Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Καινούριο Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72916)

George81 07-07-13 00:41

Καινούριο Malawi
 
Έχω στην κατοχή μου ενα ενυδρείο διαστάσεων 1.40x45x50 ( γύρω στα 220 λίτρα καθαρά ) με εσωτερικό sump ( αντλία έως 1200 lt/h ). ότι ψαράκια εχω τώρα θα δοθούν Αυτή την στιγμή έχω μέσα χαλίκι ψιλό, πέτρες, κλαδιά, και αληθινά φυτά ( Ceratophyllum demersum "Foxtail" και anubia ). Θέλω να το γυρίσω σε malawi και σκέφτομαι για άμμο θαλάσσης, με πολύ καλό πλύσιμο για υπόστρωμα, και πέτρες θαλάσσης για κρυψώνες+ κλαδιά σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση θα ήθελα να βάλω 3-4 χαρέμια αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος αν θα μπορέσουν να συνυπάρξουν ( από ότι διάβασα μόνο 2 το πολύ 3 - 1 αρσενικό 3 με 4 θυληκά ). Θα ήθελα πολύ να κρατήσω τον ένα πλέκο που έχω αλλά γνωρίζω οτι είναι πολύ δύσκολο. Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο χωρίς προβλήματα; αλλιώς θα αναγκαστώ να τον δώσω...στα φυτά φαντάζομαι οτι μπορώ να βάλω μόνο οτι δεν φυτεύεται γιατί θα τα ξεριζώσουν...τέλος σε ότι αφορά το είδος των ψαριών δεν έχω κατασταλάξει ακόμα και το ψάχνω...

Μόνο αυτά!

Συμβουλές;;;;

stelios816 07-07-13 10:48

ολα καλα αυτα που ειπες τα ξυλα μονο δεν θα βαλεις μεσα .τα ψαρια 3 χαρεμακια ειναι καλα να βαλεις στο μηκος σου. τον πλεκο δωστον το μονο που θα του κανεις εχοντας τον στο αφρικανικο θα ειναι να τον παιδευεις τιποτα αλλο. φυτα μονο ανουμπιες βαλε και καμια βαλισνερια αν θες τα φυτα να ξερεις δεν τα ξεριζωνουν η μπουνες απλα τα τρωνε ειναι για αυτες οπως η μπριζολες για σενα.
αυτα τα ολιγα καλη αρχη φιλε μου.:p

3 ειδη θα εβαζα
Labidochromis Caeruleus
Melanochromis cyaneorhabdos “maingano” η Pseudotropheus cyaneorhabdos
Iodotropheus sprengerae

George81 07-07-13 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 776238)
ολα καλα αυτα που ειπες τα ξυλα μονο δεν θα βαλεις μεσα .τα ψαρια 3 χαρεμακια ειναι καλα να βαλεις στο μηκος σου. τον πλεκο δωστον το μονο που θα του κανεις εχοντας τον στο αφρικανικο θα ειναι να τον παιδευεις τιποτα αλλο. φυτα μονο ανουμπιες βαλε και καμια βαλισνερια αν θες τα φυτα να ξερεις δεν τα ξεριζωνουν η μπουνες απλα τα τρωνε ειναι για αυτες οπως η μπριζολες για σενα.
αυτα τα ολιγα καλη αρχη φιλε μου.:p

3 ειδη θα εβαζα
Labidochromis Caeruleus
Melanochromis cyaneorhabdos “maingano” η Pseudotropheus cyaneorhabdos
Iodotropheus sprengerae

Μία ερώτηση ακόμα. όταν λέμε άμμο θέλουμε αυτή που είναι στον πυθμένα της θάλασσας ή ψιλό ψιλό χαλίκι κάνει την ίδια δουλειά;

stelios816 07-07-13 16:24

εγω θα προτιμουσα χαλαζιακη αμμο μαζι με αραγωνιτη . τωρα αν παρεις θαλασης οχι δεν χρειαζεται απο μεσα απο τον πυθμενα αλλα απο καθαρη παραλια και μετα απο ενα πολυ καλο πλυσιμο την βαζεις μεσα και τελος. χαλικη μην βαλεις .

George81 10-07-13 20:43

Πρέπει να κάνω επίσκεψη χωριό να μαζέψω πέτρες και άμμο μου φαίνεται!! :-)

Κλεόβουλος 10-07-13 21:01

Ακόμα δεν έφυγες? :) άντε με το καλό!

snakepanos 10-07-13 21:12

Κοιτα να βρεις καλη παραλια για αμμο,,και σε απόμερο μερος ,,να ειναι καθαρη ,,,εμενα ο Κλεοβουλος με ειπε μια παραλια για αμμο και πηγα και πηρα ,,,ειναι ομως λιγο μακρια για σενα.
Θα ελεγα να μη βαλεις ασπρη ,,γιατι μετα απο καιρο θα γινει μπεζ.

saxlina 11-07-13 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 776736)
Κοιτα να βρεις καλη παραλια για αμμο,,και σε απόμερο μερος ,,να ειναι καθαρη ,,,εμενα ο Κλεοβουλος με ειπε μια παραλια για αμμο και πηγα και πηρα ,,,ειναι ομως λιγο μακρια για σενα.
Θα ελεγα να μη βαλεις ασπρη ,,γιατι μετα απο καιρο θα γινει μπεζ.

Γι αυτό βάλε καλύτερα μπεζ κατευθείαν!!!!
labido,iodotropheus, demasoni θα έλεγα εναλλακτικά!που τα έχουμε και τα τρία σε μικρα ψαράκια αυτήν την στιγμή ταιριάζουν και θα έχεις ωραία χρώματα!:smt023

George81 03-10-13 00:23

Σκέφτομαι γιαYellow Tail Acei και Iodotropheus sprengerae. Είναι πολύ όμορφα ψαράκια και αρκετά ήρεμα από ότι έχω διαβάσει. Απλά νομίζω ότι θα είμαι οριακά σε 'oτι αφορά το πλάτος, καθώς γίνονται γύρω στα 15 εκατοστά. Συμβαδίζουν αυτά τα 2 είδη; έχω περιθώρια για τίποτε άλλο;

kostaskich 03-10-13 01:55

kostaskich
 
μια χαρα θα τα πανε αυτα τα 2 ειδη.ειδικα τα acei ειναι αδυναμια μου

George81 03-10-13 12:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 789703)
μια χαρα θα τα πανε αυτα τα 2 ειδη.ειδικα τα acei ειναι αδυναμια μου


Μπορώ να βάλω και κάτι άλλο μαζί σε αυτά τα λίτρα?

Κλεόβουλος 03-10-13 12:36

Ιδανικά θα πρότεινα να βάλεις αυτά τα 2 είδη μόνο, από ένα χαρέμι.
Επειδή όμως έχεις αρκετό μήκος ίσως βολευτεί κι ένα χαρέμι Labido.

George81 14-10-13 22:03

4 Συνημμένο(α)
Σήμερα το άδειασα...γέμισα άμμο, πέτρες και το ξαναδειασα γιατί μου εσταζε από κάπου...οπότε ενυδρειακη σιλικόνη στον πατο και αυριο το απόγευμα θα το μισογεμισω πάλι να δούμε.κάπως έτσι είχε γίνει...ακούω συμβουλές...το μικρό κούτσουρο λέω να το αφήσω...

kostaskich 14-10-13 22:16

kostaskich
 
βαλε περισοτερες πετρες κανε τις δυο βουνα κατηφοριζωντας ομοιομορφα βγαλε την μεγαλη απο το κεντρο να εχουν χωρο τα ψαρια.βγαλε επισης τις καρυδες πανε περισοτερο για αμαζονιου ενυδρειο.φυσικα αν θελεις καποιο φυτο καλα θα ηταν μια ανουμπια η βαλισνερια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 792819)
βαλε περισοτερες πετρες κανε τις δυο βουνα κατηφοριζωντας ομοιομορφα βγαλε την μεγαλη απο το κεντρο να εχουν χωρο τα ψαρια.βγαλε επισης τις καρυδες πανε περισοτερο για αμαζονιου ενυδρειο.φυσικα αν θελεις καποιο φυτο καλα θα ηταν μια ανουμπια η βαλισνερια.

το κουτσουρο απο το κεντρο εννοω

gleboukas 15-10-13 09:16

αν βαλεις φυτα καλυτερα βαλτα πριν απο τα ψαρια περιπου 2 βδομαδες

George81 15-10-13 09:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gleboukas (Μήνυμα 792884)
αν βαλεις φυτα καλυτερα βαλτα πριν απο τα ψαρια περιπου 2 βδομαδες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 792819)
βαλε περισοτερες πετρες κανε τις δυο βουνα κατηφοριζωντας ομοιομορφα βγαλε την μεγαλη απο το κεντρο να εχουν χωρο τα ψαρια.βγαλε επισης τις καρυδες πανε περισοτερο για αμαζονιου ενυδρειο.φυσικα αν θελεις καποιο φυτο καλα θα ηταν μια ανουμπια η βαλισνερια.
-------------------------


το κουτσουρο απο το κεντρο εννοω

Φυτά θα μπουν σίγουρα πριν το ψαράκια τουλάχιστον 10 ημέρες. Το κούτσουρο επιρεάζει τις τιμές του νερού;

gleboukas 15-10-13 10:17

κουτσουρο εξω δεν παει με την λιμνη
μονο πετρουλες αμμο και τα παραπανω φυτακια

Κλεόβουλος 15-10-13 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 792819)
βαλε περισοτερες πετρες κανε τις δυο βουνα κατηφοριζωντας ομοιομορφα βγαλε την μεγαλη απο το κεντρο να εχουν χωρο τα ψαρια.βγαλε επισης τις καρυδες πανε περισοτερο για αμαζονιου ενυδρειο.φυσικα αν θελεις καποιο φυτο καλα θα ηταν μια ανουμπια η βαλισνερια.
-------------------------
το κουτσουρο απο το κεντρο εννοω

+1
το ξύλο & οι καρύδες μεσοπρόθεσμα επηρεάζουν το Ph προς τα κάτω

George81 15-12-13 20:08

Καλησπέρα και πάλι,

Γυριζουμε παλι στην γνωστή Αφρική. Το παλιό ενυδρείο αντικαταστάθηκε με dyi 140x40x55. To εσωτερικό sump αφαιρέθηκε και την θέση του πήρε ενα eheim 2217. Μπεζ χαλασιακή άμμος με πέτρες λάβας, Ανούμπιες και βαλισνέριες συμπληρώνουν την εικόνα ( υπάρχει και μια Hygrophila polysperma "sunset" αλλά μάλλον θα γίνει τροφή ) και για φόντο μπλέ αφίσα. Λάμπες color της tripica ( ροζ ) και μια daylight της jbl. Δεν έχουν μπει τα ψαράκια μέσα ακόμα αλλά θα μπουν 2 χαρέμια ( Pseudotropheus Sp. Acei Και Labidochromis Caeruleus ).

Φωτογραφίες :

https://www.dropbox.com/sc/c6fbkc1kx42bcrl/rPp0jiKarA


https://www.dropbox.com/sc/mg3cp8bpaie5q48/wANkHmbCl2

Κλεόβουλος 15-12-13 20:25

Ωραίο!
Με το καλό και ψαρωμένος :)

kostaskich 15-12-13 21:04

kostaskich
 
με το καλο επισης:D

Παναγιώτης Κ 15-12-13 23:59

Ωραία τα λές, και ωραίες και οι φωτος!
Με το καλό και τα ψάρια.
Μόνο λίγο προσοχή στο στήσιμο των πετρών να μην ακουμπάνε καθόλου στα τζάμια και να τις έχεις καλά "κουμπωμένες" μεταξύ τους να μην έχεις απρόοπτα.;)
Αυτά. Περιμένουμε νέα σου!:)

George81 16-12-13 20:10

Σας ευχαριστώ πολύ!μέσα στην εβδομάδα θα μπουν και τα ψαρακια !

George81 19-12-13 11:01

Βάλαμε και μια αεραντλία για οξυγόνωση πριν τα ψαρακια...και βακτήρια για σιγουριά !

Παναγιώτης Κ 19-12-13 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George81 (Μήνυμα 807835)
Βάλαμε και μια αεραντλία για οξυγόνωση πριν τα ψαρακια...και βακτήρια για σιγουριά !

Πιο πολύ για ομορφιά είναι παρά για οξυγόνοση. Ούτε ένα 10% δεν προσφέρει. Όλη την δουλειά την κάνει το φίλτρο στην έξοδο του να ξέρεις.;)

George81 20-12-13 18:50

3 Συνημμένο(α)
Μπήκαν τα πρώτα μικρά!

Παναγιώτης Κ 20-12-13 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George81 (Μήνυμα 808050)
Μπήκαν τα πρώτα μικρά!

Nα σου ζήσουν!
Εύχομαι να τα χαρείς και να δεις και πολλές γέννες!
2 πήρες?

George81 20-12-13 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 808059)
Nα σου ζήσουν!
Εύχομαι να τα χαρείς και να δεις και πολλές γέννες!
2 πήρες?

5 είναι! αλλά είναι ακόμα ντροπαλά..

vlaxos80 20-12-13 20:24

αντε να τα χαρεις τα μικρα..και καλες γεννες με το καλο..

Παναγιώτης Κ 21-12-13 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George81 (Μήνυμα 808062)
5 είναι! αλλά είναι ακόμα ντροπαλά..

Χαρεμάκι ή στην τύχη?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02402 seconds with 11 queries