Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Δέσιμο φυτών. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22138)

snappys 14-01-08 19:15

Δέσιμο φυτών.
 
Εχω 3 ανούμπιες στο ενυδρείο μου κ θέλω να τις δεσω σε κάτι πέτρες που εχω γιατί τις παρασύρει το ρεύμα καμία φορά.να χρησιμοποιήσω κλωστή η πέτονια;

Filotas 14-01-08 19:26

Απο δική μου εμπειρία θα σου πώ να τις δέσεις με πολύ λεπτή πετονιά που δεν θα φένεται κιόλας. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο θα ήθελα να μάθω περισσότερα κι εγώ!!!!

PascM 14-01-08 19:41

Η κλωστή θα σαπίσει και θα φύγει πιθανόν ποιο γρήγορα από ότι οι ανούμπιες θα καταφέρουν να πιαστούν στην πέτρα που θες!

Επομένως μιλάμε για πετονιά.

bas_754 15-01-08 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 228511)
Η κλωστή θα σαπίσει και θα φύγει πιθανόν ποιο γρήγορα από ότι οι ανούμπιες θα καταφέρουν να πιαστούν στην πέτρα που θες!

Επομένως μιλάμε για πετονιά.

συμφωνω. στην περιπτωση anubias πετονια, σε java κτλ καλυτερη η κλωστη:D

taicom 17-01-08 17:46

Γιο πιο λογο στην περιπτωση anubias πετονια και οχι κλωστη?

Filotas 17-01-08 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από taicom (Μήνυμα 229403)
Γιο πιο λογο στην περιπτωση anubias πετονια και οχι κλωστη?

Γιατί πριν πίασει η ανούμπια στην πέτρα ή στο ξύλο η κλωστή θα έχει σαπίσει και το φυτό θα βρεθεί πάλι στην επιφάνεια.

ioannist 17-01-08 23:22

Πετονιά ή κλωστή
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snappys (Μήνυμα 228498)
Εχω 3 ανούμπιες στο ενυδρείο μου κ θέλω να τις δεσω σε κάτι πέτρες που εχω γιατί τις παρασύρει το ρεύμα καμία φορά.να χρησιμοποιήσω κλωστή η πέτονια;

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε μαγαζί με αλιευτικά και να ζητήσεις ελαστικό νήμα.Δεν σαπίζει,δεν σπάει εύκολα,δεν φαίνεται και παράλληλα κρατιέται στη θέση του αφού όπως λέει και το όνομά του είναι ελαστικό και θα έχεις τέλεια εφαρμογή:rolleyes:

Filotas 18-01-08 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ioannist (Μήνυμα 229518)
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε μαγαζί με αλιευτικά και να ζητήσεις ελαστικό νήμα.Δεν σαπίζει,δεν σπάει εύκολα,δεν φαίνεται και παράλληλα κρατιέται στη θέση του αφού όπως λέει και το όνομά του είναι ελαστικό και θα έχεις τέλεια εφαρμογή:rolleyes:

Αυτό το νήμα το χρεισημοποιούμε όπως την πετονιά; Δηλαδή τα δένουμε με αυτό τα φυτά ή απλώς τα πιάνουμε; Αντέχει μέσα στο νερό ή μετά απο λίγο χρόνο εξασθενεί;

netblues 18-01-08 11:12

Εγω ειμαι αντιθετος στη χρηση πετονιας. Στο τελος μενει και μπερδευονται τα ψαρια με ολεθρια αποτελεσματα.
Το εχω δει να συμβαινει αρκετες φορές...

Filotas 18-01-08 11:15

Πώς να τα δεσουμε τότε τα φυτά;

Zorba_The_Freak 18-01-08 11:23

Εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα μαυρη κλωστή.

Ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα...

Filotas 18-01-08 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 229635)
Εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα μαυρη κλωστή.

Ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα...

Και δεν σάπιζε η κλωστή πρίν πίασουν τα φυτά στο ξύλο ή στην πέτρα;

soza 18-01-08 15:54

Εγω ειχα κλωστη πανω απο χρονο στο ενυδρειο.. και τελικα την εκοψα με ψαλιδακι γιατι δεν κοβοταν...

mikele 18-01-08 20:10

κλωστη και αυτη με μετρο η ανουμπια αγκαλιαζει πολυ γρηγορα φυτα και πετρες........

εχω δει πολλες φορες ψαρι να προσπαθει να ενεργηθει και να ξεκοιλιαζεται εξαιτιας μπετονιας και διχτυ......την τρωνε

ioannist 08-02-08 19:07

ελαστικό νήμα
 
Αυτή που λέω εγώ έχει τρομερή αντοχή γιατί προορίζεται για σκληρό περιβάλλον και κρατάει πολύ καλά.

Maax 08-02-08 19:42

Εγώ παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει οδοντόνημα για να δέσω σε πέτρα την annubia

Πάνος 08-02-08 22:01

με σωστο μηκος πετονιας που αγκαλιαζει τον κορμο αλλα δεν αφηνει να κρεμονται ελευθερα τα ακρα δεν ειχα ποτε προβλημα...φροντισε μονο να ην ειναι πολυ λασκα γιατι αν κουνιεται στο ρευμα η ανουμπια η απο τα μεγαλα ψαρια δε θα αγγιστρωθει...
φυσικα μην την πνιξεις κιολας απο το σφιχτο δεσιμο...απλα να ειναι καλα στερεωμενη..

steady 08-02-08 22:12

παιδια η πετονια δεν εχει κανενα προβλημα με τα ψαρια πιστευω αν τηρηθουν τα παρακατω

1 η πετονια να ειναι οσο ποιο ψιλη γινεται δεν θυμαμαι τωρα ακριβως ποια ειναι η ποιο ψιλη

2 οταν την δενουμε να ειναι πολυ σφηχτα και στον κομπο να χρησιμοποιουμε δυο πενσες για να τεντωσουμε με πολυ δυναμη τα δυο ακρα του κομπου για να σφηξει!η πετονια τελειο κομπο δυσκολα κανει με το χερι!

και στο ψαρεμα σε οτι κομπο κανεις με το χερι ειναι βεβαιο οτι θα λυθει ενω με την πενσα το σφιγγεις παρα πολυ!

3 τελος με ενα νυχοκοπτη κοβουμε τα ακρα που μενουν τελειως!

με αυτον τον τροπο πετονια δεν λασκαρει με τιποτα και δεν βλεπω με ποιο τροπο τα ψαρια μπορει να ξεκοιλιαστουν μπλεχτουν κτλ!

αμα παρεις πετονια σχετικα χοντρη και πας να τη δεσεις με τα χερια σιγουρα θα λασκαρει!

ακομα εγω κλωστη δεν ξαναβαζω ακομα μαζευω κομματακια απο την τελευταια που ελιωσε μετα κανα μηνα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01965 seconds with 11 queries