Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   SOS! "Κλάδεψα" τον αισθητήρα Θερμοκρασίας.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76055)

KenJiNx 01-12-13 22:23

SOS! "Κλάδεψα" τον αισθητήρα Θερμοκρασίας..
 
Όποιος βιάζεται σκοντάφτει...
Χαίρω πολύ..

Πάνω στο τακτικό εβδομαδιαίο κλάδεμα και λόγω του ότι βιάζομαι, μαζί με τα κλαδιά από την Green rotala το ψαλίδι πήρε ανάμεσα στα μαχαίρια του και το καλώδιο του αισθητήρα του STC-1000

Αμέσως μετά το ΧΑΟΣ! Άρχισε να βαράει ο ελεγκτής συνεχόμενα σαν συναγερμός. Με τα νερά στα χέρια, ψαλίδια από εδώ κουβάδες από εκεί κ εγώ να ψάχνω την πρίζα, πάλι καλά που δεν ανατινάχτηκε τίποτα :smt119

Υπάρχει περίπτωση να επιδιορθωθεί? Πως μπορώ να το μονώσω τέλεια ?
Αντικατάσταση ? Όχι από ebay, το θέλω λίαν συντόμως..

Μαμώτο!

konstantinos-z 01-12-13 22:29

μονο με σιλικονη μπορεις να τα μονωσεις....


υγ. αν περισσευει κανενα ......"κλαδεμα" ...στειλε και σε εμενα...

Bill-Samos 01-12-13 23:01

Με το καλωδιο του αισθητηρα τι να ανατιναχθει??Παρε ενα αλλο αισθητηρα 3 ευρω εχει,στα μαγαζια με ηλεκτρολογικα εχουν,εγω τον αλλαξα την περασμενη βδομαδα..Αν ειναι απο αλλο ελεγκτη ισως χρειαστει να αλλαξεις τις ρυθμισεις,εμενα εχει ενα βαθμο διαφορα απο τον μαμισιο..Αν δεν βρεις σφυρα να σου στειλω..

KenJiNx 01-12-13 23:02

Αν δεις πως είναι τα κλαδέματα δε θα τα θες :P
Με μπόλικο κυανοβακτηρίδιο επάνω και αρκετή τριχοειδή άλγη :p

Τώρα, αν δέσω τα καλωδιάκα μεταξύ τους και βάλω μπόλικη σιλικόνη, αν δουλεύει, μπορεί να έχει απόκλιση στην μέτρηση? ή αν δουλεύει δεν θα επηρεαστεί η μέτρηση?

Βασίλη, τον ζητάω αδιάβροχο αισθητήρα θερμοκρασίας? Ένα είδος είναι?
Αμφιβάλω αν έχουν στην Καβάλα βέβαια..

Bill-Samos 01-12-13 23:14

Ναι ,δες και σε μαγαζια με εξοπλισμους καταστηματων.Εγω εχω τον controller του Ιγνατιου αλλα μαλλον βραχυκυκλωσε γιατι ηταν μεταλικος και εβαλα απο eliwell ,απλα πες τον πλαστικο .Θα εχει μαλλον μια μικρη διαφορα στη θερμοκρασια που μετραει αλλα ρυθμιζεις τον controller αναλογα.
http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...67&cpi=&s=&l=1
..Καλα ειναι κλεφτες χαχχαχα εδω 3 ευρω ειχε..

rastafari 01-12-13 23:31

Ενωσε τα καλωδιακια και αν έχεις και κολλητηρι ακόμα καλύτερα !!
Πήγαινε και σε ενα μαγαζί με ηλεκτρολογικά και πάρε ενα θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι
και είσαι έτοιμος με 20-30 σεντς!!
Τώρα αν θες να αλλάξεις τον αισθητήρα είναι άλλο θέμα . . .

KenJiNx 01-12-13 23:38

Κολλητήρι δεν έχω, αλλά υπάρχει θερμοσυστελλόμενο.
Το ζεσταίνω με αναπτήρα ? Μια φορά το δοκίμασα αλλά δεν έγινε σωστή δουλειά..
Μήπως με σιλικόνη θα γίνει πιο σωστά? (θέλει όμως και μια μέρα να στεγνώσει..)

Αισθητήρα θα αλλάξω σίγουρα, για να μην είναι μπαλωμένος, πάντως. Αλλά για λύση ανάγκης θα δοκιμάσω να επιδιορθώσω αυτόν..

exelix 01-12-13 23:43

Για μένα βγάλε τον ελεγκτή, ρύθμισε το θερμοστάτη του θερμαντήρα σου και ξαναβάλ' τον σε λειτουργία όταν θα πάρεις καινούργιο αισθητήρα (NTC 10ΚΩ).

Τάκης 01-12-13 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafari (Μήνυμα 804187)
Ενωσε τα καλωδιακια και αν έχεις και κολλητηρι ακόμα καλύτερα !!
Πήγαινε και σε ενα μαγαζί με ηλεκτρολογικά και πάρε ενα θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι
και είσαι έτοιμος με 20-30 σεντς!!
Τώρα αν θες να αλλάξεις τον αισθητήρα είναι άλλο θέμα . . .

Ετσι ακριβώς, αν δεν έχεις θερμοσυστελόμενο παρε 2 σωληνακια αεραντλιας , περασε τα στα καλώδια ένωσε τα καλώδια, βάλε ενυδριακή σιλικόνη , τραβα τα σωληνακια στην ένωσή, αστα κανα 2 μέρες ή παραπάνω να τραβήξει η σιλικόνη και είσαι έτοιμος κα θα δειχνει και σωστα, με την ένωση δεν αλλάζεις την αντίσταση του καλωδίου για να αλλάξουν οι μετρήσεις, ο controller σφύριζε για να σου πεί πως δεν υπάρχει αισθητηρας, έτσι κάνει και αν αποσυνδέσεις τον αισθητήρα

Bill-Samos 01-12-13 23:53

Καλα να κανει τοση πατεντα για ενα αισθητηρα?Αφηνει το θερμαντηρα για δυο μερες μεχρι να βαλει αλλο αισθητηρα βρε παιδια τι σωληνακια και σιλικονες..Τακη η αντισταση θα αλλαξει γιατι θα αλλαξει το μηκος αφου το εκοψε..

Τάκης 02-12-13 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 804196)
Καλα να κανει τοση πατεντα για ενα αισθητηρα?Αφηνει το θερμαντηρα για δυο μερες μεχρι να βαλει αλλο αισθητηρα βρε παιδια τι σωληνακια και σιλικονες..Τακη η αντισταση θα αλλαξει γιατι θα αλλαξει το μηκος αφου το εκοψε..

Για ένα πόντο δεν πειράζει, είναι αμελητέα η διαφορά, στο κόψιμο θα κάνει αυτή τη πατέντα, και όλο αυτο γιατί δεν ξέρουμε ακριβώς την συγκεκριμένη αντίσταση για να πάρει άλλον αισθητήρα, εκτός αν είναι αυτο που λέει ο φίλος exelix (NTC 10ΚΩ) και αν θα βρεί

rastafari 02-12-13 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx (Μήνυμα 804189)
Το ζεσταίνω με αναπτήρα ? Μια φορά το δοκίμασα αλλά δεν έγινε σωστή δουλειά..

Με ανπτήρα το ζεσταίνεις !!Πρέπει να έχει την σωστή διαμετρο για να σου πιάσει!!Πήγαινε σε ενα μαγαζί και ζήτα το πιο μικρό νούμερο που υπάρχει!!
Κατά την γνώμη μου μην το παλέψεις καν με σιλικόνη!!Τσάμπα το σωληνάριο
που θα ανοίξεις. . .

Τάκης 02-12-13 00:06

Βρήκα αυτό
http://www.ebay.com/itm/New-2M-NTC-1...item20dbe4a191

έχει δίκιο ο exelix , ntc sensor 10KΩ

KenJiNx 02-12-13 00:21

Άρα ψάχνω για πλαστικό/αδιάβροχο αισθητήρα θερμοκρασίας NTC 10ΚΩ.
Θα κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά αύριο, αν και αμφιβάλλω αλλιώς θα προσπαθήσω να μονώσω τον υπάρχων μέχρι να βρω άλλον από το internet.

Ευχαριστώ, θα ενημερώσω αύριο!

rastafari 02-12-13 20:14

Τελικά ??

kifinas 02-12-13 20:43

Παλουκάρια ΕΨΕΜ.

2,5 ευρω ζητα τον πλαστικο αισθητηρα.

KenJiNx 02-12-13 21:09

Πριν λίγο γύρισα σπίτι από 13ωρο δουλειάς :) Αυτά είναι!

Βρήκα αδιάβροχο σένσορα με 8 ευρώ από κατάστημα με ανταλλακτικά συσκευών(ψυγεία, πλυντήρια κτλ). Οπτικά είναι ο ίδιος. Πρακτικά κάνει την ίδια δουλειά. Ίσως να χάνει μισό βαθμό αλλά δεν έχω τρόπο να το ελέγξω. Ένα γυάλινο θερμόμετρο έχω που η γραμμή είναι μισή ιδέα κάτω από το 24. Ο ελεγκτής δείχνει 24.1.

Δε γαμεί.. Θα προσπαθήσω όταν βρω χρόνο να μονώσω κ τον άλλον αισθητήρα, για να δω διαφορές.. και θα κρίνω..

Τάκης 02-12-13 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kifinas (Μήνυμα 804430)
Παλουκάρια ΕΨΕΜ.

2,5 ευρω ζητα τον πλαστικο αισθητηρα.

Σωστός, πουλάει τον ELIWELL

Πειραιώς 139
Τηλ 210-3451001
210-3453641
210-3453176
210-3458533

KenJiNx 02-12-13 21:21

KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx είναι συνδεδεμένος
Member

Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα :D :mrgreen:
Μηνύματα: 289


Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και συμβουλές σας, θα μονώσω τον κομμένο αισθητήρα και θα επανέλθω :)

kifinas 03-12-13 04:38

Ειναι η εταιρία που δίνει τον elliwel.

Sakisdraminos 03-12-13 06:03

Φιλος μην το πολιμελετας το ο.1 μπορει να ειναι και του θερμομετρου!

maikl 03-12-13 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 804518)
Φιλος μην το πολιμελετας το ο.1 μπορει να ειναι και του θερμομετρου!

Ετσι..... συν το οτι πιο πολυ σημασια εχει η σταθεροτητα της θερμοκρασιας .;)

Nick74 03-12-13 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx (Μήνυμα 804439)
Ίσως να χάνει μισό βαθμό αλλά δεν έχω τρόπο να το ελέγξω.



η αυτος που ειχες κερδιζε μισο βαθμο...
Γενικα ακαλιμπραριστος κοντρολλερ μπορει να λεει οτι θελει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02047 seconds with 11 queries