Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΣΤΕΓΑΝΩΤΗΤΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52347)

kostas_pana 03-05-11 11:43

ΣΤΕΓΑΝΩΤΗΤΑ
 
Καλημερα φίλοι μου,
εχω ενα DIY ενυδρειο στα χερια μου (δεν το εφτιαξα εγω) το οποιο ηταν σχεδων 2 χρονια αδειο. το καθαριζω λοιπων και το ετοιμαζω για να βραχει και παλι, και στην πισω δεξια κατω γωνια βλεπω το τζαμι τησ "πλατης" να εχει μια ρογμή ΑΛΛΑ πανω στην κολληση, (το ενυδρειο ετρχε χρονια χωρις να χανει σταγωνα). το γεμιαζω λοιπον και εγω και απο την κυριακη του πασχα το εχω γεματο στο γκαραζ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΣΤΑΓΩΝΑ (10 μερες τωρα). να πω εδω πως το ενυδρειο ειναι 145cm *50cm *50cm και το παχος των τζαμιων ειναι τουλαχιστον 10mm (δεν ειμαι σιγουρος ισως ειναι και πιο πολυ.) και οι κολησεισ του μου κανουν για πολυ γερες ακομα...

τη λετε να κανω? μεχρι και σημερα το πρωι ηταν ολοστεγνο... λυση?

dimost 03-05-11 11:56

εισαι σιγουρος οτι ειναι ρωγμη στο τζαμι? μηπως ειναι καμια γραμμη στη σιλικονη και φαινεται ετσι ? το εχεις γεματο μεχρι πανω?

dimitris21 03-05-11 12:12

η κάθε ρωγμή είναι και μια ξεχωριστή ιστορία. αν δεν τη δούμε δεν μπορεί κανείς να σου πει τι να κάνεις

kostas_pana 03-05-11 12:14

ειχε το ενυδρειο υπερχιληση σε εκεινη την γωνια και οντως εχει αρκτεσ σιλικονες αλλα ειναι στο τζαμι απο οποια μερια και να το κοιταξω.
ναι ειναι 10 μερες γεματο νερο μεχρι πανω και δεν εχει δειξει τιποτα....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: να το βαλω μεσα η οχι?....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 585763)
η κάθε ρωγμή είναι και μια ξεχωριστή ιστορία. αν δεν τη δούμε δεν μπορεί κανείς να σου πει τι να κάνεις

δημητρη μιλαμε για το ενυδρειο του συλογου που ειχα παρει με πλιστηριασμο θυμασε? 10 μερες τωρα δεν εχει χασει σταγωνα...

dimitris21 03-05-11 12:19

θα πω ψέματα αν πω ότι θυμάμαι για ποιο ενυδρείο μιλάμε. είναι αυτό που είχε και τα ξύλινα πηχάκια στις ενώσεις?

kostas_pana 03-05-11 12:22

ναι... που ειχατε δισκους μεσα...
τωρα αξιωθικα να το φτιαξω...
τη θα μπορουσαμε να κανουμε για να μην κολυμπισουμε ολοι στο σαλονι? αν εβαζα μεσα η εξω εξτρα τζαμι με σιλικονή?

dimitris21 03-05-11 12:33

αν το ενυδρείο παραμένει στην κατάσταση που ήταν και στο σύλλογο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, εκτός φυσικά από το να το γεμίσεις και να το στήσεις.
το καλύτερο όμως θα ήταν να βγάλεις μια φωτογραφία από το "ράγισμα"

kostas_pana 03-05-11 12:41

οπως ηταν ειναι μονο που εκτσε και λιγο στο γκαραζ μου, απβλυτα προστατευμενο...
θα την βγαλω μια φωτο την κυρια ρογμη και αυριο θα στην δειξω...

(πειρα μια ανασα παντως...)

dimost 03-05-11 21:37

Επειδή τα ραγισματα στα τζάμια έχουν την τάση να ΄΄περπατανε ΄΄ Αυτό που είπες να βάλεις ένα έξτρα τζαμι μέσα η έξω είναι καλή ιδέα και αχρειαστο να είναι Έτσι για το φόβο των Ιουδαίων

kostas_pana 16-05-11 14:53

καλησπερα και παλι...
προσπάθησα να βάλω φωτο αλλα... δεν. δεν φαίνεται τίποτα απο την φωτο, δεν καταλαβαίνω ουτε γω τι διχνει...
αλλα παρολα αυτ ο καιρος περναει, εχουμε φτασει ηδη 23 ημερεσ γεματο με νερο και ουτε σταγωνα απο πουθενα... εχω αρχισει να πιστευω πως δεν θα εχω προβλημα...

τη λετε εσεις?

δωστε κανα λινκ φίλοι για υπερχείλιση και τροπο λειτουργίας σαμπ γενικα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries