Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Χρυσόψαρο στον πάτο του ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=105557)

markoul 10-01-23 13:48

Χρυσόψαρο στον πάτο του ενυδρείου
 
1 Συνημμένο(α)
Έχω ένα red cap που το έχω 1.5 χρόνο τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές κάθεται στις πέτρες του ενυδρείου αλλά με το που πλησιάζω σηκώνεται και κολυμπάει. Είναι κάτι που θα πρέπει να με ανησυχεί?:confused::confused:

Dimitris1994 10-01-23 16:05

Γειά σου φιλε,
Οι μετρήσεις σου πως είναι? ΝO2 NH4 NO3??

markoul 10-01-23 17:16

Μηδενικές έκανα και μια αλλαγή νερού για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά

Mihalucci 10-01-23 18:02

αυτο το "μηδενικες" ολα τα λεφτα. να υποθεσουμε οτι μετρας με στικς και οχι με υγρα ετσι?

markoul 10-01-23 18:14

με υγρά και όλα είναι σχεδόν μηδέν

Dimitris1994 10-01-23 19:22

Μπορείς να μας πεις ακριβώς τις μετρήσεις? Γιατί αν η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι σχεδόν μηδέν και όχι μηδέν μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

Mihalucci 10-01-23 19:44

σχεδον μηδεν νιτρωδη και αμμωνια οπως λεει και ο φιλος ειναι μεγαλο προβλημα,το ψαρακι σου εχει θεμα οπως φαινεται και απο την ουρα του,σε ποσα λιτρα το χεις? γραψε αν θελεις λιτρα και αν το εχεις στρωσει το ενυδρειο σου και τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο.

markoul 11-01-23 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mihalucci (Μήνυμα 1064660)
σχεδον μηδεν νιτρωδη και αμμωνια οπως λεει και ο φιλος ειναι μεγαλο προβλημα,το ψαρακι σου εχει θεμα οπως φαινεται και απο την ουρα του,σε ποσα λιτρα το χεις? γραψε αν θελεις λιτρα και αν το εχεις στρωσει το ενυδρειο σου και τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο.

Αμμωνία: <0.1
NO2: 0
NO3: 2
Το έχω σε ένα στρωμένο ενυδρείο 45 λίτρων το ψάρι το έχω πάνω από ένα χρόνο.

markoul 14-01-23 11:14

Τελικά?

Γιώργος Κ 14-01-23 23:00

Κανεις δε μπορει να γνωριζει τι συμβαινει στο ψαρι! Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να αποκλεισουμε πραγματα ετσι ωστε να μειωσουμε τις πιθανοτητες και να κανουμε μια "educated guess" που λεν στα ξενα! Αλλα και παλι αν μαντεψεις σωστα μπορει να συμβαινουν και αλλα πραγματα ταυτοχρονα οποτε ειναι δυσκολο οπως και να εχει!

Για αυτο θα πρεπει να δωσεις πιο πολλες πληροφοριες ... αν θες συμπληρωσε αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

Σαν συμπεριφορα του ψαριου δε ξερω αν θα μπορουσε να ισχύει στη περιπτωση σου αλλα σε περιπτωση παγετου καθονται κατω στο βυθο σχεδον ακινητα και ετσι εξοικονομούν ενεργεια αφου σε τετοιες συνθηκες δε τρεφονται ... Τι θερμοκρασια εχει το νερο? (δεν εχω εμπειρια στα χρυσοψαρα - ισως καποιος με αναλογη εμπειρια θα μπορουσε να με διορθωσει)
Απο την αλλη εχω δει ψαρια να καθονται στο βυθο και μετα να πεθαινουν ... Κατα τα αλλα συμπεριφερεται κανονικα?

markoul 15-01-23 13:30

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 45 λιτρα 44.5x29x44.7εκ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: το εχω σχεδον 2 χρονια
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 red cap χρυσοψαρο
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ιδια θερμοκρασια περιπου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε μηνα 10 λιτρα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν καμια βδομαδα
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθε μερα του δινω αυτα https://www.jbl.de/en/products/detai...rls?country=us
11. ΦΙΛΤΡΟ : ενα εσωταερικο κρεμαστο
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): <0.1
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):2
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:ναι
ΣΤΙΚΣ:οχι
Ηλεκτρονική: οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:1
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: καθεται μερικες φορες στο πατο του ενυδρειου
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονικη νομιζω
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τρφεται και εχει φυσιολογικη ορεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 2 εβδομαδες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: καθεται για λιγο ετσι και μετα ειναι ενεργητικη και περιφερεται φυσιολογικα στο ενυδρειο

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:-
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:-
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:-
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-
__________________________________________________ ___________

thanasisg 15-01-23 20:02

Χωρίς να ξέρω πολλά για χρυσόψαρα βλέπω ότι έχεις μικρό ενυδρείο για ένα ψάρι που μεγαλώνει πολύ (και αν το έχεις ήδη 2 χρόνια θα είναι μάλλον αρκετά μεγάλο), το κρεμαστό φίλτρο που έχεις δεν ξέρω αν επαρκεί (αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα ότι είναι μικρό) και οι αλλαγές σου δεν βοηθούν, είναι μικρές και πολύ αραιές. Οι μετρήσεις που δίνεις στις πόσες ημέρες έχουν γίνει από την αλλαγή νερού?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01638 seconds with 11 queries