Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καθαρισμός παροπλισμένου ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55478)

taicom 31-08-11 18:57

Καθαρισμός παροπλισμένου ενυδρείου
 
Καλησπέρα στην κοινοτητα.
Μου παραδωσαν ενα ενυδρειο που εχει να χρησιμοποιηθεί τουλαχιστον ενα χρονο.
Φυσικά ειναι άδειο απο νερό αλλα εχει μεσα υποστρωμα και χαλίκι.
Να υποθέσω οτι τα πετάω ολα απο μεσα (φιλτρα,υπόστρωμα,χαλίκι) σωστά?
Με τι να το καθαρίσω (απολύμανω) και με ποιο τρόπο εσωτερικά γιατι εχει πίασει πουρί τα τζάμια και άλατα.:confused:
Ειναι 120litro.

beeromixalhs 31-08-11 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από taicom (Μήνυμα 614803)
Καλησπέρα στην κοινοτητα.
Μου παραδωσαν ενα ενυδρειο που εχει να χρησιμοποιηθεί τουλαχιστον ενα χρονο.
Φυσικά ειναι άδειο απο νερό αλλα εχει μεσα υποστρωμα και χαλίκι.
Να υποθέσω οτι τα πετάω ολα απο μεσα (φιλτρα,υπόστρωμα,χαλίκι) σωστά?
Με τι να το καθαρίσω (απολύμανω) και με ποιο τρόπο εσωτερικά γιατι εχει πίασει πουρί τα τζάμια και άλατα.:confused:
Ειναι 120litro.

καλησπέρα και σε εσένα

πιστεύω πως δε χρειάζεται να πετάξεις τίποτα. Καλό καθάρισμα με νερό στο χαλίκι. Όσο για τα άλατα το ξύδι κάνει πάρα πολύ καλή δουλεία. Τρίψε με μια οδοντόβουρτσα και πλύνε το μετά.

Γιαννης Μ5 31-08-11 19:07

Εγω στην θεση σου θα πεταγα το υποστρωμα.Το χαλικι αν σου αρεσει και θες να το κρατησεις να το βρασεις μεχρι να καθαρισει.Για τα αλατα μπορεις να χρησιμοποιησεις ξυδι και για απολυμανση νερο με διαλυμα χλωρινης(σε αναλογια 1 προς 10,ισως και πιο λιγο).Καλο ξεπλυμα μετα(μεχρι να μην μυριζει χλωρινη)και στο τελευταιο ξεπλυμα ριξε αντιχλωριο.

taicom 31-08-11 19:13

Το υπόστρωμα με το χαλικι θα το πετάξω γιατι εχει μια μορφή και ειναι χάλια.Τα υλικά του φίλτρου να υποθέσω οτι θα βάλω καινούργια και δεν υπάρχει λόγος να κρατήσω τα παλιά.Με το ξύδι θα το καθαρίσω μαζι με νερό ή σκέτο?

Γιαννης Μ5 31-08-11 19:21

Eγω θα το εκανα με σκετο ξυδι.....;)

crazyio 31-08-11 23:41

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα πέταγα το χαλίκι και θα το απολύμανα με χλωρίνη με την δοσολογία και τον τρόπο που σου δώθηκε παραπάνω ..

taicom 01-09-11 08:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 614862)
Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα πέταγα το χαλίκι και θα το απολύμανα με χλωρίνη με την δοσολογία και τον τρόπο που σου δώθηκε παραπάνω ..

Αν και την φοβαμαι την χλωρίνη θα το κανω το βήμα.:cool:

stav 01-09-11 08:45

Φυσικα πρωτα μια δοκιμη εαν εχει διαρροη.Γεμισε το και αφησε το δυο-τρεις ημερες(στο μπαλκονι η δοκιμη).

taicom 01-09-11 08:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 614890)
Φυσικα πρωτα μια δοκιμη εαν εχει διαρροη.Γεμισε το και αφησε το δυο-τρεις ημερες(στο μπαλκονι η δοκιμη).

Δίκιο έχεις αλλα δεν πιστεύω να εχει προβλημα γιατι ο φιλος που το ειχε , το πήρε καινούργιο πριν ενάμιση χρόνο και το χρησιμοποίησε για κανα 2 μήνες μονο.Αλλα ποτε δεν ξέρεις:D

Crazy_Beaver 01-09-11 09:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από taicom (Μήνυμα 614891)
Δίκιο έχεις αλλα δεν πιστεύω να εχει προβλημα γιατι ο φιλος που το ειχε , το πήρε καινούργιο πριν ενάμιση χρόνο και το χρησιμοποίησε για κανα 2 μήνες μονο.Αλλα ποτε δεν ξέρεις:D


Κάνε εσύ την δοκιμή να είσαι σίγουρο και μόνο καλό θα κάνεις!Θα μαλακώσουν και λίγο οι βρωμιές!


Μιά πολύ αποτελεσματική λύση αν έχεις δύσκολους λεκέδες και στίγματα είναι το aquaforte αλλά θέλει πολύ προσοχή κατά την χρήση και πααααααααααρα πολύ καλό ξέπλυμα μετά!

taicom 01-09-11 09:31

Δεν βλεπω να εχει τοση σοβαρη βρώμα για να βαλω aquaforte.Παρα μονο ξεραμενη αλγη και αλατα!!!!

crazyio 01-09-11 09:45

Μήν την φοβάσαι την χλωρίνη στην συγκέντρωση 10/1 .
Μετά πολύ καλό ξέπλυμα και γέμισμα με προσθήκη αντιχλωρίου.

Δεν θα έχεις πρόβλημα και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
για τα άλατα ξυδάκι και φαλτσέτα προσεκτικά μην χαράξεις τα τζάμια και είσαι έτοιμος.

kixlidatos 01-09-11 09:45

Μια που επιβαλετε να το γεμισεις για να δεις αν εχει η οχι διαρροη,αδειασε το φιλτρο απο σφουγγαρια κτλ,βαλε 2 μπουκαλακια ξυδι,και 3-4 κουταλιες σουπας μαγειρικη σοδα.και βαλτο να δουλευει για 2-3 μερες.Και απολυμανση θα εχεις και τα αλατα θα φυγουν.

taicom 01-09-11 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 614908)
Μια που επιβαλετε να το γεμισεις για να δεις αν εχει η οχι διαρροη,αδειασε το φιλτρο απο σφουγγαρια κτλ,βαλε 2 μπουκαλακια ξυδι,και 3-4 κουταλιες σουπας μαγειρικη σοδα.και βαλτο να δουλευει για 2-3 μερες.Και απολυμανση θα εχεις και τα αλατα θα φυγουν.

Πιστευω οτι αυτη η προτασή σου ειναι η πιο δελεαστική:o

delta66 01-09-11 14:48

Γινεται απολυμανση με ξυδι και σοδα?

kixlidatos 01-09-11 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 614978)
Γινεται απολυμανση με ξυδι και σοδα?

Με το ξυδι ναι,γιατι ουσιαστικα ειναι φυσικο οξυ,ενω η σοδα ειναι για τα αλατα πολυ καλη.

delta66 01-09-11 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 614981)
Με το ξυδι ναι,γιατι ουσιαστικα ειναι φυσικο οξυ,ενω η σοδα ειναι για τα αλατα πολυ καλη.

Καποια πηγη? κανενα λινκ?
Συγνωμη αν σε προσβαλλω με την δυσπιστια μου. Αλλα ειναι σοβαρο το θεμα και θελω να το διασταυρωσω.

Κλεόβουλος 01-09-11 16:58

http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...pubid=10364996
:D:D

kixlidatos 01-09-11 17:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 615000)
Καποια πηγη? κανενα λινκ?

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...BF%CE%BE%CF%8D

Και παραδοσιακη εμπειρια.
Καει ασβεστη,απολλαδωνει,καθαριζει τον χαλκο,και μαρμαρα (οχι λευκα)
Δεν απλυμαινει βεβαια βοθρολυματα,ειναι ενα ελαφρυ οξυ.

delta66 01-09-11 17:22

Τωρα δεν μενει παρα να μαθουμε σε τι δοσολογια ανα λιτρο, και τι οξυτητας (4-12%) να ειναι το ξυδι για να μπορει να σκοτωσει τα παντα και κυριως ολα τα παθογονα.
Γιατι αν ηταν γενικα απολυμαντικο μεσο, καθε φορα που τρωγαμε φακες και ελιες ξυδατες θα μας "φυτευαν".
Οπως θα ψοφαγαν και τα ψαρια αλλα και η βιολογια (αφου κι αυτα βακτηρια ειναι) στα ενυδρεια, που καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να κατεβασουν το πεχα με το ξυδι και το εχουν δοκιμασει (αλλα δεν κραταει το φαινομενο).

taicom 01-09-11 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 615006)
Τωρα δεν μενει παρα να μαθουμε σε τι δοσολογια ανα λιτρο, και τι οξυτητας (4-12%) να ειναι το ξυδι για να μπορει να σκοτωσει τα παντα και κυριως ολα τα παθογονα.
Γιατι αν ηταν γενικα απολυμαντικο μεσο, καθε φορα που τρωγαμε φακες και ελιες ξυδατες θα μας "φυτευαν".
Οπως θα ψοφαγαν και τα ψαρια στα ενυδρεια, που καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να κατεβασουν το πεχα με το ξυδι και το εχουν δοκιμασει (αλλα δεν κραταει το φαινομενο).

Καλή παρατήρηση!!!!

kixlidatos 01-09-11 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 615006)
Τωρα δεν μενει παρα να μαθουμε σε τι δοσολογια ανα λιτρο, και τι οξυτητας (4-12%) να ειναι το ξυδι για να μπορει να σκοτωσει τα παντα και κυριως ολα τα παθογονα.
Γιατι αν ηταν γενικα απολυμαντικο μεσο, καθε φορα που τρωγαμε φακες και ελιες ξυδατες θα μας "φυτευαν".
Οπως θα ψοφαγαν και τα ψαρια στα ενυδρεια, που καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να κατεβασουν το πεχα με το ξυδι και το εχουν δοκιμασει (αλλα δεν κραταει το φαινομενο).

:D:D:D
Επιδη εχω μαθει τοσα πολλα απο εσενα,και ξερω καλα ποσο της λεπτομεριας εισαι,κανε το εξης πειραμα.
Παρε ενα κοματι μαρμαρο (οχι γρανιτη) καβαλας που ειναι και ποιο ποροδες,και με καποιο τροπο βαζε σε ενα συγκεκριμενο σημειο ξυδι,(οχι βουτιχτο) Θα δεις σε μερικες εβδομαδες θα το λιωσει.

Δεν ειπα οτι ειναι και θειικο.:D
-------------------------
Ξεχασα να πω οτι το μαρμαρο δεν θα πρεπει να ειναι περασμενο με οξαλικο οξυ που τα προστατευει

Γιώργος Κ 01-09-11 17:43

Αν δε θελεις χλωρινη (δε βλεπω λογο να μη θελεις) τοτε μπορεις να απολυμανεις τα παντα με pp ;)

kixlidatos 01-09-11 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 615012)
Αν δε θελεις χλωρινη (δε βλεπω λογο να μη θελεις) τοτε μπορεις να απολυμανεις τα παντα με pp ;)

Τι ειναι pp?

delta66 01-09-11 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 615010)
:D:D:D
Επιδη εχω μαθει τοσα πολλα απο εσενα,και ξερω καλα ποσο της λεπτομεριας εισαι,κανε το εξης πειραμα.
Παρε ενα κοματι μαρμαρο (οχι γρανιτη) καβαλας που ειναι και ποιο ποροδες,και με καποιο τροπο βαζε σε ενα συγκεκριμενο σημειο ξυδι,(οχι βουτιχτο) Θα δεις σε μερικες εβδομαδες θα το λιωσει.

Δεν ειπα οτι ειναι και θειικο.:D

Δεν ειμαι της λεπτομερειας. ειμαι της σωστης πληροφοριας.;)

Μηπως πρεπει λοιπον να γεμισουμε με ξυδι το ενυδρειο για μερικες εβδομαδες για να ειμαστε σιγουροι για την απολυμανση? :D
Μηπως η σωστη δοσολογια για απολυμανση κανει κακο και στις σιλικονες?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 615012)
Αν δε θελεις χλωρινη (δε βλεπω λογο να μη θελεις)

Για οικολογικους φυσικα λογους.
Και εγω καθαρισμους (οχι απολυμανση) προτιμω να κανω οπως στο αρθρο της εφημεριδας με σοδα και ξυδι.

kixlidatos 01-09-11 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 615014)
Δεν ειμαι της λεπτομερειας. ειμαι της σωστης πληροφοριας.;)

Μηπως πρεπει λοιπον να γεμισουμε με ξυδι το ενυδρειο για μερικες εβδομαδες για να ειμαστε σιγουροι για την απολυμανση? :D
Μηπως η σωστη δοσολογια για απολυμανση κανει κακο και στις σιλικονες?

Αυτο δεν το ξερω,αλλα πιστευω αν το ξυδακι κανει κακο στις σιλκονες το υδροχλορικο οξυ (απλα το λεμε χλωρινη),γιατι ουσιαστικα αυτο ειναι που προτεινουν ποιο πανω οι φιλοι,θα κανει μεγαλυτερο κακο.


Ξερω τωρα θελεις να εκμαιευσεις την δοσολογια.:D
ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ας βαλει 2-3 μπουκαλακια και κακο δεν θα παθει:p

delta66 01-09-11 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 615016)
Αυτο δεν το ξερω,αλλα πιστευω αν το ξυδακι κανει κακο στις σιλκονες το υδροχλορικο οξυ (απλα το λεμε χλωρινη),γιατι ουσιαστικα αυτο ειναι που προτεινουν ποιο πανω οι φιλοι,θα κανει μεγαλυτερο κακο.


Ξερω τωρα θελεις να εκμαιευσεις την δοσολογια.:D
ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ας βαλει 2-3 μπουκαλακια και κακο δεν θα παθει:p

Το υδροχλωρικο οξυ δεν ειναι χλωρινη (υποχλωριώδες νατριο - NaClO).
Υδροχλωρικο οξυ ειναι το ακουαφορτε.

Φυσικα θελω δοσολογια. Αλλιως ειναι αχρηστη η πληροφορια.

Για το PP και γενικα για απολυμανση (εδω συγκεκριμενα για φυτα) δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7

crazyio 01-09-11 19:20

Από θέμα κόστους και μόνο (βγάζω έξω τον παράγοντα δυσπιστίας ή όχι) νομίζω συμφέρει η χλωρίνη αν είναι να ρίξεις 4-5 μπουκαλάκια λευκό ξύδι ή ακόμα χειρότερα να γεμίσεις το ενυδρείο με ξύδι :rolleyes:
αυτό βέβαια πάει αναλογικά με το μέγεθος του ενυδρείου ...
για να απολυμάνεις 400άρι για παράδειγμα πόσο ξύδι χρειάζεσαι και τι τιμή έχει το λευκό ξύδι και όχι το απλό ?

delta66 01-09-11 19:29

Με ξυδι (ιδιαιτερα λευκο) ειναι καλο να μουλιασουμε τα αλατα για μια μερα και μετα να τα αφαιρεσουμε ευκολα με ενα σφουγγαρι.
-------------------------
Εγω θα γεμιζα σε εξωτερικο χωρο το ενυδρειο με νερο (να γινει παραληλα και το τεστ στεγανότητας) θα εριχνα και 1-2 μπουκαλια χλωρινη πρασινη και θα το αφηνα 1-2 μερες να γυριζει με το φιλτρο.
(δεν χρειαζεται τοσο δυνατο διαλυμα -1 προς 19- αφου θα μεινει τοσο πολυ χρονο το ενυδρειο με το χλωριο)
Περασμα με χλωρινη οσες επιφανειες του δεν ερχονται σε επαφη με το χλωριωμένο νερο.
Μετα αδειασμα. γυρισμα στο πλαι και καλο ξεπλυμα με το λαστιχο μεχρι να μη μυριζει το χλωριο στη μυτη μας.
Καλοριζικο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02922 seconds with 11 queries