Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ ΓΙΑ ΛΕΝΤΟΤΑΙΝΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40770)

sfk 28-05-10 15:15

ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ ΓΙΑ ΛΕΝΤΟΤΑΙΝΙΑ
 
2 Συνημμένο(α)
Προκειται για βελτιωση-προσαρμογη του σχεδιου που παρουσιασα πριν μερικους μηνες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37749

Η κατασκευη σε prototype(αερατη) δουλεψε και στην πραξη.
Ρυθμιζει ομαλα απο μεγιστη(5.00Volt) εως την ελαχιστη (0.01Volt) φωτεινότητα ενος red led 5mm που εβαλα αντι για λεντοταινια.
Στις φωτο βλεπετε μια max κ μια min θεση.
*Επειδη λογω φλας δε φαινεται καλα το led, δειτε ενδειξη βολτομετρου.
Δωστε μου λιγο χρονο ωστε να μπορεσω να σχεδιασω και την πλακετα.

exelix 28-05-10 15:21

Είσαι δυνατός! Απλά όταν δώσεις το τελικό και μπορέσεις πες μου σε παρακαλώ με ποια αλλαγή (αν είναι τόσο απλό) το κάνουμε για 12V και ποιο είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να οδηγήσει. Ευχαριστώ!

sfk 28-05-10 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 450542)
Είσαι δυνατός! Απλά όταν δώσεις το τελικό και μπορέσεις πες μου σε παρακαλώ με ποια αλλαγή (αν είναι τόσο απλό) το κάνουμε για 12V και ποιο είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να οδηγήσει. Ευχαριστώ!

"Ρυθμιζει ομαλα απο μεγιστη(5.00Volt) εως την ελαχιστη (0.01Volt) φωτεινότητα ενος red led 5mm"
Εδω εννοω οτι στην εξοδο που "τσιμπησα " το βολτομετρο πηρα ΓΡΑΜΜΙΚΑ απο 0-5Volt, που ειναι κ το "κλειδι" της επιτυχιας του σχεδιου.
Οταν σας δωσω την πλακετα, εννοειται οτι θα εχω δυο πιν οπου εσεις θα κολλησετε ΑΠΛΑ τη λεντοταινια σας. Οσο για την τροφοδοσια θα ειναι στα 12Volt και μπορειτε να χρησιμοποιησετε οποιοδηποτε τροφοδοτικο σας.
Για τους απαιτητικους DIYμανεις θαχω εξτρα σχεδια κ για ενα ισχυρο τροφοδοτικο 12V/6Ampere.
Αυτα, λεπτομερειες συντομα

sfk 30-05-10 09:54

ΤΕΛΙΚΟ
 
1 Συνημμένο(α)
Αυτο είναι η τελική κατασκευη του ρυθμιστή για ledοταινίες.
Περιμένω αναφορές και ειδικά απο όσους ήδη χρησιμοποιούν led θέλω πληροφορίες για είδη ταινιών και watt/λιτρο και τις επιπτώσεις του φάσματος σε φυτεμένα.



* στο .rar θα βρείτε τα σχέδια Fader LedStrip.brd/.sch σε Eagle και οδηγίες

sfk 31-05-10 16:45

Για τροφοδοτικο
 
Για τροφοδοτικο μπορειτε να χρησιοποιησετε καποιο 12V/2A
Για τους βιαστικους-Μη DIYers υπαρχει μια σχετικα φτηνη λύση:

Μπορειτε να χρησιμοποιησετε ενα τροφοδοτικο απο desktop pc.
Αν εχετε καποιο "καβατζα" οκ, αλλιως αγοραστε καποιο φτηνο, ~500W αρκουν.
Πριν το συνδεσετε στην πριζα(θα χρειαστειτε και το μαυρο καλωδιο των 220V), ΔΙΑΒΑΣΤΕ τα παρακατω:

Το συγκεκριμενο τροφοδοτικο εχει αρκετες φίσες. Για να είμαι σαφης θα χρειαστουμε μόνο μια(π.χ. αυτη που συνδεεται σε ΑΤΑ σκληρο ή DVD).
Εχει 4 καλωδια:
1 κιτρινο= +12V
2 Μαυρα= γειωση(0V)
1 κοκκινο=+5V
Επισης υπαρχει και μια πιο φαρδια φισα με πολλα καλωδια. Καπου θα δουμε το πρασινο. Αυτο το ενωνουμε με ενα απο τα μαύρα της ίδιας φισας. Η ένωση ειτε θα γινει με jumper-αν δε θελουμε να χαλασουμε τη φισα- ειτε κοβοντας κ ενωνοντας πρασινο+μαυρο.
Βαζουμε στην πριζα και ΠΡΙΝ συνδεσουμε τη συσκευη μας, καλο ειναι να τεσταρουμε με ενα βολτομετρο αν στο κοκκινο εχουμε +5 και στο κιτρινο +12 βολτ. Οσο για τα Αμπερ, καπου στο πλαι η ετικεττα εχει ενα πινακα με τα στοιχεια του τροφοδοτικου.

sfk 06-06-10 08:56

ΔΙΟΡΘΩΣΗ-ΒΕΛΤΙΩΣΗ
 
1 Συνημμένο(α)
Μια διορθωση στο σχεδιαγραμμα συνδεσεων με τα καλωδια:

Επειδη δε χρειαζεται(οπως στις λαμπες φθοριου) να κλεινουμε την τροδοδοσια τους στα 220V.
(Στο σβύσιμο, το fet με μηδενικη ταση στην εισοδο του G δεν αναβει τα λεντ).

sfk 07-06-10 22:16

Κ ΑΛΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΝΟΨΕΙ...
 
Μείνετε συντονισμένοι:
Το παλεύω για αυτόματο σταδιακό άναμμα moonlight
(δηλ. τη στιγμή που σταδιακά στο νύχτωμα θα σβήνουν τα λευκά φώτα, θα ανάβει σιγά-σιγά το μπλέ κ αντιστροφα όταν σταδιακά ξημερώνοντας θα σβήνει το μπλε, θα ανάβουν σιγα-σιγα τα λευκα)

exelix 07-06-10 22:17

Έχει πάρει φωτιά ο πάγκος εργασίας σου μου φαίνεται!

sfk 07-06-10 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 454414)
Έχει πάρει φωτιά ο πάγκος εργασίας σου μου φαίνεται!

Οχι ακριβως...
Ο εξομοιωτής στο λαπτοπ μου πήρε φωτιά.
Καθότι είμαι και λίγο τεμπέλης για να τα κάνω σε πραγματικές συνθήκες απαρχης με κολλητηρι

exelix 07-06-10 22:22

Ε, τότε καλό Spice-ing!

sfk 27-06-10 14:00

Μετα απο αρκετη προσπαθεια καταφερα αυτο που γραφω πιο πανω:
"Στη Δυση: θα σβηνουν σταδιακα τα λευκα led και θα αναβουν σταδιακα τα μπλε led(moonlight)
Στην Ανατολη: θα σβηνει σταδιακα το μπλε και θα αναβει σταδιακα το λευκο φως.
(εννοειται παλι οτι χρησιμοποιουμε ΕΝΑ μονο χρ/διακοπτη, που ταυτοχρονα θα ανοιγει κ την αεραντλια τη νυχτα)
Το νεο θεωρητικο προσομοιωθηκε και δουλευει. Σε λιγες μερες θαχετε και την πλακετα με xtra αλλαγες//βελτιωσεις.(αν καποιοι σκοπευατε να αρχισετε την κατασκευη, περιμενετε λιγο)

akis7 27-06-10 14:08

βασικα καλο θα ηταν αν μπορεις να ανεβασεις κανενα βιντεακι για να το δουμε και στην πραξη την αλλαγη που γινεται στο χρωμα..

thanasisg 28-06-10 10:58

Το ανήσυχο μυαλό ποτέ δεν επαναπαύεται!!!

Μετά από αυτό τι έχει σειρά?? :D:D

sfk 29-06-10 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 460300)
Το ανήσυχο μυαλό ποτέ δεν επαναπαύεται!!!

Μετά από αυτό τι έχει σειρά?? :D:D


Φυσικα, καλοκαιρινες διακοπες!!!:cool:
Οι "μεγαλοι εφευρετες" χρειαζονται και ξεκουραση φιλε Θαναση
Απο φθινοπωρο θα δω τι θα σκεφτω:confused:
(παω για RGB με σταδιακο κοκκινο>πορτοκαλι>κιτρινο>λευκο)
Φιλε Aκis δοκιμασα για βιντεακι, αλλα μια παλιοκαμερα που εχω δε δειχνει τη μεταβολη φωτεινοτητας, γιατι το "αυτοματο" της ισοπεδωνει τη μεταβολη.
Αρκεσου στο λογο μου οτι το συστημα δουλευει με πολυ καλη γραμμικη(ομαλη) ρυθμιση φωτεινοτητας, σε Juwel 2x54W απο το Μαρτιο. Σε λεντοταινια ειπα οτι ακομα δεν το δοκιμασα-ψαχνω για την καταλληλη, αλλα σε 3λεντακια συνδεμενα σε σειρα που το εβαλα, ρυθμιζει καλυτερα κ απο φθοριου(πιο ομαλο ανοιγμα-σβησιμο)
Ο συνφορουμιτης Βασιλης που το κατασκευασε κ αυτος, μου ειπε οτι σε λεντοταινια κ προβολακια λεντ ειναι ΟΚ.

thanasisg 29-06-10 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sfk (Μήνυμα 460606)
Απο φθινοπωρο θα δω τι θα σκεφτω:confused:
(παω για RGB με σταδιακο κοκκινο>πορτοκαλι>κιτρινο>λευκο)

Όταν λεω ότι το "Το ανήσυχο μυαλό ποτέ δεν επαναπαύεται!!!" κάτι ξέρω!!!

Το είπες και μόνος σου: κάτι θα σκεφτείς, αλλά το έχεις ήδη σκεφτεί!!!

Αντε κολλητήρι, καλάι, μυτοτσίμπιδα και βουρ για την παραλία!!! :D:D:D:D

sfk 30-06-10 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 460652)

Αντε κολλητήρι, καλάι, μυτοτσίμπιδα και βουρ για την παραλία!!! :D:D:D:D

Netbook και παραλια!!!
(σαν μια παλια διαφημιση)
Ειπα οτι πρωτα κανω Spiceing(προσομοιωση σε υπολογιστη).
Το κολλητηρι ερχεται στο τελος...
Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω.
Ευχαριστω για την "ηθικη" σας στηριξη

ganagnost02 30-10-13 16:42

Καλησπερα,

Με αυτο τι γινετε ; εχει παιξει ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01822 seconds with 11 queries