Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   low tech - low maint (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24543)

chemical mac 21-04-08 19:24

low tech - low maint
 
1 Συνημμένο(α)
επιτέλους με περηφάνια παρουσιάζω το νέο DIY ενυδρείο μου το οποίο είναι κατασκευασμένο αποκλειστικά για τα κλαδέματα μου (αν και για κάποιο διάστημα θα λειτουργήσει και ως αρένα - μονομαχογεννήστρα). Ο σκοπός μου είναι αφού το στρώσω και βάλω υποστρώματα κτλ να πετάξω μέσα τα διάφορα κλαδέματα και να δω τι γίνεται με το φυσικό φως. Διαθέτει μόνο ένα φίλτρο περίσσεμα από παλιότερο ενυδρείο και ένα θερμοστάτη. Φως προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω μόνο το φυσικό και καπάκι δεν προβλέπεται. Είμαι περίεργος να δω τι είδους άλγες θα αναπτυχθούν .... :D :D :D

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μοπάνι με java& riccia, java σε μπομπονιέρα :D, microsorum pteropus το οποίο ξηλώθηκε βάναυσα από λάβα αλλά δίνει καινούρια φύλλα έστω κι αν έμεινε μια ξερή ρίζα, κάπου ίπταται μια valisneria marmor και σκοπεύω να βάλω και micranthemum umbrosum και κάποια stems από egeria densa. Θα χρησιμοποιηθεί λεπτόκοκκο χαλίκι διαμέτρου < 1mm και προβληματίζομαι ακόμα για το αν θα χρησιμοποιήσω υπόστρωμα ή όχι. Σε περίπτωση που τελικά βάλω υπόστρωμα θα είναι τύρφη αναμεμιγμένη με ξεραμένα φύκια θαλλάσης (σου λέω της άλγης το κάγκελο :smt120 :D ).

Παπαδόπουλος Κώστας 21-04-08 19:25

Που είναι το ενυδρείο οέο :D

chemical mac 21-04-08 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 256456)
Που είναι το ενυδρείο οέο :D

...ο βιαστικός ο άνθρωπος...:D

Παπαδόπουλος Κώστας 21-04-08 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 256458)
...ο βιαστικός ο άνθρωπος...:D

:grin::grin::grin: Ωραίο το ενυδρειάκι. Η φωτό όμως :smt118:smt118

chemical mac 21-04-08 19:40

Η φωτό από κινητό :rolleyes: θα επανέλθω με σούπερ φωτογραφίες και το ανάλογο aquascape μετά το πάσχα...ίσως προλάβω και τον διαγωνισμό :cool: προς το παρόν είμαστε στο στρώσιμο ;) . ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ το ενυδρείο είναι στο μπαλκόνι

Πάνος 21-04-08 20:14

αυτο που μου αρεσει σε σενα κυριε διευθυντα ειναι που τις παρατολμες σκεψεις μου εσυ τις υλοποιεις οσο εγω μενω στην αμφιβολια.."να το κανω η να μη το κανω?? "
οποτε θα περιμενω να δω τα συμπερασματα σου ...με ανυπομονησια:D
καλη επιτυχια!!!

chemical mac 21-04-08 22:09

Θα κρατήσω φωτογραφικό ημερολόγιο γιατί πραγματικά θα έχει πολύ γούστο το όλο εγχείρημα (καφέ άλγη, πράσινη άλγη, τριχοειδή, bba, bga κτλ κτλ κτλ). το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι ξεκινώ πάνω στις ζέστες :(

dinos99 21-04-08 22:10

τι αλο θα δουμε απο εσενα βρε ακυρε!!!!:)
να σε πω την αληθεια και εγω σκευτομουν το εν λογο πειραμα στο μπαλκονι αλλα με προλαβες:D

Τσιόνογλου Σταύρος 21-04-08 22:28

Και εγώ χθές γέμισα το μπαλκόνι μου με φυτά (φτέρες ,φύκους βενιαμίν,ζουμπούλια ,σερφίνια,και πολλά άλλα)λέτε να τα πειράξει π[ου δεν έβαλα θερμοστάτη.:D Αχ ρε Μάκη άσε να φάμε το αρνάκι και μετά μας κουφαίνεις,έχουμε καιρό να τα πούμε απο κοντά και άρχισες να ξεφεύγεις.(πω΄πω τι είπα πάλι ο άνθρωπος).

chemical mac 02-05-08 12:05

Η εξέλιξη
 
http://makis-mavrakis.blogspot.com/

aaaooll 02-05-08 15:46

μπραβο... τι αλλες αλγες λες να βγουν αραγε??? μεχρι που θα το συνεχισεις το πηραμα?

Πάνος 02-05-08 15:50

καλες αλγομαχες...απο λιπασματα πως παιζεις??

chemical mac 02-05-08 19:17

τίποτα ακόμα, να ξεπεράσω το στάδιο της άλγης και μετά θα παίξει DIY υπερλίπασμα :grin:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 258464)
μπραβο... τι αλλες αλγες λες να βγουν αραγε??? μεχρι που θα το συνεχισεις το πηραμα?

μέχρι να πρασινίσει ο τόπος (είτε από τα φυτά ή από τις άλγες) :D :D :D

Χαρης Χ. 02-05-08 19:32

Κυριε Μακη Αλγακη "ειπαμε" αντιγραφουμε την φυση στα ενυδρεια μας ,αυτο το χάλι που φτιαχνεις απο ποια γουρνα του ισημερινου το αντιγραφεις ? :D:D:D .Θελει μεσα και κροκοδειλο!!! ;)

chemical mac 02-05-08 19:57

Το αστείο είναι ότι ο τόπος πρασινίζει πολύ πιο γρήγορα από ότι περίμενα. Τόσες μέρες δεν βοήθησε ο καιρός, το τελευταίο διήμερο που η ηλιοφάνεια είναι στο μάξιμουμ η ανάπτυξη (σε όλα τα επίπεδα) είναι απίστευτη :p

Τσιόνογλου Σταύρος 02-05-08 20:33

:smt044:smt063:smt088:smt016+-8:smt106:smt118:smt083:smt030 έβαλα ότι βρήκα σε πράσινο έτσι για ποικιλία κυριε Μάκη μας.

chemical mac 02-05-08 20:36

Στρατηγέ θα σου φέρω τα τανκς την Κυριακή :D :D :D . Κοιτάξτε πέρα από το αστείο έχουμε και μια ιδιότητα που πρέπει να συντηρούμε algae grower γράφει κάτω το νικ μου. κάπως πρέπει να το διατηρήσω λοιπόν. άλλωστε τι το ωραίο υπάρχει σε ένα καλοστρωμένο, καταπράσινο, χωρίς άλγες ενυδρείο ; :D :D :D

imichal 14-12-08 22:30

η επιχειρηση συνεχιστηκε τωρα το χειμωνα ?

sifnos 15-12-08 00:22

Έχεις δοκιμάσει να καλλιεργήσεις άλγη στο απόλυτο σκοτάδι? Ρίχνοντάς ποσότητα σακχάρων έχει τη διπλάσια ανάπτυξη σε σχέση με την καλλιέργεια στο φως στο ίδιο χρονικό διάστημα.

chemical mac 15-12-08 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 312898)
η επιχειρηση συνεχιστηκε τωρα το χειμωνα ?

κανονικά με ανθισμένες ανούμπιες και μικροσόρουμ με τρελλή ανάπτυξη (και 4 οτο να κάνουν τη βρωμοδουλειά) :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 312936)
Έχεις δοκιμάσει να καλλιεργήσεις άλγη στο απόλυτο σκοτάδι? Ρίχνοντάς ποσότητα σακχάρων έχει τη διπλάσια ανάπτυξη σε σχέση με την καλλιέργεια στο φως στο ίδιο χρονικό διάστημα.

καλή ιδέα :D

dinos99 17-12-08 02:13

μακαρε πως πας τωρα με τοσο χαμηλες θερμοκρασιες??εχω κ εγω ενα 20λιτρο στο μπαλκονι χωρις φιλτρο κ θερμοστατη κ μπορω να πω οτι με τετοιες θερμοκρασιες δεν τραβαει ιδιαιτερα..

delta66 17-12-08 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 313016)
κανονικά με ανθισμένες ανούμπιες και μικροσόρουμ με τρελλή ανάπτυξη (και 4 οτο να κάνουν τη βρωμοδουλειά) :D
-------------------------
καλή ιδέα :D

Αντεχουν τα οττο το κρυο? Τι κολπα κανεις μολογα. :o

chemical mac 17-12-08 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 313609)
Αντεχουν τα οττο το κρυο? Τι κολπα κανεις μολογα. :o

tους έδωσα ένα μπουφανάκι :D :D :D παίζει θερμοστάτης μέσα στους 27 βαθμούς

delta66 17-12-08 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 313612)
tους έδωσα ένα μπουφανάκι :D :D :D παίζει θερμοστάτης μέσα στους 27 βαθμούς

Εεεεεεεεετσι.
Ανακεφαλαιωσε : λιτρα νερο, watt θερμαντηρα, Μ.Ο αναμμενος το 24ωρο, τυχων αλλα προστετευτικα για το κρυο (εκτος του μπουφαν):D

chemical mac 17-12-08 14:04

30 λίτρα, θερμαντήρας 100 Watt, φίλτρο aquaball eheim με ένα μόνο θάλαμο και βιολογικό υλικό. φως φυσικό. :D :D :D εκτός από μπουφάν τα έχω και μια κουβερτούλα κι αν τα δω πολύ ακούνητα πετάω μέσα ένα καλώδιο και γίνονται τζετάκια για 3 μέρες :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02191 seconds with 11 queries