Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευή ενυδρείου 118 λτρ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86298)

nt7561 28-04-15 09:56

Κατασκευή ενυδρείου 118 λτρ.
 
1 Συνημμένο(α)
Γεια σας και απο μένα.
Με λένε Νίκο και μπήκα και εγώ στο μαγικό χώρο του ενυδρείου. Αφού το πρώτο ενυδρειάκι 25 λίτρων που αγόρασα (χωρίς να ξέρω) από πετσοπ μου φαίνεται πλέον μικρό και μιας και πιάνουν τα χέρια μου, έχω ήδη μπει στη διαδικασία να φτιάξω το δικό μου ενυδρείο.
Οι διαστάσεις του θα είναι 80Χ40Χ35 και σκοπέυω να βάλω μέσα γκαπυ.
Το τελικό σχέδιο του ενυδρείου είναι όπως στο συνημμένο.
Το τζάμι είναι 8 χιλ, χωρίς κόντρες. Πιστεύω ότι είναι αρκετά ασφαλές.
Για την ώρα δεν θα έχει καπάκι και δεν θα το φυτέψω, μιας και δεν έχω αρκετή εμπειρία (άσε που στο Ηράκλειο Κρήτης, τα πετ σοπ δεν έχουν τα κατάλληλα υλικά (υποστρώματα, φυτά κλπ).
Σκέφτομαι να βάλω χαλικάκι από κάποια παραλία (αφού πρώτα το επεξεργαστώ, βράσιμο-πλύσιμο κλπ.) και κάποια πλαστικά φυτά που ήδη έχω.
Σκέφτομαι να αγοράσω από το ίντερνετ υπόστρωμα για βάλω κάτω από το χαλικάκι, έτσι ώστε όταν αργότερα αποφασίσω να το φυτέψω, να είναι πιο εύκολη η διαδικασία.
Ποια η γνώμη σας?
Ήθελα επίσης να ρωτήσω (ξέρω πως πρέπει να το γράψω στο αντίστοιχο θέμα ) μήπως υπάρχει κάποιος από Ηράκλειο Κρήτης που να μπορεί να μου δώσει (χαρίσει-πουλήσει) ένα χαρεμάκι γκάπυ, μιας και τα πετ σοπ που ξέρω τα πουλάνε πανάκριβα (4-5 ευρώ το ένα).
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Νίκος

Τάκης 28-04-15 10:25

Καλώς ήρθες
Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
για να κατανοήσεις όσες απορίες έχεις για στήσιμο ενυδρείου
Το ενυδρείου που θες να φτιάξεις για ζωοτόκα είναι μια χαρά.
Πάμε τώρα παρατηρήσεις,
άμμο από την θάλασσα δεν είναι άσχημη ιδέα αρκεί να πλυθεί υπερβολικά καλά, βράσιμο κλπ, το κακό είναι πως θα σου ανεβάζει τη σκληρότητα, όχι ότι θα έχεις πρόβλημα με τα ζωοτόκα, αλλά στο μέλλον αν θες να αλλάξεις ψάρια και να βάλεις ψάρια μαλακού νερού θα πρέπει να αλλάξεις και βυθό, για αυτό ίσως είναι καλύτερα από τώρα να βρεις και να βάλεις βυθό χαλαζιακό, εκτός και αν στο μέλλον πας για ψάρια Αφρικής που η άμμος από τη θάλασσα είναι ιδανική.
Μη βάλεις πλαστικά φυτά και τίποτα τεχνητό για διακόσμηση μέσα στο ενυδρείο, να προτιμήσεις φυσικά υλικά, ξύλα , πέτρες και φυσικά φυτά, τα τεχνητά δεν ξέρεις τι τοξικό μπορεί να βγάλουν στο νερό, και για φυσικά φυτά δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις ειδικό υπόστρωμα, με απλό χαλίκι και καμια ταμπλέτα μπορείς να βάλεις άνετα εύκολα φυτά, και αν δεν βρίσκεις στη Κρήτη, στη πόλη σου υπάρχει ένας από τους καλύτερους μποστανάδες στην Ελλάδα , ο Γιώργος GIORGOS MISIRLIS και τακτικά βάζει αγγελίες ,

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85891

πιστεύω πως θα βρεις φυτά πολύ εύκολακαι φθηνά

nt7561 30-04-15 09:24

6 Συνημμένο(α)
Συνέχεια κατασκευής.
Σχολώντας χτες το πρωί από τη δουλειά, αποφάσισα να προχωρήσω με την κατασκευή της βάσης του ενυδρείου.
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες
Επόμενο στάδιο κόλλημα ενυδρείου

lifefx 30-04-15 09:52

Καλώς ήρθες
Πολύ καλη δουλειά έκανες με το έπιπλο.
Σου προτεινωκι εγώ το Γιώργο δαγκωτο!
Έχω πάρει δυο φορες φυτά απο τον άνθρωπο και όντως τα έχει άψογα.
Άσχετα αν εγώ τα κατεστρεψα:D

Τάκης 30-04-15 10:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nt7561 (Μήνυμα 887639)
Συνέχεια κατασκευής.
Σχολώντας χτες το πρωί από τη δουλειά, αποφάσισα να προχωρήσω με την κατασκευή της βάσης του ενυδρείου.
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες
Επόμενο στάδιο κόλλημα ενυδρείου

Εισαι καλή μαστοράντζα , μπράβο.
Πολύ όμορφο το έκανες

nt7561 30-04-15 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 887642)
Καλώς ήρθες
Πολύ καλη δουλειά έκανες με το έπιπλο.
Σου προτεινωκι εγώ το Γιώργο δαγκωτο!
Έχω πάρει δυο φορες φυτά απο τον άνθρωπο και όντως τα έχει άψογα.
Άσχετα αν εγώ τα κατεστρεψα:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 887643)
Εισαι καλή μαστοράντζα , μπράβο.
Πολύ όμορφο το έκανες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Θα ανεβάσω κι άλλες φωτο μόλις ολοκληρωθεί (βάψιμο - λουστράρισμα).
Επόμενο βήμα κολλημα ενυδρείου

nt7561 02-05-15 21:27

3 Συνημμένο(α)
Αφού κατόρθωσα και ξεκλεψα λίγο χρόνο από τις κοράκλες μου, κάθησα και τελείωσα τη βάση για το ενυδρείο (βάψιμο-συναρμολόγηση). Ορίστε και η τελική του μορφή.
Πιστεύω ότι βγήκε αρκετά καλό.
Επόμενο στάδιο το κόλλημα του ενυδρείου

nt7561 03-05-15 19:02

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Όταν θα κολλήσω το ενυδρείο, να το αφήσω να στεγνώσει (η σιλικόνη) στο μπαλκόνι ή θα πρέπει να το έχω μέσα στο σπίτι.
Συγνώμη αν η ερώτηση είναι ανόητη.
Ευχαριστώ πολύ

Κλεόβουλος 03-05-15 19:28

(καμιά ερώτηση δεν είναι ανόητη ;))
Καλύτερα στο μπαλκόνι, αλλά σε σκιερό μέρος, αφού έχεις και παιδιά και θα υπάρχουν αναθυμιάσεις.

Ωραία βάση!!

nt7561 04-05-15 05:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 887956)
(καμιά ερώτηση δεν είναι ανόητη ;))
Καλύτερα στο μπαλκόνι, αλλά σε σκιερό μέρος, αφού έχεις και παιδιά και θα υπάρχουν αναθυμιάσεις.

Ωραία βάση!!

Οκ Κλεόβουλε, ευχαριστώ πολύ!

nt7561 09-05-15 20:58

Κόλλημα ενυδρείου
 
6 Συνημμένο(α)
Σήμερα προχώρησα στο κόλλημα του ενυδρείου. Σας παραθέτω και μερικές φωτογραφίες. Υπάρχει μόνο ένα μικρό θεματάκι. απ' ότι διαπίστωσα τα τζάμια δεν είναι ακριβώς κομμένα στις διαστασεις που ζήτησα με αποτέλεσμα ενώ προσπάθησα να φέρω τα τζάμια "πρόσωπο", τα δύο μεγάλα κάθετα, στη βάση είναι 1-2 χιλιοστά πιο έξω από το τζάμι της βάσης, παρά το γεγονός ότι στο πάνω μέρος του ενυδρείου, όλα τα τζάμια είναι "πρόσωπο" (δεν προεξέχουν). Έβαλα αρκετή σιλικόνη στους "αρμούς" εσωτερικά, αλλά μου έχει μείνει μια μικρή φοβία. Λέτε να έχω πρόβλημα? Χρειάζεται να βάλω κόντρες, τουλάχιστον στη βάση για να μην υπάρξει κανένα θέμα και αν ναι τι διαστάσεις? Τα τζάμια είναι όλα 8mm?
Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: να βάλω γκάπυ ή νέον? Ξέρω ότι και τα 2 είδη μαζί δεν ταιριάζουν (άσχετα ότι εμένα μου αρέσουν και τα δύο). Εγώ θα ήθελα να βάλω ψάρια "εύκολα" και ανθεκτικά (πράγμα που τα γκάπυ είναι), αλλά και τα νέον δεν είναι άσχημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις
Νίκος

stav 10-05-15 05:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nt7561 (Μήνυμα 888704)
Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: να βάλω γκάπυ ή νέον? Ξέρω ότι και τα 2 είδη μαζί δεν ταιριάζουν (άσχετα ότι εμένα μου αρέσουν και τα δύο). Εγώ θα ήθελα να βάλω ψάρια "εύκολα" και ανθεκτικά (πράγμα που τα γκάπυ είναι), αλλά και τα νέον δεν είναι άσχημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις
Νίκος

Απο κατασκευες δεν εχω ιδεα δεν απαντω.
Παμε στην δευτερη ερωτηση,εαν εισαι διατεθειμενος
να μαλακωνεις το νερο βαζεις νεον αν οχι με νερο
βρυσης βαζεις γκαπυ(μην ξεχνας μπορεις να βαλεις και
εντλερς,υπεροχα ψαρακια).

Τάκης 10-05-15 07:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nt7561 (Μήνυμα 888704)
Υπάρχει μόνο ένα μικρό θεματάκι. απ' ότι διαπίστωσα τα τζάμια δεν είναι ακριβώς κομμένα στις διαστασεις που ζήτησα με αποτέλεσμα ενώ προσπάθησα να φέρω τα τζάμια "πρόσωπο", τα δύο μεγάλα κάθετα, στη βάση είναι 1-2 χιλιοστά πιο έξω από το τζάμι της βάσης, παρά το γεγονός ότι στο πάνω μέρος του ενυδρείου, όλα τα τζάμια είναι "πρόσωπο" (δεν προεξέχουν). Έβαλα αρκετή σιλικόνη στους "αρμούς" εσωτερικά, αλλά μου έχει μείνει μια μικρή φοβία. Λέτε να έχω πρόβλημα? Χρειάζεται να βάλω κόντρες, τουλάχιστον στη βάση για να μην υπάρξει κανένα θέμα και αν ναι τι διαστάσεις? Τα τζάμια είναι όλα 8mm?

Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα (ούτε και πρακτικά), επειδή όμως ψυχολογικά θα έχεις αυτή την αμφιβολία, θα σου πρότεινα μια πολύ εύκολη , γρήγορη και πολύ πιο ασφαλέστερη λύση από τις κόντρες. Μπορείς να βάλεις περιφερειακά στο πάτο αλουμινογωνιές 2,5 εκατοστών, σαν τελάρο δηλαδή, και αισθητικά δεν θα είναι άσχημο γιατί είναι ο πάτος, και από αντοχή το ξεχνάς για τα επόμενα 50 χρόνια. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις στο μέλλον είναι πως δεν θα μπορείς εύκολα να το διαλύσεις :)

nt7561 10-05-15 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 888753)
Απο κατασκευες δεν εχω ιδεα δεν απαντω.
Παμε στην δευτερη ερωτηση,εαν εισαι διατεθειμενος
να μαλακωνεις το νερο βαζεις νεον αν οχι με νερο
βρυσης βαζεις γκαπυ(μην ξεχνας μπορεις να βαλεις και
εντλερς,υπεροχα ψαρακια).

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888755)
Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα (ούτε και πρακτικά), επειδή όμως ψυχολογικά θα έχεις αυτή την αμφιβολία, θα σου πρότεινα μια πολύ εύκολη , γρήγορη και πολύ πιο ασφαλέστερη λύση από τις κόντρες. Μπορείς να βάλεις περιφερειακά στο πάτο αλουμινογωνιές 2,5 εκατοστών, σαν τελάρο δηλαδή, και αισθητικά δεν θα είναι άσχημο γιατί είναι ο πάτος, και από αντοχή το ξεχνάς για τα επόμενα 50 χρόνια. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις στο μέλλον είναι πως δεν θα μπορείς εύκολα να το διαλύσεις :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Αυτό με τις αλουμινογωνίες το σκέφτηκα κι εγώ να πω την αλήθεια και μάλλον πως θα τις βάλω

gordon 11-05-15 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nt7561 (Μήνυμα 888850)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Αυτό με τις αλουμινογωνίες το σκέφτηκα κι εγώ να πω την αλήθεια και μάλλον πως θα τις βάλω

να τις βάλεις σίγουρα είναι εγγύηση !! ;)

nt7561 11-05-15 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 888952)
να τις βάλεις σίγουρα είναι εγγύηση !! ;)

Τις αγόρασα σήμερα. Αύριο το πρωί κόψιμο, βάψιμο και κόλλημα;)

Τάκης 11-05-15 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nt7561 (Μήνυμα 888955)
Τις αγόρασα σήμερα. Αύριο το πρωί κόψιμο, βάψιμο και κόλλημα;)

Με τι χρώμα θα τις βάψεις ;
Δεν πιάνουν όλα τα χρώματα σε αλουμίνιο , ίσως να χρειαστείς ειδικό αστάρι,
και το χρώμα γρατζουνιέται σχετικά εύκολα

poltre 11-05-15 14:32

Υπάρχει λευκή-διαφανής σιλικόνη ενυδρειακή;
Δεν θα έπρεπε να είναι μαύρη;

Τάκης 11-05-15 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poltre (Μήνυμα 888959)
Υπάρχει λευκή-διαφανής σιλικόνη ενυδρειακή;
Δεν θα έπρεπε να είναι μαύρη;

Και βέβαια, οι συνηθέστερες πλέον είναι διάφανες.
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι μαύρη, προσωπικά χρησιμοποιώ τη Bisson
http://www.praktiker.gr/p/silikoni-b...-diafani-12295

http://s3.praktiker.gr/myPraktiker.I.../12295_1_L.jpg

nt7561 11-05-15 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888958)
Με τι χρώμα θα τις βάψεις ;
Δεν πιάνουν όλα τα χρώματα σε αλουμίνιο , ίσως να χρειαστείς ειδικό αστάρι,
και το χρώμα γρατζουνιέται σχετικά εύκολα

Λέω να χρησιμοποιήσω μαύρο ακρυλικό

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888961)
Και βέβαια, οι συνηθέστερες πλέον είναι διάφανες.
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι μαύρη, προσωπικά χρησιμοποιώ τη Bisson
http://www.praktiker.gr/p/silikoni-b...-diafani-12295

http://s3.praktiker.gr/myPraktiker.I.../12295_1_L.jpg

Αυτή χρησιμοποίησα κι εγώ

Τάκης 11-05-15 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nt7561 (Μήνυμα 888969)
Λέω να χρησιμοποιήσω μαύρο ακρυλικό

Διάβασε να δεις αν γράφει πως πιάνει σε αλουμίνιο, αλλιώς θα χρειοαστείς κάτι σαν και αυτό

http://www.vivechrom.gr/products/ast...niou-galvanize

nt7561 11-05-15 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888970)
Διάβασε να δεις αν γράφει πως πιάνει σε αλουμίνιο, αλλιώς θα χρειοαστείς κάτι σαν και αυτό

http://www.vivechrom.gr/products/ast...niou-galvanize

Αυτό είναι:
http://www.praktiker.gr/p/sprei-motip-asimi-400ml-18910

Ασημί ήθελα να γράψω πριν

Τάκης 11-05-15 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nt7561 (Μήνυμα 888973)
Αυτό είναι:
http://www.praktiker.gr/p/sprei-motip-asimi-400ml-18910

Ασημί ήθελα να γράψω πριν

Διάβασε επάνω τι γράφει, νομίζω πως αυτά τα σπρέι πιάνουν σε αλουμίνιο.
Αν το άφηνες αβαφο δεν σου αρεσει ;

nt7561 11-05-15 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888974)
Διάβασε επάνω τι γράφει, νομίζω πως αυτά τα σπρέι πιάνουν σε αλουμίνιο.
Αν το άφηνες αβαφο δεν σου αρεσει ;

Επειδή η βάση του ενυδρείου είναι βαμμένη ασημί, πιστέυω ότι θα είναι πιο όμορφο οπτικά να είναι βαμμένα στην ίδια απόχρωση (θα φαίνεται σαν ενιαίο κομμάτι). Γούστα είναι αυτά :D

Τάκης 11-05-15 16:09

Και το αλουμίνιο πως το ασημί πάει , σίγουρα γούστα είναι αυτά :)
Και στη χειρότερη, και γρατζουνιά να γίνει κάποια στιγμή , με ασημί χρώμα στο αλουμίνιο δεν θα φαίνεται :)

nt7561 11-05-15 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888978)
Και το αλουμίνιο πως το ασημί πάει , σίγουρα γούστα είναι αυτά :)
Και στη χειρότερη, και γρατζουνιά να γίνει κάποια στιγμή , με ασημί χρώμα στο αλουμίνιο δεν θα φαίνεται :)

;););)

pagokoftis 11-05-15 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888755)
Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα (ούτε και πρακτικά), επειδή όμως ψυχολογικά θα έχεις αυτή την αμφιβολία, θα σου πρότεινα μια πολύ εύκολη , γρήγορη και πολύ πιο ασφαλέστερη λύση από τις κόντρες. Μπορείς να βάλεις περιφερειακά στο πάτο αλουμινογωνιές 2,5 εκατοστών, σαν τελάρο δηλαδή, και αισθητικά δεν θα είναι άσχημο γιατί είναι ο πάτος, και από αντοχή το ξεχνάς για τα επόμενα 50 χρόνια. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις στο μέλλον είναι πως δεν θα μπορείς εύκολα να το διαλύσεις :)

Μιας κι εγώ θα κολλησω ενυδρείο 120χ45χ50(ύψος) με 10άρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω, θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως οι αλουμινογωνίες προσφέρουν κάτι πέρα από το όμορφο αποτέλεσμα, καθώς ακούω αντικρουόμενες απόψεις... Άλλοι υποστηρίζουν οτι προσφέρει ενίσχυση και άλλοι πως είναι μόνο για ομορφιά..
Δεύτερον, κολλάνε στο τζάμι με σιλικόνη, π.χ. Bison, ή θέλουν καλύτερα κάποια άλλη κόλλα?
Τρίτον, σκεφτόμουν να βάλω στις ενώσεις των καθέτων τζαμιών και απλά να κολλήσω στις ενώσεις των καθέτων τζαμιών με την βάση μόνο στα κάθετα τζάμια για να καλύπτει λίγο την σιλικόνη στην βάση και λίγο την άμμο, πιο πολύ για ομορφιά, καθώς έκλεινα στο ότι δεν προσφέρουν και πολλά στην ενίσχυση του ενυδρείου... Ενώ προτείνεις τελάρο που να πιάνει γύρω γύρω και τα 5 τζάμια!! Το τζάμι στην βάση δεν θα είναι στον αέρα, καθώς θα πατάνε μόνο περιμετρικά οι αλουμινιγωνίες στην βάση του ενυδρείου? Γενικά, πωε προτείνεις να μπουν οι αλουμινογωνίες?
Για το βάψιμο το σπρέι που προτείνει ο φίλος καλύπτει και την διαδικασία με το αστάρι?
Ουφ, αυτά τα λίγα :D :D :D Thanks!!!!

Τάκης 11-05-15 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 889024)
Μιας κι εγώ θα κολλησω ενυδρείο 120χ45χ50(ύψος) με 10άρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω, θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως οι αλουμινογωνίες προσφέρουν κάτι πέρα από το όμορφο αποτέλεσμα, καθώς ακούω αντικρουόμενες απόψεις... Άλλοι υποστηρίζουν οτι προσφέρει ενίσχυση και άλλοι πως είναι μόνο για ομορφιά..
Δεύτερον, κολλάνε στο τζάμι με σιλικόνη, π.χ. Bison, ή θέλουν καλύτερα κάποια άλλη κόλλα?
Τρίτον, σκεφτόμουν να βάλω στις ενώσεις των καθέτων τζαμιών και απλά να κολλήσω στις ενώσεις των καθέτων τζαμιών με την βάση μόνο στα κάθετα τζάμια για να καλύπτει λίγο την σιλικόνη στην βάση και λίγο την άμμο, πιο πολύ για ομορφιά, καθώς έκλεινα στο ότι δεν προσφέρουν και πολλά στην ενίσχυση του ενυδρείου... Ενώ προτείνεις τελάρο που να πιάνει γύρω γύρω και τα 5 τζάμια!! Το τζάμι στην βάση δεν θα είναι στον αέρα, καθώς θα πατάνε μόνο περιμετρικά οι αλουμινιγωνίες στην βάση του ενυδρείου? Γενικά, πωε προτείνεις να μπουν οι αλουμινογωνίες?
Για το βάψιμο το σπρέι που προτείνει ο φίλος καλύπτει και την διαδικασία με το αστάρι?
Ουφ, αυτά τα λίγα :D :D :D Thanks!!!!

Στα πιο πολλά ενυδρεία βάζω αλουμινογωνιές και αποφεύγω τις κάτω κόντρες (άλλο οι επάνω κόντρες) Εκτός ότι μου αρέσει αισθητικά το μαύρο πλαίσιο που δημιουργούν οι αλουμινογωνιές (κάτι σαν κάδρο) θεωρώ πως αυξάνεται η αντοχή του ενυδρείου πάρα πολύ, άσε που είναι αδύνατον να υπάρχουν μικροδιαρροές από πουθενά. Βέβαια εξαρτάται και από το πλάτος της αλουμινογωνιάς, δηλαδή σε 10αρι τζάμι αν βάλεις 2,5 εκατοστά γωνιάς, έχεις αυξήσει στο πάτο κατά 2,5 εκατοστά την επιφάνεια συγκόλλησης, σαν να έχεις δηλαδή 3,5 εκατοστά στο πάτο, αντίστοιχα στα κάθετα έχεις αυξήσει τη μία πλευρά κατά 2,5 εκατοστά και την άλλη κατά 1,5. Οι απόψεις διίστανται στο ότι οι γωνιές αυξάνουν την επιφάνεια εκεί που υπάρχει διατμική δύναμη ενώ οι κόντρες στα σημεία που υπάρχει ελκτική, και ότι η σιλικόνη έχεις μεγαλύτερες αντοχές στην ελκτική, και λέω εγώ, έστω ότι η σχέση είναι 2:1 , ότι η σιλικόνη έχει διπλάσια αντοχή στην ελκτική από τη διατμική (υπερβολή βέβαια αυτό) με τις γωνιές όμως έχουμε αύξηση επιφάνειας
2,5:1 , άρα και πάλι η αντοχή είναι πολλαπλάσια από τις κόντρες.
Ότι κολλάει το αλουμίνιο με την ενυδρειακή σιλικόνη είναι αδιαμφισβήτητο, κολλάει εξίσου καλά όπως κολλάει τζάμι με τζάμι.
Το μόνο κακό που έχουν οι γωνιές είναι πως μετά θα δυσκολευτείς υπερβολικά πολύ να διαλύσεις το ενυδρείο :)

Επίσης με αλουμινογωνιές γίνεται πολύ ελαφρύτερο από ότι με κόντρες.
Οι επάνω κόντρες όμως έχουν και άλλο ρόλο που ίσως οι αλουμινογωνιές δεν θα βοηθήσουν και πολύ, οι πάνω κόντρες βοηθούν στο να μην έχουμε κύρτωση στα κατακόρυφα τζάμια, δεν αφήνουν όμως να σκιστεί η σιλικόνη στα κάθετα

pagokoftis 11-05-15 21:30

Μάλιστα, λογικά ακούγονται όπως τα εξηγείς!!
Όμως το τζάμι της βάσης με τις αλουμινογωνίες, οι οποίες έχουν κάποιο πάχος έστω και μικρό, δεν θα πατάει μόνο περιμετρικά στα 2.5 εκ. π.χ. της αλουμινογωνίας, πάνω στην βάση του ενυδρείου??? Δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα κύρτωσης στο κέντρο του το τζάμι?? Αν έβαζα π.χ. 2 ρήγες 10εκ πλάτους ίδιου πάχους αλουμινίου παράλληλα της μεγάλου μήκους αλουμινογωνίας, κάτω από το τζάμι βάσης, θα ήταν καλύτερα?
Ή το πάχος αυτό περιμετρικά, με το αφρολέξ/φελιζόλ κλπ... που βάζουμε ανάμεσα στο τζάμι της βάσης με την βάση του ενυδρείου, θα εξάλειπτε κάποια παραμόρφωση??

Τάκης 11-05-15 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 889036)
Μάλιστα, λογικά ακούγονται όπως τα εξηγείς!!
Όμως το τζάμι της βάσης με τις αλουμινογωνίες, οι οποίες έχουν κάποιο πάχος έστω και μικρό, δεν θα πατάει μόνο περιμετρικά στα 2.5 εκ. π.χ. της αλουμινογωνίας, πάνω στην βάση του ενυδρείου??? Δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα κύρτωσης στο κέντρο του το τζάμι?? Αν έβαζα π.χ. 2 ρήγες 10εκ πλάτους ίδιου πάχους αλουμινίου παράλληλα της μεγάλου μήκους αλουμινογωνίας, κάτω από το τζάμι βάσης, θα ήταν καλύτερα?
Ή το πάχος αυτό περιμετρικά, με το αφρολέξ/φελιζόλ κλπ... που βάζουμε ανάμεσα στο τζάμι της βάσης με την βάση του ενυδρείου, θα εξάλειπτε κάποια παραμόρφωση??

Ναι, βάζεις DOW ή φελιζολ στο πάτο και είσαι εντάξει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02868 seconds with 11 queries