Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5416)

xsilliga 04-02-04 20:41

Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών
 
http://homepages.pathfinder.gr/xsilliga/black2.jpg


Καλησπέρα σας!!
Πρώτα από όλα θα ήθελα να μου πείτε πως ονομάζετε το παραπάνω ψάρι?

Έχω ένα ενυδρείο πυκνοφυτεμένο με 9 αρλεκίνους ένα Otto και 3 corydoras από το 2000.
Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να βάλω κι αυτό το ψάρι στο ίδιο ενυδρείο??
και να μου προτείνετε κανένα άλλο είδος να προσθέσω??
(Αντιπαθώ τα ζωοτοκα)
Θα προτιμούσα κάποιο ζευγάρι αλλά δεν θέλω με τίποτα να επηρεάσω την ηρεμία των αρλεκίνων γιατί είναι τα μόνα ψάρια που Έχω από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το σπορ και Έχω δεθεί μαζί τους!!
Ευχαρηστώ!!

ASCCO1 04-02-04 21:12

Labeo bicolor.
αυτο πρεπει να μπει μονο του , αν και δεν θα στο συμβουλευα, μεγαλωνει αρκετα σε σχεση με τους αρλεκινους που εχεις!!!

για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε???

xsilliga 04-02-04 21:39

sorry
Παράβλεψη ειναι 110 λίτρα.

george 05-02-04 01:09

Μπορεις να βαλεις μερικα corydoras ακομα καθως και ενα κοπαδακι απο νεον ή τετρα ή μερικα zebra danios

koulio 05-02-04 13:23

και νομιζω γινεται και αρκετα επιθετικο μερικες φορες το συγκεκριμενο

Αλεξης 06-02-04 02:24

Τι θα έλεγες για ζευγάρι ξιφοφόρους?
Στο labeo αρέσει πολύ το αγγούρι.Δένετο σε μια πέτρα και καλή του όρεξη!!!!!

xsilliga 06-02-04 16:56

Αν έβαζα τους αρλεκίνους σε ένα μικρότερο ενυδρείο που έχω(60 λίτρα).
Θα μπορούσα να βάλω κάποιο μεγαλύτερο ζευγάρι μαζί με το Labeo bicolor το Otto και τα 3 corydoras ???
Οι ξιφοφόροι δεν είναι ζωοτοκα??

HellRazer 06-02-04 20:26

Παράθεση:

Οι ξιφοφόροι δεν είναι ζωοτοκα??
Ζωοτόκα είναι (που τα αντιπαθείς) 8)

Νομίζω οτι δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις τους αρλεκίνους με ξιφοφόρους αφού χριάζονται διαφορετικές συνθήκες νερού. Οι αρλεκίνοι χρειάζονται ph αρκετά όξινο 5,5 περίπου, ενω οι ξιφοφόροι ουδέτερο προς αλκαλικό 7-8.

Αλεξης 06-02-04 21:55

sorry μου διέφυγε ότι αντιπαθείς τα ζωοτόκα.
Πάντως Hellrazer οι αρλεκίνοι θέλουν ph 6.5 ενώ οι ξιφοφόροι 7.3 .
Στο ενυδρείο μου συνβιώνουν εδώ και 1 χρόνο χωρίς προβλήματα και χωρίς απώλειες!

HellRazer 06-02-04 22:17

Εγώ πάντος είχα ξιφοφόρους σε ph 8 και ζούσαν και πολλαπλασιάζονταν μια χαρά, ενώ κάποιος φίλος μου τους είχε σε ph 7 χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι αρλεκίνοι σίγουρα θα ζουν μια χαρά σε ph 6.5 αλλά απ' οτι ξέρω προτιμούν πιο όξινο νερό (και μαλακό) , είδικά αν θέλουμε να ελπίζουμε σε αναπαραγωγή. Προσπαθήσαμε να βγάλουμε γέννα με κάποιο φίλο, αλλά δεν πέτυχε.... δεν κατέβαινε το ph στο 5.5 (μάλλον λόγω υποστρώματος). Μήπως κατάφερε κανένας/καμιά φίλος/η να τους ζευγαρώσει :?: :?: :?:

xsilliga 15-02-04 13:40

Τελικά με το labeo bicolor θα μπορούσα να βάλω τιγράκια???
Και ποίο άλλο είδος θα συμβίωνε χωρίς πρόβλημα??
Ευχαριστώ!!!!!

xsilliga 15-02-04 20:24

Κάποια γνώμη!! :cry: :cry:

griffin_23 15-02-04 21:35

με τον labeo μου εχω και 4 τιγρακια. δεν τα ενοχλει αλλα αν καποιο μεινει μονο του το αρχιζει στο κυνηγι.εγω προσωπικα δεν το προτεινω αφου ηδη σκεφτομαι οτι θα πρεπει να απομακρυνω τον labeo. :cry:

Tolis 19-02-04 02:52

Τα labeo οσο μεγαλωνουν, γινονται δυστροπα και πολλες φορες αποφασιζουν οτι ενα συγκεκριμενο ψαρι δεν τους αρεσει, γιαυτο αν βαλεις τιγρακια, βαλε μια μεγαλη ομαδα, τουλαχιστον 6 με 8.

griffin_23 19-02-04 03:15

αν επιμενεις να βαλεις labeo στειλε pm και ελα παρε τον δικο μου.καλητερα να τον δωσω σε καποιον απο εδω παρα να τον δωσω πισω στο μαγαζι.γρηγορα μονο γιατι μπορει να καταληξει σουπα :twisted: :twisted:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01598 seconds with 11 queries