Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Ξεκινημα Παλι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88978)

Gigas78 26-11-15 20:29

Ξεκινημα Παλι
 
Καλησπερα. Μετα από αρκετό καιρό και αλλαγή πόλης ξεκινάω μετά από ένα hailea 30 που πήραμε την πρώτη εμπειρία ένα diy 60χ40χ40.Επειδη κατά μέγιστο θα είναι με εύκολα φυτά θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω.

1)Να μπει μονό χαλαζιακή Άμμο μαύρη που έχω στο μυαλό μου και αν βρω στην περιοχή που βρίσκομαι η και με υπόστρωμα μαζί?

2)Και αν ποσό περίπου Άμμο θα χρειαστώ στα λίτρα που έκτος από κάποιες πέτρες λάβας όπως και ριζά που υπολογίζω από τα 112 λίτρα που θα είναι να πάει στα 86 λίτρα(Διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Ευχαριστώ και περιμένω την βοήθεια σας.

Babis36 07-12-15 18:09

αυτο με την αμμο βαζεις οτι θελεις πιστευω εκτος αν βαλεις καποια ψαρια που χρειαζονται την ψιλη αμμο για να φιλτραρουν

αμμο θα χρειαστεις γυρω στα 12 κιλα κατα την γνωμη μου

G_AQUA 07-12-15 20:50

60Χ40Χ40 δίνει 96 λίτρα μικτά αλλά στην πράξη είναι 82, χωρίς τον βυθό.
Θα χρειαστείς περίπου των 8 με 9 λίτρα χαλίκι ή άμμο, ανάλογα με το ύψος που θα του δώσεις.
Η άποψή μου είναι να αποφύγεις την άμμο. Όχι ότι είναι απαγορευτική για φύτεμα αλλά γιατί το καλύτερο υλικό για βυθό σε φυτεμένο είναι το λεπτό χαλίκι μιας και σε αυτό τα φυτά ριζώνουν καλύτερα από την άμμο.
Υπόστρωμα (υποθέτω ότι εννοείς ειδικό υπόστρωμα για φυτά) δεν θα χρειαστείς αν βάλεις εύκολα φυτά. Ειδικά αν έχεις άμμο και κάποια στιγμή μπουν ψάρια που σκάβουν ή σου φύγει βαθύτερα η σκούπα βυθού, κινδυνεύεις να σου βγει υπόστρωμα στην επιφάνεια...

Gigas78 08-12-15 20:56

Να σε καλα και ευχαριστω για της συμβουλες σου.Ηδη προμηθευτηκα χαλικι μαυρο 1mm-3mm 15 κιλα πιστευω θα ειναι αρκετο.Τωρα οσο αφορα το υποστρωμα θα το σκεφτω λιγο και θα δω τι θα αποφασισω μηπως παω μεχρι medium για φυτα αναλογως.Σε εκεινη την περιπτωση μαλλον θα παω για το Sera Floredepot 4.7 Kg.

Babis36 09-12-15 07:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 909812)
60Χ40Χ40 δίνει 96 λίτρα μικτά αλλά στην πράξη είναι 82, χωρίς τον βυθό.
Θα χρειαστείς περίπου των 8 με 9 λίτρα χαλίκι ή άμμο, ανάλογα με το ύψος που θα του δώσεις.
Η άποψή μου είναι να αποφύγεις την άμμο. Όχι ότι είναι απαγορευτική για φύτεμα αλλά γιατί το καλύτερο υλικό για βυθό σε φυτεμένο είναι το λεπτό χαλίκι μιας και σε αυτό τα φυτά ριζώνουν καλύτερα από την άμμο.
Υπόστρωμα (υποθέτω ότι εννοείς ειδικό υπόστρωμα για φυτά) δεν θα χρειαστείς αν βάλεις εύκολα φυτά. Ειδικά αν έχεις άμμο και κάποια στιγμή μπουν ψάρια που σκάβουν ή σου φύγει βαθύτερα η σκούπα βυθού, κινδυνεύεις να σου βγει υπόστρωμα στην επιφάνεια...

Εγω ειπα 12 με 5 εκατοστα βυθο αν θελει να το κανει ποιο λιγο τοτε θα χρειαστει 8-9


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01387 seconds with 11 queries