Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Από δισκάς αφρικάνος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102252)

Sotos_gr 02-03-19 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052015)
Είναι ωραίες πέτρες και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Από ότι κατάλαβα θελησες να κρύψεις τους σωλήνες. Χρησιμοποιησε τις μεγάλες πέτρες γι αυτό και όπως είπε ο Κλεόβουλος μην βάζεις δεξιά τις 3 έτσι τη μία πάνω στην άλλη. Επίσης τις έχεις όλες σε μια ευθεία στο πίσω μέρος σα να είναι σε ουρά! Χρησιμοποιησε λίγο το φάρδος του ενυδρείου σου και φέρε άλλες πιο μπροστά και άλλες πιο πίσω να δημιουργήσεις λίγο βάθος. Ακόμα μερικές ψηλές πλαγιασε τες να δημιουργήσεις και περάσματα από κάτω δεν χρειάζεται ούτε είναι φυσικό να είναι κατακόρυφα. Όπως είπαν τα παιδιά μην προσθέσεις άλλες για Aulonacara πιστεύω και κυρίως για μικρές είσαι πάρα πολύ καλά! Μπράβο σου για την προσπάθεια καλή αρχή!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τις κόλλησα επίτηδες πίσω για να έχουν περισσότερο χώρο μπροστά για κολύμπι

Tanganyiκας 02-03-19 18:48

Όπως σου πε κι ο Κλεό βγάλε τις δύο πάνω μικρές, που είναι τέρμα δεξιά και βάλε μερικές μικρές ανάμεσα........και μπροστά από τις μεγάλες που έχεις στο κέντρο του ενυδρείου!
-------------------------
Κυκλοφορητής/wavemaker είναι αυτό: https://www.google.com/search?q=wave...sung&prmd=nimv

Sotos_gr 02-03-19 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1052020)
-------------------------
Κυκλοφορητής/wavemaker είναι αυτό: https://www.google.com/search?q=wave...sung&prmd=nimv


Α μάλιστα. ΘΑ χρειαστώ και τέτοιο; Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Το σπρει μπαρ να το βάλω;

Tanganyiκας 02-03-19 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052022)
Α μάλιστα. ΘΑ χρειαστώ και τέτοιο; Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Το σπρει μπαρ να το βάλω;

Υπάρχουν κάποιοι κινέζικοι οικονομικοί, και κάποιοι άλλοι με κοντρόλερ που είναι πιο ακριβοί..........εξαρτάται τί διαθέτεις! Το σπρει μπαρ βάλτο να χτυπάει στην επιφάνεια.
-------------------------
Έχεις μεγάλο ενυδρείο και θες σίγουρα 2! Εγώ θα πρότεινα 2 των 8000l/h!!!

Sotos_gr 02-03-19 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1052023)
Υπάρχουν κάποιοι κινέζικοι οικονομικοί, και κάποιοι άλλοι με κοντρόλερ που είναι πιο ακριβοί..........εξαρτάται τί διαθέτεις! Το σπρει μπαρ βάλτο να χτυπάει στην επιφάνεια.
-------------------------
Έχεις μεγάλο ενυδρείο και θες σίγουρα 2! Εγώ θα πρότεινα 2 των 8000l/h!!!


Αυτοι δεν θα χτυπάνε στην επιφάνεια;

panioul 02-03-19 20:13

Θα τους βάλεις σε μία μέση στάθμη, ίσα ίσα να μη σου σηκώνει την άμμο αλλά να έχεις καλή ροή στο βυθό.

panioul 02-03-19 20:18

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052019)
Τις κόλλησα επίτηδες πίσω για να έχουν περισσότερο χώρο μπροστά για κολύμπι


Δεν αμφιβάλω ξέρω γιατί το έκανες και καλά έκανες γιατί θέλουν χώρο για κολύμπι αλλά μπορείς να το κάνεις πιο φυσικά για να δείξει και πιο όμορφο. Δες μία για έμπνευση...

Tanganyiκας 02-03-19 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052026)
Αυτοι δεν θα χτυπάνε στην επιφάνεια;

Θα τους βάλεις απέναντι τον έναν από τον άλλον, στο κέντρο του ενυδρείου και προς τα πάνω. Θα χτυπάνε λοξά κάτω και στο κέντρο του ενυδρείου, ένας μπρος ένας πίσω! Έτσι θα δημιουργείται μια ας το πούμε "δίνη".
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052028)
Δεν αμφιβάλω ξέρω γιατί το έκανες και καλά έκανες γιατί θέλουν χώρο για κολύμπι αλλά μπορείς να το κάνεις πιο φυσικά για να δείξει και πιο όμορφο. Δες μία για έμπνευση...

Το συγκεκριμένο έχει πλάτη 3d, οπότε δεν χρειάζεται πέτρες πίσω..........μόνο λίγες μπροστά!

Sotos_gr 02-03-19 21:45

Η άμμος μου είναι πολύ λεπτή. Πούδρα. Δεν θα έχω θέμα;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052028)
Δες μία για έμπνευση...


Το συγκεκριμένο είναι 2600 λίτρα :smt120

christos efthimiou 02-03-19 22:16

Κυκλοφορητη δεν θα εβαζα ακομη ή τουλαχιστον θα περιμενα λιγο να μεγαλωσουν τα ψαρια και να δυναμσουν ωστε μην δω κανενα κολλημενο πανω του. Λογικα δεν θα παθεις κατι αν βαλεις αλλα εγω θα περιμενα λιγο ή τουλαχιστον θα περιμενα για καμια αγγελια να βρω μεταχειρισμενο και να μην παω σε sunsun. Ολο και καποιος θαλασσινος θα ξεστοκαρει και θα χτυπησεις κανα tunze η sicce σε καλη τιμη. Εγω πηρα ενα tunze πολυ φθηνα με αυτο τον τροπο.

Wavemaker δεν χρειαζεσαι οχι οτι παθαινεις κατι. Και εγω wavemaker τον εχω κανει και δεν ειδα κατι να αλλαζει. Σωτηρη ενημερωτικα να ξερεις. Αγοραζεις κυκλοφορητη και καποια μοντελα παιρνουν ενα εξαρτημα και ουσιαστικα ανεβοκατεβαζουν την ροη προσωμοιαζοντας κυματα. Ανπαρεις το μηχανημα αυτοματα ο κυκλοφορητης σου μετονομαζεται σε wavemaker. Ειχε και ενα φφωτοκυτταρο για το βραδυ αλλα δεν το καταλαβα και δεν το χρησιμοποιησα.

Sotos_gr 03-03-19 00:10

3 Συνημμένο(α)
Μερικές αλλαγές

panioul 03-03-19 00:13

Μπράβο!!! Πολύ πιο όμορφο και φυσικό! Χαρά στο κουράγιο σου που το έκανες σε μία μέρα!

Sotos_gr 03-03-19 01:21

https://www.youtube.com/watch?v=3HWx...ature=youtu.be
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052047)
Μπράβο!!! Πολύ πιο όμορφο και φυσικό! Χαρά στο κουράγιο σου που το έκανες σε μία μέρα!


Thanks !!!

tkalamat 03-03-19 09:13

Καλημέρα,καλύτερο τώρα και πιο πολύ στο βίντεο που φαίνονται καλύτερα οι πέτρες. (Όταν τόλμησα να βάλω όρθιες τις πέτρες με έκραξαν μερικοί.)

Sotos_gr 03-03-19 10:04

Γι αυτό έβαλα το βίντεο, γιατί στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά

Sotos_gr 04-03-19 12:20

Καλημέρα. Τελικά τα moorii που ελεγα να βάλω δεν είναι διαθέσιμα.


Με aulonocara και labidochromis τη να βάλω;


Στα λίτρα μου (400) μπορώ να βάλω Venustus;


Για Pseudotropheus Elongatus Mpanga και Otopharynx Lithobates "Zimbabwe Rock" τι λέτε;
-------------------------
Τελικά δεν άντεξα και πήρα venustus. Είναι μικρά 5εκ.

Κλεόβουλος 04-03-19 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052095)
-------------------------
Τελικά δεν άντεξα και πήρα venustus. Είναι μικρά 5εκ.

Αυτό πολλοί το έχουμε πάθει κατά καιρούς :D
Αφού τα πήρες πρέπει να γνωρίζεις ότι γίνονται αρκετά μεγάλα (25+εκ), είναι αρκετά επιθετικά κυρίως τα αρσενικά μεταξύ τους και απέναντι στα θηλυκά όταν ζευγαρώνουν (γ' αυτό πρέπει να προσπαθήσεις να έχεις 1 αρσενικό με 4/5+ θηλυκά) και μπορούν να φάνε μικρότερα ψάρια. Συνήθως πάντως δεν είναι επιθετικά απέναντι σε άλλα είδη του ιδίου μεγέθους.
Τώρα πρέπει να αντέξεις και να ΜΗΝ βάλεις και άλλο είδος ;)

Sotos_gr 05-03-19 16:05

Μπήκαν τα πρώτα ψαράκια. 5 venustus και 6 labido. Όλα καλά φαίνονται. Από την πρώτη στιγμή ψάχνουν το βυθό για φαγητό και εξερευνούν το ενυδρείο. Όταν πάω μπροστά μαζεύονται όλα εκεί. Έλεγα να μην ταισω σήμερα αλλά το σκέφτομαι.
Τι λέτε;

Sotos_gr 05-03-19 16:22

5 Συνημμένο(α)
και μερικές φωτο

Sotos_gr 05-03-19 16:44

2 Συνημμένο(α)
Ενα Venustus είναι συνεχώς κάτω :smt102:smt102
Τα υπόλοιπα μια χαρά

Tanganyiκας 05-03-19 17:14

Αυτό που ναι κάτω φαίνεται και τέρμα νηστικό, μαζί με το labido της πρώτης φωτογραφίας!

Sotos_gr 05-03-19 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1052146)
Αυτό που ναι κάτω φαίνεται και τέρμα νηστικό, μαζί με το labido της πρώτης φωτογραφίας!


Οπότε να ταισω;
-------------------------
Έχει βγει και τρώει, αλλά είναι ακόμα αρκετά χαμηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα και κάθε λίγο ακουμπάει κάτω
-------------------------
Εντάξει πήρε τα πάνω του. Φαΐ ήθελε. Ευχαριστώ Tanganykas

christos efthimiou 05-03-19 21:32

Σωτηρη ταισε. Εχεις πολλα λιτρα πολλη φιλτρανση...μην φοβασαι προχωρα γερα zwzwzwzwzw

isidor 05-03-19 23:03

Πολύ ωραία τα ψαράκια σου.
Να τα χαίρεσαι.

Tanganyiκας 06-03-19 01:53

Τώρα να τα παρακολουθείς καλά που ναι αρχή!

Sotos_gr 12-03-19 17:43

10 Συνημμένο(α)
Μερικές φώτο μια εβδομάδα μετά.
Πριν 5 μέρες μπήκαν και 7 aulonacara stuartgranti του χρήστη christos efthimiou, τα περισσότερα εκ των οποίον όμως είναι συνεχώς κρυμμένα.
Ελπίζω να ξεψαρώσουν γρήγορα :grin:

stanisalus18 12-03-19 17:58

Πολυ ομορφο το εχεις κανει, μπραβο. Με το καλο η συνεχεια :smt041

Sotos_gr 13-03-19 00:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1052288)
Πολυ ομορφο το εχεις κανει, μπραβο. Με το καλο η συνεχεια :smt041


Σ'ευχαριστώ

Sotos_gr 19-03-19 23:14

7 Συνημμένο(α)
Μερικές σημερινές φωτογραφίες

Tanganyiκας 20-03-19 01:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052471)
Μερικές σημερινές φωτογραφίες

:smt023:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02867 seconds with 11 queries