Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Το πιο ενοχλητικό πράγμα στο ενυδρείο μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36865)

StelMex 12-01-10 22:49

Το πιο ενοχλητικό πράγμα στο ενυδρείο μου!
 
Καλησπερα παιδια. Και στο προηγουμενο στημενο ενυδρειο μου αλλα και τωρα στο νεο στησιμο, παρατηρω το εξης προβλημα το οποιο καταντα πολυ ενοχλητικο. Συχενως παρατηρω οτι σταζουν νερα απο το καπακι στο πισω τζαμι και μενουν αλατα και φαινεται απαισιο. Μαλλον λογω των υδρατμων που υπαρχουν γινεται αυτο. Και το πισω τζαμι αποκτα συνεχως λωριδες απο νερο. Πως μπορω επιτελους να το σταματησω αυτο?

kingrim 12-01-10 22:55


δοκιμασε να αφησεις το καπακι ανοικτο να δεις αν σταζει.

σε ενα παλιο που ειχα εκανα δυο τρυπες σε αντιθετες πλευρες και ειχα γλυτωσει αλλα συμπληρωνα ποιο πολυ νερο λογο εξατμισεων

maikl 12-01-10 22:56

...ασε ανοικτο στο καπακι το πλαστικο "φιλετο" απο οπου ταιζεις ;)

StelMex 13-01-10 00:19

Και με ανοιχτο καπακι το ιδιο γινεται...Λετε αν βαλω ανεμιστηρακια να γινει καλυτερη και πιο σιγουρη δουλεια?

dimis_george 13-01-10 02:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 404697)
Καλησπερα παιδια. Και στο προηγουμενο στημενο ενυδρειο μου αλλα και τωρα στο νεο στησιμο, παρατηρω το εξης προβλημα το οποιο καταντα πολυ ενοχλητικο. Συχενως παρατηρω οτι σταζουν νερα απο το καπακι στο πισω τζαμι και μενουν αλατα και φαινεται απαισιο. Μαλλον λογω των υδρατμων που υπαρχουν γινεται αυτο. Και το πισω τζαμι αποκτα συνεχως λωριδες απο νερο. Πως μπορω επιτελους να το σταματησω αυτο?

φιλε πηγαινε να αγορασεις απο μαγαζι με χρωματα,ταινια αφρολεξ την οποια την βαζουμε στα κουφωματα στις πορτες για να κλεινουν καλα.ειναι σε καφε και σε ασπρο χρωμα.κολλησετην στο καπακι εκει ακριβως που παταει στο τζαμι και θα δεις!100% επιτυχια!το εχω παθει και εγω..

lingistis 13-01-10 10:59

Εγώ κάτω από την "πορτούλα" στερέωσα ένα κομάτι πλαστικού (έκοψα ένα τάπερ) έτσι που οι υδρατμοί μαζεύονται σε αυτό και στάζουν μέσα στο ενυδρείο. Το πλαστικό λειτουργεί σαν "εσωτερική πορτα" :D

Alex_Salonica 13-01-10 11:49

αχ αυτά τα κινέζικα ενυδρεία με τις σταγόνες τους...

Λιβέρης Σταύρος 13-01-10 12:05

Α και στο MP που έχω τα ίδια έκανε και το πρόβλημα λύθηκε με την ταινία αφρολέξ που την κόλλησα περιμετρικά στο εσωτερικό του καπακιού εκεί που εφάπτει με το τζάμι.

N4505 13-01-10 15:42

Και η απορία της ημέρας:

Εφόσον είναι από τους υδρατμούς,
πως γίνεται να αφήνουν λεκέδες από άλατα? :rolleyes: :D

υγ. Καλώς σας (ξανα)βρήκα! :p

StelMex 13-01-10 23:56

Παιδια εχω βαλει ταινια αφρολεξ στην πατουρα του καπακιου για το τζαμι αλλα και παλι τιποτα. Αυτο που αναφερατε για "εσωτερικη πορτα" τι ειναι ακριβως και πως λειτουργει?
-------------------------
up..

dimis_george 14-01-10 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 404935)
Παιδια εχω βαλει ταινια αφρολεξ στην πατουρα του καπακιου για το τζαμι αλλα και παλι τιποτα. Αυτο που αναφερατε για "εσωτερικη πορτα" τι ειναι ακριβως και πως λειτουργει?
-------------------------
up..

βαλε και δευτερη ταινια...η μια πανω στην αλλη...τι μαρκα ειναι το ενυδρειο?

Δημήτρης Ιωαν. 14-01-10 16:02

δ
 
μηποσ το εχεισ κοντα σε καλοριφερ η κατι παρομιο.. η μηποσ το εχεισ κοντα σε ψθγειο??
zw:smt041zw:smt041zw:smt041zw

StelMex 14-01-10 23:22

Oχι δεν ειναι ουτε σε καλοριφερ ουτε σε ψυγειο κοντα. Το ενυδρειο ειναι της aquatlantis. Μηπως θα μπορουσα να εχω μια εικονα-φωτογραφια να δω πως ειναι η ταινια αφρολεξ για να δω κιολας αν εχω βαλει τετοια?

dimis_george 15-01-10 00:21

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 405417)
Oχι δεν ειναι ουτε σε καλοριφερ ουτε σε ψυγειο κοντα. Το ενυδρειο ειναι της aquatlantis. Μηπως θα μπορουσα να εχω μια εικονα-φωτογραφια να δω πως ειναι η ταινια αφρολεξ για να δω κιολας αν εχω βαλει τετοια?

φιλε οι φωτο ειναι απο κινητο...αν μπορεις να καταλαβεις,καλως...

dimis_george 15-01-10 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis_george (Μήνυμα 405437)
φιλε οι φωτο ειναι απο κινητο...αν μπορεις να καταλαβεις,καλως...

η κιτρινη γραμμη που εχει,την αφαιρεις και κολλας το καφε τμημα στη πατουρα του καπακιου..

StelMex 15-01-10 16:14

Τετοιο εχω βαλει ακριβως αυτο αλλα τιποτα. Παντως ως αφρολεξ που ρωτησα σε μαγαζι με χρωματα μου εδειξαν κατι αλλο, σαν σφουγγαρι.

dimis_george 15-01-10 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 405588)
Τετοιο εχω βαλει ακριβως αυτο αλλα τιποτα. Παντως ως αφρολεξ που ρωτησα σε μαγαζι με χρωματα μου εδειξαν κατι αλλο, σαν σφουγγαρι.

εννοω πως ειναι πολυ μαλακο,αφρωδες...εμενα μου εκανε δουλεια παντως και το εχω ακομα ετσι και δεν μου βγαζει ουτε σταγονα...μαλλον θα ειναι διαφορετικα τα καπακια μας..εγω εχω της rena 120 λιτρων.αν δεν σου εκανε δουλεια λυπαμαι:(δεν μπορω να σε βοηθεισω αλλιως.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02384 seconds with 11 queries