Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΝΟ2 Λιγο ανεβασμενα.Πρεπει να ανησυχω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67540)

proskinito 21-12-12 07:47

ΝΟ2 Λιγο ανεβασμενα.Πρεπει να ανησυχω?
 
Καλημερα!εχω στησει το πρωτο μου ενυδρειο.τρεχει 15 μερες,ειναι 140 λιτρων!χτεσ κανοντασ μετρησεις η νο3 ειναι μηδεν(δεν εχει ανεβει καθολου)και τα νο2 απο μηδεν ανεβηκαν στο 0,2!ειναι επικυνδινο?τι πρεπει να κανω?
μεσα εχω απο φυτα ανουμπια και 2 εχινοδορους!
απο ψαρακια κατοικουν:
6 τιγρακια
3 zebra tetra
2 ινδιανακια
2 χηρες
2 ματωμενες καρδιες

g81gr 21-12-12 08:16

καλημέρα... Και βέβαια είναι επικίνδυνο... έβαλες πολύ νωρίς τα ψάρια μέσα χωρίς να προλάβει να στρωθεί το νερό του ενυδρείου σου... Καλό θα είναι να βάλεις μπόλι από κάποιον στην περιοχή σου, και να κάνεις αλλαγή νερού. να ξέρεις ότι τα ψάρια σου κινδυνεύουν, και θα βοηθήσει να μην τα ταϊζεις πολύ ή καθόλου για λίγο να προλάβει η βιολογία του φίλτρου σου να στρώσει.

nazgul 21-12-12 08:25

Βαλε αγγελια για μπολι χθες, αφου εισαι θεσσαλονικη, ολο και καποιος θα σου δωσει. Θα σου εδινα εγω, αλλα αυτη τη στιγμη δεν γινεται γιατι δουλευω το ενα ενυδρειο που ειναι φουλ siporax με ενα ψαρακι μονο και δεν εχει ισχυρη βιολογια.

Δεν εισαι ουτε στη μεση του στρωσιματος και η εκθεση των ψαριων σε νιτρωδη ειναι παρα πολυ επικινδυνη, προκαλει ασφυξια στα ψαρια. Εχεις μετρησεις τουλαχιστον, θα γινει η δουλεια και θα φανει αν επιασε το μπολι. Βαλε αγγελια να παρεις μπολι σημερα.

proskinito 21-12-12 08:28

Στο πετ σοπ μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα!
το νο2 ανεβηκε μετα απο την αλλαγη του νερου!
μερικη βεβαια!γυρω στα 30 λιτρα!

nazgul 21-12-12 08:31

Ασε τα πετ, να σου πουλησει 15 ψαρια με το καλημερα ηθελε. Οι περισσοτεροι εδω (και εγω) καηκαμε στο ξεκινημα απο τις συμβουλες του πετσοπα και ταλαιπωρησαμε αδικα ψαρακια. Αρχισε διαβασμα απο τα υπομνηματα των αρχαριων και θα καταλαβεις τι γινεται σιγα-σιγα:

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

manolischania 21-12-12 08:40

Σου έχει δώσει τίποτα άλλο από προϊόν το μαγαζί να ρίχνεις ? τι φίλτρο έχεις , τι βιολογικό υλικό χρησιμοποιείς ?

proskinito 21-12-12 09:22

βαζω και βακτηρια!απο την πρωτη μερα!
οι μετρησεισ ηταν μηδενικες,οσποθ αλλαξα γυρω στα 30 λιτρα νερο!επλυνα και το φιλτρο μου μεσα στο νερο απο το ενυδρειο πριν το αλλαξω!
απο τοτε παρουσιαστικε το προβλημα!
-------------------------
φιλτρο resun magi 700!σφουγγαρι και ενα σαν κοφτο μακαρονακι αλλα πολυ ψιλο!

Skydiver 21-12-12 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από proskinito (Μήνυμα 720350)
βαζω και βακτηρια!απο την πρωτη μερα!
οι μετρησεισ ηταν μηδενικες,οσποθ αλλαξα γυρω στα 30 λιτρα νερο!επλυνα και το φιλτρο μου μεσα στο νερο απο το ενυδρειο πριν το αλλαξω!
απο τοτε παρουσιαστικε το προβλημα!
-------------------------
φιλτρο resun magi 700!σφουγγαρι και ενα σαν κοφτο μακαρονακι αλλα πολυ ψιλο!

Καλημέρα και απο εμένα! :)
Να υποθέσω πως δεν έστρωσες το φίλτρο σου; :smt009
Να υποθέσω πως δεν έκανες και ποτέ μετρήσεις αμμωνίας; :roll:

proskinito 21-12-12 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 720358)
Καλημέρα και απο εμένα! :)
Να υποθέσω πως δεν έστρωσες το φίλτρο σου; :smt009
Να υποθέσω πως δεν έκανες και ποτέ μετρήσεις αμμωνίας; :roll:

καλησπερα!κανω μετρησεις απο την πρωτη μερα!ακομα και σημερα η αμωνια ειναι στο 0!δεν εχει ανεβει καθολου!

manolischania 21-12-12 20:49

Το φιλτρακι που έχεις είναι ανεπαρκές για βιολογία που να καλύπτει 140 λίτρα του ενυδρείου σου λόγο μικρού όγκου δοχείου για βιολογικό υλικό , τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ποιο εύκολα αν το είχες φυτεμένο αρκετά και με αρκετή άμμο ώστε το βακτήριο να πιάσει εκεί ( τουλάχιστον 3-6 μήνες ) , λογικά αμμωνία τώρα θα είσαι στα κόκκινα και όσο περνάνε οι μέρες ( 1-2 μήνες) θα πέφτει η αμμωνία θα ανεβαίνουν τα νιτρικά θα ανεβαίνουν και τα ΝΟ2 μέχρι να μηδενίσουν NO2 και αμμωνία και να έχεις μόνο νιτρικά που με το υπάρχον φίλτρο το βλέπω πολύ δύσκολο για κάποιον που ξεκινάει τώρα το hobby . Απαντώντας στης ερωτήσεις σου τώρα η απάντηση είναι η εξής
1) Ναι είναι επικίνδυνα τα NO2 και θα γίνουν και ποιο επικίνδυνα
2)αλλάζεις εξοπλισμό για να μην ταλαιπωρηθείς και στο μέλλον και να βλέπεις και τίποτα ζωντανό να σαλεύει εντός .
3)αν παραμείνεις με τον ίδιο εξοπλισμό τουλάχιστον βάλτου 2 πακετάκια mini siporax βιολογικό υλικό καλο θα ήταν να το πας σε κάποιον που να έχει υπερβολική "ψαροσυνθεσι" και να το αφήσεις στο "φιλτροτου" για 2-3 μέρες ώστε να πιάσει κανένα βακτήριο και μετά να το βάλεις στο φίλτρο σου .
4) καθημερινές αλλαγές μέχρι τότε .

ενημέρωσε μας και τι άλλο ρίχνεις αντιχλοτριο e.t.c και τι μάρκα , τι θερμοκρασία έχεις ?
τις api για παράδειγμα θα ψιλό έσωζε την κατάσταση όσον αφορά την αμμωνία λόγο κάποιας δέσμευσης που κάνει σε συνδυασμό με καθημερινές αλλαγές >50 % .

Καλή αρχή και καλό διάβασμα .
Έχεις ξεκινήσει λάθος αλλα αν ξεκινάς μονος σου χωρίς κάποιος να σου πει τα βασικά η να έχεις ενημερωθεί από πριν είναι "αναποφεκτο" και χρειάζεται μεγάλη τύχη ώστε να πέσεις σε μέρα που ο μαγαζάτορας θα έχει όρεξη να σε κατευθύνει σωστά .

Καλή αρχή και καλό διάβασμα .
Έχεις ξεκινήσει λάθος αλλά αν ξεκινάς μόνος σου χωρίς κάποιος να σου πει τα βασικά η να έχεις ενημερωθείς από πριν είναι αναπόφευκτο και χρειάζεται μεγάλη τύχη ώστε να πέσεις σε μέρα που ο μαγαζάτορας θα έχει όρεξη να σε κατευθύνει σωστά( με το βασικότερο δεν βάζουμε ψαρια εντός μέχρι να στρώσει το φίλτρο ) .

nazgul 21-12-12 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolischania
ενημέρωσε μας και τι άλλο ρίχνεις αντιχλοτριο e.t.c και τι μάρκα , τι θερμοκρασία έχεις ?
τις api για παράδειγμα θα ψιλό έσωζε την κατάσταση όσον αφορά την αμμωνία λόγο κάποιας δέσμευσης που κάνει σε συνδυασμό με καθημερινές αλλαγές >50 % .

Μανωλη μαλλον το prime της seachem εννοεις, ετσι? Οχι της api.

manolischania 21-12-12 22:43

Σωστός το prime εννοώ ... είχα ένα μπουκαλάκι τις api μπροστά μου όταν το έγγραφα ...

Να πούμε στον φίλο μας ότι με αλλαγές και τα συγκεκριμένα ψαράκια σε συνδυασμό με τα υπάρχον λίτρα προς το παρόν είναι λογικό να μην βλέπει αμμωνία
( προς το παρόν όλα αυτά )
Άρα μην τρελαίνεται να δει κάτι σε μετρήσεις και να βγάλει συμπεράσματα
το θέμα είναι κατά ποσο είναι διαθετειμένος να φτιάξει ένα σύστημα που δεν θα τον ταλαιπωρεί στο μέλλον και να μπορεί να χαλαρώνει μπροστά στο ενυδρείο αντί να αλλάζει νερά και στον ύπνο του και να κάνει τον γιατρό ( σε διάφορες ειδικότητες :smt051 ) με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να παρατήσει το hobby

Κουραμπιές 22-12-12 03:56

Αν μετρας με απι, τα τεστ νιτρικων νιτρωδων και αμμωνιας θελουν 5 λεπτα αναμονη για να δειξουν το σωστο. Το αναφερω στην περιπτωση που δεν τα μετρας ετσι οποτε ειναι και λογικο να βλεπεις νιτρικα 0 αμμωνια 0 παντα (δεν παιζει) και τα νο2 0 η κοντα.

proskinito 22-12-12 08:07

Αλλαγες καθημερινα ξεκιωησα απο χτες!η αμωνια ειναι στο 0!τα νο2 δεν λενε να πεσουν και μαλλον ανεβαινουν!
θα αγορασω και ενα καλυτερο φιλτρο και τηα το ξεκινησω με μπολι!
σασ ευχαριστω για τισ πληροφοριες!
-------------------------
αντιχλωριο sera aquatan
βακτηρια dm2 haouos και εχω και τα bactoacive της tropical!

nazgul 22-12-12 09:25

Ωραια, παρε ενα αλλο φιλτρο καταλληλο για το ενυδρειο σου, γεμισε το βιολογικο υλικο, μπολιασε το και θα λυθουν τα μεγαλυτερα προβληματα. Καλυτερα να σε συμβουλεψουμε εδω ποιο να παρεις, αναλογα με τα χρηματα που διαθετεις. Εχουν χρησιμοποιηθει τα παντα απο φιλτρα :D

Λυσε το μεγαλο προβλημα και καποια στιγμη ισως πρεπει να ξαναδεις την ψαροσυνθεση σου.

proskinito 22-12-12 16:54

Τι φιλτρο μου προτείνετε δηλαδή!μεχρι ένα 70 αρι μπορώ να το δώσω άμεσα!

harmasn 22-12-12 16:56

http://www.petsupermarket.gr/3082/%C...%82-150lt.html
κοιτα και στο petcumulus που ειναι θεσαλονικη δεν ξερω τις τιμες δες και στις μικρες αγγελιες

proskinito 22-12-12 17:09

Να μην πάρω κάποιο εξωτερικό;

harmasn 22-12-12 17:12

ειπες οτι διαθετεις μεχρι 70 ευρω προφανως και το εξωτερικο ειναι καλυτερο απο καθε εσωτερικο απλα εγω εχω εχαιμ και δεν εχω ασχωλιθει καθολου με τις αλλες εταιριες στο τι παιζει με τα φιλτρα της και δεν ξερω να σου πω αυτο που σου ποσταρα ειναι τεσταρισμενο το δουλευω ακομα και ειμαι ικανοποιημενος εχει και αρκετο χωρο για το μεγεθος του για να βαλεις τα υληκα που θες

tsala 22-12-12 17:35

καλυτερα εξωτερικο φιλτρο να παρεις..
Κοιτα στα μεταχειρισμενα για eheim μηπως βρεις κατι..
αλλιως εγω προτεινω αυτο.. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174

korasidikos 22-12-12 18:44

σιγουρα καλυτερα να παρεις εξωτερικο οπως αναφερθηκε παραπανω στα χρηματα που εθεσες οριο με μια μικρη αποκλιση προτεινω αυτο http://www.petsupermarket.gr/3096/πρ...230-300lt.html που ειναι σκυλι μαυρο ;)

kgf12345 23-12-12 11:07

το κυριο προβλημα σου αυτη τη στιγμη ειναι οτι το φιλτρο σου ειναι αστρωτο.αν μπορεις να παρεις εξωτερικο,προτιμησε το,αλλα κιαυτο θα θελει στρωσιμο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01956 seconds with 11 queries