Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Προτάσεις για 200 λίτρα.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102456)

dimitrisfz1 10-04-19 14:27

Προτάσεις για 200 λίτρα..
 
Οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα βοηθεια για να διαλεξω ψαρακια και να αποφύγω τυχων λαθη.. Το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα καθαρο, φυτεμενο, με συνεχη παροχη co2 απο μπουκαλα και απο τιμες νερου kh 6 ph 6.6-6.8, χρησιμοποιω αντίστροφη όσμωση σε αναλογια 70-30 με νερο βρυσης. Οι θερμοκρασιες που θα υπαρχουν ειναι απο 22 μεχρι και 29 καμια φορα.. Θα ηθελα λοιπον να βαλω καποια ειδη απο κοπαδοψαρα... Οι αποριες μου ειναι αν μπορω να βαλω 2 ή και τρία ειδη και απο ποσα.. Σαν επιλογη δικη μου ειναι τα cardinal tetra και οι αρλεκινοι... Απο ποσα θα ηταν καλα να βαλω απο το καθε κοπαδι? Και για ροδοστομους δεν θα ελεγα οχι... Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη..

Kostas G. 11-04-19 07:55

Θα σου έλεγα να πας είτε σε tetra(Cardinal, ροδόστομους) είτε σε barbs(harlequin, odesa, κτλ). Προσωπικά θα πήγαινα σε odesa αλλά θα έδειχνε πιο μικρό το ενυδρείο απότι με μικρότερα ψάρια.
Τις θερμοκρασίες είναι καλό να τις έχεις σταθερότερες, χωρίς τόσο μεγάλες διακυμάνσεις. Κάποια είδη από αυτά θέλουν υψηλότερες θερμοκρασίες π.χ. ροδόστομοι ενώ άλλα χαμηλότερες(π.χ. κάποια barbs). Τα φυτά γενικά δεν χαίρονται πάνω από 27.

dimitrisfz1 11-04-19 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 1053023)
Θα σου έλεγα να πας είτε σε tetra(Cardinal, ροδόστομους) είτε σε barbs(harlequin, odesa, κτλ). Προσωπικά θα πήγαινα σε odesa αλλά θα έδειχνε πιο μικρό το ενυδρείο απότι με μικρότερα ψάρια.
Τις θερμοκρασίες είναι καλό να τις έχεις σταθερότερες, χωρίς τόσο μεγάλες διακυμάνσεις. Κάποια είδη από αυτά θέλουν υψηλότερες θερμοκρασίες π.χ. ροδόστομοι ενώ άλλα χαμηλότερες(π.χ. κάποια barbs). Τα φυτά γενικά δεν χαίρονται πάνω από 27.

ευχαριστω για τις συμβουλες..η θερμοκρασια θα σταθεροποιηθει απλα γραφω 22-17 γιατι δεν υπαρχει ακομα συστημα ψυξης και το 27 αφορα καλοκαιρινους μηνες.θα με βοηθουσε πολυ αν μου ελεγες και απο ποσα ψαρια να βαλω σε καθε κοπαδι συμφωνα με τα λιτρα μου. τα cardinal μου αρεσουν αρκετα και ψαχνω να τα ταιριαξω..

tsala 11-04-19 09:47

εχεις πολλες επιλογες σε κοπαδοψαρα , μιας και επεξεργαζεσαι το νερο σου.
ολα αυτα που αναφερθηκαν μπορεις να τα βαλεις..
θα μπορουσες να κανεις συνδυασμο 2 κοπαδοψαρων ή ενα κοπαδι σε μεγαλυτερο αριθμο 20+ που θα ηταν και πιο "σωστο", μιας και τα λιτρα στο επιτρεπουν..
αν θες πραγματικο κοπαδιασμα , σαν τους ροδοστομους δυσκολα να βρεις..

εγω θα εβαζα και ενα κοπαδι απο corydoras στον βυθο.

HLIASKR 11-04-19 10:47

Corydoras sterbai στο βυθό ειναι μια καλή επιλογή πιστευω.

dimitrisfz1 11-04-19 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1053025)
εχεις πολλες επιλογες σε κοπαδοψαρα , μιας και επεξεργαζεσαι το νερο σου.
ολα αυτα που αναφερθηκαν μπορεις να τα βαλεις..
θα μπορουσες να κανεις συνδυασμο 2 κοπαδοψαρων ή ενα κοπαδι σε μεγαλυτερο αριθμο 20+ που θα ηταν και πιο "σωστο", μιας και τα λιτρα στο επιτρεπουν..
αν θες πραγματικο κοπαδιασμα , σαν τους ροδοστομους δυσκολα να βρεις..

εγω θα εβαζα και ενα κοπαδι απο corydoras στον βυθο.

θα προτιμουσα να ειχα 2 κοπαδακια μεσα..μια μου επιλογη ειναι ροδοστομοι με cardinal tetra αλλα δεν ξερω εαν θα ειναι σωστη η συγκατοικηση και απο ποσα ψαρακια απο το καθε ειδος και οι αλλες 2 επιλογες που εχω ειναι ή το ενα ειδος ή το αλλο..θα μου αρεσαν και μερικα corydoras στον βυθο..μελοντικη υπαρξη μερικων γαριδων επιτρέπετε??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 1053026)
Corydoras sterbai στο βυθό ειναι μια καλή επιλογή πιστευω.

καθολου ασχημη ιδεα...

dimitrisfz1 13-04-19 14:19

Θα ειναι λαθος εαν βαλω για αρχη 20 ροδοστομους και μερικα corydoras στο βυθο και αργότερα προσθέσω αλλα 20 περίπου cardinal tetra? Θα ηταν υπερβολικο για τα λιτρα μου?

Artemisia 15-04-19 20:38

Καλησπέρα :D Υπερβολικό δεν το βρίσκω αν είσαι τυπικός με την συντήρηση ;) τι φίλτρο έχεις ?

dimitrisfz1 15-04-19 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1053117)
Καλησπέρα :D Υπερβολικό δεν το βρίσκω αν είσαι τυπικός με την συντήρηση ;) τι φίλτρο έχεις ?

Ευχαριστω για την ανταποκριση. Φιλτρο εχω ενα eheim 2075 και οι αλλαγές γινοντε καθε εβδομαδα απο 100λιτρα..σκεφτομουν αρχικα να ξεκινησω με 20 ροδοστομους και 4-5 corydoras και μελοντικα να προσθεσω αλλα 20 περιπου cardinal tetra και ισως μερικες γαριδουλες.. Απλα. Πρωτη φορα παω σε τοσο μεγαλο αριθμό και φοβαμαι τυχων λαθη..

Kostas G. 16-04-19 10:32

Με τέτοιες αλλαγές νερού από ιχθυοφόρτιση θα είσαι οκ. Οπτικά δεν ξέρω πως θα σου φαίνοται 40 κοπαδόψαρα σε 200λ αλλά κατα τα άλλα με τέτοια συντήρηση μια χαρά θα πηγαίνουν. Corydoras βάλε καλύτερα 6-10 για να τα βλέπεις και περισσότερο να κυκλοφορούν μια και τους αρέσει η ασφάλεια του κοπαδιού

dimitrisfz1 16-04-19 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 1053139)
Με τέτοιες αλλαγές νερού από ιχθυοφόρτιση θα είσαι οκ. Οπτικά δεν ξέρω πως θα σου φαίνοται 40 κοπαδόψαρα σε 200λ αλλά κατα τα άλλα με τέτοια συντήρηση μια χαρά θα πηγαίνουν. Corydoras βάλε καλύτερα 6-10 για να τα βλέπεις και περισσότερο να κυκλοφορούν μια και τους αρέσει η ασφάλεια του κοπαδιού


θα υπαρξει προβλημα στο κοπαδακι με τα corydoras εαν ειναι διαφορετικα ειδη?πχ sterbai me trilineatus ας πουμε?
ευχαριστω..

tsala 18-04-19 08:48

απο corys καλυτερα να βαλεις ενα ειδος... προβλημα με αλλα δεν θα υπαρξει, αλλα καλυτερα να μπει μια 10αδα απο ενα ειδος, παρα δυο διαφορετικες 5αδες..

αναλογα με το ειδος, τα corys μπορει να μην "αραζουν" μαζι και να ειναι το καθενα με την ομαδα του... αρα για μενα μια 10αδα θα ηταν καλυτερα,
εκτος αν επελεγες μικροσωμα κορυντορας , που σε παιρνει να μπουν σε 2 ομαδες ,πχ habrosus,hastatus,pygmy,panda.

τα κορυντορας δεν θα ενοχλησουν τις γαριδες, αλλα τα ψαρακια θα τσιμπισουν σιγουρα γοννο, ενηλικες οχι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries