Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   καινουριο στησιμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89404)

johnpecn` 27-12-15 21:46

καινουριο στησιμο
 
3 Συνημμένο(α)
Μετα απο διαφορες αναποδιες και αφου τελικα δεν μου εκατσε κανενα στησιμο που ειχα σχεδιασει :( εγινε αυτο με οτι υλικα ειχα στην αποθηκη ,δεν ειναι ακομα ολοκληρωμενο λειπει ενα δεντρο που θα μπει στην δεξια πλευρα προς το κεντρο. ( το εχω εξω μεχρι να στεγνωσει η κολλα) ελπιζω αυτο το στησιμο να παει καλυτερα.
Η ιδεα ειναι ενα δασος με αιωνοβια δεντρα και πυκνη βλαστηση:D τα φυτα δεν ειναι σε καλη κατασταση μιας και ηταν μερες στο μπαλκονι σε ενα κουβα αλλα πιστευω θα ανακαμψουν,θα προστεθουν και αρκετα ειδη φυτων ,κυριως moss ,ακουω γνωμες συμβουλες κλπ :D

moradin 27-12-15 21:53

Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα σου και το στήσιμο είναι πολύ ατμοσφαιρικό. Επίσης μου αρέσουν πολύ οι πέτρες σου, από τις πήρες θυμάσαι;
Εύχομαι με το νέο στήσιμο, αλλά και το νέο έτος, να σου πάνε όλα καλύτερα!

alexis cosmo 27-12-15 21:58

Μετά τις ανάποδιες που σου τύχανε μακάρι οι τελευταίες να ήταν.
Τώρα έκανες ένα πολύ ωραίο φυσικό τοπίο που μου αρέσει και εμένα πολύ.
Μόλις πάρουν τα πάνω τους όλα θα δείξει πολύ πιο όμορφο.
μπράβο

Τάκης 27-12-15 22:03

Και εμενα μου αρεσει πολύ :)
Δειχνει πολύ φυσικό !!

johnpecn` 27-12-15 22:12

Να είστε καλα παιδιά ευχαριστω😊 ελπιζω να μην εχω αλλα θέματα αν και σημερα μου ειχε σπασει ο θερμαντηρας 😠
Διονύση η πετρες κ τα ξύλα ειναι ολα μαζεμένα απο την φύση, η πέτρες απο Υμηττό, εχει πολλές ακομα εκει που τις μάζεψα μαύρες και γκρι ,αν θες μου λες.

puntomad 27-12-15 23:01

πολυ ωραιο ειναι.
keep walking οι αναποδιες μας πεισμωνουν και μας δυναμωνουν

alexis cosmo 27-12-15 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 912210)
Να είστε καλα παιδιά ευχαριστωοΏ½οΏ½ ελπιζω να μην εχω αλλα θέματα αν και σημερα μου ειχε σπασει ο θερμαντηρας οΏ½οΏ½
Διονύση η πετρες κ τα ξύλα ειναι ολα μαζεμένα απο την φύση, η πέτρες απο Υμηττό, εχει πολλές ακομα εκει που τις μάζεψα μαύρες και γκρι ,αν θες μου λες.

ένα ένα χαλάνε τι γίνεται. ..
για ανάποδιες 8 μήνες έχω γεμίσει 10 φορες το 300 αρι και το άδειασα γιατί δεν έβγαινε αυτό που ήθελα. Περιμένω και 3 μηνες το γκαζόν να έρθει αλλά τπτ ακόμα.
με την καινούρια χρόνια πάμε μαζί για αγιασμο και ξεκινάμε δυναμικά το 2016.
off topic
μαρεσει που το έκανες γρήγορα πάλι και το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο.

Artemisia 27-12-15 23:45

Είναι πολύ όμορφο :D μου αρέσει πολύ ο βυθός που είναι σκούρος και έχει επίπεδα και τα ξύλα και οι πέτρες ;) έχεις γαρίδες ή μου φαίνεται ? δεν μπορώ να καταλάβω απο την φωτό ...

Tzane 28-12-15 00:05

Ποιο ενυδρειο ειναι αυτο?Παει το παλιο? :D

Τρομερο το στησιμο οταν ολοκληρωθει θα ειναι απαιχτο!;)

Themis_aqua 28-12-15 09:14

..
 
Εχεις χρησιμοποιησει πολυ ωραια υλικα και γενικα το ολο στησιμο δειχνει πολυ φυσικο και ατμοσφαιρικο οπως προαναφερθηκε:pΠαρα πολυ ωραιο μεχρι στιγμης ευγε:smt041Κι ευχομαι...ποτε ξανα διαρροη;)

ΥΓ:Στην πρωτη φωτο δεν ξεχωριζουν οι γαριδες τις περασα για κοκκινο φυτο και λεω μπραβο πιο κοκκινο γρασιδι ειναι αυτο ωρε παιδια:D:DΜετα στις πιο κοντινες ειδα τα γαριδακια!!

johnpecn` 28-12-15 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntomad (Μήνυμα 912212)
πολυ ωραιο ειναι.
keep walking οι αναποδιες μας πεισμωνουν και μας δυναμωνουν

Ετσι ειναι σκέφτηκα να το παρατήσω τελειως αλλα μετα πείσμωσα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 912215)
ένα ένα χαλάνε τι γίνεται. ..
για ανάποδιες 8 μήνες έχω γεμίσει 10 φορες το 300 αρι και το άδειασα γιατί δεν έβγαινε αυτό που ήθελα. Περιμένω και 3 μηνες το γκαζόν να έρθει αλλά τπτ ακόμα.
με την καινούρια χρόνια πάμε μαζί για αγιασμο και ξεκινάμε δυναμικά το 2016.
off topic
μαρεσει που το έκανες γρήγορα πάλι και το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο.

Στην περιπτωση μου φταίει μαλλον οτι ολα παλιωσανε τα εχω παρει χρονια πριν και δεν ειχαν βγάλει προβλήματα μαλλον ηρθε η ωρα τους.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 912217)
Είναι πολύ όμορφο :D μου αρέσει πολύ ο βυθός που είναι σκούρος και έχει επίπεδα και τα ξύλα και οι πέτρες ;) έχεις γαρίδες ή μου φαίνεται ? δεν μπορώ να καταλάβω απο την φωτό ...

Να σαι καλα ευχαριστω ,ναι γαριδες red cherry ειναι καμια 200αρια:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tzane (Μήνυμα 912218)
Ποιο ενυδρειο ειναι αυτο?Παει το παλιο? :D

Τρομερο το στησιμο οταν ολοκληρωθει θα ειναι απαιχτο!;)

Αυτο που ξερεις ειναι, απλα ξηλώθηκε ολο γιατι είχε διαρροή και ξαναστηθηκε
Ειχα σκεφτεί iwagumi αλλα δεν μου αρέσουν τα πολυ λιτά και σκέφτηκα να το κανω ετσι. Απο κοντα εχει πιο πολυ βάθος θα βαλω και πιο σκούρο χαρτονι και κάποιες λεπτομέρειες θα γινει καλουτσικο,αν και ήθελε πιο πολυ υψος αλλα δεν ειχα ουτε άμμο ουτε πολυ ωρα έγιναν ολα λιγο βιαστικά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 912227)
Εχεις χρησιμοποιησει πολυ ωραια υλικα και γενικα το ολο στησιμο δειχνει πολυ φυσικο και ατμοσφαιρικο οπως προαναφερθηκε:pΠαρα πολυ ωραιο μεχρι στιγμης ευγε:smt041Κι ευχομαι...ποτε ξανα διαρροη;)

ΥΓ:Στην πρωτη φωτο δεν ξεχωριζουν οι γαριδες τις περασα για κοκκινο φυτο και λεω μπραβο πιο κοκκινο γρασιδι ειναι αυτο ωρε παιδια:D:DΜετα στις πιο κοντινες ειδα τα γαριδακια!!

Να σαι καλα φιλε ευχαριστώ πολύ,αμα ξανακάνει διαρροή θα μαζέψω ψαρια γαριδες και θα παω σε ενα 300αρι καινούριο το εχω στα σχεδια:D

G_AQUA 28-12-15 12:16

Δείχνει πάααρα πολύ ωραίο και το φαντάζομαι ήδη πως θα είναι και φουντωμένο. Ωραίο στήσιμο, ωραίες πέτρες και ωραία σχηματισμένα τα επίπεδα που έκανες.
Παίζεις με τον πόνο μου τώρα πάντως! Πάντα ήθελα να κάνω ένα "δασοενυδρείο"! Εχω κατεβάσει απο το internet ένα σωρό φωτογραφίες με "σκηνικά" για έμπνευση, έχω στα πιτς ένα 340 άρι κι ένα 180 άρι αλλά να πάρει ο....:twisted:, καθόλου χώρο στο σπίτι για να κάνω παιχνίδι...:(

Για πες περισσότερα: CO2 θα έχεις; Βασικά τέτοια ενυδρεία θέλουν χαμηλή βλάστηση. Γρασιδάκια, βρύα, χαμηλά θαμνάκια και τέτοια πράγματα. Εσυ τι έχεις κατά νου να βάλεις απο φυτά;

johnpecn` 28-12-15 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 912232)
Δείχνει πάααρα πολύ ωραίο και το φαντάζομαι ήδη πως θα είναι και φουντωμένο. Ωραίο στήσιμο, ωραίες πέτρες και ωραία σχηματισμένα τα επίπεδα που έκανες.
Παίζεις με τον πόνο μου τώρα πάντως! Πάντα ήθελα να κάνω ένα "δασοενυδρείο"! Εχω κατεβάσει απο το internet ένα σωρό φωτογραφίες με "σκηνικά" για έμπνευση, έχω στα πιτς ένα 340 άρι κι ένα 180 άρι αλλά να πάρει ο....:twisted:, καθόλου χώρο στο σπίτι για να κάνω παιχνίδι...:(

Για πες περισσότερα: CO2 θα έχεις; Βασικά τέτοια ενυδρεία θέλουν χαμηλή βλάστηση. Γρασιδάκια, βρύα, χαμηλά θαμνάκια και τέτοια πράγματα. Εσυ τι έχεις κατά νου να βάλεις απο φυτά;

Ετσι το πιασες με την μία, εχω βαλει μοντε καρλο , παρβουλα,λομπελια μινι διάσπαρτα, και θα προσθεσω και βραχακια με φισιντενς και σπαικι μοςς να ειναι ανακατεμενα τα γρασιδια σαν δασος σ00ε μερικα σημεια εχει μπει αλτερνανθερα μινι για να τραβαει το ματι σε καποια σημεία και τελος πισω τερμα θα μπει ροταλα ναντζεσαν και θα κλαδευτει σε σχημα V προς τα αριστερα να δημιουργεί κατι σαν ξεφωτο :) ισως προσθεσω κ λιγο stayrogyne repens, διοξειδιο εννοειται οτι εχει και προσθεσα κ ενα wave maker για κυκλοφορία. Σκεφτομουν να κανω και τον μεγαλο κορμο σαν να εχει πιασει βρυα με moss και γιαουρτι αλλα ψιλοβαριεμαι να τον βγαλω, τα υπολοιπα κλαδια κορμοι ,θα μπουν σποραδικα λιγες moss οχι να τα καλυψουν απλα σαν να εχει βρυα, γενικα ετσι το εχω φανταστεί αλλα θα με οδηγήσει και μονο του οσο ωριμάζει :)

Michali[s] 28-12-15 13:18

Πραγματικα πανεμορφο. Και τα επιπεδα και τα κλαδια δειχνουν τελειως φυσικα. Μπραβο..

johnpecn` 28-12-15 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] (Μήνυμα 912234)
Πραγματικα πανεμορφο. Και τα επιπεδα και τα κλαδια δειχνουν τελειως φυσικα. Μπραβο..

Να σαι καλα Μιχάλη ευχαριστω και για την προσφορά, αν χρειαστει θα σου πω :)

corsar7 28-12-15 13:50

συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου...πολυ ομορφο.για πες καμια πληροφορια για τις πετρες...

johnpecn` 28-12-15 14:06

Ευυχαριστω φιλε μου, η πετρες ειναι απο Υμηττό απο την καισαριανη εχει μαυρες , γκρι γενικά οτι θελεις κανω τεστ με κεζαπ τις πλενω με καυτο νερο και μεσα. Εδω στις φωτο φαινονται καλύτερα πριν μπουν τα ξύλα και μια με γκριζες που πηγα για iwagumi αλλα το μετάνιωσα.
[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...4632646a32.jpg[/IMG]
[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...5088c25d00.jpg[/IMG]

corsar7 28-12-15 14:27

αν μπορεις να με κατευθυνεις καπως να παω ναα μαζεψω και εγω....στειλε ενα τηλ η καποιες οδηγιες
-------------------------
ασχετο οι γαριδες στην πρωτη φωτο ειναι σαν να εχεις ανακαλυψει την κοκκινη cuba γκαζον

johnpecn` 28-12-15 14:50

Μου ζητησε κι αλλος για πετρες οδηγιες αλλα δυσκολεύομαι με το Google maps γιατι μπαινω απο κινητο. Δεν χρειαζονται βέβαια κ τιποτα τρελές οδηγιες μπαινεις Υμηττό απο Καισαριανή και ανεβαινεις κοιτώντας δεξια αριστερά εχει παντού πέτρες, η μαύρες ειναι σε ενα σημείο που εχει ενα ξύλινο σταυρό μετά το μοναστήρι. Γενικα πανω στις κεραίες εχει αμέτρητες πέτρες βουνό ειναι :)
-------------------------
Η γαριδες ειναι αμετρητες που να δεις οταν ταΐζω γινεται ολο κόκκινο

Artemisia 28-12-15 14:58

Πολύ όμορφο και πάλι :D να το χαίρεσαι :D
Ερώτηση : πόσες red cherry έβαλες αρχικά και έχεις τόσες... (που νόμιζα ότι ήταν κόκκινο χαλί απο φυτό )

tsala 28-12-15 14:58

ωραιος!
μ'αρεσει ηδη και νομιζω θα γινει ακομα καλυτερο.

johnpecn` 28-12-15 15:03

Είχα πάρει απο τον Σπύρο τον delta μια 10αρια και σε ενα 2μηνο ηταν 50+ και κατακκοκινες :) σε μαγαζια που βλεπω δεν εχουν τοσο έντονο χρώμα.

Artemisia 28-12-15 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 912249)
Είχα πάρει απο τον Σπύρο τον delta μια 10αρια και σε ενα 2μηνο ηταν 50+ και κατακκοκινες :) σε μαγαζια που βλεπω δεν εχουν τοσο έντονο χρώμα.

Και εγω το ίδιο έχω παρατηρήσει στα μαγαζιά :( Μα τι τις κάνει αυτός ο Σπύρος ??? :) :)

sarpijk 28-12-15 15:32

Πολυ ωραιο!

johnpecn` 28-12-15 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 912248)
ωραιος!
μ'αρεσει ηδη και νομιζω θα γινει ακομα καλυτερο.

Ευχαριστω φιλε:)
Ετσι πιστεύω κι εγω μολις μπουν ολα τα φυτα και κλαδευτεί θα φανεί πιο πολυ το βάθος

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 912252)
Και εγω το ίδιο έχω παρατηρήσει στα μαγαζιά :( Μα τι τις κάνει αυτός ο Σπύρος ??? :) :)

προφανως της προσέχει πολυ:D
Οταν κανω τα στησίματα χάνουν λιγο το χρωμα τους τωρα ειναι αναστατωμένες,οταν σταθεροποιηθούν οι συνθηκες γινονται κατακοκκινες κάποιες που μου είχε δωσει ο delta στην αρχή δεν ηταν απλα κόκκινες αλλα κοκκινο μεταλλικό ,νικελωμενες της είχε :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 912254)
Πολυ ωραιο!

ευχαριστώ φιλε μου,αν και δεν το εχω παρει πολυ ζεστά λογω του ενυδρειου που εχει παλιώσει γρατζουνιές κλπ και σκεφτομαι απο τωρα το επόμενο θελω ενα extra clear.

nazgul 28-12-15 20:29

Πραγματικα πολυ ωραιο στησιμο εχεις κανει κατα τη γνωμη μου.

Να το χαρεις!

johnpecn` 28-12-15 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 912279)
Πραγματικα πολυ ωραιο στησιμο εχεις κανει κατα τη γνωμη μου.

Να το χαρεις!

Ευχαριστώ φίλε να σαι καλά[emoji2]

johnreta 29-12-15 18:41

καλλιτεχνικη φλεβα :)
Πολυ ωραιο Γιαννη πραγματικα...!!
στα χα πει παντως(εγω θα μαι ο γκαντεμης) ολο κατι γινεται και αλλαζεις σχεδια :smt020zw!!
αμα θες καμια moss/ xmoss πες με εχει και δωρο εκπληξη λιγο staghorn :P

protifora 29-12-15 19:31

Είναι ένα υπέροχο ενυδρείο.

johnpecn` 29-12-15 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 912395)
καλλιτεχνικη φλεβα :)
Πολυ ωραιο Γιαννη πραγματικα...!!
στα χα πει παντως(εγω θα μαι ο γκαντεμης) ολο κατι γινεται και αλλαζεις σχεδια :smt020zw!!
αμα θες καμια moss/ xmoss πες με εχει και δωρο εκπληξη λιγο staghorn [emoji14]

Ευχαριστω ρε συ :)
Σταγκχορν ακόμα έχεις;
δεν ηταν γκαντεμιά εκανα βλακεια με το ξυραφι καθαριζα bba και σιλικονη μαζί
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 912407)
Είναι ένα υπέροχο ενυδρείο.

Ευχαριστω φιλε μου:)

Μια σημερινή προσθεσα κι αλλο ενα δέντρο ,αλλο ετοιμαζα κ τελικα μου αρεσε αυτο εχει ωραιες λεπτομέρειες :)
[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...a2124b1f9d.jpg[/IMG]


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02678 seconds with 11 queries