Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Περί αρτέμιας... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25097)

xontros 19-05-08 14:13

Περί αρτέμιας...
 
Καλημέρα!

Χτες έκανα το πρώτο μου τάισμα με νεοεκκολαφθείσες αρτέμιες! (τετριμμένο ίσως για πολλούς, αλλά για μένα ήταν μεγάλη πρόοδος!) :p

Οπότε, είπα να μοιραστώ τη διαδικασία, γιατί κυκλοφορούν παρουσιάσεις με σύνθετες κατασκευές, που πιθανώς ακούγονται πολύπλοκες και αποθαρρύνουν ίσως κάποιον να δοκιμάσει κάτι που στην ουσία είναι πολύ απλό!

Η υπερβολικά απλουστευμένη διαδικασία έχει ως εξής:

- Πήρα ένα μισόλιτρο μπουκαλάκι νερού, και άδειασα μέσα 1 φακελλάκι με αυγά αρτέμιας της sera (0.85euro από water inn).. Αυτά είναι λέει για 500ml, και περιέχουν και τη σωστή αναλογία αλατιού (οπότε δε χρειάζεται να ρίξεις κάτι άλλο..)
- Δεν αναποδογύρισα το μπουκάλι, ούτε το έκοψα, ούτε τίποτα.. Απλά έβαλα μία αεραντλία, με ένα σωληνάκι (και μία αερόπετρα στην άκρη), από την τρύπα πάνω του μπουκαλιού, να φτάνει τέρμα κάτω στον πάτο και να αερίζει-αναδεύει το νερό με τα αυγά..
- Όλο αυτό σε θερμοκρασία δωματίου (βοηθάει άλλωστε και ο καιρός), με φυσικό φωτισμό (χωρίς λάμπα δηλαδή)..
- Μία μέρα μετά, είχαν σκάσει πολλά από τα αυγά.. Κλείνοντας την αεραντλία, αυτά που δεν έχουν σκάσει ανεβαίνουν στην επιφάνεια, ενώ οι περισσότερες νεοεκκολαφθείσες αρτέμιες κατεβαίνουν στον πάτο.. Έτσι, λοιπόν, με ένα σωληνάκι αεραντλίας, σιφωνάρισα από τον πάτο τις αρτέμιες, σε ένα σουρωτηράκι της Hobby (γύρω στα 3 euro, πολύ μικρό δηλαδή κόστος για να μιλάμε για φιλτράκια γαλλικού)..
- Έριξα και λίγο νεράκι για ξέπλυμα (δεν ξέρω αν χρειαζόταν), και με ένα κουταλάκι.. Τσουπ! Στο ενυδρείο!

Περιττό να πω ότι τα ψαράκια ξετρελάθηκαν! Και η όλη φάση είναι τόσο απλή, γι'αυτό και τα γράφω, για να ενθαρρύνω την όλη διαδικασία, που εύκολα μπορεί να κάνει και κάθε αρχάριος (σαν κι εμένα)! :p


Τώρα, έχουμε και λέμε:
1. Τι παραπάνω μπορεί να κάνει κανείς, χωρίς όμως να μπούμε σε σύνθετες κατασκευές?
2. Πόσο καιρό αντέχουν οι αρτέμιες στο νερό? Γιατί με τις ελάχιστες απαιτήσεις που έχω φτάνουν για περισσότερα ταίσματα.. Τις αφήνω με την αεραντλία, ε? Θέλουν κάτι να τους ρίχνω για τάισμα?
3. Τα αβγά που δε σκάσανε στο 1ο 24ωρο, να τα αφήσω κι άλλο? Υπάρχει περίπτωση να σκάσουνε, ή να τα πετάξω?
4. Το μισόλιτρο μπουκαλάκι (όπως μου έλεγε και ο PascM) είναι άβολο (αν είναι και δυνατή η αεραντλία, πετάγεται νερό και αυγά έξω!).. Από την άλλη, τα φακελλάκια της sera είναι για 500ml! Μπορεί κανείς να βάλει το φακελλάκι σε 750ml ας πούμε, και να προσθέσει αλάτι για τα υπόλοιπα 250?
5. Οι αρτέμιες από το φακελλάκι, αν εκκολαφθούν όλες, είναι πάρα πολλές (για τις δικές μου μικρές ανάγκες).. Άρα, σκέφτομαι για αυγά/αλάτι χωριστά, για να ρίχνω μόνο όσα χρειάζομαι.. Έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση? Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά από aquaristic?
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...yal%20Premium/
Από αλάτι? Προσφέρει κάτι παραπάνω το ειδικό για αρτέμιες
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...lt%20250%20ml/
από το απλό ενυδρειακό?

gohn1990 19-05-08 14:46

ευχαριστω πολυ για την παρουσιαση....ειχα σκοπο να ανοιξω thread αλλα μου λυθηκαν οι περισσοτερες αποριες.....:D

PascM 19-05-08 16:07

Την αεραντλία μπορείς να την μειώσεις π.χ. με ένα βανάκι.
Τα αυγά που δεν έχουν σκάσει τις πρώτες 24 ώρες δύσκολα σκάνε τις επόμενες αλλά ποτέ δεν ξέρεις!
Βασικό είναι να μην ξεπερνάει η θερμοκρασία τους 30 βαθμούς και να μην πέφτει από τους 24-26.

Τις υπόλοιπες που σου περισσεύουν μπορείς να τις βάλεις για μια ακόμη μέρα όπως είναι στο μπουκάλι αλλά να ξέρεις ότι όσο περνάνε οι ώρες χάνουν την θρεπτική τους αξία λόγο του οτι αδειάζουν τον λεκιθικό τους σάκο.
Να τις ταϊσεις? Με σπιρουλίνα σε σκόνη ή πράσινο νερό! Αξίζει τον κόπο? Εσύ το ξέρεις.


Γι' αυτό δεν με βόλεψαν ποτέ οι αρτέμιες που λένε (σαν τις σούπες κνορ) ρίχτε το σακουλάκι σε τόσο νερό βράστε για 10 λεπτά και έτοιμη η σουπίτσα. :grin::grin::grin:

xontros 19-05-08 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 263980)
Βασικό είναι να μην ξεπερνάει η θερμοκρασία τους 30 βαθμούς και να μην πέφτει από τους 24-26.

Και τι κάνεις γι'αυτό? Μπουκαλάκι μέσα στο ενυδρείο?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 263980)
Να τις ταϊσεις? Με σπιρουλίνα σε σκόνη ή πράσινο νερό! Αξίζει τον κόπο? Εσύ το ξέρεις.

Εννοούσα αν χρειάζονται τάισμα για μείνουν ζωντανές και να ταίσεις π.χ. την επόμενη/μεθεπόμενη μέρα.. Σε άλλο post, ο fishme1 έγραφε ότι τις χρησιμοποιεί για 2 μέρες, και ότι τη θρεπτική τους αξία την κρατάνε για 3 μέρες..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 263980)
Γι' αυτό δεν με βόλεψαν ποτέ οι αρτέμιες που λένε (σαν τις σούπες κνορ) ρίχτε το σακουλάκι σε τόσο νερό βράστε για 10 λεπτά και έτοιμη η σουπίτσα. :grin::grin::grin:

Έχεις δίκιο.. Ούτε κι εμένα μου πολυ-άρεσε το σακουλάκι της Knor.. εεε.. της sera..:D Με την ευκαιρία και της μαζικής (αλλά και σε καταστήματα της Αθήνας).. Τι προτείνεις να πάρω?

PascM 20-05-08 07:17

Μια πρόταση είναι αυτή http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.705


Όσο για την θερμοκρασία ναι προτείνω το μπουκάλι μέσα στο ενυδρείο (δεμένο με κάποιον τρόπο).

xontros 20-05-08 13:16

Μάνο, ΟΚ με την τροφή και τη θερμοκρασία.. Αυγά/αλάτι, να πάρω αυτά που λέω παραπάνω?

PascM 21-05-08 01:08

Εγώ χρησιμοποιώ απλό ενυδρειακό αλάτι της ΑΡΙ. Αν θέλεις να πάρεις το ποιο ειδικό κανένα πρόβλημα!

lucy 21-05-08 10:14

Μπράβο Δημήτρη!!! και σ' ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες μαζί μας την πατέντα σου.
Λίγο το ένα, λίγο το άλλο, εγώ απέτυχα. Τώρα όμως πιστεύω να τα καταφέρω!!!
Να είσαι καλά!!!

SOCRATIS 21-05-08 10:16

Mην ξοδεύεστε ,το τυροκομικό αλάτι είναι μια χαρά.

noe 21-05-08 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 264949)
Mην ξοδεύεστε ,το τυροκομικό αλάτι είναι μια χαρά.

που μπορουμε να το βρουμε ? στα σουπερ μαρκετ οσο και αν εψαξα δεν βρικα τιποτα.

PascM 21-05-08 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 264949)
Mην ξοδεύεστε ,το τυροκομικό αλάτι είναι μια χαρά.

Συμφωνώ με τον Σωκράτη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 264953)
που μπορουμε να το βρουμε ? στα σουπερ μαρκετ οσο και αν εψαξα δεν βρικα τιποτα.

Αν έχεις πρόσβαση σε μπακάλικα κλπ σε super market δεν νομίζω τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα.

alexinio 13-10-08 17:29

Έχω δύο απορίες.
Είναι ανάγκη να τις ξεπλύνουμε πριν τις ρίξουμε στο ενυδρείο?
Σπιρουλίνα που θα βρω για να ταίσω?

dizio 13-10-08 18:03

σπιρουλίνα έχει στα φαρμακεία.πωλείται σε χάπια νομίζω, αλλά ο γόνος αναπτύσσεται και χωρίς τροφή. εκτός και αν θες να κάνεις καλλιέργεια και να τις μεγαλώσεις!!!!τώρα για το ξέπλυμα,νομίζω ότι χρειάζεται λίγο γιατί το νερό τους είναι υφάλμυρο!!!

Tolis 13-10-08 23:05

Αλμυροτατο οχι υφαλμυρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01901 seconds with 11 queries