Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Ερώτηση για συνδυασμό ψαριών με endlers (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33662)

aquaman 17-08-09 23:09

Ερώτηση για συνδυασμό ψαριών με endlers
 
Λοιπόν, με έπιασε κι εμένα ο "πυρετός" και ετοιμάζω το ενυδρείο να βάλω endlers. Το ενυδρείο είναι 180λ, με νερό σκληρούτσικο (Θεσσαλονίκης).

Η ερώτησή μου αφορά το συνδυασμό ψαριών που μπορώ να έχω με αυτά, γιατί οι τωρινοί κάτοικοι του ενυδρείου είναι
6 melanotaenia praecox
2 SAE
6 zebra danio
6 cherry barb

Επειδή προσβλέπω και σε αναπαραγωγές των endlers, ποιά από τα παραπάνω θα δημιουργήσουν "πρόβλημα"; Τα ΣΑΕ φαντάζομαι είναι ΟΚ, και οι μελανοταινίες ίσως. Για τα ζεβράκια και τα barb ανησυχώ λίγο, μηπως δεν αφήσουν μικρό για μικρό.

Αν οι πιό έμπειροι έχουν καμμιά πρόταση ή "προειδοποίηση" σχετικά με τα παραπάνω, θα ήμουν ευγνώμων.

Πάνος 17-08-09 23:11

να επισημανω την προσοχη στο θεμα των παραμετρων νερου...π.χ. τα σαε δεν πειραζουν το γονο...αλλα θελουν μαλακο νερο κατι που δε θα ηταν καλο για τα endlers...

Γιώργος Κ 17-08-09 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 369662)
Λοιπόν, με έπιασε κι εμένα ο "πυρετός" και ετοιμάζω το ενυδρείο να βάλω endlers. Το ενυδρείο είναι 180λ, με νερό σκληρούτσικο (Θεσσαλονίκης).

Η ερώτησή μου αφορά το συνδυασμό ψαριών που μπορώ να έχω με αυτά, γιατί οι τωρινοί κάτοικοι του ενυδρείου είναι
6 melanotaenia praecox
2 SAE
6 zebra danio
6 cherry barb

Επειδή προσβλέπω και σε αναπαραγωγές των endlers, ποιά από τα παραπάνω θα δημιουργήσουν "πρόβλημα"; Τα ΣΑΕ φαντάζομαι είναι ΟΚ, και οι μελανοταινίες ίσως. Για τα ζεβράκια και τα barb ανησυχώ λίγο, μηπως δεν αφήσουν μικρό για μικρό.

Αν οι πιό έμπειροι έχουν καμμιά πρόταση ή "προειδοποίηση" σχετικά με τα παραπάνω, θα ήμουν ευγνώμων.

Καλησπερα!!:p
Ισως πρεπει να "φοβασαι" και τις... μελανοταινιες δεν ξερω αλλα θυμαμαι οτι ηταν πολυ λιχουδες!! Γενικα βαλε πολλα φυτα και κρυψωνες για τα μικρα!! Φυσικα μολις αρχισουν να γεννουν δε θα εχουν σταματημο .... Αρα ... βλεποντας και κανοντας θα σου ελεγα!!

aquaman 17-08-09 23:39

Ευχαριστώ. Τα ζεβρακια και τα cherry λέω να τα διώξω έτσι κι αλλιώς, οπότε μπορεί να αφήσω τις μελανοταίνίες και να δω τι γίνεται.

Πάνο: Για τα ΣΑΕ ξέρω ότι ζούν σε μαλακό νερό, αλλά είχα διαβάσει στο
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...0siamensis.htm ότι μετά από "προσεκτική προσαρμογή" ζουν καλά και σε σκληρό νερό. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί "προσεκτική προσαρμογή" αλλά τα είχα πάρει από συνχομπίστα με σκληρό νερο πριν 1 χρόνο περίπου - υπέθεσα ότι θα ήταν ΟΚ. :confused:
-------------------------
Από κρυψώνες για τα μικρά, σχεδιάζω να έχω αρκετό κερατόφυλο, και ξύλα...

halvas69 18-08-09 20:55

Θα στην χαλάσω λίγο, αλλά θα ευχηθώ.........καλή χώνεψη στις μελανοταινίες χα,χα,χα :)

aquaman 18-08-09 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 369817)
Θα στην χαλάσω λίγο, αλλά θα ευχηθώ.........καλή χώνεψη στις μελανοταινίες χα,χα,χα :)

Halva είσαι σκληρός...:smt022 άκου λέει "καλή χώνεψη".

Σοβαρά τώρα, δηλαδή τις μελανοταινίες πρέπει να τις διώξω αν θέλω endlers; Είπαμε να φάνε κάτι κι αυτές, αλλά αν είναι σίγουρο ότι θα "καθαρίζουν" όλα τα μικρά και δεν θα μπορώ να έχω αναπαραγωγές, τότε πάνε για έξωση...

halvas69 18-08-09 21:33

Την ψιλοπαλεύεις επειδή είναι μεγαλούτσικο το ενυδρείο αλλά θα θες και αρκετή βλάστηση.
Στην θέση σου, δεν θα το δοκίμαζα να τα βάλω μαζί.

aquaman 18-08-09 21:41

Φαίνεται ότι πρέπει να είμαι προετοιμασμένος να τα διώξω όλα (cherry barb, zebra danio, m. praecox...) εκτός από τα ΣΑΕ...

Άντε να δούμε...

Raven 19-08-09 00:53

Τα cherry barbs δεν τα ειχα ποτε αλλα εχω διαβασει οτι δεν ειναι τοσο επιθετικα με τον γονο. Αραγε ισχυει;
Τα CPD θα ηταν μια χαρα συγκατοικοι,καθως και γαριδες αμανο.

Παντως εγω σε τοσα λιτρα και με πολλα φυτα και κρυψωνες, θα εδιωχνα μονο τα danio. Πιστευω οτι και παλι θα γλιτωνουν αρκετα endlerακια ωστε να χαριζεις κιολας.

lingistis 19-08-09 13:48

Για αρχή γιατί δεν βάζεις μόνα τους τα endlers? Υπόψην πως ο γόνος τους είναι αρκετά μικρός τις πρώτες μέρες...

aquaman 19-08-09 13:57

Μπορει και να καταλήξω εκεί τελικά, απλά δεν έχω 2ο ενυδρείο, και μου άρεσαν αρκετά οι μικρές μελανοταινίες. Τα ζεβράκια και τα barb τα αποχωρίζομαι "εύκολα".

george1981 20-08-09 01:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 369837)
Τα cherry barbs δεν τα ειχα ποτε αλλα εχω διαβασει οτι δεν ειναι τοσο επιθετικα με τον γονο. Αραγε ισχυει;

Από την δική μου εμπειρία τα Endlerakia δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα απο τα Cherry Barbs! Εμένα συζούσαν αρμονικά αρκεί βέβαια να υπάρχει η κατάλληλη βλάστηση ωστέ να μπορούν να κρυφτούν τις πρώτες μέρες! Αργότερα βολτάρουν ανενόχλητα..:)

aquaman 23-08-09 19:18

Τα ζεβράκια και τα barb (τελικά ήταν gold barb... φάουλ δικό μου που έλεγα για cherry...:oops: ) έφυγαν, και έμειναν μόνο οι μελανοταινίες, των οποίων η διαγωγή θα "ελεγχθεί" μόλις βρω και βάλω τα endlers...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01648 seconds with 11 queries