Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Συγκάτοικοι για τους δίσκους μου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11835)

Theokyr 11-05-06 12:51

Συγκάτοικοι για τους δίσκους μου...
 
Σκέφτομαι να εμπλουτίσω τους συγκατοίκους των δίσκων μου.

Εκτός από το κοπάδι cardinals που θα αυξηθεί σε καμία 30άρια, θέλω να βάλω άλλο ένα κοπάδι από αντίστοιχου μεγέθους ψάρια. Μου αρέσουν τα emperor ενώ μία άλλη ιδέα είναι οι αρλεκίνοι (που βέβαια δεν είναι τέτρα). Καμία ωραία ιδέα;;;

Θεόφιλος

leonm 11-05-06 13:04

Μόλις χθες έβαλα ροδόστομα και 3 ραμιζέζι (είχα μόνο cardinal) kαι δείχνουν πολύ ωραία -ειδικά τα ροδόστομα

Theokyr 11-05-06 13:18

Για να είμαι ειλικρινής ψάχνω για κάτι πραγματικά πρωτότυπο... αλλά το ξέρω ότι είναι δύσκολο.

Θεόφιλος

Pritanis 11-05-06 13:22

Ενα κοπαδι ροδοστομα ειναι εκπληκτικο μαζι με τους δισκους..... Αν θες κατι εντυπωσιακο βγαλε τους καρδιναλιους και βαλε ενα τεραστιο κοπαδι ροδοστομα...... Κοπαδιαζουν πολυ , και θα εχεις ενα συνεχως κινουμενο συννεφο μεσα στο ενυδρειο σου..... Αλλωστε ταιριαζουν καλυτερα στο νερο σου απο οτι οι καρδιναλιοι.........

Theokyr 12-05-06 12:17

Τι έγινε παιδιά στερέψαμε από ιδέες;

Τα rummy είναι ωραία αλλά εμένα δεν μου αρέσουν :p

Θ.

Juan 12-05-06 14:11

Πάλι δεν θα πάρεις πρόταση :smt077 για ψαράκια.
Δες όμως τις έχει ειπωθεί για την συμπεριφορά των σμηνόψαρων
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EF%F0%E1%E4%E9

Giorgos 12-05-06 22:50

Μπορείς να βάλεις (αν βρεις) ένα κοπάδι pencil fish (Nannostomus) ή hatchet fish τα οποία πιστεύω πως έιναι και τα δυο πρωτότυπα.

Juan 13-05-06 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
....
Τα rummy είναι ωραία αλλά εμένα δεν μου αρέσουν :p

Θ.

Τώρα Mister Θ. θέλεις να μην το σχολιάσουμε αυτό , ε ? :smt112:smt037:smt037 Να ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε !:D:D
Τελικά θα σε δούμε από κοντά ή όχι ? (Θα σου δώσω και ένα ωραίο βιβλίο...(το δικό σου)

klaz 13-05-06 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Σκέφτομαι να εμπλουτίσω τους συγκατοίκους των δίσκων μου.

, θέλω να βάλω άλλο ένα κοπάδι από αντίστοιχου μεγέθους ψάρια. . Καμία ωραία ιδέα;;;

Θεόφιλος

ΒΑΛΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ..........χεχεχεχε......:D:D:D:D

mikele 14-05-06 08:18

δικια μου αποψη ειναι ασε το χωρο ελευθερο για να κολυμπουν οι δισκοι και δωσε περισσοτερο ζωη στο βυθο με γατοψαρα που εχει μεγαλη ποικιλια και ειναι ενδιαφερον ψαρακια.......με πολλους δυνατους συνδυασμους.....

Theokyr 15-05-06 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan
Τώρα Mister Θ. θέλεις να μην το σχολιάσουμε αυτό , ε ? :smt112:smt037:smt037 Να ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε !:D:D
Τελικά θα σε δούμε από κοντά ή όχι ? (Θα σου δώσω και ένα ωραίο βιβλίο...(το δικό σου)

Γιάννη αυτό το Σάββατο δεν έχω τίποτα. Για να δούμε... Ευχαριστώ για τις ιδέες σας.

Θ.

klaz 15-05-06 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
ΒΑΛΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ..........χεχεχεχε......:D:D:D:D

η δικια μου ιδεα ειναι η καλυτερη.......:p :p :p

johnny98130 22-05-06 12:18

Βάλε ΕΝΑ μεγάλο κοπάδι από ροδοστομους και...τελος. Θα δεις συμπεριφορές που δεν έχεις ξαναδεί

mikele 24-05-06 20:20

Gnathonemus petersi ...elephan nose ειναι μια ιδεα που μπορει να σταθει παρα την διαφορα ηπειρου......εεε με πολλες επιφυλαξεις.....ειναι μια πρωτοτυπια εξωτικη και οχι αδυνατη...νομιζω οτι ειναι ενα φιλησυχο ντροπαλο ψαρακι...
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile42.html
του αρεσουν φυτεμενα ενυδρεια χαρακτηριζεται ως ευγενεςψαρι με μαλακες απαλες κινησεις.......ριξε μια ματια.....ισως να κανω και λαθος ετσι??

Pritanis 24-05-06 21:01

Τι θα σου προσφερει ενα νυχτοβιο ντροπαλο ψαρι σε ενα ενυδρειο με δισκους;;;; Θα το βλεπεις σπανια και τις περισσοτερες φορες με τα φωτα σβηστα....... Το ξαναλεω, βαλε καμια 40αρια ροδοστομα να ανοιξει το ματι σου.....

Theokyr 26-05-06 10:48

Για να μην λέτε ότι είμαι ξεροκέφαλος... χθες έβαλα άλλους 10 καρδινάλιους (σύνολο 20) και 30 ροδόστομους.

Θ.

george140 31-05-06 11:34

mikele αυτό το βλαμμένο που λες το είχα κι εγώ. Ο μόνος τρόπος να το ταίσεις είναι να του δώσεις τροφή δίπλα στο στόμα. Το είχα χάσει για πολύ καιρό. Νόμιζα ότι μου είχε πεθάνει και το είδα μετά από 3 μήνες ξανά.
Δεν υπάρχει λόγος να έχεις τέτοιο.

Αν επιμένενετε πάντως τα φέρνει ο αμαζόνιος στην ανθέων που και που.
''Ελεφαντόψαρο'' λέγεται κανονικά.

Και κάτι άλλο. Δέχεται εύκολα επιθέσεις από pleco.

Γιώργος;)

mikele 31-05-06 18:32

σοβαρα??......και που ηταν κρυμενο τοσο καιρο και δεν το εβρισκες....πως ετρωγε??....τι το εκανες τελικα??

george140 31-05-06 19:34

Δεν ξέρω τι έτρωγε ξέρω ότι αφού το είδα μετά από λίγο καιρό είδα το σκελετό του. Ήταν συμπαθητικό και εκείνο το αισθητήριο όργανο που έχει κάτω από το στόμα το κάνει μοναδικό...

Αλλά εγώ δεν θα ξαναέπαιρνα ποτέ γιατί δεν το έβλεπα. Η πλάκα είναι ότι ακόμα δεν κατάλαβα που χωρούσε και κρυβότανε (ήταν πάνω από 10 εκ).:confused: :confused: :confused:

mikele 04-06-06 20:05

.....εεε αμα ειναι ετσι τι να το παρεις ......αυτα μαλλον θα θελουν ειδικα διαμορφωμενα ενυδρεια συμφωνα με τις αναγκες τους........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01827 seconds with 11 queries