Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Γνωμες για φιλτρο Aquanova NCF-1500 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81147)

Bill-Samos 06-07-14 15:14

Γνωμες για φιλτρο Aquanova NCF-1500
 
Το εχει κανεις?Εντυπωσεις απο τη χρηση του?Με ενδιαφερει μεν η ικανοτητα φιλτρανσης(ροη ,χωρητικοτητα..) αλλα και ο θορυβος..

beast 06-07-14 16:15

έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτο το φίλτρο αλλα ο καταλληλος να σου απάντηση είναι ο volcanotimes που το χρησιμοποιεί :-D

στο κατάστημα άβυσσος που το έχω δει σε λιτουργία είναι α8οριβο και με πόλη μεγάλη ροει :)

Bill-Samos 06-07-14 18:23

Ναι μιλησα ηδη με το Χρηστο και μου ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος.Απ την αλλη εμπιστευομαι και το Σταυρο οτι σε καμια στραβη δεν θα με κρεμασει.Αυτο που θελω να τσεκαρω καλα πριν καταληξω ειναι ο θορυβος γιατι ειμαι λιγο τζωρας με τους νυχτερινους θορυβους :mad:.Εκτος απο την τιμη και η πολυ λογικη καταναλωση σε σχεση με καποια αλλα φιλτρα χαμηλου κοστους κτησης ειναι ενα κινητρο...

Κωστας Malawi 08-07-14 12:30

Bill το πηρα εγω και το εβαλα στο μαλαουι..

εχω βαλει κατω κατω το σφουγκαρι,μετα στα καλαθακια εχω βαλει 6.75 κιλα σιποραξ(τα 0.75 τα ειχε μεσα) και απο πανω βαμβακι ενυδρειακο..

στην αρχη που το εβαλα εκανε λιγο θορυβο,μαλλον ειχε αερα,τωρα ομως δεν ακουγεται τιποτα..επισης απο ροη ειναι τοσο δυνατο που σταματησα τους κυκλοφορητες!!φαντασου οτι μετανοιωσα που πηρα τα 2 2217..
απο ποιοτητα κατασκευης ειναι κατωτερο απο το εχειμ φυσικα αλλα δε με νοιαζει γιατι ο Σταυρος με βεβαιωσε οτι εχει τα παντα απο ανταλακτικα!!

εχει και πολυ ωραια βανακια και ειναι πανευκολο στη χρηση..

αρα αμα θες να ενισχυσεις τη φιλτρανση σου παρτο με κλειστα τα ματια..σε αυτα τα λευτα δεν υπαρχει τιποτε αλλο..

Κλεόβουλος 08-07-14 13:05

Καλά είναι να κάνουμε την έρευνα αγοράς μας
αλλά όταν κάνουμε συγκρίσεις πρέπει να βλέπουμε το σύνολο των χαρακτηριστικών του κάθε φίλτρου και την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου/αντοχή, την τιμή, την ύπαρξη ανταλλακτικών κλπ
Ανάλογα με τι ιεραρχούμε επιλέγουμε ;)
Αν πχ ιεραρχούμε τον θόρυβο τότε με βάση τις παρατηρήσεις των περισσότερων τα eheim είναι τα πιο αθόρυβα και ακολουθούν Fluval κλπ Όλα τα κινέζικα είναι πιο θορυβώδη.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 846461)
..σε αυτα τα λευτα δεν υπαρχει τιποτε αλλο..

Από αναφορές που διάβασα μια χαρά είναι και τα Aquanova που τα βρίσκουμε και με άλλες ονομασίες πχ.Jebao και είναι τα ίδια και σε διάφορες τιμές. Στην ελληνική αγορά υπάρχουν και τα sunsun σε λίγο μικρότερη ή σχεδόν ίδια τιμή.

Κωστας Malawi 08-07-14 13:10

ναι αλλα το αντιστοιχο sunsun εχει 35w καταναλωση και δεν ξερω αν χωραει τα ιδια.νομιζω ειναι μικροτερο σε ογκο.

εγω ετσι κι αλλιως τη γνωμη μου την ειπα αφου το εχω δουλεψει.

Bill-Samos 08-07-14 14:29

Και μενα η πολυ λογικη καταναλωση μου εκανε εντυπωση και το εβαλα στη λιστα των υποψηφιων..Για τα fluval και το θορυβο εχω ενσταση..Εχω τα 205,305 και 405..Το πρωτο δεν καταλαβαινεις αν δουλευει αλλα τα αλλα δυο...ειδικα το 305 ειναι απαραδεκτο..Αν δεν υπηρχαν και 'αλλα' θεματα θα επαιρνα ενα 2275 που το εχω και φυσαει..Αλλα..Τωρα για τα κινεζικα..αν ελεγες σε εναν θαλασσινο πριν λιγο καιρο οτι τα wave maker της jebao ειναι τα καλυτερα θα γελαγε αλλα τωρα..Οπως και να χει οι περιορισμοι που εχουμε να αντιμετωπισουμε μας αναγκαζουν να κανουμε και συμβιβασμους..Θα δω..προς το παρων το aquanova ,το jbl 1500 kai to fluval 406 ,αλλο καινουργιο και αλλο μεταχειρισμενο και ολα στην ιδια περιπου τιμη παιζουν το ιδιο..Να διευκρινησω οτι το ζητουμενο θα μπει μαζι με ενα fluval 405 σε 500ρι και θα αντικαταστησει ενα 305.

Κωστας Malawi 08-07-14 14:36

εγω εχω το 206 στο μικρο και το ψιλοακουω.ενω το aquanova ειναι αθορυβο οσο τα εχειμ μου.

dfoust 09-07-14 09:06

Εγώ έχω το 1200αρι είμαι πολύ ευχαριστημένος είναι αθόρυβο και παίρνει πολλά υλικά από άβυσσο το είχα πάρει 60κατι ευρώ. Ποιότητα κατασκευής καλή.

Snakehead 09-07-14 10:03

δουλευω απο το γενάρη 2 Χ 1200 aquanova . θορυβος μηδεν , ροή οπως το πρωτοπήρα . πολυ καλά φιλτρα

kalafan 06-05-15 22:02

πηρα κι εγω το 1500 χθες και σημερα το εστησα...κανει ομως θορυβο ρε παιδια...:(

θορυβο σαν κροταλισμα...μηπως επειδη εχει ακομα αερα μεσα?

θα στρωσει αραγε?

Bill-Samos 06-05-15 22:11

Σιγουρα ειναι θεμα εγκαταστασης..

kalafan 06-05-15 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 888336)
Σιγουρα ειναι θεμα εγκαταστασης..

δηλαδη?

τι κοτσανα εκανα λες?

Bill-Samos 06-05-15 22:15

Εγω πηρα το 2χιλιαρο και ειναι αθορυβο..την πρωτη μερα ,επειδη δεν εφταναν οι σωληνες του ειχα βαλει αλφαδολαστιχο λιγο πιο ψιλο αλλα δεν κατεβαζε αρκετο νερο και ξενεριζε η φτερωτη...

kalafan 06-05-15 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 888338)
Εγω πηρα το 2χιλιαρο και ειναι αθορυβο..την πρωτη μερα ,επειδη δεν εφταναν οι σωληνες του ειχα βαλει αλφαδολαστιχο λιγο πιο ψιλο αλλα δεν κατεβαζε αρκετο νερο και ξενεριζε η φτερωτη...

σωληνες εβαλα τις δικες του αλλά εβαλα μπαστουνια 12/16 απο JBL που ειναι μαυρα...λες να ειναι απ αυτο?

Bill-Samos 06-05-15 22:20

Ειναι πολυ δυνατο φιλτρο..παιζει..δοκιμασε χωρις μπαστουνι ,σκετη σωληνα να δεις τι γινεται..και στην εισοδο και στην εξοδο..

Themis_aqua 07-05-15 09:41

Η μονη μου ενσταση για αυτα τα φιλτρα ειναι η υψηλη καταναλωση πιστευω..:rolleyes:

Bill-Samos 07-05-15 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 888399)
Η μονη μου ενσταση για αυτα τα φιλτρα ειναι η υψηλη καταναλωση πιστευω..:rolleyes:

Το 1500 εχει πολυ χαμηλη καταναλωση..Το 2000 εχει μεν τσιμπημενη αλλα ποιο αλλο ιδιας κατηγοριας εχει αισθητα μικροτερη?

Themis_aqua 07-05-15 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 888435)
Το 1500 εχει πολυ χαμηλη καταναλωση..Το 2000 εχει μεν τσιμπημενη αλλα ποιο αλλο ιδιας κατηγοριας εχει αισθητα μικροτερη?

\
To NCF-1000 που σκεφτομουνα να παρω εγω βλεπω εχει την ιδια καταναλωση 20 watt:confused: με τα μεγαλυτερα δεν ειναι πολυ;;
Αλλα ναι για το 1500 και 2000 που λες οντως τα 20 watt ειναι μια χαρα!!
Αληθεια ρυθμιστη ροης εχουν;;

Bill-Samos 07-05-15 15:16

Δεν ειμαι σιγουρος..εχω την εντυπωση οτι ο μοχλος απασφαλισης ειναι και ρυθμιστης ροης αλλα δεν παιρνω κι ορκο..το δουλευω τερμα και δεν με εχει απασχολησει..καποιος θα ξερει να μας πει...

Κωστας Malawi 07-05-15 18:29

εχει ρυθμιστη ροης.εφοσον εχει βανες....

kalafan 09-05-15 12:38

Λοιπον...νεωτερα επι του θεματος...

Επεσα σε αστοχια υλικου απ οτι φαινεται...συμβαινουν αυτα καμια φορά...

Εγινε αντικατασταση ολοκληρης της κεφαλής και το φιλτρο δουλευει αψογα και εντελως ΑΘΟΡΥΒΟ...


Θα ηθελα να ευχαριστησω και δημοσια τον ιδιοκτητη του καταστηματος Αβυσσος για την αψογη εξυπηρετηση...

Ευγενικος και ΑΡΙΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ...

Οσον αφορα το φιλτρο το συνιστω ανεπιφυλακτα...

Κλεόβουλος 09-05-15 12:51

Μπράβο στον Σταύρο!

(έχω κι εγώ πιά το NCF-1500 και είναι άψογο :))

beast 09-05-15 14:49

-------------------------
-------------------------
:smt038:smt038:smt038

όντως είναι μια πολύ καλή οικονομική λύση το φιλτράκι αυτό!!!!!!!!!![/QUOTE]

Κωστας Malawi 17-05-15 16:19

γραφω εδω για το συγκεκριμενο φιλτρο για να μη βρεθειτε προ εκπληξεων.
να ξεκαθαρισω οτι εγω ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο..

σημερα που εκανα την καθιερωμενη μου αλλαγη μειωσα την ροη απο τα βανακια που εχει για να μην πιτσιλαει πολυ.οταν τα ξανανοιξα αρχισαν να τρεχουν νερο και τα δυο απο μπροστα εκει που ρυθμιζουμε τη ροη και απο πισω..http://s29.postimg.org/4crcv3zjn/Aqu...NCF_1000_1.jpg

με ενα ισιο κατσαβιδι ανοιγουν πανευκολα λοιπον.αρκει να ανοιξεις λιγο μια ασφαλεια που εχουν απο πισω και να το σπρωξεις προς τα εκει που ειναι τα αυτακια που κλεινουμε τη ροη. μεσα εχουν 2 μεγαλα οring και ενα μικρο.τα αλλαξα και ειναι οκ..
προς ενημερωση των κατοχων λοιπον σα προτεινω να εχετε παντα ευκαιρο ενα σετακι με oring γιατι αν σας τυχει κυριακη οπως εμενα θα μεινετε χωρις φιλτρο..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02051 seconds with 11 queries