Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35122)

SOCRATIS 01-11-09 22:10

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ
 
4 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:120x50x60
Όγκος:250λτ
Κατηγορία:Κρυου νερού-Πράσινο νερό
Φυτά:Αιωρούμενες άλγες
Ψάρια / Άλλα είδη:Χρυσόψαρα lionchu
Διακοσμητικά υλικά:-
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:-
Φωτισμός:1x54w t5 sylvania aquastar+2x54w t5 grolux
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες
Φιλτράρισμα:-
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8,2 (pH υδρευσης:7,6)
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0,1
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:90% / 8ημέρες
Θερμοκρασία:21-23
Άλλες πληροφορίες:Μπορεί να μην χαίρομαι τα χρυσοψαρα μου παρα μόνο την μέρα αλλαγής νερού αλλά η αποζημίωση,ότι ζουνε κάτω απο
καλές συνθήκες,είναι μεγαλύτερη.


Φωτογραφία:

http://s6.postimg.org/w92ub1ov5/SV103929.jpg
http://img337.imageshack.us/img337/8814/sv103818.jpg

imichal 01-11-09 22:45

Χμ.....
Αυτο θα πει αγαπη για τα ψαρια.....

ΥΓ. πως τα καταφερνεις και εχεις τοσο πρασινο νερο ?

apolonistis 01-11-09 23:11

ρε φιλε,να ρωτησω κατι....
.....σου αρεσει τωρα αυτο το θεαμα.?με την αλγη..
περιεργο γουστο,ναι μεν καλο για τα ψαρια αλλα για εσενα....?

gplatakis 01-11-09 23:40

Απίστευτο

Ο Ορισμός του Minimal

Τα συγχαρητήριά μου !!!!!!!

Πάνος 01-11-09 23:58

Σωκρατη τα κολπα σου εχουν ανεβει σε αλλο επιπεδο...
δωσε μας πληροφοριες!!!:p:p

Rigel 02-11-09 00:07

mac...τριζει η καρεκλα σου!!:smt033

Μάριος 02-11-09 09:35

Αν και είμαι φανατικός οπαδός του φυσικού ενυδρείου σε αυτό το ενγχείρημα με βρίσκεις εντελώς αντίθετο. Αν και δε γνωρίζω πως η αιωρούμενη άλγη μπορεί να είναι επωφελής στη ζωή των ενήλικων χρυσόψαρων, και αυτό δεν είναι το θέμα, αισθητικά το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει νόημα, εκτός αν είναι κάποιο είδος βιολογικής πειραματικής διάταξης.

Αν ήθελα να έχω τα χρυσόψαρά μου σε τέτοιες συνθήκες θα ήταν προτιμότερο να τα έβαζα σε ένα μεγάλο βαρέλι σε εξωτερικό χώρο, ή φυσικά λίμνη.

aquaman 02-11-09 09:40

Χμμμ... Για να μαθαίνουμε και οι άσχετοι: υποθέτω ότι το πράσινο νερό κάνει καλό στα χρυσόψαρα ή συναντάται στο φυσικό περιβάλον τους;

Επίσης: το ψαράκι στην 4η φωτο τι είδους χρυσόψαρο είναι;

douran_p 02-11-09 09:59

lionhead einai to χρυσοψαρο......

ναι αισθητικα ειναι καπως...... αλλα προσωπικα πιστευω πως οταν ασχολισε με κατι και φτανεις στο ζενιθ τοτε πρεπει να πας ενα βημα παραπανω......

εγω αυτο βλεπω το βημα παραπανω.......

ειναι σαν την γκουερνικα αλλα σε ενυδρειο!!!!!! πολυ μπροστα για τα το καταλαβουμε εμεις οι αρχαριοι στο αθλημα!!!!!!!

POURITANOS 02-11-09 12:18

Παιδιά το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν είναι για σαλόνι. Μη μπερδεύεστε.
(έχει άλλο σκοπό )

Υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Σωκράτη που τους ενδιαφέρει κύριος το καλό των ψαριών και όχι το αισθητικό κομμάτι.
Οποίος έχει παρατηρήσει λίγο το ποιόν του Σωκράτη θα δει ότι των ενδιαφέρει να κρατά και να μεγαλώνει σωστά και γερά ψαριά .
Για όσους δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με μεγάλωμα γόνων σε συνθήκες λίμνης τους φαίνονται λίγο παρατράβηγμα όλα αυτά.

Σωκράτη έως τώρα σε σύγκριση πάντα με καθαρό νερό τι διαφορές έχεις παρατηρήσει σε.

1) μεγάλωμα γόνων.
2) αρρώστιες.
3) μέγεθος ψαριών.
4) χρώματα και ζωντάνια των ψαριών.

Συγχαρητήρια για των κόπο σου.
Και που ψάχνεις πάντα το καλύτερο για τα ψαριά σου.

SOCRATIS 02-11-09 18:39

Για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα χωρις να περιαυτολογησω το πράσινο νερο το επιλεγουν εδώ και παρα πολλά χρόνια πολυ κατοχοι χρυσόψαρων,για τα οφέλη του και δεν ειναι κατι το καινουργιο.
Σαφως δεν τίθετε θέμα γούστου μιας και δεν αποσκοπεί στο αισθητικό μέρος ενός ενυδρείου.
Τα χρυσόψαρα όλα ανήκουν στην ποικιλία lionchu (μια παραλλαγή των ranchu).Ευελπιστώ σύντομα να σας παρουσιασω περισσότερα στοιχεία.

Μάριος 03-11-09 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος (Μήνυμα 385860)
εκτός αν είναι κάποιο είδος βιολογικής πειραματικής διάταξης

Το πέτυχα δηλαδή! :) Τότε συμφωνώ και επαυξάνω, αν έχει το νόημα της "καλιέργειας" δεν παίζει κανένα ρόλο η αισθητική.

Ηλίας 16-11-09 14:20

Συγχαρητήρια!!..:smt041
...δεν ξερω τι αλλο να πω

Υ.γ. αναμενουμε πληροφοριες..:p

Γιώργος Κ 16-11-09 14:23

Ωραιος ο Σωκρατης!!! Εχει την ομορφια του και αυτο!! :p

lingistis 17-11-09 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 385815)
Σωκρατη τα κολπα σου εχουν ανεβει σε αλλο επιπεδο...
δωσε μας πληροφοριες!!!:p:p

:smt023

... αλλά το νερό πως γίνεται πράσινο???? πρεπει να είναι κρύο ή μπορεί να γίνει πράσινο και σε ενυδρεία με 25 -26 βαθμούς???

Pritanis 17-11-09 14:08

Καλα σε αφησα λιγο μονο και πας απο το κακο στο χειροτερο.....Το επομενο βημα ειναι να κανεις ενα ενυδρειο στην Ιαπωνια και να το βλεπεις στην τηλεοραση του σαλονιου σου.....Ειναι αλλωστε γνωστο οτι οι Ιαπωνες ειναι οι καλυτεροι εκτροφεις......ΣΥΝΕΛΘΕ!!!!!!!!!!!

SOCRATIS 18-11-09 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 389890)
Καλα σε αφησα λιγο μονο και πας απο το κακο στο χειροτερο.....ΣΥΝΕΛΘΕ!!!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς και της νόησης μου .Εκει που ειχα "κολλήσει" με την ερευνα μου,το ανάθεμα σου με λυτρώνει για μια ακόμη φορά.Απο χθες όλα κυλούν και πάλι ομαλά.Σύντομα ,όλες οι πληροφορίες για το στήσιμο ενος "πρασινου ενυδρείου"

仁弟....
Pritanis .

kapsok 25-06-10 17:10

δ
 
Διαβάζω καλά? Καθόλου φίλτρανση?

SOCRATIS 25-06-10 18:10

Διά ροπάλου ...όχι.

Τηλέμαχος 03-10-10 13:11

Πως έγινε;
 
Εγώ πέτυχα αιωρούμενη άλγη στο μικρό ενυδρείο που δεν βλέπω την τύφλα μου για τη στιγμή... Έβαλα 20 μλ λίπασμα τετρα όσο είχε μείνει πριν 3 εβδομάδες (δεν έχω φυτά) για να αρχίσουν οι άλγες. Το ενυδρέιο είχε μόνο φυσα φοντιναλις. Χτες το βράδυ έριξα τροφή κόκκους και ανακάτεψα πολύ το βυθό, άρχισε τις πρώτες 2 ώρες με bacterial bloom και έγινε algae bloom. Μετρήσεις αμμωνίας είναι 1ppm και φυσικά αυτή τη γυάλα δεν την ξανααγγίζει ψάρι.
Περιμένω να στρώσει το φίλτρο και τότε θα φύγει η άλγη.

Ο κύριος Σωκράτης κάτι τέτοιο πρέπει να έκανε:
Βάζει έξτρα λίπασμα ή ιχνοστοιχεία (σαν φώσφορο και KNO3), δεν έχει φίλτρο, ταΐζει κανονικά οπότε έχουμε αμμωνία.
Και με την αμμωνία και φωσφορικά και νιτρικά, η αιωρούμενη άλγη κάνει το πάρτι της, μαζί με τα ψαράκια:D

SOCRATIS 03-10-10 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος;488781[B
Ο κύριος Σωκράτης κάτι τέτοιο πρέπει να έκανε:[/B]Βάζει έξτρα λίπασμα ή ιχνοστοιχεία (σαν φώσφορο και KNO3), δεν έχει φίλτρο, ταΐζει κανονικά οπότε έχουμε αμμωνία.
Και με την αμμωνία και φωσφορικά και νιτρικά, η αιωρούμενη άλγη κάνει το πάρτι της, μαζί με τα ψαράκια:D

Αν ρωτάς ,όχι δεν βάζω λιπάσματα ,δεν χρειάζονται.Δυνατή πηγή φωτός και τάισμα είναι τα στοιχεία που απαιτούνται με ιδιαιτερη προσοχή στις μεταβολες του ph.

manos_samos 03-10-10 19:35

φιλτρο εχεις???? (μπορει να φαινεται χαζη η ερωτηση αλλα στις πληροφοριες δεν γραφεις αν εχεις φιλτρο...):confused:

Τηλέμαχος 03-10-10 19:36

Όχι και το λέει και σε ποστ παραπάνω... Με το φίλτρο δεν θα υπήρχε αμμωνία οπότε άλγη καπούτ.-:rolleyes:

SOCRATIS 04-10-10 07:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 488887)
φιλτρο εχεις???? (μπορει να φαινεται χαζη η ερωτηση αλλα στις πληροφοριες δεν γραφεις αν εχεις φιλτρο...):confused:

Οπώς αναφέρει και ο Τηλέμαχος την δουλειά του φίλτρου την κάνει και ακόμη πιο περίφημα ,η αιωρούμενη άλγη.Το μειονέκτημα με αυτη την συνθήκη ειναι η ολική αλλαγή του νερού σχεδόν ανα εβδομαδα,που όπως αντιλαβάνεστε, αν μιλάμε για μεγάλα ενυδρεία ,πετάγονται πολλά λίτρα .

Τηλέμαχος 27-10-10 12:53

Πάντως δεν μυρίζει σαν βόθρος αυτό το πράγμα;:smt120

SOCRATIS 27-10-10 12:56

Απεναντίας πολλοί που ασχολούνται με το πρασινο νερό μιλούν περί ευωδίας.
Προσωπικά δεν αντιλήφθειν τίποτε.

stanisalus18 31-07-15 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 390095)
Σύντομα ,όλες οι πληροφορίες για το στήσιμο ενος "πρασινου ενυδρείου"

ποτε θα τις εχουμε τις πληροφοριες αυτες? για να μαθαινουμε κατι και οι νεοι στο αθλημα. φιλικα, γιαννης.

SOCRATIS 04-08-15 08:23

Η δημιουργία πράσινου νερού σε συνθήκες ενυδρείου εσωτερικού χώρου έχει προαναφερθεί
μέσες άκρες στις ερωταπαντήσεις που τέθηκαν στην πορεία αυτού του θέματος λίγες σειρές πιο πάνω.
Συγκεντρωτικά θα λέγαμε:
Ενυδρείο χωρις φίλτρο και αεραντλία.
Φωτισμός: περίπου 1-1,5w/λίτρο νερού ,metal halibe/PL ή τ5 (6500 κέλβιν),10ωρη διάρκεια.
Διατροφή:3-5 φορές την ημέρα με κόκκινο σκουλήκι ή και καλή ξερή πρωτεϊνική τροφή
(η "hikari lionhead" είναι η καλύτερη για την χρήση αυτή ).
Μέσα σε 10 ημέρες περίπου θα έχει πρασινίσει το νερό από την μικροάλγη.
Αλλαγή 100% του νερού ανά εβδομάδα(κρατάμε 10% για να αρχίσουμε
εκ νέου καλλιέργεια).

Ο λόγος που αλλάζουμε το νερό οφείλετε στο γεγονός ότι αυτή η άλγη έχει περίπου
8-10 ημέρες ζωή, όποτε αν την αφήναμε μέσα θα επιβάρυνε την στήλη του νερού.


Ευχαριστώ για την προτροπή και έστω καθυστερημένα κάλυψα την ασυνέπεια μου.
Απορίες,συμπληρώσεις,προσθήκες,διορθώσεις ,ασφαλώς δεκτές.

argy1 04-08-15 10:15

Πολυ ενδιαφερον,υπαρχουν παραπανω πληροφοριες για τα υπερ του πρασινου νερου στα ψαρια και για ποια ψαρια μιλαμε περισσοτερο?Μονο για χρυσοψαρα ή και αλλα ειδη οπως πχ μονομαχους,guppies,κιχλιδες αμερικης κτλ.

SOCRATIS 04-08-15 10:50

Το βασικό πλεονέκτημα είναι ότι τα χρυσόψαρα τρέφονται καθημερινώς με την
εύπεπτη μικροάλγη που σε συνδυασμό με άλλες τροφές τα καταστούν υγιή
ζωηρά με εντονότερα χρώματα και μεγάλη ανάπτυξη. Οι αρρώστιες δε σπανίως
εμφανίζονται.


Το βασικό μειονέκτημα είναι οι αυξομειώσεις του ph και οι αλλαγές του
νερού που είναι μεγάλες και συχνές.Κατά συνέπεια δεν ενδείκνυται για αρχαρίους.


Για άλλα ψάρια, εγώ προσωπικά, δεν γνωρίζω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02507 seconds with 11 queries