Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νέο πρότζεκτ μετά από χρόνια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84249)

Δημητρης89 08-01-15 13:27

Νέο πρότζεκτ μετά από χρόνια
 
Γειά σας παιδιά
Μετά από μερικά χρόνια, και αφού μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι, μεγάλωσε η επιθυμία μου για αυτό το χόμπι που ποτέ δεν ξέχασα...λοιπόν για όσους δεν με γνωρίζουν ή με ξέχασαν είχα στην κατοχή μου 4 ενυδρεία,1 με Μονομάχο,1 με εντλερς,1 με γαρίδες και ένα 120 με σκαλαρια κτλ.. πάντα όμως οι κιχλιδες ήταν η κρυφή μου αγάπη Αλλά λόγο έλλειψης λίτρων πότε δεν την πραγματοποίησα...
Τώρα όμως επέστρεψα με ένα rio240 με ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 με 1000λ/ω...Και εδώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας.. τα πράγματα είναι μεταχειρισμένα με το φίλτρο να έχει μέσα Siporax και βιολογικό υλικό...Ερώτηση 1: το σιποραξ θέλει αλλαγή ή αν βάλω μπολι θα είμαι κομπλέ; Ερώτηση 2: αν πάρω πέτρες από ποτάμι πρέπει να τις ελέγξω με ακουαφορτε;ή μπορώ να τις βάλω κατευθείαν;
Ερώτηση 3: από ψάρια τα μόνα που θέλω είναι demasoni και Labidos, μπαίνουν αυτά τα δύο στο 240;και αν ναι πόσα από το καθένα;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ...

Κλεόβουλος 08-01-15 13:40

Σαν τα χιόνια :) Γειά σου Δημήτρη!
Λοιπόν:
-το σιποράξ καλό πλύσιμο-βράσιμο και είναι εντάξει
-οι πέτρες στην περίπτωση μας καλύτερα να είναι ασβεστολιθικές (όπως οι περισσότερες που θα βρεις) οπότε δεν χρειάζεται έλεγχος (αρκεί να μην έχουν μεταλλικές προσμίξεις)
-τα ντεμασόνι θέλουν ομάδα των 12 περ. για να μειώνεται η επιθετικότητα και οι απώλειες, γι αυτό δεν θα τα πρότεινα για συγκατοίκηση.
Ένα χαρέμι (1 αρσ.+3θηλ) λαμπίντο μπορείς να το συνδυάσεις με κάποιο άλλο χαρέμι από σχετικά μικρόσωμα και ήσυχα mbuna (αν θέλεις κάνουμε προτάσεις).

Δημητρης89 08-01-15 13:46

Γειά σου κλεοβουλε! Όντως σαν τα χιόνια Αλλά είμαι πολύ χαρούμενος που θα ξαναξεκινησω!! Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να προτείνεις κάποια για να μπουν με τα Labidos;; τα 240,τα θεωρείς λόγια για demasoni;

OSCAR10991 08-01-15 15:21

Καλησπερα και καλως ηρθες!Μπορεις να βαλεις οπως ειπε και ποιο πανω ο Κλεοβουλος τα demasoni μονα τους σε ενα κοπαδακι 12 ατομων ή ενα χαρεμι labido μαζι με ενα χαρεμι Pseudotropheus cyaneorhabdos ή Cynotilapia zebroides ή Pseudotropheus flavus ή Metriaclima callainos αναλογα το ειδος που σου αρεσει!

Κλεόβουλος 08-01-15 18:49

Για τα demasoni όπως λέει ο Όσκαρ.
Και οι άλλες προτάσεις του καλές (με εξαίρεση τα πρώτα) όπως και πχ τα Iodotropheus (αν επιλέξεις συνδυασμό με λαμπίντο).
(ή έλα μια βόλτα απ΄τη γκατζολία να διαλέξεις :D)

Κλεόβουλος 10-01-15 19:07

Οι απαντήσεις με ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα διεγράφησαν :D

Ξεκίνα Δημήτρη....

Δημητρης89 10-01-15 23:58

Αύριο θα πάω στο ποτάμι να μαζέψω πέτρες και θα ποστάρω τα ευρήματα, για να μου πείτε τη γνώμη σας...

Δημητρης89 12-01-15 16:40

Μόλις γύρισα από το ποτάμι , βρήκα μερικές πέτρες μέσα στο νερό και κάποιες από έξω, τις άφησα εκεί όμως για να μην τις κουβαλάω τζάμπα, μιας και δεν ρώτησα τι πρέπει να ψάξω:D

Κλεόβουλος 12-01-15 18:27

Χιόνιζε κι εσύ έψαχνες πέτρες στο ποτάμι!!? :p
Ξαναπάνε και μάζεψε αυτές που σ' αρέσουν, καλύτερα να είναι ομοιόχρωμες, και όσες περισσότερες μπορείς, διαφόρων μεγεθών.

Δημητρης89 12-01-15 21:20

Χαχαχαχα Όχι στην Πελοπόννησο είμαι ...:)
Τις έχω βάλει σε μια άκρη...Αύριο θα βγάλω φωτο και θα μου πείτε γνώμες

Δημητρης89 14-01-15 13:23

1 Συνημμένο(α)
Αυτές λοιπόν μάζεψα...Για πείτε γνώμες; Μήπως είναι λίγες;; βέβαια σκέφτομαι να τις βάλω μόνο από τω μια πλευρά...

Κλεόβουλος 14-01-15 13:28

Καλύτερα να φτιάξεις 2 ντάνες όπως τις έβαλες, δεξιά-αριστερά.
Θα χρειαστείς λίγες ακόμα μεγάλες σαν βάση, για να σηκώσεις όσο μπορείς το ύψος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01406 seconds with 11 queries