Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Aσιατικό ενυδρείο με Rasbora espei (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77489)

delta66 28-06-14 04:29

Μια χαρα βολευτηκες με τα σαλιγκαρια :cool:

stratigos24 24-07-14 14:33

1 Συνημμένο(α)
Εδω μια ''καλλιτεχνικη'' φωτογραφια του ενυδρειου:

no_name 24-07-14 16:29

Ωραίο το ενυδρείο σου.. να το κατεβάσεις στον διαγωνισμό!!!!

stratigos24 24-07-14 18:46

Διαγωνισμο? Αν και δεν πιστευω οτι ειναι για να κατεβαινει...:D

Edit: Μαλλον εδω εννοεις, σωστα? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81157

no_name 24-07-14 19:22

Αν δεν είναι το δικό σου για τον διαγωνισμό τι να πω και εγώ με αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=155

stratigos24 24-07-14 19:29

Και τα 2 για την πρωτια πανε, θα γινει μεγαλη μαχη... :p

no_name 24-07-14 19:35

Εγώ κατεβαίνω μόνο και μόνο για την συμμετοχή.... εσύ κατέβα για την πρωτιά!!!!!

stratigos24 24-07-14 19:49

Ααα, οκ τοτε! :D

stratigos24 24-08-14 16:53

Eνα βιντεο update μιας και κλεισαμε τις 200 μερες λειτουργιας ( επιλεξτε 1080p - 720p για καλυτερη ποιοτητα):

https://www.youtube.com/watch?v=PMCl...ature=youtu.be

delta66 24-08-14 17:20

Σουπερ.

Το εχεις καθαρισει ή ετσι κρατιεται μονο του?

nazgul 24-08-14 17:23

Πολυ ομορφο και ηρεμο ενυδρειο.

stratigos24 24-08-14 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 851762)
Σουπερ.

Το εχεις καθαρισει ή ετσι κρατιεται μονο του?

Ετσι κρατιεται μονο του Σπυρο. Καμιά φορα, σε καμιά αλλαγη νερου, μπορει απο το βυθο να μαζεψω τιποτα κομματακια απο αυτα που βγαζει το ξυλο (φαινονται λιγο στο βιντεο στον βυθο) αλλα απο εκει και περα, τιποτα αλλο. Μια φορα το μηνα και αν θα καθαρισω το μπροστα τζαμι (απο τοτε που ηρθαν τα σαλιγκαρια, γιατι πριν μπορει να το εκανα 2 φορες το μηνα το τζαμι το μπροστα)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 851763)
Πολυ ομορφο και ηρεμο ενυδρειο.

Χαιρομαι που σας αρεσε.

delta66 24-08-14 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 851764)
Ετσι κρατιεται μονο του Σπυρο. Καμια φορα, σε καμια αλλαγη νερου, μπορει απο το βυθο να μαζεψω τιποτα κομματακια απο αυτα που βγαζει το ξυλο (φαινονται λιγο στο βιντεο στον βυθο) αλλα απο εκει και περα, τιποτα αλλο. Μια φορα το μηνα και αν θα καθαρισω το μπροστα τζαμι (απο τοτε που ηρθαν τα σαλιγκαρια, γιατι πριν μπορει να το εκανα 2 φορες το μηνα το τζαμι το μπροστα)

Σουπερ τοτε.
Το τζαμι ειναι φυσιολογικο να "θαμπωνει".
Αν το μονο που χρειαζεται ειναι καθαρισμα τζαμιου καθε15-30 μερες, τοτε εχει πετυχει απολυτα το ενυδρειο, απο θεμα στησιμο/συντηρηση.

stratigos24 24-08-14 17:35

Mακαρι να ειναι ετσι οπως λες. :) Παντως και εμενα μου φαινεται οτι παει ''μονο του''.

delta66 24-08-14 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 851767)
Mακαρι να ειναι ετσι οπως λες. :) Παντως και εμενα μου φαινεται οτι παει ''μονο του''.

Ε, λιγο βαρετο μεν, αλλα αυτο σημαινει "απολυτη επιτυχια" :cool:

tsala 24-08-14 20:05

πολυ το γουσταρω αυτο το ενυδρειο! :smt023

stratigos24 24-08-14 23:11

Χεχε..

Χαιρομαι που σου αρεσει Τσαλα!

stanisalus18 25-08-14 13:47

οντως ειναι πανεμορφο το ενυδρειακι μπραβο σου

thab 25-08-14 16:05

Μπράβο ρε στρατηγέ!
Από τα αγαπημένα μου ενυδρεία!!

stratigos24 26-08-14 03:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 851831)
οντως ειναι πανεμορφο το ενυδρειακι μπραβο σου

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thab (Μήνυμα 851846)
Μπράβο ρε στρατηγέ!
Από τα αγαπημένα μου ενυδρεία!!

Πραγματικα, χαιρομαι παιδια που σας αρεσει.

Ελπιζω με τον καιρο να εξελιχθει ακομα καλυτερα. Aυτες οι βαλισνεριες nana δεξια περιμενα να εχουν καλυτερη αναπτυξη ως προς το υψος. Και οι υδροφυλλες το ιδιο, μιας και στο πρωτο μου ενυδρειο δεν προλαβαινα να τις κλαδεψω (seachem flourite υποστρωμα τοτε στο πρωτο μου ενυδρειο χωρις αλλα λιπασματα, τωρα αμμο σκετη, δεν εχω βαλει και ταμπλετες βυθου στις υδροφυλλες και οτι παιρνουν το παιρνουν απο florena και seachem καλιο που εχω να ριξω κανα 15ημερο με τις διακοπες κλπ), ενω στο παρον, πανε σχετικα αργα συμφωνα με την ταχυτητα που αναπτυσσεται συνηθως το φυτο αυτο.

stratigos24 07-10-14 19:45

Οι πολυσπερμα συνεχιζουν να μην πηγαινουν πολυ καλα κανοντας τρυπες σε καποια φυλλα τους τωρα τελευταια δειχνοντας οτι τους λειπει κατι αν και γενικα τα μεγαλυτερα τους κομματια φαινονται πολυ καλα και υγιεστατα. Εχω κοψει και την συστηματικη λιπανση με florena και seachem καλιο και ριχνω σπανια τον τελευταιο καιρο, γιατι ειδα σε 2-3 φυλλα μιας κρυπτοκορινας (αυτης που ειναι στη μεση του ενυδρειου κατω ακριβως απο το φως) λιγη αλγη. Τα υπολοιπα φυτα περαν των πολυσπερμα πανε μια χαρα με την κρυπτοκορινα και το φυτο επιφανειας να δινουν ρεστα. Η μεσαια κρυπτοκορινα εχει γινει ακομα πιο θηριο και το φυτο επιφανειας το κλαδευω συχνα. Java fern παει επισης καλα περαν απο 1-2 φυλλα που εχουν καφετισει. Vallisneria nana καλα χωρις να παιρνουν υψος περαν απο 3-4 που καπως εχουν ψηλωσει.

Εδω και ενα βιντεακι που το τραβηξα πριν μια εβδομαδα που ειδα το ενυδρειο να εχει φυσικο φως του ηλιου που περναγε για λιγα λεπτα απο το ανοιγμα της τεντας.

https://www.youtube.com/watch?v=ia5d...ature=youtu.be (Επιλεξτε 720p - 1080p).

delta66 07-10-14 19:56

Λιγο Καλιο για τις τρυπες.

Τζαμι εχει γινει. Μη πειραζεις τιποτα.

stratigos24 08-10-14 15:44

Σκεφτομαι μην τις βγαλω τελειως τις υδροφυλλες και να βαλω καποιο αλλο ψηλο φυτο πισω να δω πως θα παει γιατι τα υπολοιπα φυτα δεν εχουν θεμα.

Σταματησα να ριχνω λιπασματα για να μη δω καμια αλγη. Θελω να καθαρισω το φιλτρο αυριο στην αλλαγη (εχω κανα 3μηνο -4μηνο να το καθαρισω) μηπως και παιζει και ρολο (τιποτα φωσφορικα κλπ εχουν ανεβει) για την ελαχιστη αλγη που ειδα σε 2-3 φυλλα. Ισως παρω και ενα τεστ να τα μετρησω καποια στιγμη.

Απο λιπασματα, εριχνα στις αρχες δευτερα, τεταρτη, παρασκευη florena (2-3 ml καθε φορα) και τριτη, πεμτη, σαββατο καλιο (1ml καθε φορα). Μετα και οσο προχωραγε το καλοκαιρι εριχνα ολο και λιγοτερο και τωρα ριχνω μια φορα την εβδομαδα απο το καθε ενα.
-------------------------


Εdit: Ρε παιδια, αυτο που γινεται τωρα στο ενυδρειο δεν μπορω να το περιγραψω.

Εκανα μια αλλαγη νερου περιπου 18 λιτρα πριν λιγο (συνηθως αλλαζα 10 καθε βδομαδα για ανανεωση μιας και στο νερο δεν μετραγα τιποτα αρνητικο), εβγαλα τις υδροφυλλες και καθαρισα το φιλτρο (ειχε λιγη μπιχλα κατω κατω το νερο του και πολυ λιγη τα σφουγγαρια του. Το βιολογικο ηταν οκ δεν ειχε βρωμα ιδιαιτερη, το πανω κουτακι τιποτα, το απο κατω κατι λιγο ειχε το οποιο και το αφησα ετσι). Εβαλα και ενα sicce mini φιλτρακι με ενυδρειακο βαμβακι για βοηθεια, ωστε να μαζεψει λιιιιγα κομματακια βρωμας που βγηκαν απο το φιλτρο οταν ξανα μπηκε σε λειτουργια.

Μολις λοιπον, βγαζω το νερο απο το ενυδρειο, καθαριζω το φιλτρο, το βαζω παλι σε λειτουργια και αρχιζω να γεμιζω με το ποτηρακι μου με νεο νερο το ενυδρειο, τσουπ 2 ψαρια αρχιζουν να ζευγαρωνουν ακριβως κατω απο εκει που εριχνα το νερο σε ενα φυλλο μιας κρυπτοκορινας. Εγω ειχα δει και αλλες φορες (εχω βαλει και βιντεο σε προηγουμενη σελιδα) να παιζουν ερωτικα 2 ψαρια, να πλευριζονται, να τρεμουνε κλπ, αλλα δεν ειχα δει αυτο που ειδα τωρα. Να κολλανε και να καθεται το ενα αναποδα και το αλλο να κανει την πραξη πανω του. Δεν ειδα αν αφησαν αυγα, εγω εβαζα το νερο, δεν ηθελα και να τα διακοψω, δεν ειχαν αναψει και τα φωτα να βλεπω ευκολα λεπτομεριες. Συνεχιζω, βαζω το νερο, βαζω και σε λειτουργια το sicce micron να ριχνει το νερο απο τη μια μερια στην αλλη στο μπροστινο μερος και τωρα στο ενυδρειο γινεται το εξης:

Παιχνιδια μεταξυ τους, παιχνιδια και κοντρα στη ροη του sicce, κυνηγητα, ερωτικα τρεμουλιασματα και πλευριτωματα ολα μαζι το ενα με το αλλο λες και εχουν εξτασιαστει και γενικα μια αναμπουμπουλα θετικη. :D

Ωραια πραγματα.

kgf12345 08-10-14 17:53

η αλλαγη που εκανες το ξεκινησε.
κοιταξε και κατω απτα φυλλα στα φυτα μηπως δεις αυγα.

το ενυδρειο εχει γινει κουκλι μπραβο:)

stratigos24 08-10-14 21:34

Ναι, σιγουρα στην αλλαγη οφειλεται η συμπεριφορα τους. Τους αρεσε φαινεται.

Ειδα κατω απο φυλλα και εγω πριν, αλλα δεν βρηκα κατι και σε κατι βιντεο απο το youtube που ζευγαρωναν κατι espei ειδα οτι ναι μεν εκαναν την πραξη κατω απο φυλλα αλλα τα αυγα επεφταν κατω στον βυθο. Βεβαια, μπορει να ετυχε.

Και αυγα μπορει να εχουν κανει και αλλες φορες και να μην τα ειχα δει, να τα εφαγαν (ή να εφαγαν κανα γονο αμα βγηκε) κλπ. Μπορει και σαλιγκραρια να φανε αυγα, σωστα?

tsala 08-10-14 22:37

σιγουρα μπορουν και τα σαλιγκαρια να τα φανε, αλλα και τα ιδια..
κατι μπορει να μεινει απο τις γεννες παντως και να σκασει..τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
Το σημαντικο ειναι οτι τα ψαρια σου το χαιρονται και μπραβο σου γι αυτο!

sarpijk 08-10-14 23:39

Θεωρω λαθος η σκεψη να σταματησεις τα λιπασματα, ειδικα οταν βλεπεις τα φυτα σου να μη πηγαινουν καλα.

Να χαιρεσαι το ενυδρειο.

stratigos24 08-10-14 23:49

Δεκτη η γνωμη σου και ευχαριστω.

Σταματησα το λιπασμα οπως ειπα το συστηματικο και το μονο φυτο που ειχε θεμα ηταν οι υδροφυλλες. Ολα τα αλλα ηταν και ειναι οκ. Εβγαλα τωρα τις υδροφυλλες γιατι ειχαν αρκετα φυλλα με τρυπες , εχαναν και μερικα απο τον κορμο και θα δοκιμασω καποιο αλλο φυτο για πισω ή θα βαλω 2-3 υγιη μερη απο τις υδροφυλλες που εκοψα να δωσουν παλι και ισως αυτη τη φορα, τους βαλω και ταμπλετες που εχω στη ριζα. Γιατι οταν εβαλα ολα τα φυτα τους εβαλα ταμπλετες ενω στις υδροφυλλα θεωρησα οτι δεν θα χρειαζεται.

Γενικα απο την αρχη δεν πηγαν καλα οι υδροφυλλες. Οι πρωτες 2 που εβαλα (και απο αυτες μετα οσο κλαδευα εβαζα και διπλα) εχασαν (και τοτε εριχνα και κανονικα το λιπασμα οπως πρεπει) ολα τα φυλλα στους κορμους τους και ειχαν μονο πανω ψηλα.

stratigos24 18-10-14 21:50

Απο οταν τελειωσε το στρωσιμο του ενυδρειου (εστρωσε στις 21/02/2014) μετραγα οπως εχω ξαναπει Νο3 0 με sera που ληγει το 2016, 0 με aquili και 0 με ληγμενο api (απλα για να δω τι θα πει και εκεινο και αν συμφωνει).

Μεχρι και τις αρχες καλοκαιριου εκανα τεστ για Νο3 που και που και παντα εβλεπα 0 με sera και aquili. Κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου δεν εκανα μετρησεις Νο3 αφου ειχα δει απο το προηγουμενο διαστημα οτι ειχα παντα 0 και εκανα αλλαγες περιπου 10 λιτρα τη βδομαδα για φρεσκαρισμα.

Την προηγουμενη βδομαδα εκανα μια αλλαγη 20 λιτρα (καθαρισα και το φιλτρο οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ) και ελειψα μετα 5-6 μερες.

Τωρα που γυρισα, πηρα καλιο για τα φυτα και μεσα απο μια κουβεντα που ειχαμε για τα φυτα μου στο μαγαζι aquascape.gr με τον Θαναση εκει μου ειπε, για δες και τα Νο3 σου παλι να δουμε, γιατι του εκανε εντυπωση το 0 που μετραγα.

Μετρησα λοιπον εχθες Νο3 με τη sera και μου εδειξε 10. Μετρησα με την aquili και μου εδειξε 0. Μετραω λοιπον και το βαρελι που προετοιμαζω το νερο με την τυρφη για τις αλλαγες και μου εδειξε η sera 0 και σκεφτηκα οτι αφου εδειξε 0 στο βαρελι δουλευει σωστα.

Πηγα λοιπον σημερα παλι απο τον Θαναση με εναν φιλο. Πηρα μαζι νερο απο το ενδυρειο μου καθως και το τεστ της aquili. Μετρησαμε εκει με api τα Νο3 μου και εδειξε 10 (ή ελαχιστα λιγο πριν το 10). Οποτε η sera δειχνει σωστα. Εκανα και ενα τεστ παλι με την aquili εκει και το κουνησε ο Θανασης το αντιδραστηριο κατι που εγω δεν εκανα.... και δεν το εκανα γιατι δεν το λενε οι οδηγιες! Η οδηγιες της aquili λενε απλα: ''Βαλε 5ml νερο, ριξε ενα κουταλακι σκονη (εχει κουταλακι και σκονη το τεστ μεσα για να ριξεις), εξι σταγονες απο το αντιδραστηριο, καπακωσε το και μετα απο 5 λεπτα συγκρινε με τα χρωματα''.

Τωρα λοιπον που το κουνησαμε εδειξε Νο3: 5. Τωρα το σωστο ποιο ειναι δεν ξερω αλλα μαλλον το αποτελεσμα των αλλων 2 τεστ. Οταν μετρησω ξανα με την sera θα μετρησω και με την aquili να δω αν θα δειξει παλι 5 μοναδες κατω. Παντως και το ph της aquili μου δειχνει 5 μοναδες πανω ενω αλλοι 2 φιλοι δν εχουν θεμα και τους δειχνει σωστα. gh και kh ιδια με τη sera μου βγαζει.

Εμφανιστηκαν και τα Νο3 λοιπον στο ενυδρειο γιατι σκεφτομουνα μηπως εριχνα με καποιο σκευασμα λιγα νιτρικα αμα ειχα οπως πιστευα 0.

Ξεκινησα παλι κανονικα με καθημερινο προγραμμα την λιπανση με florena και easy life kalium, θα ριξω και ενα κλαδεμα αυριο κατα την αλλαγη νερου για να δυναμωσω λιγο τις βαλισνεριες να δουμε αν θα δωσουν πιο δυνατα και προς τα πανω νεα φυλλα, γιατι απο ποιοτητα μια χαρα πανε ολα τα φυλλα περαν απο 1.2 μονο που θα κοπουν και αυτα, αλλα δεν παιρνει υψος. Ισως αφαιρεσω και καποια πιο παλια φυλλα της μεσαιας κρυπτοκορινας παλι για να δυναμωση αν και δεν εχει αναγκη αυτη.

Για κανα φυτο, ψηλο, ασιατικο πισω τι εχετε να προτινεται?

sarpijk 18-10-14 22:30

http://www.aquaticplantcentral.com/f...ils.php?id=139


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02733 seconds with 11 queries