Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Σειρά υλικών σε Eheim 2217 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83837)

balar1nas 13-12-14 23:34

Σειρά υλικών σε Eheim 2217
 
Καλησπέρα ! Η σειρά που προτείνει η Eheim είναι (από κάτω προς τα πάνω ) Mech - FilterFoam - Substrat Pro - Filter Pad . Η απορία μου είναι εάν μπορώ να αντικαταστήσω το Mech με Siporax κερδίζοντας βιολογικό και μη χάνοντας μηχανικό φιλτράρισμα . Ευχαριστώ

crazydiver 13-12-14 23:43

βαζεις κατω κατω το μπλε σφουγγαρι μετα γεμιζεις σιποραξ κ στο τελος ενυδρειακο βαμβακι κ εισαι κομπλε

nazgul 14-12-14 00:09

Ετσι ακριβως ;)

EVROS1986 14-12-14 00:39

Καλησπέρα και απο μένα! Είπα να μην ανοίξω άλλο topic μια που γράφουμε για σειρά στα φίλτρα! Εγώ έχω ένα Rena xp3 με 3 καλάθια!Τελευταίοδιάστημα βλέπω πολλά πράγματα να αιωρούντε στο ενυδρείο !η σειρά πουυ τα έχω είναι απο κάτω τα μάβρα βαμβάκια τ φόλτρου στη μέση τα πλάστικά που ήρθαν με το φίλτρο και απο πάνω ελαφροπετρα και τέρμα πανω λίγο γυαλοβάμβακα! Η σειρά έτσι είναι σωστή?

delta66 14-12-14 01:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από balar1nas (Μήνυμα 866668)
Καλησπέρα ! Η σειρά που προτείνει η Eheim είναι (από κάτω προς τα πάνω ) Mech - FilterFoam - Substrat Pro - Filter Pad . Η απορία μου είναι εάν μπορώ να αντικαταστήσω το Mech με Siporax κερδίζοντας βιολογικό και μη χάνοντας μηχανικό φιλτράρισμα . Ευχαριστώ

To siporax ειναι πορωδες μακαρονι.
Αν εχεις προσεξει τα μηχανικα μακαρονια (πχ eheim ehfimech, mech) και υλικα γενικα, ειναι λεια.
Υπαρχει λογος γιαυτο.
Τα κεραμικα αν ειναι στην αρχη, τρωνε ολο το σκουπιδι, βουλωνουν οι ποροι γρηγορα και αχρηστευονται.
Ασε το mech στην αρχη, εφοσον δεν υπαρχει προφιλτρο να κραταει τα πολλα σκουπιδια.
Αλλιως βαλε τουλαχιστον το σφουγγαρι απο κατω και απο πανω το επιπλεον βιολογικο υλικο και παρατηρησε τη διαυγεια του νερου. (ουσιαστικα ετσι θα εχεις μονο μια φετα σφουγγαρι για μηχανικο υλικο και θα κερδισεις το υπολοιπο χωρο σε βιολογικο. Αν κρατιουνται σχετικα το ιδιο καθαρα τα βιολογικα και με μια μονο φετα σφουγγαρι, θα εισαι ΟΚ).

H eheim, απο τα πειραματα μου με τα φιλτρα και τα υλικα, εχω παρατηρησει οτι σε καθε φιλτρο της εχει μελετησει πολυ τη σειρα και τα υλικα που βαζει και συνηθως επιλεγει τα πιο λειτουργικα.
-------------------------
Εχει αλλαξει αληθεια η eheim τα υλικα στο 2217?
Αλλα εβαζε παλιοτερα.
Απο κατω προς τα πανω: mech, μπλε σφουγγαρι (χοντροτρυπο), substrat pro, ασπρο σφουγγαρι (ψιλοτρυπο).

nazgul 14-12-14 01:29

Σιγουρα το βιολογικο υλικο δεν πρεπει να ειναι το πρωτο που ερχεται σε επαφη με το νερο μεσα στο φιλτρο. Και το μπλε σφουγγαρι, ομως, μπορει να χρησιμοποιηθει για μηχανικη φιλτρανση απο μονο του. Αναλογα παντα με τις αναγκες του καθε ενυδρειου, ισως να μη χρειαζεται και μηχανικο μακαρονι για καλο αποτελεσμα.

Στο δικο μου 2213 που ειναι ιδια φιλτρα στην ουσια, εχω κεραμικο μακαρονι και μπλε σφουγγαρι. Αλλα επειδη προκειται για ενυδρειο με νανοκιχλιδες Αφρικης οι οποιες δε "βρωμιζουν" πολυ το ενυδρειο, θα μπορουσα να μην το εχω.

delta66 14-12-14 01:38

Το μηχανικο μακαρονι εχει μεν την δυνατοτητα οπως και τα σφουγγαρια να μαγκωνει τα σκουπιδια και να διαλυονται εκει πριν πανε στα βιολογικα, αλλα εχει την ιδιαιτεριοτητα οτι διασπα το νερο κατα την εισοδο του στο φιλτρο σε ολο το φαρδος του καδου και ετσι δεν αφηνει καμια πιθανοτητα να δημιουργειται chaneling και να περνα το νερο απο συγκεκριμενα σημεια μονο του βιολογικου.

nazgul 14-12-14 01:45

Δεν εχεις αδικο. Αν αφησουμε πολυ καιρο το σφουγγαρι χωρις καλο πλυσιμο, δεν ειναι απιθανο να μπουκωσει σε διαφορα σημεια.

delta66 14-12-14 02:04

Το νερο ακολουθει παντα τον πιο ευκολο δρομο.

Γιαννης186 14-12-14 11:50

Και αν γινει ετσι δηλ βαλoυμε πρωτo τo μπλε σφoυγγαρι,τoτε εκεινo λειτoυργει σαν μηχανικo,αρα τo καθαριζoυμε πoλυ καλα με νερo της βρυσης η κανω λαθoς;
Και για πoσo καιρo θα μπoρoυμε να τo ξεπλενoυμε;
Γιατι λoιπoν να μην βαλoυμε πρωτo τoν υαλoβαμβακα πoυ τoν αντικαθηστoυμε ευκoλoτερα λoγo κoστoυς;
Ευχαριστω και σoρι για τη σφηνα

Κωστας Malawi 14-12-14 11:57

Αμα βαλεις πρωτα το ενυδρειακο βαμβακι θα σου μπουκωσει.ειναι για τα ψιλα και οχι για τα χοντρα που ειναι το σφουγγαρι..

artsi28 14-12-14 11:59

φιλε ειχα το ιδιο φιλτρο κ τα ειχα (απο κατω προς τα πανω):το πλαστικο πρασινο με τα ποδαρακι α προς τα κατω.μπλε σφουγγαρι χοντροτρυπο.ελαφροπετρα σε δυχτακι.ενυδρειακο βαμβακι κ τελος το αλλο πλαστικο με τα ποδαραρακια πανω!!
ετσι δουλευει τελεια....

nazgul 14-12-14 12:04

Παράθεση:

Και αν γινει ετσι δηλ βαλoυμε πρωτo τo μπλε σφoυγγαρι,τoτε εκεινo λειτoυργει σαν μηχανικo,αρα τo καθαριζoυμε πoλυ καλα με νερo της βρυσης η κανω λαθoς; Ετσι ακριβως. Αν δεν το χρειαζεσαι για αποικιση βακτηριδιων, μπορεις να το ξεπνενεις καλα με νερο βρυσης και καυτο νερο. Αν ειναι μικρο το φιλτρο και χρειαζεσαι τη βιολογια του, ξεπνενεις με νερο ενυδρειου. Καλυτερα να ειναι χοντροτρυπο το σφουγγαρι για να μη μπουκωσει.
Και για πoσo καιρo θα μπoρoυμε να τo ξεπλενoυμε; Εχω χρονια το ιδιο σγουγγαρι και ειναι σε αριστη κατασταση. Αν αρχισει να τριβεται, παντως, ειναι ωρα για αλλαγη.
Γιατι λoιπoν να μην βαλoυμε πρωτo τoν υαλoβαμβακα πoυ τoν αντικαθηστoυμε ευκoλoτερα λoγo κoστoυς; Το ενυδρειακο βαμβακι αν το αφησεις πολυ καιρο και μαλιστα στο πρωτο σταδιο οπου μαζευονται τα "χοντρα", εχω την αισθηση οτι θα μπουκωσει και δεν θα αφηνει το νερο να περναει σε λιγο καιρο. Με τη λογικη, φυσικα, οτι το εξωτερικο φιλτρο ανοιγει το λιγοτερο ανα 3-4 μηνες. Νομιζω ειναι καλυτερο να βρισκεται στο τελευταιο σταδιο, ωστε να μαζευει τα τελευταια και να αφηνει το νερο να επιστρεφει καθαρο στο ενυδρειο. Αλλαζει και πιο ευκολα ετσι. Περι κοστους, μπορει να ειναι ακομα και μικροτερο με το μπλε σφουγγαρι, γιατι δεν το αλλαζεις συχνα.
Ευχαριστω και σoρι για τη σφηνα
Καμια σφηνα ;)

Κλεόβουλος 14-12-14 12:14

Η Eheim προτείνει τον συγκεκριμένο τρόπο τοποθέτησης των υλικών γιατί η ροή του νερού στο φίλτρο είναι από κάτω προς τα πάνω. Έτσι γίνεται πιο εύκολα η συχνή αλλαγή του ενυδρειακού βαμβακιού.
Το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να μπαίνει πρώτα το ενυδρ.βαμβάκι(filterwool) μετά σφουγγάρι-βιολογικό-χημικό-και τέλος μηχανικό υλικό. Αν δεν σας ενοχλεί να ανοίγετε συχνότερα το φίλτρο, όπως εμένα, αυτό είναι το καλύτερο καθώς έτσι το βιολογικό υλικό δεν μπουκώνει και αξιοποιείται πλήρως η ωφέλιμη επιφάνεια του.
Αν ξανασχεδίαζα τα φίλτρα classic της eheim θα αντέστρεφα τη ροή ;)

delta66 14-12-14 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 866712)
Αν ξανασχεδίαζα τα φίλτρα classic της eheim θα αντέστρεφα τη ροή ;)

Και που θα τοποθετουσες την αντλια??? :D
Μη ξεχνας στη μελετη του σχεδιασμου, οτι η αντλια σπρωχνει, δεν τραβει νερο.
Επισης δες στα pro3 φιλτρα πως λυθηκε το θεμα ;)

balar1nas 14-12-14 16:51

Μάλιστα ... Άρα η σειρά της Eheim είναι η καλύτερη (λογικό) . Το ίδιο όμως ισχύει εάν βάλω το προ φίλτρο της Eheim (και καθαρίζεται μια φορά την εβδομάδα) ; Delta66 η διαφορά της επιφάνειας των "μακαρονιών " μου διέφευγε και για αυτό είχα την απορία αυτή , η σειρά είναι όπως λες δεν έχει αλλάξει κάτι . Ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις :)

delta66 14-12-14 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από balar1nas (Μήνυμα 866736)
Το ίδιο όμως ισχύει εάν βάλω το προ φίλτρο της Eheim (και καθαρίζεται μια φορά την εβδομάδα);

Δεν ισχυει το ιδιο
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 866677)
Τα κεραμικα αν ειναι στην αρχη, τρωνε ολο το σκουπιδι, βουλωνουν οι ποροι γρηγορα και αχρηστευονται.
.... εφοσον δεν υπαρχει προφιλτρο να κραταει τα πολλα σκουπιδια.

;)

Ουτε το "καθε εβδομαδα" ισχυει απαραιτητα. Οποτε πιασει πραμα πανω του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01803 seconds with 11 queries