Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   320 Ltrs Piranha Red Belly (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65687)

Rayden 12-10-12 18:44

320 Ltrs Piranha Red Belly
 
10 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες


Όγκος: 320 Ltrs
Κατηγορία: Piranhas Red Belly
Φυτά: Ludwigia repens Rubin, ceratophyllum demersum, Java Moss, Alternanthera reineckii ROT, Vallisneria Gigantea, Microsorum pteropus, Anubias barteri nana.
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Pygocentrus nattereri
Διακοσμητικά υλικά: Ξυλα, Πετρες.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαυρο
Φωτισμός: 2*54 Watt Τ5, Moon Light with Led.
Διάρκεια φωτισμού: Ο Κυριος φωτισμος 8 ωρες, η ταινια Led 1 ωρα πριν και 1 ωρα μετα απο τον κυριος φωτισμο
Φιλτράρισμα: 2*Εηειμ 2217.
Θερμοστάτης: Jager 300W
Λίπανση: Ολη την σειρα της Seachem
Παροχή CO2: Οχι

Παράμετροι:

pH: 7,3
Γενική σκληρότητα (GH): 4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 17
Αλλαγές νερού: 125 Λιτρα (~35%) καθε πεντε μερες (80% R.O-20% Βρυσης)
Θερμοκρασία: 27 με 28
Άλλες πληροφορίες: Elliwel 915 για ελενχο της Ψυξης/Θερμανσης,

Προσφατα τοποθετηθηκε το ξυλο στην μεση και αντιμετοπιζω καποιο μυκητα αλλα θα περασει με τον καιρο.

Σκοπος ειναι να κρατησω πεντε εννηλικα Red Bellys. To ενα αγοραστηκε σε σημαντικα μεγαλυτερο μεγεθος απο τα αλλα, ακομα ομως δεν αντιμετοπιζω καποια ιδιαιτερα προβληματα. Ταισμα δυο φορες την μερα με γαριδες, καλαμαρι, μυδια (Που ειναι και τα αγαπημενα τους), κοτοπουλο, φιλλετο περκας, Bloodworms, Daphnia, pellets αραια και που, και μια φορα το μηνα καρδια γαλοπουλας.. Βεβαια με τετοιες τροφες στην τεταρτη μερα απο την αλλαγη υπαρχει καποιο πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια...

Περιμενω τα σχολια σας και τις παρατηρησεις σας.

Φιλικα
Μιχαλης

tsoum 12-10-12 20:34

Πολύ ωραία στημένο και τα ψάρια φαίνονται σε αριστη κατάσταση. Μπράβο! Και φίλτρανση πολύ δυνατή! Βασιλιάδες!

manolischania 12-10-12 21:35

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου αν και με προβληματίζουν οι μετρήσεις σου σε από εποχής δίσκων που είχες και αλλαγές νερού 80% R/Ο και ph στο 7 και 7.2 έχεις τίποτα ασβεστολιθικό εντός ?

Rayden 12-10-12 21:56

Ευχαριστω για τα σχολια και τις παρατηρησεις. Οι δισκοι υπαρχουν ακομα :D. Απλως μετακομησανε στο γραφειο. το PH μετριεται πια με ηλεκτρονικο πεχαμετρο. Υποθετω οτι θα εχαναν τα υγρα τεστ. Που την ξεθαψες την παρουσιαση των δισκων. Την ειχα ξεχασει. Καποια στιγμη θα κανω ενα update σε εκεινη.

Commando 12-10-12 22:47

Φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και ειδικα τα ξυλα που εχεις μεσα,καλα για τα ψαρια δεν το συζητω ειναι και γ@.....τα!

Malawi Lover 13-10-12 09:31

Πραγματικα εκπληκτικο! Πολυ ομορφο και τα ψαρια τα σπανε! Συγχαρητηρια! :D

Πάνος 13-10-12 10:08

πολυ ομορφο ενυδρειο! μπραβο για την ποικιλια τροφων που τους παρεχεις.. ;)
τι τελικο μεγεθος εχουν τα ψαρια?? θα μπορεσεις να κρατησεις 5 στα λιτρα αυτα οταν πιασουν φουλ μεγεθος?

υ.γ. εγω θα εβαζα και λιγο διοξειδιο τοσο για τα φυτα..οσο και για την πτωση του πεχα για τα ψαρια.

manolischania 13-10-12 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 702455)
υ.γ. εγω θα εβαζα και λιγο διοξειδιο τοσο για τα φυτα..οσο και για την πτωση του πεχα για τα ψαρια.

Εμενα μου δίνετε η εντύπωση ότι η έχει κάτι ασβεστολιθικό εντός του ενυδρείου η έχει χαλάσει η όσμωση δεν γίνετε να κάνει 80% αλλαγή από R/Ο και να είναι το ph
στο 7.3 που πρέπει να είναι το ph
τις βρύσης στον Πειραιά

Rayden 13-10-12 10:55

Μην μου βαζεις ιδεες τωρα. Η μεμβρανη αλλαχτηκε πριν κανενα διμηνο. Λες η πετρα που κραταει την Java moss? Δεν την δοκιμασα με ακουαφορτε ημουν σιγουρος οτι δεν ηταν. Θα δω και θα σου πω.

dip 13-10-12 14:10

Πολυ ωραιο ενυδρειο και ωραια ψαρια!
Ο φωτισμος μου φαινεται δυνατος για τα ψαρια,θα προτιμουσα λιγοτερο.Εχεις βεβαια και τα φυτα.Ισως να βαλεις και κερατοφυλλο,με τοσο ταισμα θα βοηθησει με τα νιτρικα.
:)

Rayden 13-10-12 14:31

Κερατοφυλλο υπαρχει ηδη. ( Δες τις εσωτερικες γωνιες;) ).

Τελικα ο φιλος απο την κρητη ειχε δικιο. Η πετρα οσο και αν δεν της φαινετε ειναι ασβεστολιθικια. Δεν το περημενα με τιποτα. Αμα την δεις φαινετε λες και ειναι γρανιτης :confused: . Αφαιρεθηκε φυσικα και προσωρινα η μοςς ακουμποθηκε στο χαλικι.Εκπληκτικη η παρατηρηση του φιλου. Ευχαριστω κιολας.

dip 13-10-12 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 702558)
Κερατοφυλλο υπαρχει ηδη. ( Δες τις εσωτερικες γωνιες;) ).

Τελικα ο φιλος απο την κρητη ειχε δικιο. Η πετρα οσο και αν δεν της φαινετε ειναι ασβεστολιθικια. Δεν το περημενα με τιποτα. Αμα την δεις φαινετε λες και ειναι γρανιτης :confused: . Αφαιρεθηκε φυσικα και προσωρινα η μοςς ακουμποθηκε στο χαλικι.Εκπληκτικη η παρατηρηση του φιλου. Ευχαριστω κιολας.

Στραβομαρα με το κερατοφυλλο,μαλλον χαζευα τα ψαρια...:cool:
Το ph που θα το σταματησεις πλεον;6 θεωρω θα ηταν ιδανικα.Καλη συνεχεια

manolischania 13-10-12 16:16

Δεν μου κόλλαγαν οι μετρήσεις σου σε σχέση με την ρουτίνα συντήρησης που ακολουθείς . Και τα δισκάκια λογικά γιαυτό είχανε κοκομουτσουνιασι όπως φαινότανε στην φωτογραφία μιας και ήταν σε συνεχόμενο σεισμικό περιβάλλον , λογικά τώρα θα πρέπει να είναι ποιο ήρεμα στο γραφείο που τα έχεις μεταφέρει.

janickrules 13-10-12 16:26

το ενυδρειο πολυ ομορφο,τα ψαρια υπεροχα!!

μπραβο σου!

μπραβο και στον φιλο,για την παρατηρηση με την σκληροτητα!


ΥΓ:η μονη παρατηρηση:
μηπως ειναι μικρο το ενυδρειο για τοσα ψαρια;
εννοω,σε πληρη αναπτυξη..

κατα τ'αλλα,τελειο!

tsoum 13-10-12 16:34

Μα μια μικρή πετρα δεν πιστευω πως είναι ικανη να επιρρεάσει τοσο πολύ 300 λιτρα νερο...

Rayden 13-10-12 16:40

Οντως ειναι μικρο. Οχι απο λιτρα αν αυτο εννοεις, αλλα σε μηκος και πλατος. Τι εννοω: Αν ηταν 20 ποντους πχ πιο ψηλο το ενυδρειο θα ηταν κοντα στα 400+ λιτρα. Θα ηταν ηδανικο για αυτα τα ψαρακια? Σιγουρα οχι. Αν ηταν ομως 20 ποντους μεγαλητερο στο μηκος σιγουρα θα ηταν καλητερα. Ακομα και με τα ιδια λιτρα. Παντα η προσωπικη μου αποψη.

Απο οτι εχω διαβασει ενας γενικος ''κανονας'' ειναι περιπου 70 λιτρα για καθε εννηλικο ψαρακι. Αρα οριακα οχι, (5*70=350 λιτρα - 320=30) αλλα σου ειπα την αποψη μου στην πανω παραγραφο. Θα δειξει κιολας. Στην αρχη μεγαλωνουν πολυ γρηγορα. Αλλα μετα οχι τοσο, οποτε εχω κανενα 1,5 χρονο να δω.

janickrules 13-10-12 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 702595)
Οντως ειναι μικρο. Οχι απο λιτρα αν αυτο εννοεις, αλλα σε μηκος και πλατος. Τι εννοω: Αν ηταν 20 ποντους πχ πιο ψηλο το ενυδρειο θα ηταν κοντα στα 400+ λιτρα. Θα ηταν ηδανικο για αυτα τα ψαρακια? Σιγουρα οχι. Αν ηταν ομως 20 ποντους μεγαλητερο στο μηκος σιγουρα θα ηταν καλητερα. Ακομα και με τα ιδια λιτρα. Παντα η προσωπικη μου αποψη.

Απο οτι εχω διαβασει ενας γενικος ''κανονας'' ειναι περιπου 70 λιτρα για καθε εννηλικο ψαρακι. Αρα οριακα οχι, (5*70=350 λιτρα - 320=30) αλλα σου ειπα την αποψη μου στην πανω παραγραφο. Θα δειξει κιολας. Στην αρχη μεγαλωνουν πολυ γρηγορα. Αλλα μετα οχι τοσο, οποτε εχω κανενα 1,5 χρονο να δω.

εσυ ξερεις καλυτερα!
νομιζα οτι θελουν περισσοτερα λιτρα!
λαθος εκανα μαλλον,καθως δεν ξερω απο πιρανχας!;)

μακαρι να μην χρειαστει να αλλαξεις!
βλεποντας και κανοντας!

ανεβασε και καμια ακομη φωτο με τα ψαρια,αν θελεις!
και παλι μπραβο!

Rayden 13-10-12 16:50

Δεν ξερω καλητερα φιλε μου, ιδεες και αποψεις ανταλαζουμε και απλα σου λεω τις δικες μου.

Φιλικα παντα

janickrules 13-10-12 16:57

οχι ρε!!:D

δεν το ειπα ειρωνικα!!!

ειληκρινα το λεω!
σιγουρα θα ξερεις καλυτερα μιας και εγω,απο πιρανχας εχω μεσανυχτα!!!

manolischania 13-10-12 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 702592)
Μα μια μικρή πετρα δεν πιστευω πως είναι ικανη να επιρρεάσει τοσο πολύ 300 λιτρα νερο...

Όσοι το έχουν δει να γίνετε το πιστεύουν και για μικρότερες πέτρες και σε περισσότερα λίτρα .

Τώρα αν έχει και τίποτα άλλο ασβεστολιθικό ο φίλος εντός του ενυδρείου θα του το δείξουν οι μετρήσεις του στην επόμενη αλλαγή .

piranhas2 13-10-12 19:38

πολυ ωραιο το ενυδερειο και τα ψαρια κοιτα να τα μαθεις να τρωνε στικακια αντι για κατεψυγμένα εχουν ποιο πολλα οφέλη

Rayden 14-10-12 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranhas2 (Μήνυμα 702628)
πολυ ωραιο το ενυδερειο και τα ψαρια κοιτα να τα μαθεις να τρωνε στικακια αντι για κατεψυγμένα εχουν ποιο πολλα οφέλη

Μια επεξηγηση για αυτα τα οφελη?

piranhas2 14-10-12 13:34

μπαινει σε αυτοματη ταιστρα λιγοτερα νιτρικα και αμμωνια και εχει ποιο πολλες βιταμινες δεν σου λεω να μην ταιζεις κατεψηγμενα αλλα ταισε και στικακια

platy 14-10-12 23:35

μην ταίζεις τοσο συχνά κατεψυγμένη-ωμή...και αν ταίζεις τάιζε με κενά στις μερες...πχ 4 φορες τη βδομαδα ΜΟΝΟ ταισμα..μερα παρα μερα ..κατα ταλλα..πολυ ομορφα ψαρια ..να τα χαιρεσαι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02015 seconds with 11 queries