Γιαυτό πραγματικά πρέπει να αρχίσεις να αγχώνεσαι...Καλά η πρώτη γέννα,αλλά με τη δέκατη τι γίνεται;;;Δεν θα τα προλαβαίνεις μετά!!!:D

δεν την φυλαει ακριβος απλα ειναι συνεχεια τριγυρο η φωλια ειναι σιγουρα αδεια βλεπεις αποτελειτε απο δυο τοιχωματα τζαμι ενα ξυλο και το αλλο κενο και βασιζοταν πολυ στο σκαψιμο

τα ψαρια εσκαβαν κανα δυο μερες πρωτου κανουν αυγα και αυτο νομιζω αποδεικνυει τη σημαντικοτητα της αμμου σε ενα ενυδρειο ως μεσο καλυψεις των αναγκων των ψαριων ιδιαιτερα του βυθου....

ε σιγουρα το οτι την εφτιαξαν μονα τους σημαινει οτι ηταν η ποιο καλη απλα ηταν πολυ φανερη και σιγουρα στρεσαρε τον αρσενικο αυτο ειχε και μενα με την ψηφιακη απο πανω του:p


μην φανταστεις κατι σαν σωληνα ειναι δυο ξυλα το ενα πανω στο αλλο μεγαλες ριζες η μια ειχε αρκετες κουφαλες μεσα και ετσι εχουν δημιουργηθει μερικες αρκετα καλες σπηλιες που συνηθως και τα 3 ανκιστρους που εχω μενουν τον περισοτερο καιρο μεσα μου πειρε πολλες δοκιμες και αγορα πολλων ριζων ωστε να τα ταιριαξω τα ξυλα να κανει τοσο φυσικες σπηλιες μεσα και πραγματικα ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα :p:p:p

jimfytakis 04-10-08 14:51

Μπραβο Κωστα!Εκατσε τελικα ζευγαρακι!!Τα ραμπουτι κανουν τπτ?

steady 05-10-08 03:55

τα ραμπαουτι ειχανε κανει αυγα αλλα τζιφος αλλα νταξει unreported αναπαραγωγη εχουν και δεν το χω βαλει και στοχο της ζωης μου:p

steady 28-10-08 22:09

αντε σημερα ειδαμε ουριτσες:D:D:D:D
δευτερη γεννα τα 2πλασια αυγα:rolleyes:

imichal 28-10-08 22:17

Μπραβο!:smt041

steady 28-10-08 22:42

2 Συνημμένο(α)
ενα αυγο κολημενο στο τζαμι μου δωσε μια καλη ευκερια για παρατηριση με ενα ισχυρο μεγενθητικο φακο μπορεσα με τα ματια μου να δω την καρδια του νεογεννητου ψαριου που χτυπα ειναι αυτο το κοκκινο μικρο πραγματακι το οποιο κολημενο στο αυγο τρεφετε ακομα απο αυτο

δυστηχως ειναι λιγο θολο στις εικονες και στα video αφου η μηχανη ειναι χαλια και μετα απο χιλιες αποπειρες με το μεγενθητικο μπροστα απο το φακο της καμερας μπορεσα να παρω και αυτα:confused::confused:

το θεαμα εμενα παντως με αφησε αφωνο:D

http://www.youtube.com/watch?v=ZO7R2C_wqdg

steady 06-11-08 19:49

9 μερες μετα τα μικρα αρχισανε να τρωνε κολοκυθακι και μερικα βολταρουν στο ενυδρειο(λιγο απερισκεπτο βεβαια με τα killi να καραδοκουν)αλλα δεν εχω πετυχει καμια απωλεια ,ο πατερας φυλαει ακομα την πλειοψηφια στη φωλια τα οποια ειναι μισα albino μισα κανονικα παροτι κανενας απο τους γονεις δεν ειναι αλφικος θα βγαλω και καμια φωτο ακομα:rolleyes:

Πάνος 06-11-08 19:58

:smt041:smt041:smt041...μπραβο!!!

steady 06-11-08 20:01

οποιος ενδιαφερεται να το δηλωσει απο τωρα:p

imichal 06-11-08 20:14

παρων......θηλυκο ομως !

Πάνος 06-11-08 21:16

δηλωνω..δηλωνω!!! χα χα...αν βρουμε τροπο μεταφορας με δικα μου εξοδα...οταν μεγαλωσουν λιγο ωστε να ταξιδεψουν....θα χαρω πολυ!

steady 06-11-08 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 303200)
παρων......θηλυκο ομως !


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 303228)
δηλωνω..δηλωνω!!! χα χα...αν βρουμε τροπο μεταφορας με δικα μου εξοδα...οταν μεγαλωσουν λιγο ωστε να ταξιδεψουν....θα χαρω πολυ!

παιδια θα δωσω μαι μικρη προτεραιοτητα στους αθηναιους αλλα με την πρωτη ευκαιρια οταν ερθει ωρα και εχω λιγο χρονο θα σας βολεψω

στειλτε καμια τσαντα αγγουρια να τα ταιζω να γεννανε:D:D:D:D

Raven 07-11-08 02:31

Συγχαρητηρια για την γεννα !! Να σου ζησουν και να δεις κι αλλες πολλες γεννες ακομα.:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02597 seconds with 11 queries