Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   LIMNOPHILA AQUATICA Μεταλαξη,ανθοφορια η κατι αλλο??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21027)

Μικρος 22-11-07 00:01

LIMNOPHILA AQUATICA Μεταλαξη,ανθοφορια η κατι αλλο???
 
καλησπερα

ειχα αφησει 2 ριζες απο το φυτο να βρισκονται στην επιφανεια του ενυδρειου.πριν λιγο ειπα επιτελους να τις ξαναφυτεψω και τοτε ειδα οτι το φυτο στα τελευταια 7-10εκ. ειχε αποκτησει φυλλωμα διαφορετικο απο τον υπολοιπο μισχο.Συγκεκριμενα ανα 2-4εκ εχει βγαλει 2 φυλλα αντικριστα τα οποια στο περιγραμμα τους ειναι σαν πριονι.Τι συμβαινει?
Ευχαριστω

PascM 22-11-07 00:03

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό?

Μικρος 22-11-07 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 216074)
Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό?

φωτογραφια εχω βγαλει αλλα δεν εχω μαζι μου το καλωδιο για να τις ανεβασω.

Τσιόνογλου Σταύρος 22-11-07 00:11

Πολλές φορες τα φυτά που αγοράζουμε καλλιεργούνται έξω απο το νερό με αποτέλεσμα το φύλλωμα τους να είναι εντελώς διαφορετικο απο αυτό όταν αναπτύσσονται μέσα στο νερό .Πιθανόν λογω του ότι το φυτό μπήκε μέσα στο νερό ήταν κοντα στην επιφάνεια του νερού όπου δεχόταν και περισσότερο φώς σου έδωσε αυτό το αποτέλεσμα που μας περιγράφεις.Πάντως όταν είναι φυτεμένο και φθάσει στην επιφάνεια του νερου και έχει τις κατάλληλες συνθήκες βγάζει μικρά μπλε άνθη.

Μικρος 22-11-07 00:15

τοσο μεγαλη διαφορα?ειναι σαν να ειναι 2 διαφορετικα φυτα

Τσιόνογλου Σταύρος 22-11-07 00:17

Και όμως συμβαίνει, σε Rotala που πήρα τα φύλλα ήταν στρόγγυλα και αυτά που βγαίνουν τώρα είναι σαν βελόνες.

Μικρος 22-11-07 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 216082)
Και όμως συμβαίνει, σε Rotala που πήρα τα φύλλα ήταν στρόγγυλα και αυτά που βγαίνουν τώρα είναι σαν βελόνες.

σταυρο σε περιπτωση που το κλαδεψω και το φυτεψω ξανα τι θα γινει θα επανελθει στην προηγουμενη μορφη η οχι ?Καθομαι και το κοιταω συνεχεια και δεν το πιστευω.Τι σου κανει η φυση.....

Τσιόνογλου Σταύρος 22-11-07 00:31

Νομίζω πως θα διατηρήσει την τελική μορφή που πήρε που είναι αυτή που έχει μέσα στο νερό,σεμένα ότι άλλαξε σχέδιο φύλλου και μετά τα κλαδέματα παρέμεινε το ίδιο.

Tolis 22-11-07 00:40

Δες εδω http://www.tolibra.com/fish/galleryplants.htm την Didiplis diandra, τις δυο κατω φωτο, στη μια φαινεται μολις την αγορασα και την φυτεψα emersed, και στην διπλα τα νεα φυλλα (κι απο κατω τα παλια)
Οι διαφορες ειναι μεγαλες. Θα διατηρησει τα παλια φυλλα τα οποια σιγα σιγα θα σαπισουν και θα βγαλει νεα "υποβρυχια" φυλλα.

Τσιόνογλου Σταύρος 22-11-07 00:54

Μπράβο Τόλη μια φωτογραφία χίλιες λέξεις :smt023 .

netblues 22-11-07 07:21

1 Συνημμένο(α)
κατι τετοιο δλδ...

panos84 22-11-07 09:10

Ακριβως ετσι οπως την περιγραφεις γινεται η aquatica εξω απο το νερο,απλα ανεβασε μια φοτο για να τη δουν ολοι να ξερουν!

Μικρος 22-11-07 13:42

Σωτηρη καλημερα

ακριβως αυτο εχει γινει.να περιμενω ανθη?το εχω φυτεψει παλι κανονικα να το αφησω η να το κλαδεψω?

ευχαριστω

DJK 10-01-08 17:05

2 Συνημμένο(α)
Μια και αφορά το ίδιο φυτό κι οι τελευταίες απορίες δεν απαντήθηκαν δεν ανοίγω νέο θέμα. Ανεβάζω φωτογραφίες από τη δική μου Limnophila Aquatica η οποία και έχει περάσει αρκετά την επιφάνεια του νερού.

Τι πρέπει κάνω τώρα; Τα φύλα που είναι πάνω είναι καμένα (μαυρισμένα) από τη λάμπα και το φυτό βρίσκει στο καπάκι. Να αφήσω το καπάκι ανοιχτό δεν παίζει, έχω χάσει έτσι ένα SAE :smt051 και δεν το ξανακάνω. Η κορυφή του φυτού μπορεί να ξαναφυτευτεί ή είναι χαμένη;

Μικρος 10-01-08 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DJK (Μήνυμα 227372)
Μια και αφορά το ίδιο φυτό κι οι τελευταίες απορίες δεν απαντήθηκαν δεν ανοίγω νέο θέμα. Ανεβάζω φωτογραφίες από τη δική μου Limnophila Aquatica η οποία και έχει περάσει αρκετά την επιφάνεια του νερού.

Τι πρέπει κάνω τώρα; Τα φύλα που είναι πάνω είναι καμένα (μαυρισμένα) από τη λάμπα και το φυτό βρίσκει στο καπάκι. Να αφήσω το καπάκι ανοιχτό δεν παίζει, έχω χάσει έτσι ένα SAE :smt051 και δεν το ξανακάνω. Η κορυφή του φυτού μπορεί να ξαναφυτευτεί ή είναι χαμένη;

καλησπερα
Η επιλογη απ'τη στιγμη που θα εχεις κλειστο καπακι ειναι μια.Κλαδευεις και το ξαναφυτευεις ή κλαδευεις και το πετας

halvas69 10-01-08 21:45

Όπως είναι στην φώτο μπορείς να κόψεις την κορυφή και να την φυτέψεις, την παλεύει κοινώς.
Αν αρπάξει και άλλο......καληνύχτα.

noe 11-01-08 19:18

Και η δικιά μου aquatica βγήκε εξω από το νερό και έβγαλε αυτά τα διαφορετικά φύλα αλλα δεν την κλαδέυω γιατι περιμένω μήπως βγάλει μπουμπουκάκια, μαλιστα ειναι πολύ μεγάλη, γύρο στους 70 πόντους. Την έχω φυτεμένη στην αρριστερή γωνία, έφτασε μεχρι την επιφάνεια, ξαπλωσε στην επιφανεια και έφτασε μέχρι την μέση του ενυδρειου και τώρα έχει βγει 10-12εκατοστά πάνω από το νερό, τι λέτε? έχω ελπίδες να την δω ανθησμένη? Το καπάκι το έχω μέρα νύχτα ανοιχτό και το κακό είναι η αυξημένη εξάτμηση του νερού..... αλλά...... και τα φυτά για να είναι όμορφα θέλουν τις θυσίες τους:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μικρος 11-01-08 19:56

καλησπερα

το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστει φωτισμο για να εχεις ελπιδες να σου ανθισει.η βαζεις μια λαμπα σε αποσταση απο πανω η ελπιζεις να γινει κατι απο τον φυσικο φωτισμο που εχει το δωματιο..υποθετικα παντα ολα αυτα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01697 seconds with 11 queries