Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   σαλιγκάρια: ωφέλιμα ή όχι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5965)

ALKAR 30-06-04 13:32

σαλιγκάρια: ωφέλιμα ή όχι?
 
Παιδιά καλημέρα. Με αποσχολεί το ακόλουθο πρόβλημα:
Εδώ και περίπου μία εβδομάδα, έχω παρατηρήσει πως στο ενυδρείο μου, που λειτουργεί (στρωμένο) εδώ και περίπου 50 μέρες, κυκλοφορούν σαλιγκάρια, τόσο στον πυθμένα όσο και στο φίλτρο. Είναι διαμέτρου 3-5 χιλ., χρώματος καφέ σκούρου, με κέλυφος ημιδιαφανές στο φως. Ανησυχώ: είναι ωφέλιμα ή πρέπει να βρω τρόπο να τα απομακρύνω και πώς?

gemini_str 30-06-04 13:45

καλημέρα και από εμένα ....

τα ίδια ακριβώς έχω και εγώ φίλε μου. Αλλά για καλού κακού εγώ τα αφαιρώ ...

HellRazer 30-06-04 14:09

Οι απόψεις διίστανται για τα σαλιγκαράκια. Κάποιοι υποστηρίζουν πως δεν έχουν θέση στα ενυδρεία και άλλοι πως δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτά. Υπάρχουν και στα δικά μου ενυδρεία αλλά πολύ λίγα αφού τις τελευταίες 2-3 μέρες προσπαθώ να τα ξεφορτοθώ με την μέθοδο του μαρουλιού. Ποτέ δεν μου έχουν προκαλέσει κανένα πρόβλημα αλλά σε άλλους έχουν προκαλέσει διάφορα προβλήματα όπως πχ στο φίλτρο. Πολλαπλασιάζονται ταχύτατα και αν τα αφήσεις πολύ σύντομα το ενυδρείο θα γεμίσει σαλιγκαράκια. Η γνώμη μου: ΕΞΩ τα σαλιγκαράκια :D

ALKAR 30-06-04 14:24

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Ερώτηση: ποιά είναι η μέθοδος του μαρουλιού? πρώτη φορά την ακούω...
επίσης, θυμάμαι πως παλιά είχα δει κάποια post αναφερόμενα στο ίδιο πρόβλημα, τα οποία δεν μπορώ να βρω. Υπάρχει κανείς που μπορεί να με βοηθήσει?

Takis 30-06-04 14:48

http://studio.aaquaria.com/board/vie...EA%E1%F1%E9%E1

lasal 30-06-04 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ALKAR
Ερώτηση: ποιά είναι η μέθοδος του μαρουλιού? πρώτη φορά την ακούω...

Για να ελέγξεις τον πληθυσμό
Να προτιμήσεις την μέθοδο της ντομάτας (για σάλτσα)
Αφαιρείς ενα κομμάτι φλούδας και ανοίγεις μια τρύπα σε εκείνο το σημείο.
Δοκιμασμένο.
Αλλα τα σαλιγκάρια θα συνεχίσουν να υπάρχουν

HellRazer 01-07-04 23:10

Παράθεση:

Αλλα τα σαλιγκάρια θα συνεχίσουν να υπάρχουν
Αυτό είναι σίγουρο. Είναι πάρα πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να τα απομακρίνεις όλα εκτός και αν χρησημοποιήσεις φάρμακο, κάτι που δεν είναι και το καλύτερο. Τα ψόφια σαλιγκάρια αν είναι και πολλά θα βρομίσουν πολύ το νερό. Όσο για την ντομάτα δεν το δοκίμασα εγώ ποτέ αλλά για να το λέει ο lasal κάτι θα ξέρει. :wink:

pani 01-07-04 23:19

Εγώ επειδη αργώ λίγο νά πάρω δεν μας κάνει ο lasal λίγο λιανά τα της τομάτας;

koko 03-07-04 00:57

Διάβασα κάπου ότι τα clown loach, τα botia morleti και γενικά τα loaches τρώνε τα σαλιγκάρια...γιατί δεν δοκιμάζεις εισάγωντας ένα loach;

asteris 03-07-04 02:04

Το έκανα εγώ πριν 2 εβδομάδες και τώρα έμειναν καναδύο όλα κι όλα. Θα τον πάω και στο δεύτερο ενυδρείο να καθαρίσει και κει...

lasal 03-07-04 02:15

Ειχα και γω clown και το αποτέλεσμα ήταν να πολλαπλασιαστουν τα σαλιγκάρια.
Ποιος εγγυάται οτι ολα τα clowns τρώνε σαλιγκάρια?
Αν ενα clown έχει μεγαλώσει με ψαροτροφή δύσκολα αλλάζει συνήθειες.
Υπάρχουν κιάλλα είδη σαλιγκαροφάγων όμως ειναι δυσεύρετα.

mikenuke 25-09-04 20:51

σημερα βρηκα σε ενα μαγαζι 2 yoyo loach, τα ειχα δει στο νετ και μου ειχαν αρεσει.Επειδη λοιπον εχω κι εγω προβλημα με σαλιγκαρια, ειχα πει οτι αν τα βρω αυτα θα τα παρω για να μου κανουν λιγο δουλεια.

τι γνωμη εχετε γι'αυτα τα ψαρια τρωνε σαλιγκαρια?Μηπως να τα φησω νηστικα κανα 2-3 μερες για να αρχισουνε το μασουλημα?

tasos 25-09-04 21:31

εγγύηση καμία!!!!!!!!

Fonamstel 25-09-04 21:51

Kribensis

Από τότε που το πήρα, σταμάτησε να με απασχολεί το θέμα "σαλιγκάρια" :)

Giorgos 26-09-04 14:55

Μιχάλη, μιλώντας εκ πείρας, όσο καιρό είχα yo-yo loach στο φυτεμένο, δεν είχα πρόβλημα υπερπληθυσμού σαλιγκριών. Δεν το συζητώ... δεινοί εκτελεστές.

mikenuke 26-09-04 20:52

Ωραια...αλλα να παρει η οργη :twisted: ο ενας απο τους 2 πηγε και αυτοκτονησε μεσα στην αντλια νερου,μια eheim compact, και τωρα εμεινε μονο ο ενας.Στεναχωρεθηκα αρκετα.

Maax 14-10-04 23:46

μετά απο 3 περίπου μήνες λειτουργίας του ενυδρείου μου, σήμερα εντόπισα και απομάκρυνα περίπου 18 σαλιγκαράκια, κόντεψα να στραβωθώ :shock: μέχρι να τα εντοπίσω, φυσικά θα δείξει στο μέλλον μόλις ξαναεμφανιστούν.
Το ερώτημα μου είναι : γιατί δεν εμφανίστηκαν απο την αρχή και εμφανίστηκαν τώρα μετά απο 3 μήνες περίπου λειτουργίας ??
Το τελευταίο πράγμα που τοποθέτησα μέσα στο ενυδρείο είναι τα φυτά και αυτά πριν ενάμιση μήνα περίπου................

dantouan 15-10-04 02:00

Ειναι νομιζω περιτο να αναφερω οτι κατα πασα πιθανοτητα τα φυτα σου ειχαν πανω αυγα σαλιγκαριων...

Ετσι την ειχα πατησει κι εγω και για 1 μηνα κυνηγουσα ολη μερα σαλιγκαρια :evil:

galant 15-10-04 10:00

Κι εμένα έτσι μου εμφανίστηκαν. Από κάποια φυτά που είχα πάρει. Μετά πό 2 - 3 μέρες εμφανίστηκαν 2 μικροσκοπικά. Κατάλαβα ότι ήταν σαλιγκάρια βλέποντάς τα με μεγεθυντικό φακό. Τώρα πλέον έχουν μεγαλώσει αρκετά (αλήθεια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα) και έχω διαπιστώσει τελικά ότι ήταν 3. Αλλά μέχρι εκεί. Αν δω ότι γίνονται περισσότερα έχω 2 λύσεις. Η μία είναι να βάλω μέσα τους 2 clown που έχω στο άλλο ενυδρείο μου. Η άλλη είναι να βάλω ένα krib. Υπάρχει βέβαια και η χειροκίνητη λύση όσο είναι λίγα.

sot-zoe 15-10-04 11:24

Εαν δεν σας τρωνε τα φυτα τοτε δειτε τα σαν μερος του οικοσυστηματος , εγω εχω απο τα μικρα τα στρογγυλα δεκαδες , αλλα δεν τα πειραζω καθολου , βεβαια εχω μεσα κριμπς αλλα δεν τα εχω δει ποτε να ασχολουνται με τα σαλιγκαρια , μπορει να το κανουν οταν λειπω. :roll:

Markos 15-10-04 14:44

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ανησυχία με τα σαλιγκάρια...

Τις περισσότερες φορές που θα βάζετε φυτά θα έχετε και μετανάστες...

Σίγουρα ο υπερπληθυσμός τους δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά δεν θα κάνουν το υπέρτατο κακό στο ενυδρείο σας.

Με λίγη ψυχραιμία εύκολα μπορείτε να τα ελέγχετε.

sot-zoe 15-10-04 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos
Τις περισσότερες φορές που θα βάζετε φυτά θα έχετε και μετανάστες...

Και αυτο εαν θες το αποφευγεις με το γνωστο διαλυμα σε καθαρη χλωρινη χωρις αρωματικα (19 μερη νερο και 1 μερος χλωρινη , για 1-1,5 λεπτα το φυτο μεσα με τις ριζες εξω) και μετα οχι μονο σαλιγκαρια δεν ερχονται αλλα ουτε και η καταραμενη αλγη :wink: , γιατι πολλες φορες ετσι εμφανιζεται ενα καινουργιο ειδος αλγης μεσα στα ενυδρεια μας που τα βρισκει ανετοιμα να πολεμησουν το νεο ειδος αλγης που ηρθε με ενα νεο φυτο :wink:

Giorgos 16-10-04 02:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos
Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ανησυχία με τα σαλιγκάρια...

Να τι μπορεί να συμβεί... ειδικά αν το ζευγάρι δεν είναι καλοί γονείς.....
βέβαια αυτό είναι η περίπτωση των περιπτώσεων.
Σε γενικές γραμμές τα σαλιγκάρια είναι ωφέλιμα και μπορούν να βοηθήσουν σε ένα ενυδρείο, ειδικά αν είναι φυτεμένο, αλλά καλό είναι να ελέγχεται ο πληθυσμός τους.

thomaseap 23-11-04 03:59

an kai asxetos egw piga proxtes se enan gnwsto poy asxolite 40 xronia twra me ta enydreia..otan ton rwtisa gia saligaria moy edixe pws na ta xefortonome se 2wres xwris to paramikro provlima..pire mia mpataria kai evale apo ena kalodio se kathe polo tis(+,-) evale ta kalodia sto nero kai meta apo dyo wres den ipirxe ixnos asligarioy...moy edipai oti mono ta saligaria epireazontai apo aythn thn kinisi...ton pistepsa giati eida oti einai sto xwro arketa xrwnia...

lasal 23-11-04 12:00

Οπου ακούς "πολλά κεράσια πάρε μικρό καλάθι"
:D :D :D :D :D

goldmary 05-02-05 23:52

ta saligaria skavoun to psilo xalikaki kai xonontai mesa, ektos tou oti ksethavoun ta fyta kanoun allo kako?exw 3 apple snail. to ena skavei asystola kai eksafanizete sto ypostroma.

Panagiotis 06-02-05 12:11

Παιδια ενας αλλος τροπος για να ξεφορτωθουμε τα σαλιγκαρια ειναι να βαλουμε σε ενα καθαρο μπουκαλι γυαλινο ή πλαστικο με 'λαιμο' τροφη μπολικη και βαζουμε το στομιο του μπουκαλιου ετσι ωστε να ακουμπα το χαλικι μας.Αυτο καλυτερο ειναι να το κανουμε το βραδυ πριν κλεισουμε τα φωτα.Το επομενο πρωι ή μερικες ωρες μετα αφαιρουμε το μπουκαλι που κατα πασα πιθανοτητα θα εχει την πλειοψηφεια των σαλιγκαριων μεσα!

Δοκιμαστε το!

goldmary 06-02-05 21:47

ta saligarakia ta thelw.apla rwtisa an kanoun alo kako ektos oti skavoun.dystixws kai pali den alakse i grafi, me Ctrl+Shift ayti ti fora.

netblues 06-02-05 22:00

Μιλατε για διαφορετικα πραγματα...
Τα πολλα μικρα σαλιγκαρια που συνηθως τρωνε φυτα ειναι διαφορετικα απο τα
zebra & apple που εχεις...
Ολα τα σαλιγκαρια σκαβουν, και αυτο γενικα ειναι καλο (οσο καλο ειναι το σκαλισμα στα δεντρα του κηπου)..
Το οτι ξεφυτευουν κανενα φυτο ειναι ενα θεμα.

Για διαβασε εδω....
http://www.tsamisaquarium.com/schnecke.htm
και εδω..
http://www.tsamisaquarium.com/pomacea_bridgesi.htm

goldmary 06-02-05 23:25

poli katatopistika ola ayta pou diavasa.xtes vradi pou girisa apo ti sinantisi kai ta evala sto enydreio netblues ,xamos den eixa ksanadei tetoio pragma,(pou tha mou peis) ta kainouria san megalitera pou einai, eskpasan olo to eneidreio.eyxaristo gia ta fwta!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02224 seconds with 11 queries