Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   μονομαχογλαστρολίμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80372)

lavres 28-05-14 23:34

μονομαχογλαστρολίμνη
 
1 Συνημμένο(α)
Έχοντας απο καιρο την σκεψη να φτιαξω ενα ενυδρειο με μονομαχο, αποφασισα να κανω ενα,αλλα στο μπαλκονι.Δεν ειναι ακριβως ενυδρειο αλλα τυπου γλαστρολιμνη.Αρχες μαϊου αποφασισα να το φτιαξω. http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1401312540

το αποτελεσμα ηταν αυτο. Δυο μικρες γλαστρες με παπυρους, αφθονη pistia stratiotes και lemna minor.Συμπληρωματικα μπηκαν και φυλλα απο πλατανο, καρυδια,βελανιδια και καψες απο βελανιδια( για τον απαραιτητο χρωματισμο του νερου). Η πληρωση των νεων μελων εγινε απο ενα μονομαχο με δυο θυληκες.

PETROS_AFRICANOS 29-05-14 01:23

Καλησπέρα φίλε μου,ωραία εικόνα έχει η ενυδρειογλάστρα σου.Δεν ξέρω αν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε τη λέξη ενυδρείο,δεν βλέπουμε ψάρια και ούτε ξέρω από μονομάχους.Εσύ; Θα σε βοηθήσει πολύ όμως αυτό που ακολουθεί.

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB

kgf12345 29-05-14 01:54

δεν ειναι ασχημο,αλλα εχει περιθωρια βελτιωσης νομιζω:)
καταρχην εχεις υπολογισει τα λιτρα στη σκαφη?:D
ποσα ειναι περιπου?

επειδη ο χωρος αλλα και τα λιτρα ειναι σχετικα περιορισμενα,θα ελεγα να κοιταζες για ενα φιλτρο (εστω αμβουργου με σκετο σφουγγαρι και μια αντλια)ωστε να γυρναει λιγο το νερο και να μη μενει στασιμο.
μπορει στα ψαρια να αρεσει τωρα,αλλα καποια στιγμη θα εχεις προβληματα.
τα φυτα βοηθανε με τους ρυπους,αλλα το στασιμο νερο ειναι εστια αναπτυξης παθογονων και τα φυτα δεν βοηθανε με αυτα.

θα σου προτεινα να ντυσεις το πλαστικο εξωτερικα με πετρες η ξυλο και περιμετρικα να χρησιμοποιησεις κορμο μπαμπου σκισμενο στη μεση.
ετσι θα εχεις ενα ομορφο "αυλακι" οπου μπορεις να στελνεις το νερο να τρεχει εκει μεσα και να επιστρεφει στο δοχειο.μεσα σαυτο το "καναλι" μπορεις να βαλεις ελαφροπετρα και φυτα και θα φαινεται ακομη πιο ομορφο αλλα θα κανει και δουλεια με τη φιλτρανση και θα γυρναει το νερο ωστε να μη μενει στασιμο;)


επισης τα βελανιδια αν τα εχεις ριξει ολοκληρα μεσα προσεχε τα,γιατι ο καρπος σαπιζει πολυ γρηγορα;)

lavres 29-05-14 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS (Μήνυμα 839925)
Καλησπέρα φίλε μου,ωραία εικόνα έχει η ενυδρειογλάστρα σου.Δεν ξέρω αν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε τη λέξη ενυδρείο,δεν βλέπουμε ψάρια και ούτε ξέρω από μονομάχους.Εσύ; Θα σε βοηθήσει πολύ όμως αυτό που ακολουθεί.

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB

εχεις ενα δικιο αν και το προλαβα με τον τιτλο ΄΄μονομαχογλαστρολιμνη ΄΄:wink:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 839928)
δεν ειναι ασχημο,αλλα εχει περιθωρια βελτιωσης νομιζω:)
καταρχην εχεις υπολογισει τα λιτρα στη σκαφη?:D
ποσα ειναι περιπου? ειναι περιπου μικτα με τις γλαστρες στα ογδοντα λιτρα

επειδη ο χωρος αλλα και τα λιτρα ειναι σχετικα περιορισμενα,θα ελεγα να κοιταζες για ενα φιλτρο (εστω αμβουργου με σκετο σφουγγαρι και μια αντλια)ωστε να γυρναει λιγο το νερο και να μη μενει στασιμο.ναι τετοιου τυπου θα ηταν καλυτερο.
μπορει στα ψαρια να αρεσει τωρα,αλλα καποια στιγμη θα εχεις προβληματα.
τα φυτα βοηθανε με τους ρυπους,αλλα το στασιμο νερο ειναι εστια αναπτυξης παθογονων και τα φυτα δεν βοηθανε με αυτα.

θα σου προτεινα να ντυσεις το πλαστικο εξωτερικα με πετρες η ξυλο και περιμετρικα να χρησιμοποιησεις κορμο μπαμπου σκισμενο στη μεση.
ετσι θα εχεις ενα ομορφο "αυλακι" οπου μπορεις να στελνεις το νερο να τρεχει εκει μεσα και να επιστρεφει στο δοχειο.μεσα σαυτο το "καναλι" μπορεις να βαλεις ελαφροπετρα και φυτα και θα φαινεται ακομη πιο ομορφο αλλα θα κανει και δουλεια με τη φιλτρανση και θα γυρναει το νερο ωστε να μη μενει στασιμο;)


επισης τα βελανιδια αν τα εχεις ριξει ολοκληρα μεσα προσεχε τα,γιατι ο καρπος σαπιζει πολυ γρηγορα;)

οχι δεν ειναι με τον καρπο τους μονο το περιβλημα

ευχαριστω για τις συμβουλες

tsala 29-05-14 22:39

ωραιος!
βαλε κι ενα στρωμμενο φιλτρακι ομως!;)

lavres 13-06-14 14:39

4 Συνημμένο(α)
τελικα δεν θελει και πολυ κοπο γι αυτο το αποτελεσμα.
μετα απο ενα μηνα και κατω απο ενα πλατυ φυλλο pistia ο περιχαρης μπαμπας κραταει ολοκληρο σωρο απο την δευτερη του κιολας γεννα.

tolee 18-07-14 13:06

εγω να ρωτησω κατι ομως? δεν πιανει ψηλες θερμοκρασιες στο μπαλκονι? το χειμωνα τι σκοπευεις να κανεις? ρωταω περισσοτερο γιατι παντα ειχα την ιδεα να φτιαξω κατι τετοιο στο μπαλκονι

delta66 18-07-14 13:33

Εμενα σε τετοιες περιπτωσεις (εξωτερικος χωρος και τροπικα ψαρια) με αποσχολει περισσοτερο η διατηρηση της σωστης και σταθερης θερμοκρασιας.
Με τοσα φυτα και με τοσο λιγα ψαρια δεν θα με ενοιαζε το φιλτρο.

lavres 19-07-14 21:04

το χειμωνα εχει ξεστημα πιασιμο τα ψαρια και μεσα στο σπιτι.

lavres 12-10-14 23:01

προσεχως φωτό απο τους απογονους αυτης της προσπαθειας!

sv3glw 26-10-14 15:16

Έχουμε κανένα νεότερο? Ποιός ήταν ο απολογισμός του καλοκαιριου?

lavres 23-11-14 16:33

επιτελους και οι φωτογραφιες απο τον καλοκαιρινο απολογισμο
-------------------------
περιμενω απο τους ποιο εμπειρους αναγνωρισεις ;)

lavres 23-11-14 16:35

1 Συνημμένο(α)
ο μπαμπας

lavres 23-11-14 16:36

1 Συνημμένο(α)
η μητερα

lavres 23-11-14 16:38

5 Συνημμένο(α)
και οι απογονοι τους

lavres 29-11-14 22:07

4 Συνημμένο(α)
νεες εικονες που να μην ειναι στρεσαρισμενα

johnpecn` 29-11-14 22:24

Πόσα θηλυκά και πόσα αρσενικά ?σε πόσα λίτρα?δεν έχεις τσακωμούς ?ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει πολύ να κάνω κάτι παρόμοιο. .
Έχω κι άλλες απορίες για την γλάστρα λίμνη αλλά αργοτερα
:D

gordon 30-11-14 15:05

πανέμορφα !!!!!!!!!!!

lavres 30-11-14 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 864982)
πανέμορφα !!!!!!!!!!!


ευχαριστω!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 864888)
Πόσα θηλυκά και πόσα αρσενικά ?σε πόσα λίτρα?δεν έχεις τσακωμούς ?ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει πολύ να κάνω κάτι παρόμοιο. .
Έχω κι άλλες απορίες για την γλάστρα λίμνη αλλά αργοτερα
:D


εχω γραψει πιο πανω για την αναλογια. 1-2!

johnpecn` 30-11-14 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lavres (Μήνυμα 864992)
ευχαριστω!!
-------------------------



εχω γραψει πιο πανω για την αναλογια. 1-2!

Σορυ δεν το διατύπωσα καλά εννοώ ποσα έχεις τώρα στο ενυδρειο:D
Τα προηγούμενα τα διάβασα.

lavres 30-11-14 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 864995)
Σορυ δεν το διατύπωσα καλά εννοώ ποσα έχεις τώρα στο ενυδρειο:D
Τα προηγούμενα τα διάβασα.


ενα αρσενικο ενα θυληκο και τα εξι βρεφη τους, τα οποια ειναι 4+ μηνων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01922 seconds with 11 queries