Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   κοντα στα 1000 λιτρα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73075)

Giwrgos5 16-07-13 16:54

κοντα στα 1000 λιτρα!!!
 
14 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους. μια που αυτον τον καιρο κανω τη ζωη μου!!! (ανεργος) ειπα να σας δειξω το καινουργιο μου παιχνιδι. τα ονειρα τελικα καμμια φορα γινονται πραγματικοτητα. αφου περασα απο διαφορα μεγεθη ενυδρειων βρεθηκα με ενα τερας στο σπιτι μου και σας το παρουσιαζω. διαστασεις 1.80-60-60 sump 1.50-50-50 το οποιο εχει μεσα καμμια 50αρια λιτρα siporax-substratpro και 40 λιτρα ελαφροπετρα, εχω χαλαζιακη αμμο 60κιλα απο τον ερμη (6 ευρω το 10κιλο) απο φυτα εχω διαφορα, ανουμπιες, βαλισνεριες, υγροφιλα και κατι αλλα, φωτισμο εχω 3-36w sylvania grolux, 2-54w philips warm white. αλλαγες νερου κανω καθε τεσσερις μερες το 70% περιπου περασμενο απο προφιλτρα. ph 7.5, gh 10, kh 6. παρτε μερικες φωτο και μετα χωστε τα κανονικα!!!

Netrino 16-07-13 17:05

Εγώ σε ζηλεύω....μακάρι να είχα κ εγώ πολυτέλια για τέτοια μεγέθη!μπράβο!Πολύ ωραίο είναι,αλλά γτ ph 7.5??ρίξτο πιο χαμηλά στο 6+ και την kh στο 2,θα νιώθουν πιο όμορφα τα ψαράκια σου!!

Giwrgos5 16-07-13 17:14

συμφωνω για το ph, απλα δεν υπαρχει τωρα δυνατοτητα για α\ο και για να το κανω με τυρφη θελω δεξαμενη για 700λ πραγμα αδυνατο. ζουν πολλα χρονια σε αυτο το ph παντως. τους δισκους τους εχω 5-6 χρονια και μερικοι εχουν μεγαλωσει σε αυτο το ph. το ενυδρειο ειναι καινουργιο, τα ψαρια προυπηρχαν. το εχω στο προγραμμα παντως.

stelios816 16-07-13 17:15

ωραιος γιωργη μεγιες ρε φιλε μπραβο:D:D

Giwrgos5 16-07-13 17:17

ευχαριστω στελιο νασαι καλα!

john99 16-07-13 17:19

Πολύ όμορφο φίλε συγχαρητήρια:p:p

Netrino 16-07-13 17:24

Εγώ το είπα με βάση αυτά που γνωρίζω,αν και ξέρω πως πολλοί δίσκοι ζούν σε ph βρύσης!!Κ πάλι μπράβο,έχεισ κάνει εξερέτικη δουλειά!Να το χαίρεσε!!!

montiliani 16-07-13 17:24

φοβερα ψαρια τερατακια ολα τους μου αρεσει πολυ..ομορφο στησιμο με ωραιες ριζες..μεγαλο ενυδρειο και επιβλητικο θα το χαρουν οι δισκαρες σου..;)αν δεν κανω λαθος το ενυδρειο αντωνακακης δεν ειναι και ηταν θαλασσινο???αν ειναι το ιδιο που ειχα δει το εκανες αγνωριστο...

Giwrgos5 16-07-13 17:28

ευχαριστω πολυ παιδια πραγματικα σε μεγαλο ενυδρειο βλεπεις την μεγαλοπρεπεια των δισκων. το ενυδρειο φιλε μου ειναι αυτο που λες, το ειχε ενας φιλος θαλασσινο.

makris.a 16-07-13 17:40

Ουαααα ουαααα ουααααα



Σνιφ σνι σνιφ



Μόλις έβαλα τα κλάματα θέλω και εγώ ένα τέτοιο!
(να αρχίσω να κοπανιέμαι κάτω μπας και μου το πάρει κανείς!!!!!)
Απλά πανέμορφο (και έκτες έβλεπε κάτι δισκάκια blue diamond και δεν μπορούσα να τα πάρω !!!!! δεν έχω μεγάλο ενυδρείο να τα βάλω!)

Giwrgos5 16-07-13 18:37

φιλε μου αν βαλεις κατι σκοπο να εισαι σιγουρος οτι θα τον πετυχεις, μην νομιζεις και εγω με ενα 60λ ξεκινησα καποτε, αλλα εχω ακομα τοσο παθος που σκεφτομε και για μεγαλυτερο καποια στιγμη. και το ενυδρειο το πηρα μεταχειρο σε πολυ καλη τιμη, αλλα εψαχνα μανιωδως!!!

archer65 16-07-13 20:22

πολυ ωραια πραγματα , οντως εκανες πραξη το `` οι βασιλιαδες στο παλατι τους `` μπραβο συνονοματε .

Giwrgos5 16-07-13 20:38

νασαι καλα φιλε μου σε ευχαριστω, πραγματικα τελειως διαφορετικη συμπεριφορα σε αυτα τα λιτρα.

nikolakis94 16-07-13 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 (Μήνυμα 777506)
πραγματικα τελειως διαφορετικη συμπεριφορα σε αυτα τα λιτρα.


Τι εννοεις?Κουνιουνται?:D

diaolos 16-07-13 21:07

Mπραβο ρε φιλε τουμπανο το ενυδρειο σου,και τα λιτρα οτι πρεπει για τους βασιλιαδες σου.Συνφωνω και εγω με πεχα πιο χαμηλο,πιστευω οτι θα δεις αλλα χρωματα.καλοριζικο και πανω απο ολα απροβληματιστο.

Giwrgos5 16-07-13 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 777511)
Τι εννοεις?Κουνιουνται?:D

ε αμα το θυμηθουνε καμμια φορα κανουν και καμμια βολτα :D. σε ευχαριστω διαολε :smt077ειναι στο προγραμα μια οσμωση.

TRYFONAS K. 28-07-13 21:31

Καλοριζικο ρε Γιωργαρε.....να το χαιρεσαι..(σιγα να μην δεν χαιροσουν τετοιο πραγμα:D:D:D:D:D)

Nektamen 29-07-13 07:37

μπραβο φιλε πραγματικο τερατακι! οι δισκοι ειναι κουκλια!!! καλη συνεχεια:D

Giwrgos5 30-07-13 06:57

σας ευχαριστω ολους παιδια!!! πραγματικα δεν ξεκολαω απο μπροστα!!!! εχω και εναν καναπε ακριβως απεναντι και καταλαβαινετε οτι εκει τη βγαζω. :smt031

ΧρήστοςΠ 06-08-13 07:44

ενα δυσκοενυδρειο οπως πρέπει στα σωστα λίτρα :smt023 βλέπω κάποια πολύ ωραία ψάρια μέσα και φαινεται ότι κανεις πολύ καλη δουλεια με τα ψάρια σου ;)

Giwrgos5 06-08-13 08:58

καλημερα φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. οταν αγαπας κατι και το φροντιζεις σιγουρα εχεις και καλα αποτελεσματα. ειμαι συνεχεια απο πανω και ειμαι πολυ τακτικος στο θεμα της αλλαγης του νερου ( που πιστευω οτι και εκει ειναι ολο το θεμα ) οσο για την κατασταση των ψαριων εχω δοκιμασει πολλες διαφορετικες τροφες και κατεληξα στο οτι αν θελεις να δεις μεγαλους και στρογγυλους δισκους η καρδια ειναι μονοδρομος. δεν μιλαω για πουσαρισμα μιλαω για νορμαλ ταισμα 2-3 φορες την ημερα. το ξερω οτι υπαρχουν αντιθετες αποψεις σχετικα με το ταισμα καρδιας, ειναι καθαρα δικη μου αποψη και ειναι σεβαστες ολες οι αλλες γνωμες. σχετικα με το θεμα των εντερικων ειλικρινα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα σοβαρο. εχω ψαρακια 3-4 χρ που δεν εχουν φαει τιποτα αλλο εκτος απο καρδια. το μονο που κανω ειναι 1 φορα στους 6-7 μηνες βαζω μεσα στο μειγμα λιγο flagyl και ταιζω με αυτο μερικες μερες. καθε αλλη αποψη ειναι απολυτως δεκτη και σεβαστη.:smt031

Nick74 06-08-13 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 777511)
Τι εννοεις?Κουνιουνται?:D


οχι ρε συ, μην το παραξεφτυλιζεις, κασκαντερ δισκους εχει? απλα αναπνεουν:D


btw τελειο το κτηνακι ;)

ΧρήστοςΠ 07-08-13 07:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 (Μήνυμα 779672)
καλημερα φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. οταν αγαπας κατι και το φροντιζεις σιγουρα εχεις και καλα αποτελεσματα. ειμαι συνεχεια απο πανω και ειμαι πολυ τακτικος στο θεμα της αλλαγης του νερου ( που πιστευω οτι και εκει ειναι ολο το θεμα ) οσο για την κατασταση των ψαριων εχω δοκιμασει πολλες διαφορετικες τροφες και κατεληξα στο οτι αν θελεις να δεις μεγαλους και στρογγυλους δισκους η καρδια ειναι μονοδρομος. δεν μιλαω για πουσαρισμα μιλαω για νορμαλ ταισμα 2-3 φορες την ημερα. το ξερω οτι υπαρχουν αντιθετες αποψεις σχετικα με το ταισμα καρδιας, ειναι καθαρα δικη μου αποψη και ειναι σεβαστες ολες οι αλλες γνωμες. σχετικα με το θεμα των εντερικων ειλικρινα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα σοβαρο. εχω ψαρακια 3-4 χρ που δεν εχουν φαει τιποτα αλλο εκτος απο καρδια. το μονο που κανω ειναι 1 φορα στους 6-7 μηνες βαζω μεσα στο μειγμα λιγο flagyl και ταιζω με αυτο μερικες μερες. καθε αλλη αποψη ειναι απολυτως δεκτη και σεβαστη.:smt031

φιλε μου δεν διαφωνω καθολου ;) απλα να μου κρατας την θερμοκρασια λιγο τσιμπιμενη στους 29+ και αν κανεις συχνες αλλαγες με νερό μην φοβασαι τιποτα .... απλα να σου πω οτι δεν μεγαλωνει τους δίσκους το φαι αλλα η αλλαγη νερου για οσους ξερουν ;) Τωρα το flagyl ειναι μια μεθοδος αλλος την κανει και ποιο συχνα ....εγω ταιζα σπιρουλινα για μια εβδομαδα καθε 6 μηνες και το καλοκαιρι εκανα και ανεβασμα 34 ( αν και τα πιεζα τα ψαρια μου )...

MPAMPIS11 20-08-13 12:07

Γιώργο τέλεια τα τερατάκια σου.
Να το χαίρεσαι φίλε. Αν εσύ έχεις τις ρουτίνες σου και τα ψάρια σου είναι μια χαρά, μην αλλάξεις τίποτα.
Και μια ερώτηση......
Η ΕΥΔΑΠ πόσο σου έρχεται???? :smt021

Giwrgos5 27-08-13 22:24

ρε μπαμπη αφου λεφτα υπαρχουν!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02416 seconds with 11 queries